Reklama

.

.

úterý 30. října 2018

Slavíte si? Tak si slavte!

Vyšlo na blogu Tribun 28. 10.2018
30. 10. 2018
Dnes slavíme 100. výročí vzniku Československa. Kdo to neví, ten je nejspíš mrtvý, protože těm oslavám se nedá uniknout. Jsou všude, v celém veřejném prostoru. Jsou všude a jsou až vlezlé a mně nejenom proto připadají poněkud nemístné. Už jenom to, že Česká republika slaví 100. výročí vzniku Československa – státu, který už dvacet pět let neexistuje a který jsme sami aktivně demontovali. A teď děláme, jako kdyby se nic nestalo a pořád jsme byli ten stát, který před 100 lety povstal na troskách Rakousko-Uherska. Proč jsme se tedy v roce 1992 víc nesnažili Československo zachovat, když nám na něm dnes tak záleží?


Ještě větší problém mám ale s tím, že se pokrytecky slaví vznik republiky ve státě, který již dávno rozhodně není „věcí veřejnou“. Česká republika je republikou jen podle jména, není to „věc veřejná“ všech svých občanů, ale soukromá věc jen některých z nich, jako jsou Babiš, Bakala, Kelner, Koláček, Valenta, etc. etc., kteří navíc namnoze mají i občanství jiných států, aby se jim odtud lépe utíkalo. 

A také soukromá věc zahraničních investorů a nadnárodního kapitálu. 

Pro naprostou většinu českých občanů je stát více drábem, než matkou. Okázalé vlastenčení to možná na chvíli přehluší, přes záplavu vlajek to mnozí ani nepostřehnou, ale je to tak. Jako kdyby pro republiku stačilo jméno, vlajka a trochu toho území. 

Ale kde jsou lidi? Kde je lidská vzájemnost? Kde je něco společného, sdíleného, něco, za co bychom bojovali a o co bychom se dělili, něco, co by bylo víc, než jen povrchní klubistické fanouškovství? 

Bohužel, stádnost není státnost. Vždyť i ten jazyk sdílíme už spíše z lenosti naučit se jiný, než z lásky k němu samému a k lidem, kteří jím shodou okolností také hovoří. Celé dny, týdny a roky se patláme jen v minulosti. I v tento sváteční den, kdy by bylo tak příhodné mluvit o tom, zda chceme dalších 100 let a jaké by ty další roky měly být, se pořád dokola řeší jen minulost. 

To není oslava, to je funus nadějí, že vůbec nějak budoucnost máme.

Upřímně řečeno, jsem z toho docela skleslý. Uvědomuji si zcela jasně, že ještě před pár lety bych to vnímal docela jinak a oslavy 100 let Československa bych vítal s hrdostí. Ale to bylo vy dobách, kdy Československo ještě existovalo a kdy pořád žila naděje, že republika v jeho oficiálním názvu bude něco víc, než označení formy ve stylu „akciová společnost“. V dobách, kdy jsem mohl stát, jehož jsem dnes občanem (sice dobrovolně, ale víceméně z lenosti), považovat za svůj. Ale proč oslavovat stát, který mi byl zkonfiskován a následně i se mnou zprivatizován, takže už ho za svůj mohu považovat jen stěží? 

Žádný stát přece nemá hodnotu sám o sobě, ale jen jako institucionalizované lidské společenství. A to české se rozpadá a nemalý díl viny na tom má právě i pojetí současného českého státu. A my oslavujeme stát, jako kdyby na lidech nezáleželo. Takže jestli chcete slavit, slavte, ale beze mě. Já mám na stát větší nároky, než aby měl vlajku, hymnu, území a represivní aparát, který bude bránit zisky těch, kteří na něm a lidech, kteří v něm žijí, vydělávají.


- - -

35 komentářů :

 1. Úvod poněkud chybuje, závěr je správný a platí.

