Reklama

pátek 12. října 2018

USA chtějí zaplatit zřeknutí se Evropy ruského plynu


Arťom Košelenko
12. 10. 2018 mk.ru/politics
Americké úřady se chystají vyčlenit 1 miliardu dolarů na financování evropských energetických projektů. Senátor za Republikánskou stranu Spojených států Ron Johnson a demokrat Chris Murphy vypracovali návrh zákona, který Washingtonu pomůže "zmařit kontrolu" Ruské federace nad Evropou. Podle dokumentu by americká vláda měla vyčlenit 1 miliardu dolarů na financování energetických projektů v Evropě.


"Vynaložili jsme miliardy na upevnění vojenské obrany ve východní Evropě, ale nezapomínejme na nebezpečné důsledky energetického zadušení Ruskem", uvádí Murphyho Sputnik International.

Senátoři se domnívají, že jejich iniciativa nejen pomůže zbavit Evropu ruského vlivu, ale také vytvoří nová pracovní místa ve Spojených státech.

25. září americký prezident Donald Trump podrobil kritice projekt výstavby plynovodu Severní proud 2 a prohlásil, že Německo by se mohlo dostat do absolutní energetické závislosti na Rusku.

Ministr zahraničí Německa Heiko Maas odpověděl na obvinění amerického vůdce. Podle ministra je výstavba plynovodu ekonomickým projektem, nikoliv politickým.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

77 komentářů :

 1. To je jak z blázince. USA, které mají největší státní dluh na světě a permanentně pasivní obchodní bilanci, odněkud vezmou miliardu (nejspíš ji ukradnou v Evropě), aby mohly "financovat energetické projekty" v Evropě a tak by přiměly Evropu, aby kupovala jejich předražený CNG, protože Čína, která až dosud ten plyn kupovala kvůli sankcím USA vůči sobě ten plyn přestala kupovat a kupuje raději plyn ruský. A humorné na tom je, že USA v případě velkých mrazů (např. minulou zimu), nemají dost plynu ani samy pro sebe a nakupují také ruský plyn...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je velmi veselé, kačer Donald uvalil sankce na USA:))

   Smazat
  2. Ty pises z blazince? Tebe MUDr. David v ramci terapie pousti na net?-)

   Smazat
  3. 4:53
   Tebe pustili ze záchytný stanice?

   Smazat
  4. Jen ať klidně dotují. A rusáky ať do Evropy pustí. Však on si ten kapitalistický volný trh vše vyřídí sám..,.

   Smazat
  5. Prosimte, neblazni, Americky statni dluh jsou jen takove reci, cely svet vi, ze Amerika svuj statni dluh nikdy nesplati, a ani o splaceni nepremysli, protoze splatit statni dluh je pro Americany nemozna, myslim ze kazdy American totiz dluzi neco kolem 300,000 $, to znamena i nemluvnataa, a dedkove pred hrobem (nejsem si jist kolik je to dneska, protoze tuhle sumu jsem cetl nekde na Webu pred ccca 6 lety...

   Proste Amerika svuj statni dluh nehodla nikdy splatit, a kdyz snad, tak jedine valkou, a to by bylo pro ne smrtelne...

   Smazat
  6. Frank Tresnak 12. října 2018 12:03

   Máte naprostou pravdu, Obamův ekonomický šéf poradce z Wall St, New York, které Obama před volbama, tak nesnášel, chtěl s nima bojovat! Než si je téméř všechny narval do svého vládního týmu, jelikož ho dostali do křesla prezidenta, prohlásil na dotaz?

   Řešení otázky zadlužení usa a jejich dluhopisů: "Jejich problém, neměli si ty dluhopisy od nás kupovat, náš New York si udtud těžko odvezou!".

   A to se vyplatí!

   Zdraví Ramón

   Smazat
  7. Oni si je "natisknou". Protože to tak dělají běžně už půl století.

