Reklama

středa 24. října 2018

Úder po strategické rovnováze: Putinova preventivní odpověď

Rostislav Iščenko
24. 10. 2018       ukraina.ru/opinion
Myslím, že to nebyla náhoda, že Vladimír Putin začal na Valdaji mluvit o rostoucím nebezpečí jaderné války, zopakoval axiom o připravenosti Ruska vzít celý svět s sebou a mluvil o právu na preventivní úder.
K poslední otázce experti okamžitě zahájili diskusi o tom, zda měl ruský prezident na mysli preventivní jaderný úder, a pokud ano, jak se to pojí s jeho prohlášením, že nezasadí jaderný úder jako první.


Odpovím krátce.

Za prvé, pojí se to, protože preventivní úder je podle mezinárodního práva považován za reakci na agresi, která se již stala nevyhnutelnou. Je pravda, že musíte dokázat, že agrese byla nevyhnutelná. Jen těžko se však někdo po jaderné válce bude zajímat o důkazy. Ten, kdo přežije, zvítězí, a přežije jen několik jedinců (pokud přežijí). A budou to jednotlivci a/nebo komunity, nikoliv státy nebo mezinárodní organizace. Takže pokud ruské vedení dostane informace o nevyhnutelnosti masivního jaderného útoku na Rusko v nadcházejících hodinách, má právo (a dokonce i povinnost) zasadit preventivní jaderný úder a nebude to kvalifikováno, že jako první použilo jaderné zbraně.

Za druhé, celkově to není důležité, protože i když bude preventivní úder zasazen běžnými vysoce přesnými zbraněmi, bude směrován do pozičních oblastí, v nichž jsou rozmístěny nosiče jaderných zbraní a systémy protiraketové obrany, ohrožující Rusko. Z pohledu vojenských doktrín jak SSSR, tak i Ruska by se masivní útok na strategické jaderné objekty nejadernými silami rovnal počátku jaderné války a poskytoval by právo na odpověď jadernými zbraněmi. Američané přistupují k této otázce stejným způsobem.

Takže v zásadě nemá smysl diskutovat o tom, zda měl Vladimír Putin na mysli preventivní nebo výhradně odvetný jaderný nebo nejaderný úder ze strany Ruska. Naprosto jasně zdůraznil pronikavě zvýšené nebezpečí jaderné konfrontace. A to je hlavní. Protože "kdo první začal" nebude důležité, a nikdo se to ani nedozví.

Takže otázka, která nás zajímá, by měla znít následovně: "Proč ruský prezident začal mluvit o hrozbě jaderné katastrofy právě teď, když nezažíváme zrovna nejhlubší zhoršení syrské a ukrajinské krize, a na korejském poloostrově Soul a Pchjongjang demonstrují nebývalou úroveň přátelství a vážně diskutují o denuklearizaci poloostrova v rámci rozvoje mezikorejského dialogu a hospodářské spolupráce mezi severem a jihem?"

Jsem přesvědčen, že to byla preventivní reakce na o den později oznámené rozhodnutí USA o odstoupení od Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).

Proč toto rozhodnutí vyvolalo tak ostré reakce? Vždyť smlouva INF, podepsaná ve Washingtonu Gorbačovem a Reaganem 8. prosince 1987, vstoupila v platnost v červnu 1988 a do června 1991 byla splněna. Znamená to, že všechny komplexy, které spadaly pod zákaz, byly zničeny jak Ruskem, tak Spojenými státy. Navíc vývoj vojenského vybavení za posledních 30 let umožňuje, aby úkoly, které byly řešeny komplexy zničenými smlouvou, byly svěřeny jiným systémům, které smlouvu formálně neporušují a jsou dokonce ještě efektivnější.

Smlouva zakazuje výrobu a rozmísťování pozemních raket s doletem od 500 do 5000 kilometrů. Dnes jsou však ve výzbroji Ruska komplexy Iskaner (do 500 km), rozmístěny vzdušné a námořní řízené střely Kalibr (které nepodléhají omezením smlouvy, na čemž svého času trvali samotní Američané). Deklarovaný dolet těchto raket na pozemní cíle může dosáhnout 1500 km. Přičemž některé zdroje hovoří i o 2000-2500 kilometrech. Dolet komplexu Kinžal (včetně doletu nosiče) umístěného na Tu-22M3 dosahuje 3000 kilometrů. Ale zde, jestliže budeme mít na paměti bojový rádius letadla při nadzvukovém provozu, se však ve smíšené podobě bojový rádius letounu zvětší z 1500 na 2500 kilometrů, tedy dosah komplexu spolu s raketou může dosáhnout 4000 tisíc kilometrů.