  OdpovědětVymazat
 2. OK, slavíme bez tebe. Tvoje "nároky" známe, Tribune. Je to návrat ke komunismu, totalitě. Slav si třeba VŘSR.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:32 bez argumentů a docela mimo téma. Prázdné a předpojaté. Prostě, myšlenková bída.

   Vymazat
  2. Hele, ty 18:36. Texty soudruha Tribuna znám na rozdíl od tebe dobře. Pro něj Český stát skončil už v roce 1989 s koncem totality. Vlastně pro něj skončil celý život. Smutný, zbytečný člověk.

   Vymazat
  3. 18:48...Treba mel Tribun vetsi naroky...Ale vy jste se vsim rychle hotovy

   Vymazat
  4. To je dobře, že aspoň někdo to slaví, že to nedožité výročí Československa neprošlo úplně bez povšimnutí, jen skrze pózy těch, kteří to mají v popisu práce.
   Já jsem se k tomu dokopat nedokázal, vnímám příliš mnoho protichůdných motivů, které by mi neumožnily upřímně si to užít.
   Počkám si na snad lepší časy, kdy budu moci oslavit třeba i nekulaté výročí naší země, ale bez kompromisů, otazníků a nepříjemných pocitů.

   Vymazat
 3. To vše je pravda. Ale dnes je jiná doba. Právě teď jsem poslouchal svobodný vysílač. Nějakou Isu. V době kdy na nás a naši státnost kydá hnůj kdejaký blbec. Tak ona z hladiska nějakých vyšších principů které sama odhalila kydá hnůj na zakladatele státu. Proč? Takových je od západu celkem hodně tak proč si stát do vlastního hnízda? Dnes nejsme páni na vlastním dvorku a ještě na alternativě dáváme prostor vědmám. Které jsou nad vědeckým poznáním. Je mi z toho na zvracení. Zdar Velké IŠE"?"
  Václav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě dodávám: každý i ten nejprimitivněší národ si váží své histore a nesnaží se ji pitvat. Ten kdo zveřejňuje takové informace a ohání se nějakými silami z vnější nejlépe židy, různými spolky, kterých si vždy vymyslí přehršel je idiot, který vidí to co ve skutečnosti vůbec není
   Nějaké zednáře a pod. je vhodné presentovat v románech. Ale myslím, že máme normální problémy s lidmi kteří chtějí uchopit moc. A to je pravidelný stav od zrození lidí.
   Václav

   Vymazat
  2. S tou historii s vami naprosto souhlasim,prozili jsme takovou a takovou....nekterym se libila,nekterym ne....ale porad nas svym zpusobem utvarela,takze bychom ji nemeli ani prepisovat a ani pitvat....To podle mne delaji bud prospechari a nebo hlupaci

   Vymazat
 4. Již jsem to jednou na NR napsal v jiné diskusi a asi to bylo smazání. Já tohle datum beru jako připomínku, že zanedlouho to bude 25 let, kdy umřela moje milovaná republika Československá, a vznikli 2 nové, radši to nebudu jmenovat co... Prohlášení o 100 letech státnosti kteréhokoli ze 2 nových subjektů je zmatené a k 1. lednu by se mělo připomenout 25. výročí, nic víc, nic méně. Já si znovu připomenu zánik společného státu a znovu se budu ptát proč!?

  OdpovědětVymazat
 5. Mohli by mě teda ti mentální chudáci jako je Tribun a diskutéři vysvětlit, proč tedy mají takovou panickou hrůzu z imigrace, muslimů apod?
  Vždyť vám tady prej už nic nepatří, není to prej vaše země, nepovažujete tento stát za svůj, nejste na něj hrdí, atd.
  Jděte do prdele, vy pokrytci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zatím máš svoji rodinu. A o tu přijdeš. Chápeš to ve své omezenosti. Stát je jenom jedna věc. Ale naši předkové zažili vpád hord. Ale to ty ve svém mozečku asi nepochopíš.
   Václav

   Vymazat
  2. Strach z migrace je velmi opodstatneny....Kdyz jsme nebyli schopni zustat v jednom state v podstate se stejnym kulturnim slozenim (jen trosku odlisnym jazykem),tak jak si predstavujete souziti s naprosto odlisnymi kulturami,kteri si jeste navic ani "neprinesou" sve vlastni uzemi....Jen se chteji nastehovat na to nase?

