Reklama

neděle 21. října 2018

Skripal a Khashoggi: Západ vyrábí absurdní fantazie o Rusku, ale umožňuje Saudům, aby se vykroutili z případu rozsekaného novináře


Finian Cunningham
21. 10. 2018    russia-insider
Dvojí zmizení člověka a dvojí odlišná reakce západních vlád na ně, ilustruje jejich až nebetyčnou licoměrnost. Když se začátkem tohoto roku ztratil z očí světové veřejnosti Sergej Skripal, okamžitě následovala trestná akce britské vlády a jejích spojenců z NATO proti Moskvě. Ale když došlo k šokujícímu a prokázanému zavraždění saudskoarabského opozičního novináře Džamala Chášakžida, projevily a doneška projevují západní vlády vůči tomuto zločinu zdrženlivost až nadlidskou.


Reakce západních vlád a médií na „kauzu Skripal“ byla ovšem ohlušující a následovala vypovězení celých zástupů ruských diplomatů z Britanie, USA a 28 dalších západních zemí – a to jen a jen na bázi neopodstatněných domněnek, že za pokusem otrávit Skripala stojí Rusko. Důkazy pro tyto domněnky nebyly a nejsou dodneška pochopitelně žádné.

Jisté se tak stalo jen jedno. A totiž to, že britské úřady se postaraly, aby Skripalovi, to je otec Sergej Skripal a jeho dcera Livia, zmizeli 4. března 2018 z očí veškeré veřejnosti. A to dokonale a navzdory nespočetným prosbám ruských úřadů a Skripalových příbuzných, aby se se Skripalovými měli možnost setkat. Což Londýn vytrvale odmítá, třebaže Livia je občankou Ruské federace se všemi konzulárními právy.

Nyní porovnejme tento případ s reakcí Britanie, USA a dalších západních vlád na nezpochybnitelnou vraždu Chášakžida.

Poté, co před dvěma týdny vešel do budovy saudskoarabského konzulátu v tureckém Istanbulu, nebylo po něm dál už ani stopy – zmizel - a až v průběhu minulého týdne oznámil saudský režim, že Chášakžid byl v budově konzulátu zavražděn – a to prý v průběhu „zpackaného výslechu“. Avšak už nějaký čas předtím oznamovaly turecké a americké zpravodajské služby, že Chášakžid byl na saudské diplomatické půdě zavražděn – a to patnáctičlenným saudským trestním komandem, které do Istanbulu vyslal Riád.

Nejen že se proslýchá, ale jeví se dnes už jako jisté, že tělo Chášakžida bylo po jeho zavraždění rozřezáno chirurgickou pilou na kusy, které byly uloženy do krabic a pak dvěma letadly převezeny do Riádu až k očím saudské královské rodiny. K čemuž jak Turcí, tak Američané sděluji, je barbarské spiknutí, cílené k Chášakžidově zavraždění, dílem nejvyšších saudských vládců, jmenovitě pak korunního prince Muhamada Salmana.

To, že se o Chášakžidovi vůbec hovoří, lze připsat jedinému faktu: byl americckým občanem a sloupkařem listu Washington Post. O tisících dalších obětí saudské pomsty se v západním světě zásadně nemluví.

Nicméně bez ohledu na to, jak strašný a odsouzeníhodný zločin saudská monarchie spáchala, je reakce na něj ze strany Trumpovy administrativy, Britanie a dalších západních zemí téměř až patlízalská. Trump např. reagoval prohlášením, že prodeje amerických zbraní Saudské Arabii se kauza nedotkne. A Britanie, Francie a Německo vydaly sice minulý týden společné prohlášení, vyzývající k „věrohodnému vyšetření případu“, avšak ani jeden z evropských států nenaznačil vůči Saudům možnost nějakých sankcí, jako např. omezení dodávek zbraní či diplomatických vyhoštění. A saudští vládci dokonce pohrozili svými odvetnými opatřeními, kdyby se na ně západní vlády odvážily jakékoli sankce uvalit.

Ale žádný strach, Saudská Arabie je západní spojenec, takže mu žádný trest ze strany západních zemí nehrozí. Zatímco když jde o Rusy platí, že rozum a dekorum jde v jejich případě stranou a každá hůl na ně je dobrá a prospěšná.

Čímž čirá licoměrnost poráží nikoli jen mravnost, ale dokonce už i jen pouhou západem předstíranou hru na ni.