To znamená, že bez formálního porušení smlouvy je Rusko s pomocí nejnovějších projektů schopno řešit úkoly, které byly v minulém století dosažitelné pouze střelami středního doletu. Navíc nejnovější projekty, které by měly být v armádě v příštích 10-12 letech, dokonce disponují neomezeným dosahem, což znamená, že v zásadě neexistují na planetě Zemi žádné nepřístupné cíle.

Připomenu také, že Rusko svého času oznámilo možnost odstoupení od smlouvy INF v reakci na odstoupení Američanů od Smouvy o protiraketové obraně. Myslím si, že odstoupení nebylo uskutečněno proto, že se ukázalo, že je efektivnější rozvíjet a uvádět do provozu nové vysoce přesné zbraně, které umožňují neporušovat smlouvu, ale současně nebýt jí ze strategického hlediska mimořádně omezen.

Za třicet let Rusko prostě situaci obrátilo. Při uzavírání smlouvy INF měly Spojené státy drtivou převahu v nejaderných vysoce přesných zbraních, schopných zasáhnout tehdy ještě sovětské (a později ruské) strategické nosiče v rámci prvního odzbrojovacího masivního nejaderného útoku. SSSR stavěl proti těmto třídám amerických raket (včetně leteckých a námořních Tomahawků) své střely středního dosahu, v jejichž výrobě měl technologickou převahu. Spojené státy stáhly námořní a letecké křídlaté rakety z působnosti smlouvy (a přislíbily, že ​​budou ve výzbroji výlučně v nejaderné podobě), ale zároveň zcela zbavily SSSR/Rusko celé třídy strategických zbraní výměnou za likvidaci svých analogických INF, které pro ně nebyly zásadní.

To znamená, že v tom okamžiku mohly USA řešit strategické záležitosti bez raket středního dosahu, ale Rusko nemohlo, a proto bylo pro Washington výhodné tyto rakety zničit. Nyní, k velkému zklamání Američanů, se ukázalo, že pokud jde o vysoce přesné zbraně (včetně okřídlených a balistických raket), Rusko je významně předčilo a v blízké budoucnosti se tato převaha bude zvyšovat. Moskva to navíc může učinit, aniž by formálně porušila smlouvu INF.

Obnovení ve výzbroji třídy raket středního doletu tedy Washington potřebuje výlučně proto, aby se jeho technologické zaostávání za Moskvou nezměnilo na faktor jeho strategické bezmocnosti. Vy i já víme, že tank T-90 může zničit tank T-34, aniž by se přiblížil na vzdálenost zaměřovací střelby jeho děla ... S raketami je to také tak. Důležitá není jen raketa, ale její taktické a technické údaje.

Ale stejně jako zastaralý tank může zničit svého ultramoderního kolegu, pokud je dostatečně blízko, aby ho účinně zasáhl, mohou být nedostatky raketových zbraní kompenzovány blízkostí jejich rozmístění.

A právě v tomto tkví nebezpečí. Pokud Spojené státy dosud neztratily technologii pro výrobu těch raket středního doletu, které měly ve výzbroji v 80. letech minulého století, mohou poměrně rychle vylisovat stovky oněch Peršingů 2. Další otázka: kde budou rozmístěny? Z území Spojených států do Ruska nedorazí. Existují tři možnosti: Evropa, Japonsko a Jižní Korea. Není možné počítat s tím, že Soul bude souhlasit s účastí v nové kole závodů ve zbrojení, když vezmeme v úvahu jeho líbánky s Pchjongjangem a zjevnou obavu, že USA jej nastrčí pod odvetný úder ze strany severokorejských či čínských střel. Ale střílet z Korejského poloostrova a Japonských ostrovů je přece možné pouze na Dálný východ, kde je cílů pro tyto rakety, upřímně řečeno, jen málo a jsou dobře přikryté.

Minule byly hlavní poziční oblasti raket středního doletu v západní Evropě (v Německu, Velké Británii, Itálii, Dánsku). Tehdy činila doba příletu Peršingu do Smolenska 6 minut, do Moskvy asi 10 minut. To dramaticky zkrátilo čas na rozhodování v krizové situaci a zvýšilo pravděpodobnost náhodného vzniku konfliktu. To je důvod, proč tehdy sovětské vedení, stejně jako nyní ruské, varovalo, že Spojené státy začaly nebezpečnou hru, hrozící sklouznutím do neovladatelného konfliktu, který by mohl okamžitě eskalovat do jaderné války v plném rozsahu.

Nyní není zdaleka jisté, že se Američanům podaří rozmístit rakety ve stejných zemích, jako tomu bylo v minulém století. Zatím pouze Velká Británie jednoznačně USA podpořila a uvedla, že se již necítí být svázanou smlouvou INF. Německo a Itálie zjevně nebudou nadšeny, pokud obdrží návrh tohoto druhu. Trump navíc zahájil proti EU hospodářskou válku, která je svým ostřím namířena právě proti staré Evropě.