   Vymazat
  3. 18:46
   Mám svoji rodinu, své přátele, svou zemi kterou mám rád a jsem na na ni hrdý. Na její historii, na její minulé i současné úspěchy.
   Na rozdíl od vás, co máte na jednu stranu plnou hubu vlastenectví a na druhou zvracíte na zem ve které žijete (záměrně nepíšu na "vaši" zem) kudy chodíte.

   Vymazat
  4. 18:55 nemyslim si,ze je to zem a jeji obyvatele,ze ktereho prameni zklamani....Spis jeji "vladnouci slozky"......Neni na co byt hrdy...casto to totiz vypada,ze si ani sami sebe nevazi..natoz naroda

   Vymazat
  5. Přesně tak . Naši předkové vpád hord zažili . A bránili se a to velmi úspěšně a zachovali nám to co ještě dnes máme . Zatím . Dokážeme to taky zachovat budoucím generacím ? Nevím jak vy , ale já při pohledu na mladou generaci jsem pesimista a tuším , že to dopadne s naší zemí špatně . Pořád ale ještě je naděje a ta umírá poslední .

   Vymazat
  6. 18:42 Zkusím ti zčásti odpovědět-jsi zřejmě zoufalý, když žádáš vysvětlení od těch, které nazýváš mentálními chudáky. Nepřirozená (protože kýmsi chtěná) masová imigrace do Evropy je problém zcela jiného řádu než žabomyší spory "našich" politiků a jejich partají coby převodních pák soukromých či úzce skupinových zištných zájmů. Můžeme debatovat o tom, do jaké míry nám ještě patří "náš" stát a co s tím, ale snad se shodneme alespoň na tom, že podstatným (ne-li nejdůležitějším) očekáváním občana od státu je zajištění bezpečnosti a zákonnosti, což obojí invazní migrace těžce narušuje. Schopnost jakkoliv bohatého státu zvládnout masovou migraci je omezená - viz Německo,Francie,Anglie atd., žádná země ani její rozpočet, možnosti bydlení, uživení nejsou nafukovací a nejde tady až tak o víru příchozích, ale o jejich schopnost a hlavně ochotu přijmout zákony a život země, do které přicházejí. Neexistuje lidské právo usadit se kdekoliv, nechat se živit, ignorovat zákony, prosazovat vlastní pravidla a když nedostanu, co chci, tak si to prostě vzít - to je násilné převzetí cizího území. Až přijdeš o to základní, tj. bezpečnost, tak bude pozdě, násilí plodí zase jen násilí. Bohužel k tomu bude muset dojít, nic menšího asi lidi nedokáže semknout. Nějaké naděje tady jsou - např. že se EU rozpadne dřív, než zničí Evropu, že aspoň některé státy se dokáží spojit k zamezení nejhoršího, že přestaneme nálepkovat a začneme se pídit po podstatě toho, co a proč se děje - další si dosaď sám.

   Vymazat
  7. 18:42 Oznámení : nejsem mentální chudák. Mám tuto svou jedinou vlast ráda, je to můj domov, domov mé početné rodiny a řady přátel. Jsem nadšená z její přírodní krásy, z toho co tady mí spoluobčané v minulosti vybudovali, i z toho, jak se většina z nich snaží žít podle nejlepšího vědomí a svědomí. Nemám ráda prolhané, hrabivé a mocichtivé politiky, proradné novináře a umělce - ty slušné bych spočítala velmi lehce. Přímo nesnáším historiky, kteří mi do očí hlásají jak jsem v minulosti žila ( lžou tak očividně, že jim namohu věřit NIC ani o historii daleko starší).Nevěřím zbohatlíkům - podnikatelům, kteří začínali s provozováním bordelů, privatizačními podvody a machinacemi. Nemám ráda naše vrcholové sportovce, tedy ty, kteří "sportují" v daňových rájích, to raději vesnickou fotbalovou ligu. Nenávidím státy, které ohrožují to málo, co náš činí šťastnými, bojím se jich, jejich rozpínavosti, ziskuchtivosti, imigrantů, cizích vojáků a nevěřím jim. To jen trochu pro vysvětlení, že tuhle zem a většinu lidí, kteří v ní žijí mohu mít ráda a přitom si i ztěžovat, hlavně na to jak je řízena a kam je směrována.