Výbral a přeložil Lubomír Man

26 komentářů :

 1. A divíte se tomu, že demokratický západ má na vše dvojí metr? Když nás v roce 1938 prodali Hitlerovi a dělali Hitlerovi koridor k Ruským hranicím, taky Britové a Francouzi řvali do světa, že zachraňují světový mír a demokracii. V roce 1939 nás už otevřeně hodili přes palubu a dokonce proti nám útočilo i Polsko a jediný stát, který se otevřeně za nás postavil, bylo Srbsko, které jsme my zradili, když jsme uznali samostatné Kosovo a za to by jsme se měli, jako Češi, hluboce stydět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento beduinsky dobytek vrazdi v Jemenu kde masakruji obyvatele vcetne malych deti(autobus pred 14 dny plny detii 10 let starych ,pry to byli teroriste) ale popravuji sve obcanySA v prumeru vice za 2 dny jedna useknuta hlava mecem na namesti -verejne popravy. Bicovani to je jako domluva k prevychove a kdyz je bicovani vetsi ,jak rikaji 1000 lazi bicuje s ena pokracovani s tydenni prestavkou .A tito beduini jeste v polovine minuleho stoleti zili ve stanech a kdo mel velblouda jiz mel 15 zen a 2 kozy Tato spolecnost primitivu v jakychsi hadrech ve kterych jsou obtoceni a na hlave obruc od detskeho kola , je drzena nad vodou Amerikou jakozto spojenec proti Iranu -nepriteli to zid,opet na prani zidu z Israhele a JUESEJ

   Smazat
  2. V 68 roce jsme se vraceli z dovolené strávené v tehdejší Jugoslávii. Byl 21. srpen pozdní odpoledne. S rodiči jsme parkovali se škodovkou na parkovišti a dojídali zbytky. Náhle prudce brzdí projíždějící Volha z ní vystupují čtyři urostlí Srbové a ptají se jak u nás. My jsme ještě o okupaci neveděli. Poté co nám sdělili co se u nás stalo nám oznámili, že se vracejí předčasně z dovolené a jdou bránit v případě potřeby Československo. No a tak jsme jim za to pomohli odejmout Kosovo. Jsme svině a také se hluboce stydím.

   Smazat
  3. Já se taky stydím.

   Smazat
  4. 11:34 Já se nestydím. Srb se zachoval rozpoutáním války v Jugo. naprosto stejně jak rus v 68 roce u nás.Proto dostal po zásluze od spojencu po držce.

   Smazat
 2. Skripaluv pripad je jen pokracovanim proti-ruske kampane, ktera zacala bojkotem Olympiady v Soci. V Cesku tato propaganda slavi uspechy. Podarilo se ji smisit Rusko a komunismus.

  Hodně Čechů ma prapodivnou představu, ze Rusko nějak zodpovídá za všechno, co Sovětsky Svaz a Bolševici napácháli. Vůbec si neuvědomují, ze v Sovětskem Svazu zilo mnoho národností a Rusove tvořili jenom 50%. Neregistrují, ze Rusko je dnes demokraticka zeme s trzním hospodářstvím. Rusko ma dneska rovnou dan. Proto napriklad francouzsky herec Gerard Depardieu se odstehoval do Ruska. Nazory na rovnou dan se lisi, ale faktem zustava, ze Rusko dnes moc socialisticke neni.

  Rusofobove mají za to, ze Rusove jsou samou svou podstatou jakysi podřadny, zaostaly narod a bolševická revoluce v roce 1917 byla toho jenom vyrazem. Byl i Karel Marx Rus? Ta otázka je zřejme vůbec nenapadne. Dvě třetiny Bolševickych vůdcu vcetne Lenina byli ne-Rusove. A Rusove nikdy dominantní pozici ve vedení SSSR neměli. Stalin mluvil cely zivot rusky se silnym přízvukem. Zasedáni politbyra mnohdy spocívala v tom, ze s Berijou mluvili cele hodiny gruzínsky a nikdo jim nerozuměl. Nakonec všichni moudře odhlasovali předlozene rozhodnutí v Ruštině.

  Rudolf Kavan

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. https://www.newsmax.com/newsmax-tv/mossad-kidon-israel-yasser-arafat/2018/07/11/id/871141/

   Smazat
  2. Celkem bylo vyhnano okolo 130 ruskych diplomatu , ale z Ruska jich vyhnali pres 250. Vyhoda pro rusy , zbavili se skudcu , protoze treba 10skudcu v Rusku nadela vetsi skody nez 10 ruskych agentu na celym zapade..

   Smazat
  3. Pane Kavane, problem je v tom, ze ten Rus porad nechce vyznavat ty nase hodnoty. Predstavte si, chodi do kostela, ochranuje rodinu, podporuje vlastenectvi ... No, jiste uznate, ze takove manyry si do evropy zatahovat nedame. Joo, to naproti tomu nas novy saudskoarabsky pritel a spojenec se jinak snazi. Zeny treba uz druhy tyden muzou ridit auto, kdyz rozrezou a sezerou cloveka, tak uz pry jen s kremzskou horcici ... musime holt stavet na tech evropskych hodnotach. Porňousek Janda Vam to vzsvetli lepe.

   Smazat
  4. Stejně tak na Ukrajině je "vláda", dosazená pučem vyvolaným s podporou USA, složena z ne-Ukrajinců.