Ale máme novou Evropu. Kdo se může zaručit, že Polsko, pobaltské státy a k nim přimknutá Ukrajina budou vůbec přemýšlet, když dostanou od USA návrh na rozmístění Peršingů (nebo něčeho podobného) na svém území? Ale pak doletová doba raket do Moskvy nebude delší než 3-4 minuty a do Petrohradu vůbec minutu-minutu a půl.

A to je právě situace, kdy může každá náhoda vyprovokovat preventivní úder. Navíc v situaci, kdy bude zasazován na startovací pozice amerických jaderných střel, je možné bez mudrování záludně okamžitě vypustit mezikontinentální střely i na Washington. Stejně bude sklouznutí konfliktu na jaderný v plném rozsahu záležitostí několika minut, v lepším případě několika hodin.

Právě o tom mluvil Putin na Valdaji, když slíbil agresorům, že půjdeme do nebe a oni prostě zdechnou.

Systém mezinárodních smluv, určených k zajištění jaderné stability, byl založen na smlouvách MTCR (nešíření raketových technologií), NPT (nešíření jaderných zbraní), PRO (protiraketové obraně), SALT-1 a SALT-2 (o omezení strategických útočných zbraních), START 1, START 2, SORT (tzv. Moskevská smlouva), START 3 a INF.

Smlouva MTCR a Smlouva o nešíření jaderných zbraní se prakticky změnily na cáry papíru, které nic neznamenají. Indie a Pákistán se na ně vykašlaly a pořídily si jaderné zbraně. Neformálně je Izrael také jaderná mocnost, jejíž kapacita se odhaduje na 100-200 taktických jaderných hlavic, ale "civilizovaný svět" předstírá, že si není vědom porušení smlouvy ze strany neustále bojující země. No a poté, co KLDR dokázala nejen realizovat svůj jaderný program, ale pomocí technologií, získaných od Ukrajiny, také vytvořit všechny třídy raket, včetně mezikontinentálních, není možné hovořit o účinnosti smluv MTCR a Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. To, co dokázal Kim Čong-un, budou moci udělat všichni, jejichž mezinárodní váha je alespoň o něco větší než u Svazijska nebo Lesotha.
Jak je známo, Spojené státy odstoupily od smlouvy o PRO.

Smlouva SALT-1 omezila strategické arzenály na úrovních, dosažených do konce roku 1972 (a jsou to desítky tisíc nosičů). Smlouva SALT-2 nevstoupila v platnost, protože americký senát zablokoval ratifikaci kvůli vstupu sovětských vojsk do Afghánistánu. Smlouvy START-1 a SORT nejsou relevantní, protože byly nahrazeny smlouvou START-3, která mírně snížila celkový počet rozmístěných nosičů oproti SORT. Smlouva START-2 (zakazující rakety osazené mnohonásobnými nezávisle naváděnými hlavicemi) byla podepsána v roce 1993, ratifikována Státní dumou v roce 2000, ale již v roce 2002 od ní Rusko odstoupilo v souvislosti s odstoupením USA od smlouvy o PRO.

Takže dnes, po oznámení USA o vystoupení z INF, z celého systému mezinárodních smluv, upravujících systém strategických potenciálů, reálně funguje pouze Smlouva START-3, ale ta moc neznamená na pozadí rozvíjejícího se závodu ve zbrojení.

Je možné, že USA chtějí opakovat úspěšný pokus vydírání z 80-tých let dvacátého století, který přinutil SSSR k ústupkům a nakonec přispěl k jeho konečnému krachu. Ale situace je od základu odlišná. Za prvé, Rusko má náležitou zkušenost a ví, že není možné věřit "džentlmenům" na slovo a smlouvám, které podepisují, také. Za druhé, pokud se Rusko zatím pohybuje po vzestupné linii jak v politice, tak v ekonomice, pak v souvislosti s USA je v lepším případě možno hovořit o stagnaci. Trump ostatně preferuje mluvit o krizi, kterou chce překonat a "zase udělat Ameriku velkou". Za třetí, pokud jde o vojenské technologie, v minulém století to byl SSSR, který doháněl, ale nyní dohánějí USA. Za čtvrté, historky stíhacích letounů 5. generace, nejnovějších torpédoborců a lodí pro litorální zóny ukazují zřejmou neefektivitu amerického vojensko-průmyslového komplexu, kdy jsou spotřebovávány obrovské prostředky, ale výsledek chybí. Za páté, v minulém století byla všechna světová střediska moci (USA, EU, Čína, Japonsko) proti SSSR, který byl nucen rozložit své skromné ​​vojenské, politické, finanční, ekonomické a diplomatické zdroje na konfrontaci se všemi. Nyní dokonce ani Japonsko nepodporuje USA bez výhrad. V Evropě jim zůstala Velká Británie, drásaná vnitřními rozpory. S Čínou jsou v tvrdší konfrontaci než s námi, a nyní se hovoří také o uložení sankcí vůči Indii.