   Smazat
  8. Mám tomu rozumět tak, že podle přání Američanů nemáme kupovat ruský plyn, ale jiný dražší plyn, na který nám Američané půjčí, abychom jim tu jejich půjčku s úroky vrátili? Když Evropě tu miliardu budou darovat, co z ní Evropané budou mít, když ji budou muset utratit za dražší plyn? Nejsou ti Američané na hlavu? Proč nám to naši politici takto jednoduše nevysvětlí? Mají strach o co?

   Smazat
  9. Oni si ty dolárky dolárky natisknou.

   Smazat
 2. A co za ty peníze bude nakupovat? Že by uhradila část ceny za americký předražený plyn a tím umožnila její vývoz do Evropy za lepší cenu?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ono vubec nejde o plyn, ale o plynovody. Do nemecka po dostavbe pujde cca stejne plynu, az zastavi Rus dodavky pres Ukrajinu. Tragedie to bude pro synacka vicepresidenta USA, Bidena a firmu Chevron. Tolik penez do majdanu, tolik penez na uplatcich tem banderovcum, aby mohli ukrast ukrajincum plynovody, a ..., a ted si muzou tu rouru nabouchat do trenek. Jó, tranzit je holt vetsi kseft, nez to nekde v mrazu dobejvat. To jim ten Rus nemel delat !

   Smazat
  2. Mikkesh 12. října 2018 9:56

   ***

   Ramón

   Smazat
 3. Dobra rada nad zlato. At zadaji misto hajzl papiru ZLATO . Nejdrive. Ale sralbotkove se neodvazi , samozrejme..

  OdpovědětSmazat
 4. USA především potřebují, aby půl miliardy lidí v EU platily dluhy, které si Američani nadělali a které jsou nesplatitelné.
  Americký plyn je jenom převodová páka jak to provést.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:41 Přesně tak pane a nic jiného nás nečeká v západním „ráji".

   Smazat
  2. 7:41 - je to trošku jinak - ty dluhy nelze z principu nikdy splatit (museli by vrátit víc peněz než je natištěnejch) - takže jde o přesun dluhu z SS na eurosojuz !!
   Vaska

   Smazat
  3. Koukám samej zdatnej ekonom. Asi studovali v Rusku, vás je tady škoda, nabídněte své " znalosti " v USA možná, že je" zachráníte.". Tady to je komedie. Pokud vám nevyhovuje Západní ráj, tak se odstěhujte do toho východního "rájé ", nikdo vám v dnešní demokracii nebrání.

   Smazat
  4. 9:44
   ZA TYS STUDOVAL U KRAĎOUSKA,TO JE EKONOM NA """"SLOVO VZATEJ"""",HLAVNĚ PO FLAŠCE TVRDÝHO NEBO PO ŠNUPEČKU SNÍŽKU!☺

   Smazat
  5. 9:44 nemáte dojem, že se svými ohranými radami - odstěhujte se do východního ráje už začínáte být směšní? Jiné argumenty už nejsou k mání tak prudíte, co.

   Smazat
  6. 9.56 A co vy s vaší neustále omílanou KAVÁRNOU,ALKOHOLIK PAN HAVEL,DRAHOŠ S NASLOUCHÁTKY......Vymyslete něco nového.

   Smazat
  7. 11:32
   NA VAŠE ÍÁ JE TO DOBRÝ DOST,PITOMCI ZDECHLÝCHO CHRCHLA FLAŠKY UDAVAČE ŠAŠKA!!!!!!!☺

   Smazat
  8. 9:44 Já vám poradím nelezte na NR a nemusíte nic takového číst. Též nechodím na vaše servery abych nemusel číst havloidní propagandu.
   11:32 My nemusíme nic vymýšlet tento server je pro nás ne pro vás.

   Smazat
  9. 12:20Blbečku, komu budeš říkat co má dělat. Asi nějakej zastydlej soudruh,který určoval co se má.a co ne , tvá doba je dávno pry,č díky panu Havlovi. Zapomeň ruský slouho.

