Reklama

úterý 9. října 2018

S Mercurym nazpívali píseň „Barcelona“, jež zazněla na zahájení LOH v Barceloně v roce 1992; zemřela Maria de Montserrat Viviana Concepción Caballé i Folch, alias Montserrat

Břetislav Olšer
9.10. 2018   Rukojmí
Úžasná španělská operní pěvkyně Montserrat Caballé odešla po dlouhé nemoci ve věku 85 let; skonala v nemocnici Hospital de la Santa Creu i Sant Pau ve své tolik milované katalánské metropoli Barcelona…

Mám své osobní vzpomínky na tuto operní hvězdu hvězd, jedinečnou sopranistku, vlastním jménem Maria de Montserrat Viviana Concepción Caballé i Folch, byla jednou z nejobdivovanějších a nejznámějších operních hvězd 20. století. Proslavila se svou vynikající hlasovou technikou a úžasnou interpretací belcantového repertoáru.

Profesionální dráhu začala v roce 1955 na operní scéně Teatro Fortuna v městečku Reus u Tarragony. Prvního světového úspěchu dosáhla o deset let později; mohla za to náhoda, když zastoupila nemocnou Marilyn Horne v koncertní verzi opery Lucrezia Borgia v Carnegie Hall v New Yorku.

Její interpretace vzbudila senzaci a proslavila ji v celém operním světě. Její hlas zůstal nezapomenutelný pro svou čistotu, přesnost a sílu. Byla obdivovaná pro svůj dramatický výraz a interpretační schopnosti, ale odborníci obdivovali její excelentní techniku, hlasové zabarvení a nádherná pianissima.

Pak už následovalo účinkování v Metropolitní opeře, londýnské Královské opeře Covent Garden, milánské La Scale. A dál už to šlo jako na drátku; ztvárnila více než osmdesát operních rolí, od oper barokních až k dílům Giuseppe Verdiho, Richarda Wagnera a Richarda Strausse.

Foto: Reuters...

Populárním se stalo její společné album s Freddiem Mercurym s názvem Barcelona, jehož titulní píseň zazněla i na zahájení Olympijských her v Barceloně v roce 1992.

Caballé se několikrát představila i českým divákům, naposledy před osmi lety na Mezinárodním hudebním festivalu Petra Dvorského na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou, ale rovněž v Ostravě, kde zpívala s Janáčkovou filharmonií Ostrava, s níž hrál na housle i můj starší syn Tomáš.

Eduardo García Salas s Montserrat Caballé na snímku Břetislava Olšera

Na jejím ostravském koncertu byl též španělský houslista Eduardo García Salas, který hrává též se Severočeskou filharmonií Teplice. Rovněž on vzpomínal: “V současné době je hlavním sekundistou můj kolega ze školy Tomáš Olšer, který byl téměř před 20 lety ve vesnici mé babičky v Soria a strávil s námi úžasné prázdniny...” http://dosmundos.cz/?p=4043

Při našem osobním setkání s Montserrat Caballé jsem se dozvěděl, že se věnovala rovněž pomoci mladým začínajícím zpěvákům, mj. stála u zrodu kariéry José Carrerase, který poté po řadu let byl jejím partnerem na scéně. Její žákyní byla i její dcera, sopranistka Montserrat Martí.

Montserrat Caballé... Snímek Břetislav Olšer

Proto jsem si na ni vzpomněl v Barceloně, na tamní pěší zóně Les Rambles je nejzajímavější ze 40 tržnic secesní "La Boquería", a také pověstná barcelonská opera "Gran Teatre del Liceu", mateřská scéna pěvkyně Caballé. Po svém vystoupení v Ostravě mi v rozhovoru tato bezkonkurenční španělská sopranistka mj. řekla:

“José Carrerase jsem v roce 1970 pozvala k účasti na představení opery Lucrezia Borgia - to byl první velký Carrerasův úspěch. Bylo to po jeho árii Ismael ve Verdiho opeře Nabucco a v opeře Norma, kde byl skvělý. Znovu jsme spolu zpívali o rok později v opeře Marie Stuartovna v Londýně...”

Klášter Montserrat nedaleko Barcelony... Snímek Břetislav Olšer

Maria de Montserrat Viviana Concepción Caballé i Folch, alias Montserrat Caballé, skvělá operní pěvkyně zemřela… Milovala svoje Katalánsko i klášter Montserrat nedaleko Barcelony. Věčně bude teď na nebesích znít její a Mercuryho Barcelona… "Nechejme píseň začít, nechejme ji zrodit se. Nechejme hudbu hrát. Nechejme hlasy zpívat - zrodí se velká láska… Chci, aby to celý svět viděl - řídím se instinktem. Ten zázračný pocit mě vede a inspiruje. A teď se můj sen pomalu stává pravdou... Barcelona, Barcelona, Barcelona. Viva..."

Inu, nesmrtelnost člověka, tedy i Montserrat Caballé, je přímo úměrná lidské paměti…

11 komentářů :

 1. Viva Cuba, el primer teritorio libre en America. Vencesremos!
  Člověče, prach si a v prach se obrátíš. Byli jiní a museli odejít. Patřila do Katalanské kavárny, nebo byla snad proti přestěhování Afriky do Evropy? Začátky jsou hezké, ale ty konce jsou smutné, velice smutné...