Obecně, pokud vycházíme z akcí USA jako z pokusu o vydírání, pak je odsouzen k fiasku. To však neruší vojenské nebezpečí takovýchto hrátek. Pokud smažíte šašlyk na sudu střelného prachu, dříve či později vybuchne. Takže bude třeba vyvinout nový systém mezinárodních smluv, zaměřených na omezení, snížení a v ideálním případě na likvidaci jaderných arzenálů. Ale pro začátek je nutné, aby si USA uvědomily své místo v novém světě a smířily se s ním.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

72 komentářů :

 1. Klíčová je ta poslední věta z celého komentáře. USA si musí uvědomit, že Pax Americana je pryč. Teprve potom lze přemýšlet o nějakých mezinárodních smlouvách ve kterých budou figurovat. To znamená opustit strategii definovanou na začátku 70. let Z. Brzezinskim (ale uplatňovanu po celou dobu existence USA): "USA budou dodržovat pouze ty smlouvy, které sou pro ně výhodné a pouze po dobu, po kterou budou pro ně výhodné." Ale současnost ukazuje, že USA jdou směrem právě opačným.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pax Americana je sice pryč, ale nejsou pryč lidé, kteří ho obsluhovali a ti se drží úporně svých profesních zaměření. Jenom mimo vojáky je to ohromné množství civilního personálu, tam je hlavní problém nové administrativy.

   Smazat
  2. Pax Americana je prec, ale to si US prave uvedomit nechce. Ved ktory parazit sa dobrovolne pusti svojho hostitela, do ktorého je 70 rokov dobre zakusnuty a vyziera ho na smrt pomaly az tak, ze aj hostitel aj parazit uz zdochyna na podvyzivu?? Ved cely svet a hlavne USA je zadlzene vyse hlavy, co uz prezrali co videli. Uz stravili aj vychodnu Europu a uz zdochynaju zas, tak potrebuju dalsiu korist. Lenze Rusko alebo Cina je trochu privelke susto.Hlavne ani jeden sa neda dobrovolne zozrat.

   Smazat
  3. Tazko budes amikovi hovorit, aby si uvedomil, ze on nieje to CISLO 1, ani ten vyvoleny, ked mu to tlcu do hlavy na kazdom kroku. Ich propaganda je presne rovnaka, ako ta v Izraeli, len zatial sa medzi sebou nedohodli, kto je ten naozaj vyvoleny... A ostatni maju byt otroci. Ci sa im to paci, alebo nie. Iba ze zabudli, ze ich je prilis malo a maju prilis velke dlhy a ze coskoro skoncia ovela horsie ako ZSSR

   Smazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pavle, už jsem to tady psal několikrát, chodili jsme spolu v Brně na vejšku, dělal jsi tehdy docela dobré fotky, potom jsi dělal cosi ve Znojmě v jakýchsi novinách. Tehdy jsi byl docela srandista, nevěřil bych, že jsi takhle zblnul. Nebo se snažíš být vtipný? To ale nejsi. Nech těch volovin a piš normálně, nebo se na to vybodni. Jseš trapnej.
   Spolužák Rosťa

   Smazat
  2. Rosťo, zdá se, že Váš spolužák má vícero profesí: fotograf, spisovatel a zdejší troll se znalostmi čtyř cizích jazyků včetně ruštiny. Kupte si jeho knihu přes Google a dejte zprávu. Díky.

   Smazat
 3. neplácej radosto.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mr radosta vypotil slohovou práci hodnou myslitele. Mohl by si uvedomit, že čím delší blábol,tím méně lidí to čte. Stačilo mi pár úryvků a dost. Inu když je někdo placen od slov, místo počtu příspěvků stává se že ty moudra většina nečte.
   ST

   Smazat
 4. Znáte ten vtip?:Volá lavrov šojgu,ty prosím tě až vydá vovan rozkaz vypustit rakety tak nestřílej na Paříž ,žije tam moje dcera.Zoufalý šojgu na to a kam má střílet?Před tebou volal peskov ať vynechám Londýn,že tam má syna a taky gerasimov ať vynechám Amsterodam,že tam studejí jeho děti tak co mám dělat?lavrov se zamyslí a odpoví,pošli to třeba na voroněž tam určitě nikdo za našich není.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hodně blbej vtip. Pravdou je, že ani generalisimus Stalin neváhal obětovat svého syna. Takže tyto vtipy a báchorky si nechte pro pražskou kafírnu
   (úmyslně píši kafírnu protože se to k těm blbům hodí) kavárny mám od dob studii rád.

   Smazat
 5. Je vidět,že fašouni z RPC se nijak podstatně neliší od islamistů.Jen na těch 72 panen pussyn zapomněl.