   Vymazat
  8. 18:42 To by byl poslední hřebík do rakve Českého národa tak asi tak. Zatím žijeme pod taktovkou slouhů a jednou se to změní.

   Vymazat
  9. Anonymní 18:42

   Vám když zatéká do chalupy, tak jí ještě polijete benzínem a podpálíte?
   Vy musíte být pořádný blb už od pohledu.

   Vymazat
 6. Tak tedy prošel jsem naše město, sice ne místa manifestačních srazů pražské kavárny, ale moc toho slavení jsem neviděl. To prosím nejsou u nás české vlajky v prodeji? Neviděl jsem žádnou a šel jsem čtvrtí města s více jak 10 tisíci obyvatel. Ba ani na škole, školce, jen na hotelu plápolaly vlajky zemí jejich hostů. Ale celkem lid chápu. Pamětníci lepších dob vymřeli a mladým 28. říjen naprosto nic neříká. Školy pečlivě vymazaly historickou paměť a dorost už neví nic, Hus s Žižkou jsou pro ně bandité, Bílá Hora cosi jako Sněžka, Masaryk židobolševik, Beneš nesnesitelný demokrat. Jo, Stříbrný, Moravec, Hácha,nově také jistý plukovník Švec, kterému se divize legionářů na Sibiři vzbouřila, když je hnal do války proti sovětům. To je pro omladinu hrdinná historie země. A víte, že i Hašek, autor Švejka, byl lidovým komisařem SSSR? A okupace Habsburky 300 roků, 300 roků tvrdého odnárodňování, vyvraždění české šlechty a nahrazení cizáckou, která se "skvěle" vybarvila za nacistické okupace? A tak co "dějiny" českého politického mejstrýmu znají? Okupace státy Varšavské smlouvy, vcelku podobná, jako je dnes NATO. Či jako je okupace USA Německa - trvale od 2. světové války. Kdo ví, zda by nepřispěchaly "míroví misionáři" z NATO, kdyby český lid si v referendu odhlasoval neutralitu a připojil se tak k Rakousku, Švédsku, Švýcarsku, Finsku, Irsku.... To tak, neštvat proti cizím národům, neválčit, nevyrábět teroristy a migranty. To by se Čecháčkům zachtělo? Nevěřím, že by je zachvátila i jednou moudrost nemíchat se do Světa násilí, masového vraždění a štvanic na ideologickou notu Adolfa Hitlera!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Meleš hovna. Jak o tom co se prej učí mládež ve škole, tak blábolením o naší okupaci NATO. Jsi debil. Zřejmě komunista.

   Vymazat
  2. 18:59...Vypadato,ze kdyz neco nepochopite....onalepkujete....Dost to vypovida o vas

   Vymazat
  3. 18:58
   co děláš na wbu NR ty probruselsé hovado!
   Václav

   Vymazat
  4. 18:59-ano, 18:55 je zřejmě komunista. Vaše reakce je tedy fašistická, to je zákon akce-reakce. Vaše obhajoba NATO znamená také fašistické? Ale to Vám nikdo nebere! I já ne marxista vím, co po zhroucené zatímní demokracie militaristy bude následovat. Čeká se jen na zákonitou, velkou krizi.

   Vymazat
  5. 19:51
   O Bruselu jsem nenapsal ani písmeno, debilní Vašku.

   Vymazat
  6. 19:58 zato o sobě jsi napsal všechno!!