   Smazat
  10. HAVEL,UDAVAČ A KOLABORANTSKÁ SVINĚ BYL ZVOLEN JEN A JEN HLASY KOMUNISTŮ TY INCESTNÍ RETARDOVANÁ HAVLOSMAŽKO!!!!!!!!!!!!!!###

   Smazat
  11. 10:49 To je velká pravda! Jenomže problém je tomu zrzavýmu Chrchloj ve vytahaným svetru s lahváčem v ruce vděčíš za to žes coby zdegenerovanej bolševickej čechomužik neskončil po zásluze takhle! - http://novysmer.cz/index.php/historie/2679-budape-1956

   Smazat
 5. Dívejte se na svět americkýma očima a hned vám to bude jasné. USA natisknou dost "žabích kůží" a mají vystaráno. Kdežto ostatní si peníze musí v potu tváře sehnat nebo vydělat. To je ten rozdíl. Realita a virtualita. O plyn jde až v druhé řadě. Na prvním místě je vliv a moc.

  OdpovědětSmazat
 6. On by to byl stejně Ruský plyn,ale za USA ceny a o to jde Trumpovi.

  OdpovědětSmazat
 7. Jo, :-), i Polsko bude kupovat "německý" plyn.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. koník.
   Polsko už nakupuje USA plyn,ale z Kataru a o třetinu dražší.Pak to bude plyn z Německa,ale stejně Ruský,plynovod přes Ukrajinu do Polska,bude prázdný.
   Včera jsem něco zaznamenal o blokádě benz.pump na Ukrajině,ale nevím podstatu.

   Smazat
 8. Vedle koncové stanice Nord Stream II vystavíme terminál na skapalněný plyn a já si vyberu, co je pro mě výhodné. To je demokracie. Věřím, že to naši partneři z USA tak zamýšlejí

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...zcela jistě :-) Dodržování férplej jím leží na srdci nejvíce. Je to také jasně vidět z bezpříkladného dodržování mezinárodních smluv...

   Smazat
  2. Re (09:14):
   Vyrovnat objem zmařené dodávky ruského plynu plynovodem NordStream II se ale nemůže těm US "prodavačům teplé vody" podařit. Konvoje lodí se zkapalněným plynem by musely brázdit Atlantik jako za Druhé světové. I proto chtěli natáhnout trubky z Blízkého východu přes Sýrii. Leč neprošli ...
   Jediné, čeho se US hybatelé světa snaží dál a dál dosáhnout, je odstřihnout Evropu od ruského plynu, a zničit tak vzájemnou provázanost zájmů.
   A poté dál pokročit k válce (v zastoupení) proti Rusku vedené Evropany pro US zájmy.
   Demokraticky!! V tom peníze ani mocenské zájmy USA jistě nehrají "žádnou" roli. Ani v nejmenším!
   Jsouce vedeni US protektorem Volkerem s tím už v banderistánu tamní proameričtí náckové začali, demokrate! Zabíjením těch z východu ...

   Smazat
 9. NO TY MÁŠ DOST!

  OdpovědětSmazat
 10. Jo válka proti Rusku je drahá!
  Ještě, že ti huni mají nadvládu nad FEDem (nebo ten FED nad nimi?), aby jim povolil zvýšit US státní dluh a pro potřeby té války (korupce aj. "bohulibých" aktivit) "natisknul" další US žabí kůže.
  To aby jimi US militanti dál a dál krmili válečnou hydru, kterou drží při životě, i všechny evropské jidáše, které si kupují a vydržují.
  A všechny zbývající Evropany tak podrželi pod krkem s "jemným" varováním "ruský plyn nikdy!".
  Není totiž dost demokratický, to ten americký je nám dražší. Mnohem dražší ...

  OdpovědětSmazat
 11. Pokud se podívám na starší články dozadu, je jedno jestli 5,12,15,článku, neustále čtu jak je ten Západ a ČR V ZÁDELI.Připadá mi to ,jak odvézt pozornost od problému někoho jiného, tak mě napadá třeba Rusko co , nemám pravdu? Ty dehonestující kydy ohledně Západu už jsou opravdu trapné. Stojí vám to za to SOUDRUZI v redakci?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rusko má jediný problém, a tím je urputná snaha USA a jejich vazalů dělat Rusku problémy.
   USA i jejich vazalové mají ohromnou fůru svých vlastních problémů, které však nejsou schopny řešit a tak se zaobírají vším možným, jen aby nemusely řešit to, co asi už ani nemá schůdné řešení.