  OdpovědětSmazat
 6. Tak kdo chce ve světě rozpoutat válečný konflikt, vždy jsem slyšel,že Amík a ono ejhle Fašounskej putler, že mne to za ty roky nepřekvapuje. Už ten začátek KRYM. vše na válku z Ruské strany ukazuje to, jak rusko v poslední době testuje Západ.V akci NOVIČOK, je od začátku vidět kam Putler směřuje.Nechápu lidi, kteří se toho ruského zmetka mohou zastávat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 14:38 Zřejmě jste na špatném webu, na blbce a hlupáky jsme tady alergičtí..

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Putler… Putler… AHA, UŽ VÍM, TO JE NOVÉ KRYCÍ JMÉNO TEREZKY MAYOVÉ

   Smazat
  4. Takovych komentaru si nevsimejte..je to jak od 13 letyho fakana co mu jeste maminka utira hubu po jidle a sam se nevycura.
   Od dob zido antichristianizace u nas nesedi ve vlade krome zidu a jejich "potravy" nikdo kdo by zastaval puvodni nematerialni kulturu rozkresavani svetla poznani , zemedelcu. Jsou tu jen pastyri s jejich svatymi knihami ktere nazyvaji lidstvo dobytkem a sami sebe dravci. Nemuzete se bavit s kreaturou co uctiva prolevani krve sve i cizi sitici sve bozstvo verice ze bez krve a boje prirody svet zahyne.zaprodancy, kanibalisticti konzumenti pohaneni zvirecim sexualni hladovym chticem,zotrocuji jine pro svou neschopnost sebekontroly ,sebe uvedomeni si jinak nez zvirete.

   Slovanske narody musi prozrit a zbavit se techto nasich napodobenin (anglo sasu a vubec zapasu) kteri se vmisily do vsech ras sveta za ucelem jejich zaniku a parazitovani na jich umu a duchovni inteligency

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  6. Opět jeden adept pro Dr.Chocholouška!

   Smazat
  7. Debile, zkus to jinde. Na ty tvoje bláboly zde nikdo nenaletí ! Každému je jasné, že skutečným zlem je Fashington, který odstoupením od smlouvy jen potvrzuje, že je to ten nejzločinnější fašistický stát v dějinách !

   Smazat
  8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  9. Správně jste udělali že jste se na toho anonyma vy.srali, Von si naivně myslí že mu okamžitě snad půjdem ty jeho debiliny rozkliknout:-).

   Smazat
  10. 15:16 Sotva, moc velkou podobu tam, nevidim! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/EkGqBuz.jpg

   Smazat
  11. DVOŘÁKU ZASE MAŽEŠ TO CO CO SE NEHODÍ MISTNÍMU RUDÉMU KLLÉRU . jak vám muže věřit zcela normální člověk , pokud mažete pravdivé ale vám se nehodícíse názory.

   Smazat
 7. 15:01 Tak si bezte na svou.Preci se takovy "inteligent" nebude zde zahazovat

  OdpovědětSmazat
 8. 15:16 Take miluji ty,kteri projevuji svou "inteligenci" komolenim jmena

  OdpovědětSmazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Radosta by si tedy mel otevrit vlastni blog...Jako prispevkar je zbytecne dlouhy:-)

   Smazat
 10. Myslim,ze se cim dal vic projevuji vlastnosti USA...Konkurenci nenesou zrovna dobre

  OdpovědětSmazat
 11. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 12. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 13. Jak mohou být někteří diskutující (P.Radosta) tak mdlého ducha? To nejsou argumenty, které předkládá, ale ideologické slinty, vyvěrající patologické nenávisti a neschopnosti normální diskuze. Jediné co mu jde je nálepkování ostatních, protože vzhledem ke svému intelektu určitě pracoval v n.p. Fruta, kde lepil viněty na lahve s okurkami. Je mi ho líto.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To se asi mýlíte. Radosta zřejmě představuje projekt, který někdo financuje a dozoruje. Účelem je zesměšnit tyto stránky, aby nově příchozí znechuceně odešli jinam. Není přece možné si myslet, že tyhle kraviny někdo lepí ve volném čase zdarma. Má to působit jako levičácká pomatená hatmatilka.

   Smazat
 14. Dobrý článek. Nechápu tu diskusi, kde se to hemží urážkama. Bohužel když někdo napíše fundovaný článek, kde argumentuje fakty, tak ten kdo fakta nemá, je sprostý a ubohý. Z článkzu je jasné, že situace je velice vážná a může se kdykoliv zvrtnout v šílený konflikt. Amíci mi přijdou, že se snaží Rusy vystrašit, v Rusku ale mají pěkné a trefné přísloví, "Nesnaž se vyděsit ježka, holou prdelí" A to sedí, jak ta prdel na příslovečný nočník. Aottj.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Evropa je kolébkou současné civilizace, dala směr většině trendů, když vezmete např. standard oblékání: oblek, kravata atd. se používá všude od Japonska po Chile. Je možné, že Evropa není žádoucí, proto se připravuje problém, který způsobí "nemotorné" USA.