  OdpovědětVymazat
 2. Opeře rozumí 0,01% obyvatelstva. Na operu chodí 5% obyvatelstva, které tomu nerozumí, ale jelikož to patří k bontonu, tak hrají divadlo, že jako tomu rozumí. Svět kolem opery, je svět uzavřený sám do sebe, který je mimo realitu všedních starostí lidí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale některé árie jsou úžasné, rád si je pouštím v autě na dlouhých cestách. Nemáte pravdu, že svět opery je uzavřený sám do sebe.

   Leo

   Vymazat
 3. Jsou věci, které zkrášlují a zpříjemňují svět.Je mi jedno zda Merkury byl úchyl nebo ne ale kdyby nazpíval s Kabalé jen tu jednu jedinou přenádhernou píseň Barcelona, při jejimž poslechu mi mrazí, tak nežil zbytečně. O pěvkyni netřeba slov. Nechme je žít v poklidu jejich smrti a nespekulujme o kravinách. M.Radikowski

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Freddie Mercury rozhodně nebyl žádný úchyl, ale zodpovědný a pracovitý člověk s velkým srdcem stejně jako Montserrat.

   Vymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bože , bože pane radosto vy se ale bavíte. Podle slohu vidno bývalý a dnes předělaný soudruh. Je vidět, že máte zkušenosti ze stranické práce.Jako vaše odreagování od dnes všudepřítomné špíny asi pro vás dobré. Čest soudruhu nebo spíše soukmenovče!? P.S. Těm proruským živlům a komoušům tolik nepřihrávejte, je to podezřelé! Víte jak dopadl obojetný Skřípal...

   Vymazat
 6. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi, opět na sajtách Nové Republiky řádí agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A BURŽOASIE !!!!!

  Prosím soudruhy z redakce NR, aby NEPRODLENĚ zvýšili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší MILOVANOU Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti fašismu a Euroamerice.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu a putinistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 9. října 18:32.

  P. Radosta

  OdpovědětVymazat
 7. F. Mercury – nebezpečný ekonomický migrant a úchyl!

  Drazí soudruzi a soukmenovci, přiznávám ještě před mučením: Já prostě s.s. Olšera nechápu. Proč tolik slov pro nějaké nechutné pozlátkové celebrity z Euroameriky, ze světa našich dědičných nepřátel?
  Dejme tomu, ta „slavná“ Montserrat Caballé …
  Ale stejně – postihne nás prosté lidi nějak její smrt? Bude chleba ještě dražší, budou se na nás vrhat exekutoři ještě brutálněji než za jejího života?
  No samozřejmě že ne; žije se nám pořád hůře, ať už existují všelijaké cizácké „celebrity“ či neexistují.

  Ovšem ten Freddie Mercury – to je prostě a jednoduše TRAPNÝ OMYL soudruha a soukmenovce Olšera: Vždyť ten „pop-umělec“ byl nejen ekonomický migrant z Afriky, ale navíc úchyl!!
  A měl přitom TAKOVOU drzost, že se k tomu ještě přiznal!!! To je nějaký vzor pro naši zdravou slovanskou mládež?!
  Kupodivu je, ovšem vzor sui generis: Úchyl F. Mercury se nakazil – v bahnitém víru odporných euroamerických orgií - virem HIV, tou NESKUTEČNĚ zákeřnou zbraní kapitalismu a demokracie, vyvinutou v tajných laboratořích CIA a Mossadu.
  Ano, tak jsou hloupí, ti Euroameričani, že je kosí jejich vlastní zbraně, které se jim vymkly z rukou:
  • HIV zabíjí jejich úchyly, vypěstované západním šoubyznysem za peníze CIA a Pentagonu k narušování revolučního odhodlání slovanské mládeže
  • HAARP pustoší nejen rozvojové země, toužící po těsné spolupráci s Velikým Ruskem a ČLR (HAARP je ničí zemětřeseními a tsunami), ale i samotné USA (hurikány, sucho, lesní požáry atd.)

  Takže tedy: Osud úchylných „pop-hvězdiček“ západního pozlátkového světa můžeme ukazovat naší mládeži jako ODSTRAŠUJÍCÍ PŘÍKLAD. Naše mládež dělnického původu je typicky proletářsky inteligentní, netřeba ji dlouho bít do hlavy služebním obuškem, brzy pochopí sama, a dekadentní Západ odmítne s odporem.

  “Nemáme právo polevit v obhajobě národních zájmů, v úsilí o zastavení úspěšnosti germanizace myšlení. Věnujme vysokou pozornost hledání cest k mládeži s cílem zabránit jejímu odnárodňování a jejímu podléhání amerikanizaci životního stylu. Braňme historickou pravdu před jejím účelovým zkreslováním.“
  (Ing. Karel Janda, předseda Národní rady Klubů českého pohraničí, duben 2010)

  Čest a Nazdar!

  P. Radosta

  OdpovědětVymazat
 8. Jako opsavec nekrologů Olšer ujde.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.