   To je myslím celá problematika.

   Smazat
  2. 12:19 Rusko si dělá spoustu problému samo viz akce Skripal a neschopní agenti GRU, poze na zaprodaných plátcích typu aronet a podobné prolhané srač..se o tom psát nesmí. Jen Ruský zaprodanec nevidí ty ohromné problémy Ruska a vše ¨začalo okupací Krymu.

   Smazat
  3. 16:03
   TY mluvící SCHEISSEKOPF,kdyby toho kripla Skřípala chtěli bez protichemickýho obleku zabít,ZEMŘELI BY ONI PRVNÍ!!!!!!!Ty jsi MAMRD!!!!!

   Smazat
  4. Anonymní 16:03

   Pokud myslíte zcela vážně ty pseudoaféry, připomínající scénáře pro velmi nenáročné diváky, pak to není téma pro vás. S vámi se není o čem bavit.

   Smazat
  5. Anonymní12. října 2018 16:03
   „.. a vše ¨začalo okupací Krymu.“
   Krym je pouze jakýsi pseudoargument. Nebo snad Napoleonovo tažení na Rusko, také začalo okupací Krymu? Nebo snad Barbarossa také začala okupací Krymu? Nebo snad výstavba amerických základen kolem Ruska, také začala okupací Krymu?
   A existuje vůbec okupace Krymu, když připojení k Rusku, bylo přáním a výsledkem referenda Krymčanů? P.K.

   Smazat
 12. 10.09 - nekydej tady, už jsi podal hlášení své rezidentuře?

  OdpovědětSmazat
 13. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. 12,06
   Jdi se léčit ty magore vyfetlej!

   Smazat
 14. Plně souhlasím s USA! Ať se přestane stavět plynovod do Německa! Protože pak se zruší plynovod pro nás přímo z Ruska přes Ukrajinu, kterýž plyn je za přijatelné ceny. Až budeme brát ruský plyn z Německa tak se z toho po.ereme, co bude stát. To budu raději obětovat riziko tranzitu přes Ukrajinu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:22
   Chcete podstoupit riziko tranzitu plynu přes Ukrajinu ? A čím budete topit v zimě když udeří příkladně minus 25 a banderovci v čele s Porošem uzavřou kohoutky a budou plyn krást pro sebe a budou chtít Evropu vydírat jako že už se to stalo jednou a není to zas tak moc dávno . Máte už zásoby dřeva na topení a tak se toho rizika nebojíte ?

   Smazat
  2. 1&:41
   Že se s tim debilem zahazujete.

   Smazat
  3. 13:41 a přesto se nebojím, pomůže nám "Zelená úsporám" a biomasa a ekobio a minikompost v každém bytě, bez doutnajících dredů na hlavě to ovšem nepůjde, plešouni si dají na hlavy psi nebo ježky. Vše kolem sebe musíme rychleji zabetonovat, zaasfaltovat a trávu na střechy. Tam budou naše děti hrát fotbal a naschovávanou, pokud postupně, nepopadají na ty asfalty a betony dole, kde si dříve hrály?

   Smazat
  4. Nevím, co bude lepší, když nám porošemko zastaví plyn od Rusáků, nebo nebudu na ten německý z Ruska mít. Jo, štípu dříví máme ho dost.

   Smazat
 15. 12:22 - v zapadnim Texasu jsou nedotcene zdroje oleje a plynu v takovem mnozstvi, ze cely Middle East je odepsan - co do dulezitosti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:26 Ty, z vnitřku řiť znalý. Severoamerický kontinent
   se díky USA stává pomalu neobyvatelný. Pokud si tu ropu a její doprovod plyn, rychle vyčerpají, tak se opět ponoří hlouběji pod úroveň oceánu. Mají tam také rozsáhlá území kde hoří v podzemí uhelné zápary, kdy toto území je neobyvatelné se širokým okolím, které znečišťuje otravný plyn. Jinde to také tak dopadá, jenže v poušti či na Sibiři to tak nevadí.