   Smazat
 15. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. MÁŠ LI BOL, VEM RADOSTOL !! ! Nejlepší prostředek na kvalitní vysrání.

   Smazat
  2. velice dobre napsano pane Radosta

   Smazat
  3. A co je jako kde napsaný?

   Smazat
 16. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak Radostu podpořte nejenom verbálně, ale i materiálně, Honolulu a berte Radostol… nebo adekvátní USAcké projímadlo, alespoň třikrát denně.

   Smazat
 17. Tedy samozřejmě jadernou válku zatím vedly USA a víme, co ty dvě shozené bomby mají na svědomí. Když pak začátkem 5O. let minulého století zase USA harašily atomem, vodíkem, cesiem bylo najednou parádně slyšet vzdělance - a v USA se stali mnozí obětí nenávisti k MÍRU nejen "prokurátora" McCarthyho a jeho soudů. Ale přece jen byla čepicemi lidu uplácána touha po válečných maskarech yxagonu a černého domu. A dnes intelektuálové nic, nic, nic. Hoví a chrochtají si na svém korupném z kapes kapitálu za "držhubu", nic jim není lhostejnějšího, než světový mír a nic jim není bližšího, než jejich dmoucí se portmonka - to je ta světová kavárna! Kdepak intelektuální fronta bojovníků za světový mír, která musela někdy i uprchnout před hněvem války chtivých bysnysmenů, ale přece jen zvítězila - ne, jen stoka bezcharakteru zde zbyla, která s gustem máchá Pikassovu Holubici míru ve svém nálevu.

  OdpovědětSmazat
 18. AD 17:35 a 17:39. Samozřejmě, že ty exhibicionistické výlevy duchem postiženého nikdo dávno nečte, jsou jen obrazem stavu mysli některých u nás, pro které prudce stoupají náklady na psychiatrickou léčbu, diagnostiku snad ani ne, neb to pozná každý laik. I invalidé ducha jsou ale k politování.

  OdpovědětSmazat
 19. Pokud si přečtete ruský tisk, pokud to umíte, musíte zákonitě dojít k závěru, že Rusové jsou na tom velmi dobře se sebevědomím a téměř všichni jsou ochotni přinést pro Rusko tu nejvyšší oběť. Je úplně jedno, zda pod vlivem toho co kolem sebe vidí, nebo zda je "zmákla" ruská media. Jsou sebevědomí a připraveni. Stálo by za to vidět co by se stalo, kdyby takové sebevědomé komentáře měl někdo z našich politiků. A mohly by se týkat čehokoliv. Třeba naší státnosti. Ovšem silně pochybuji, že se i v roce stého výročí něčeho takového dočkám. Možná, že při vojenské přehlídce našich třiceti tanků a čtrnácti pronajatých letadel by se o to mohl někdo alespoň pokusit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ono jde také o to, zda našim vojákům pod německým velením povolí účast na přehlídce, že ano? Aby měl taky kdo slavnostně pochodovat!

   Smazat
  2. 19:03 Nač číst, kdo rozumí řeči, může si je poslechnout i přímo v originále! - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0

   Smazat
 20. Pane "světa znalý" a pane Radosto! Vezměte se za ruce a jděte do háje. Tam snad najdou vaše křehké a rozbolavělé duše klid a mír. Tady nejenže nikoho nezajímáte, ale nikdo tu na vás nebude hodný. A to si nezasloužíte.

  OdpovědětSmazat
 21. Je mi moc líto těch, co se obtěžují reagovat na výrobce
  laxativa, a tak snižují účinek jeho Radostolu.
  MÁŠ LI BOL, VEM RADOSTOL !

  OdpovědětSmazat
 22. Nebude-li Česká republika, slovanský Český národ, já, moje rodina a ti které mám rád... tak svět nemusí být. Rusové na to mají stejný názor -> nebude-li Rusko, je svět zcela zbytečný, zejména Amerika, Levanta… zdroje ZLA!

  OdpovědětSmazat
 23. K 19:03 to že Rusko je sebevědomé je pravda. Mají být na co hrdí i když západní propaganda jede na plný pecky, tak už to nestačí k očerňování Ruska. Veškeré saknkce sice ztěžují Putinovi situaci, na druhou stranu jsou požehnáním pro jejich zemědělství a ostatní odvětví a nebývale zvyšují suverenitu Ruska. Kdyby ty sankce nebyly tak by si je snad museli vymyslet. Západ jde de kopru a neví co si počít, vytlouká klín klínem a pomalu skomírá. Putin ví co má dělat a dělá to. V.V.Pjakin ve videu Otázky-odpovědi říká. Putin umí hrát i se špatnými kartami a teď má karty velice dobré. A ať si kdo chce pindá, vo tom to prostě je...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Taky je potřeba chápat, že sankcemi Amerika škodí sama sobě. A to je účel. Musí se to ovšem podat vlastenecky, aby to lid přijal.