   Smazat
  5. Však na tom se nic nezměnilo - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%96%D0%B8%D0%B4%D1%8B-%D0%B3%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%8B13.jpg

   Smazat
  6. mikkesh Aha podlost,lež,válka,hrabání,kroucení rukami to bude ono to též nevyznávám.

   Smazat
 3. Jeden skromný dotaz:
  Kdy se tou odpornou vraždou začne zabývat naše poslanecká sněmovna? Vydá alespoň k této situaci nějaké "prohlášení, schválené celou sněmovnou? Budou požadovat sankce?

  Nebo se k těm našim vrcholným politikům informace o vraždě ještě nedostala?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:11
   Na odpověď na Váš skromný dotaz budete čekat marně . Jo panečku kdyby se to stalo na nějakém Ruském velvyslanectví odpověď byste dostal okamžitě a s ujištěním , že na sankcích už se pracuje a budou tvrdé .

   Smazat
  2. 8:50, neříkejte hop, dokud to není vyšetřeno, ještě se můžete dozvědět, že to oni spáchali. Buď skutečně anebo vymysleli hoax.

   Smazat
 4. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi, opět na sajtách Nové Republiky řádí agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A BURŽOASIE !!!!!

  Prosím soudruhy z redakce NR, aby NEPRODLENĚ zvýšili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší MILOVANOU Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti fašismu a Euroamerice.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu a putinistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 22. října 0:09.


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 5. No to je ale HODNĚ hloupý článek!

  Dávat do souvislosti likvidaci přebytečného novináře Kašogiho s pokusem CIA o zavraždění zrádného psa Skripala sice lze, ale JE NAPROSTO VYLOUČENO v této souvislosti jmenovat Veliké Rusko!!!
  To by mělo být jasnější než Kremelské Slunko, všem soudruhům a soukmenovcům z Nové Republiky; no ne?!

  Připomeňme si fakta:
  1. Saudové drze přiznali likvidaci přebytečného novináře & odstranění jeho mrtvoly.
  2. Veliké Rusko NIKDY A NIJAK nepřiznává ŽÁDNOU účast na pokusu CIA (a nejspíš i Mossadu) na pokusu o vraždu Skripala, toho pytle hnusu, jak tohoto zrádce hezky nazval Veliký Putin, BJJP.

  Už vám KONEČNĚ dochází hloupost výše uvedeného článečku, drazí soudruzi a soukmenovci z redakce naší milované Nové Republiky?!?!

  „Učit se, učit se, učit se!“ (V. I. Lenin)

  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 6. Radosto, jako vzdy mate pravdu. Rusko se opravdu nikdy neprizna, ze Skripala chtel zabit nekdo jiny :) Prisli by minimalne o dva svetove rekory. Spioni byli odbaveni kazdy vzlast v jedne vterine a jeste ten nevidany hod ampulkou na deset kilometru. Aby tak, nam ten lstivy Rus do toho, jeste ke vsemu, nezatahl trenera Honzu Zeleznyho.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na Radostu nereagujte, zbytečně tratíte čas i námahu, nestojí to za to.

   Jinak hod ampulkou z přízemního okna v Londýně byl trochu delší než 10km. Budou muset vymyslet ještě jednu osobu.

   Smazat
 7. Prosím Vás, nevíte náhodou, kdo je autorem věty : "Je to čubčí syn, ale náš". Tak si myslím, že není se čemu divit, v této větě se skrývá tajemství západní demokracie v plné své kráse. František

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo to pronesl nevím, to bych kecal, ale zato přesně vím o kom to pronesl! Hovořil o velikém muži našeho zápasu v boji se světovou hnilobou a morem bolševismu! - https://en.wikipedia.org/wiki/Anastasio_Somoza_Garc%C3%ADa

   Smazat
  2. Fráňo, seš měkej. Správně je - Je to zkurvysyn, ale náš.

   Smazat
  3. 16:14, ano, to je dobrá připomínka, hotový bojovník za pravdu a lásku. Celá ta jejich podařená rodinka ve službách United Fruits, co zredukovala obyvatelstvo Nikaragui o třetinu. Starý pán taťka Anastasio blahé paměti, zakladatel dynastie osvícených vládců Nikaragui, byl dobrým kámošem presidenta Roosevelta. Škoda, že se jim nevyvedla akce v Playa Chirón a ukázalo se, že sice vraždit umí, ale bojovat ne. Budiž vnoučkovi země lehká, žil jako vrah, skončil jako pes v drtičce odpadu. Ačkoliv psovi by v čase jeho smrti neuspořádala Nikaragua oslavy.

   Takové vůdce bychom tady potřebovali jako sůl.

   Smazat
  4. 17:57 Tak rozhodně milionkrát víc než užvaněnýho Vencu Flašku ...

   Smazat
 8. S takovým ručníkem, co má ten sud na lebu, si utírám prdel.
  A to vždy po požití kapek od s.Radosty, kdy jsem zasraný až na záda.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.