   Smazat
 16. Uz nepotrebuji vic dukazu o tom,ze je to ten "slavny" Zapad,ktery vytvari bloky.Globalizace,ale jen pokud jim vynasi atd.......Co z toho budeme mit my?

  OdpovědětSmazat
 17. Možná by se to dalo využít v jednání s Gazpromem o snížení ceny plynu pro EU. Mohlo by to zafungovat ve stylu "když se dva perou, třetí se směje". A ne jako dosud, kdy na tom jen tratíme.

  OdpovědětSmazat
 18. Toto se jim může klidně podařit. Mají petrodolar. Ten se může tisknout v libovolném množství.
  Jenže žádný strom nikomu nevyrostl do nebe. Protože i ten hajzlpapír zvaný Dolar, má svůj limit. Když za něj nebude skutečná protihodnota, tak půjde i se svým tatínkem USA rychle do hajzlu, kam patří.

  1938

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 1938

   Spíše si myslím, že pro ně je to kompenzováno, vždy rozpoutáním, další destruktivní války pro tamní "demokratizaci", nevinného lidu. A především odpomoci jim, od jejich nerostných surovin a chytrých mozků. Dopravených k agresorovi domů k zužitkování. A tak stále dokola a dokola až do sebezničení i všeho kolem. Všechno jednou končí!


   Ramón

   Smazat
 19. Problém Ruska přece zcela jasně pojmenovala balkánská řeznice alias krvavé Madla, že by se Rusko mělo s ostatními potřebnými podělit o svá nerostná bohatství, kterých má nespravedlivě mnoho. Z ruského plynu se pouhou účetní operací lehce stane plyn americký. USA si to již odzkoušely třeba ve Venezuele (ta dostala za barel deset a Amerika prodávala za sto dolarů). Nejpotřebnější zemí jsou podle Madly pochopitelně především USA, kde žije sice jenom 5% světové populace, ale USA spotřebovávají 50% zdrojů této planety! Jediná naděje lidstva je v tom, že Trump to ustojí a naučí Američany žít za své a nikoliv na úkor ostatních jako doposud. Mimochodem americké burzy tento týden rapidně, což signalizuje nějakou změnu, ti ostatní se už cukají a nechtějí dávat Americe na dluh. Bohužel to skončí jenom válkou, protože jinak se Amerika dluhů nezbaví - na obou předchozích světových válkách se hezky napakovala!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. burzy sice klesaly, ale co klesá zase musí někdy stoupnout, ale pozor, neplatí pro pánský úd, pouze pro akcie :-) Ekonom

   Smazat
  2. Amerika odstřihne sankcemi Evropu od přímých dodávek ruského plynu, ten pak sama (nebo pomocí nějakého mezičlánku) všechen skoupí a bude ho prodávat Evropě jako plyn americký. Podle stejného modelu přece nakupuje Ukrajina. Ta nedávno troubila do světa, že od r. 2015 nenakupuje plyn od ruského nepřítele :-), ale ruský plyn z Polska jako plyn polský, nebo ze Slovenska jako plyn slovenský. Tento model má jeden háček, tento plyn je daleko dražší!

   Smazat
  3. 14:31 Tak to je zase vejblitek, že se nestydíte až tak lhát.Ale, zdejší tupé ovce vám budou ještě tleskat. Už jenom to "USA spotřebují 50% zdroju teto planety". Namám chuť tomu volovi něco rozporovat.

   Smazat
  4. Pro pitomečka z 15:21 ten podle vás vejblitek je toi ještě horší a tupé ovce vašim blábolům nebudou tleskat. Ušáci kterých je 5% světové populace nejenže spotřebovávají 50% energetických nosičů, ale navíc produkují 40% světového odpadu. Viz Otázky-odpovědi V. V.Pjakin z 1. 10. 2018 a tento pán by radši sežral granát než by z úst vypustil takovou píčovinu, jako vy z vaší huby. Aottj.