   Smazat
  2. Anonymní24. října 2018 21:42
   To je problém Ameriky, náš problém je, že sankce poškozují Evropskou ekonomiku. Neměli bychom ty Američany ve všem následovat, jako ovce. P.K.

   Smazat
 24. Doufám že to dementi zastupující eu odmítnou americké rakety ale spíš ne....

  OdpovědětSmazat
 25. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty vole Radosto, kterou cenzuru ty vlastně myslíš? Tu televizní a rozhlasovou nebo na nové republice? Rozhlas a televizi si musíme platit nebo na nás demokratický stát pošle exekutora, který bude trestat mnohonásobně větší pokutou než je vzniklá škoda. Jak určitě víš, tyto veřejné sdělovací prostředky slouží nejvíce TOP 007 (mají právo zabíjet jako James Bond). Se svou sveřepou vytrvalostí donuť kalouska, aby si reklamní čas spravedlivě platil. Tady jsi chlapče na soukromých stránkách. Musíš se slušně chovat nebo správci mají plné právo ti nakopat do tvého syfilitického ksichtu.

   Smazat
  2. 0:08 Jj., na soukromých stránkách jsme, páč jsou v rámci hybridní války vedené proti Západu placený touhle kremelskou klikou putleroffských syfilitiků! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%A8%D0%93%D0%9D%D0%A8%D0%93%D1%82%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B52.jpg

   Smazat
 26. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Radosto, pokouším se znovu poprosit o informaci, zda jste Petr nebo Pavel, díky.

   Smazat
  2. Radosta je reinkarnovaný Bimbo nebo Fagan, postrach internetu. Jak je zřejmé, doplnil si vzdělání o tvorbu internetových stránek. Parazitovat na chudácích svým koučinkem mu nestačí. Kdysi na něho udělali hon všichni admini trochu lepších stránek. Admin outsidermedia a ještě někdo na něho připravovali trestní oznámení na policii. Za stalking mu dokonce hrozil trest.

   Smazat
 27. Naprosto jsem v úžasu proč neustále reagujete na idioty typu Radosta, světa znalý, a pod. Je do pod úroveň normálních lidí. To že nejsou mazáni je jen proto aby byla zachována názorová různorodost.
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Radosta je provokatér. Opakováním určitých slov (např. Lenin) může přitáhnout pozornost policie a dostanete se do průšvihu, že propagujete režim, který usiluje o potlačení lidských práv na zvůli a nezodpovědnost (David). Slyšeli jste policajta s vymytým mozkem, co řekl mladíkovi, který mával hloupě praporem s Che Guevarou? Za ním stál vousatý chlap v civilu, kterého jste si určitě museli v televizi všimnout pro jeho ďábelskou posedlost antikomunismem.

   Smazat
  2. Lenin dávno zaslouženě zdechnul, kůli němu Davida potahovat nebudou! To spíš putlerizmus ho dostane na šibenici! Však von dobře ví, proč se dodnes ani nepokusil nechat přeložit Putlerovy vybraný spisy! A cokoliv z nich pak tu citovat! Ví, že za takový svinstvo by dostal provaz hned a bez mrknutí voka! Je vychcanej ...

   Smazat
  3. 7:47 Do žádného průšvihu se nedostane, je to zde nasazený agent provokatér. Změnili pouze formu rozbíjení diskuze. Dříve tu tento Pepek Vyskoč psal přisprostlé a bezobsažné příspěvky, nyní naopak dlouhé, které zabírají místo a které nikdo z pravidelný účastníků nečte na nekomentuje. Zabírá tu jenom prostor.

   Smazat
 28. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi, opět na sajtách Nové Republiky řádí agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A BURŽOASIE !!!!!

  Prosím soudruhy z redakce NR, aby NEPRODLENĚ zvýšili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší MILOVANOU Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti fašismu a Euroamerice.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu a putinistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 24. října 12:25.

  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 29. My Rusko (a Česko) nedáme, radši ho zbouráme!

  Děkuji s.s. Iščenkovi z celého svého širokého srdce komunisty a putinisty, za nezištné zprostředkování GENIÁLNÍCH myšlének Velikého Putina, Budiž Jeho Jméno Pochváleno.

  Ano, s vyjádřeními Velikého Putina, BJJP, musí souhlasit každý roduvěrný Čech a Rus; prostě MUSÍ, i kdyby nechtěl: Neboť snaha Západu o vměšování do vnitřních záležitostí Velikého Ruska na Ukrajině, Pobaltí atd., je ve skutečnosti pokusem o NÁSILNÉ nahrazení putinismu západním kapitalismem a demokracií!