   Vymazat
  7. Československo bylo uměle vytvořeným státem na Pařížské mírové konferenci po první světové válce. Obyvatelstvo se skládalo z několika vzájemně nekompatibilních a rozhašterených národností, včetně Čechů, Němců, Maďarů, Slováků, Rusínů a Židů. Díky tomu bylo od začátku nestabilní. Hlavní město Praha bylo domovem pro 118 000 Židů, z nichž byla většina komunistů nebo jejich sympatizantů. Pražští Židé byli dobře organizováni a otevřeně sympatizovali se SSSR. Komunistická strana Československa byla součást komunistické internacionály (Kominterny) a byla připravena spustit v Československu komunistickou revoluci při první příležitosti. Po německé anexi Sudet v září 1938 se Československo rozpadlo podle etnických hranic a velké části území s množstvím obyvatelstva se připojilo k okolním zemím. Zbytek bývalého Československa - Čechy a Morava - s hlavním městem Prahou, se stal zcela bezbranným a náchylným k převzetí moci komunisty. I proto, aby zabránil takové pohromě, Hitler udělal z Čech a Moravy německý protektorát. A tak ČSR - tato jepičí pidiříše upletená zednářem TGM z dezertérského lejna po zásluze zanikla dříve než s ní on sám či jeho nástupce dokázali zapráskat! - https://www.youtube.com/watch?v=B-oTS2XulNU

   Vymazat
 7. Slova mají pro každého trochu rozdílný obsah, někdo chápe stát jako instituci a někdo zase chápe stát jako domov, zem, vlast, národ. Proto ty rozdílné názory na oslavu státnosti.
  Stát jako instituce už není co býval, ale pořád zůstává domov, zem, vlast, národ, a to stojí za uchování pro budoucnost ...

  OdpovědětVymazat
 8. 28. říjen: V roce 1918 zánik moci Habsburgské a vznik Československa, v roce 1945 na základě dekretů presidenta republiky dr. Edvarda BENEŠE byl ZNÁRODNĚN majetek německých okupantů a zrádců, bank, velkého průmyslu,... slavený od roku 1952 jako svátek - Den znárodnění.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Svátek osvobození a obnovení Československa 9. května 1945 - svátek zrušen.
   Slaví se "Den vitězství" (asi našeho vítězství) 8. května 1945 (s oslavami osvobození Plzně).
   Co k tomu dodat ...

   Vymazat
 9. Opakování je matka moudrosti, tak tedy znovu: Naše demokracie je nesmysl, především proto, že nejsme politicky svobodní (vládnou nám strany) a bez politické svobody je demokracie nemyslitelná. Demokracie, tedy ta skutečná, je vládou všech, je tedy nejvyšším stupněm kolektivismu. V realizaci kolektivismu spočívá naše bezpečí. Jak prosté.
  Od kritiků mého tvrzení požaduji argumenty. Nestačí mi haf! haf!

  Štefan

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mam jednu vyhradu...slovy nase demokracie myslite celosvetova? Pak budu souhlasit

   Vymazat
  2. Nemám problém s Tvým názorem souhlasit Štefane.
   Václav

   Vymazat
 10. Pravd je více podle úhlu pohledu. Realita je asi špatná, ale mohla by být i horší. Máme zatím volby, parlament, státní správa nějak funguje zatím. EU je neštěstí a nějaký čas trvá, než si to lidi uvědomí. Myslím, že lidí, kteří jsou ochotni něco udělat pro stát přibývají a záleží na na elitách, jak to zvládnou, jakkoliv to zatím vypadá mizerně. Náš stát a národní existence nikdy není samozřejmost, což si lidi dost neuvědomují a je dobře, pomalu zázrak, že ještě nějak vegetujeme. Je třeba se postupně zbavit šmejdů v politice a mít štěstí na dobrého vůdce. A mít trochu štěstí vůbec, jinak skončíme, což se podle mně chce podle nějakého ošklivého scénáře.

  OdpovědětVymazat