   Smazat
  5. 19:09 Tak ty musíš být hodně v té Ruské řiti zaražen,pokud tady odkazuješ na blouznivce Pjakina. Jo tak už ne 50% ale 40% , no ono to bude tak kolem 20%. Vy proruští komici, vždyť každý rozumný člověk má z vás prdel Sněte dál své proruské sny,ono se po čase ukáže kam to Rusko dopracovalo,do PRDELE.BLBEČKU.DOPRDELE

   Smazat
  6. DO PRDELE PŮJDEŠ TY A USSA OKUPANTI.....JE TO OTÁZKA CASU ZMRDE RETARDOVANEJ!!!!!!!!☺

   Smazat
  7. 10:46 Tak požádej svýho vyupouštěče ať založí ruský snowbord club, ten ti nikdo okupovat nebude, jenže on tě sebou bere maximálně na lov amfór, že?!!!!☺

   https://en.wikipedia.org/wiki/USSA


   Smazat
 20. Dnes mi bylA doručena faktura spotřeby plynu za jeden rok.Předpokládám, že platím Ruský plyn, cena jednoho kubického metru se vším všudy 17,70KČ. Zajímalo by mne co zaplatím případně za ten z USA?

  OdpovědětSmazat
 21. Pro USA není problém schrastit miliardu či dvě miliardy dolarů.Oni si je/FED/prostě natisknou a je vymalováno.Tak mají dolárků vždy dost!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Až tak lehké to není. FED je soukromá záležitost, tohle je US projekt podporující ropné a plynové americké giganty. Pokud by se narušil balans (nekryté peníze), což je rovno jednomu z nejvážnějších zločinů - penězokazectví, podřízli by si tím větev. A nejen to. Celý systém by se zhroutil a nebylo by kam se schovat. Alepoň pro většinu z nich. A Rusko ještě stále nemají v drápech.

   Smazat
 22. 16:43
  Ve finále dopadnout jak ve VELKÝ krizi Německo,chleba bude za miliardu dolarů!!!!!

  OdpovědětSmazat
 23. Pro vás, co se těšíte na americký plyn a nezávislost na RF by bylo nejlepší, kdyby RF zrušila dodávky plynu do vaší západní Evropy. A mrazy jako za války. Abyste zakusili to, co lidé za blokády Leningradu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mně se zas líbí, když některá sluníčka od Hillary vykřikují, jak USA žádné blbé plynová pole v Rusku nepotřebují a jak mají spoustu dalších odběratelů a hlavně vlastní spotřebu.

   Smazat
  2. 13:04 Beru a rusák do týdne pochcípá hlady. Docela dobrá vyhlídka.A taky beru s radostí ten plyn z USA CHICHI.

   Smazat
 24. Americký plyn u nás? Jistě, Ale jen tehdy pokud budou každému odběrateli individuálně garantovat cenu nižší nejméně o 5 procent než cena plynu ruského pod možností dožadovat se doplatku po USA soudně.

  OdpovědětSmazat
 25. Pokiaľ svet nakupoval plyn a ropu za americké doláre nebol problém odkiaľ ten plyn išiel. USA vždy dostali svoj desiatok. Obava je z toho že EU v obchode z Ruskom bude tiež musieť prejsť na inú alternatívnu menu alebo Rubeľ a to už USA utrú hubu. V podstate to už bolo niekym povedané že plyn bude aj naďalej ruský ale sa bude predávať ako americký a za USD. Desiatok zas poputuje na záchranu amerického spôsobu života.

  OdpovědětSmazat
 26. 15:33 Co to melete za nesmysly? Rozumím tomu dobře, že EU přejde na platby v Rublech,že plyn bude nadále ruský a bude se prodávat jako plyn z USA?.To jste se na tom slovačisku už zbláznili, nebo jste utrpěl mozkovou příhodu? Tak to je slint dne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 27. No, za miliardu dolarů si EU koupí opravdu hodně plynu, když ročně dováží plyn za cca 120 miliard USD, z toho za cca 35-40 miliard USD z Ruska.

  OdpovědětSmazat
 28. Pouze v absolutní podřízenosti Říši dobra dosáhne i Česko rozšíření pravdy a lásky po celém svém území :-)

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.