  A něco takového Veliký Putin, BJJP, nikdy nepřipustí, prostě NIKDY!
  Připustit nemůže a nesmí, neboť europeizace Velikého Ruska by znamenala doslova ZKÁZU naší vytoužené Slovanské veleříše, v níž se Slovanovi tak lehce dýše.
  Ano, Veliké Rusko musí zůstat – na věčné časy a nikdy jinak – hlavním garantem a jediným dodavatelem našich osvědčených západoasijských hodnot.
  Tuto svou dějinnou úlohu (danou mu samotnou Velebnou Matkou Přírodou a Jejím jediným Synem, Nesmrtelným Leninem) musí Veliké Rusko splnit stůj co stůj, padni komu padni.
  Třeba celý Kosmos padni!

  Proto Veliký Putin, Budiž Jeho Jméno Pochváleno, musí zůstat vrchním velitelem Velikého Ruska a všech ostatních zdravých slovanských zemí (včetně Česka) ještě tisíc let, přinejmenším.
  A kdyby Západ na Veliké Rusko zaútočil dalšími sankcemi, kdyby se agresivní NATO a EU pokusilo brutálně zastavit mírový postup nepřemožitelné Armády Ruské federace na Kyjev či Prahu, tak …
  Tak Veliký Putin, BJJP, vydá finální rozkaz svým molodcům-raketčíkům: „Ve jménu míru, pokroku a slovanského socialismu: Na imperialistické USA a EU pal a SPAL!“

  My Češi si pak budeme trpce připomínat ty hrozné chvíle, kdy jsme – bez boje – ustoupili euroamerickým okupantům, kdy jsme se nechali zavléci do obou útočných paktů: do NATO i EU.
  Naštěstí si tyto neblahé události nebudeme muset připomínat dlouho, dlouho se mučit hořkými výčitkami: Mocná rusko-sovětská Царь-бомба DOKONALE vydesinfikuje naši českou kotlinku od zbytečků evropské nákazy, připraví ji na příchod nových Čechorusů ze středoasijských stepí.
  A v tom je útěcha.

  Sláva Velikému Putinu, Budiž Jeho Jméno Pochváleno, největšímu žijícímu leninistovi!


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 30. Před pár dny nějaký ruský vojenský expert ve večerním diskusním pořadu na TV programu Planeta označil za cíle případné odvety nejenom Polsko (to bych pochopil), ale i Česko! Z toho jsem byl poněkud v šoku do té doby, než jsem si v článku na "aeronet.cz" přečetl, cituji: "Současná mohutná oprava největší české dálnice D1 není primárně prováděna kvůli zlepšení provozu a komfortu jízdy pro české a ostatní automobilisty, ale pro přistávání a starty letadel, zlepšení průjezdnosti dálnice pro vojskové svazy americké armády a vojsk NATO, včetně rozšíření úseků dálnice pro průjezdy širokých komplexů, jako jsou mobilní odpalovací komplexy amerických raket středního doletu. Jedná se, podle ruských zdrojů, celkem o 11 vytipovaných úseků dálnice D1, z nichž 3 nově mají být uzpůsobeny pro přistávání mohutného počtu vojenských letadel v případě vypuknutí války, mnohem většího počtu, než kolik jsou schopné přijmout dnešní česká vojenská a civilní letiště." Takže nám asi Merklová s radostí vyveze ze skladů americké rakety, abychom také poznali, zač je tomu loket, jako Němci za druhé světové?!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. na "sputnik" je článek, který situaci ve světě vysvětlí už jenom svým titulkem: "USA budou při svém umírání zabíjet." https://cz.sputniknews.com/nazory/201810248317994-usa-nato-zanik/

   Smazat
  2. Pro USA je nezbytné odstřihnout celou Evropu od hospodářské spolupráce (sankcemi) s Ruskem ještě do spuštění akce "drang nach osten", zejména přerušit závislost na ruské ropě a plynu. Dodávky z Ruska pochopitelně skončí okamžikem jeho napadení. Proto takové intervence Trumpa proti Severnímu proudu. Evropa bez plynu nebude příliš ochotná bojovat proti svému hlavnímu dodavateli.

   Smazat
 31. 13:18 To ještě nějakej zoufalec tu sračku jako SPUTNIK,ARONET čte? Tak toho magora bych chtěl poznat. Potom se nedivím některým naprosto hlupáckým příspěvkum zde.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:47 pro zde všudypřítomného retardu citát z článku (13:18): "Takovou nepříjemnou diagnózu stanovil USA ve své nové knize Polyfonní rekviem za Západ (Réquiem polifónico por Occidente) Augusto Zamora, odborník na mezinárodní právo a mezinárodní vztahy, pracující na Autonomní univerzitě v Madridu a na Národní autonomní univerzitě v Nikaragui; a také jako hostující profesor na několika dalších univerzitách Evropy a Latinské Ameriky."

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.