Reklama

pondělí 22. října 2018

V Bosně se zpožděním soudí bývalého muslimského generála

Gen. Atif Dudaković
MESSIN
22.10.2018
Atif Dudakovič, bývalý velitel pátého sboru bosenské armády (tedy strana tehdejších bosenských Muslimů) byl společně s šestnácti podřízenými obviněn ze zločinů více než 300 vražd a zničení množství srbských pravoslavných kostelů.


Státní zastupitelství Bosny obvinilo ve čtvrtek Atifa Dudakoviče a šestnáct jeho podřízených z pátého sboru bosenské armády z vražd více než 300 lidí, pronásledování a týrání civilistů a válečných zajatců a zničení 38 srbských pravoslavných kostelů a církevních objektů.

Jsou obviněni ze zločinů proti lidskosti v obcích Bosanski Petrovac, Kljuc, Bosanska Krupa a Sanski Most a válečných zločinů proti civilnímu obyvatelstvu v obcích Bihac a Cazin.

„Obžalovaní byli obviněni ze spáchání vražd více než 300 Srbů, z nichž většina byla civilistů hlavně starších lidí, stejně jako vojáků, kteří se buď vzdali, nebo byli zajati, což znamená, že byli zbaveni schopnosti bojovat,“ uvedl prokurátor ve svém prohlášení.

Podle obžaloby byla těla některých obětí po válce nalezena a exhumována z několika individuálních a masových hrobů, zatímco hledání některých zavražděných stále pokračuje.

Část obžaloby také Dudakoviče viní z válečných zločinů i proti vlastním bosenským Muslimům (dnes Bosňákům) kteří byli obyvateli odštěpené oblasti Autonomní provincie Západní Bosna pod vedením Fikreta Abdiče, který se byl schopen domluvit se všemi stranami a odmítal válku. Tím nevyhovoval válkychtivému velení bosenských Muslimů v Sarajevu pod vedením Aliji Izetbegoviče, který byl hlavním koněm Američanů v Bosně.

Srbové, zabývající se pátráním po nezvěstných lidech, připisují akcím pátého sboru bosenské armády během posledního roku občanské války v Bosně 870 vražd srbských civilistů a přibližně 400 vojáků. Muslimové z pátého sboru bosenské armády rovněž vypálili několik desítek vesnic a na západě země bylo objeveno 21 masových hrobů, kde skončily oběti, zavražděné mimo jiné při operaci Maestral.

Samotná válka proběhla už v letech 1992-1995, ale Dudakovič byl zatčen až v dubnu tohoto roku, což ukazuje, jak protisrbské poměry byly dlouhodobě nastaveny v Bosně a Hercegovině. Černobílý obraz občanské války v Bosně byl převážně prezentován jako srbská agrese, takže se podobná zatčení nehodila do pečlivě vybudovaného obrazu konfliktu, ve kterém měli být oběťmi tehdejší bosenští Muslimové, kteří měli účelovou podporu Západu.

Málo se zmiňuje závažná skutečnost, že Bosna a Hercegovina je dodnes protektorátem, kde je nejvyšší autoritou Úřad vysokého představitele pro Bosnu a Hercegovinu (OHR). Vysoký představitel oplývá tzv. bonnskými pravomocemi, jež mu umožňují rozsáhle zasahovat do dění v zemi, což zahrnuje i případné rušení zákonů, či odvolání lidmi zvolených ústavních činitelů.

Messin

Zdroj k aktualitě o Dudakovičovi: http://www.balkaninsight.com/en/article/bosniak-ex-general-dudakovic-charged-with-war-crimes-10-11-2018

11 komentářů :

 1. Naprosto nevěřím, že by nějaký muslim, Chorvat nebo Albánec mohl vraždit. Vždyť tito lidé spolupracují s USA a Saúdskou Arábií proboha! To se nesmí připustit takový soudní zločin! AllForDudakovic!!

  OdpovědětSmazat
 2. No a co ma byt, ze vrazdil? To neni duvod ho soudit. Ucelem tech soudu prece je demonizovat Srby, ne soudit Muslimy a Ustasovce!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsi ještě větší vůl, jak vypadáš! Vypadni odsud!

   Smazat
 3. Celá západní a střední Evropa je tak zkurvená že si nezaslouží jiný osud než převálcování muslimama. Tohle už nikdo nedokáže zastavit a kdo chce zachránit rod tak uteče.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:26
   Asi máš v utíkání před problémy velkou skušenost.
   Přeji Ti rychlý a úspěšný odchod. Takové opravdu tady nepotřebujeme.
   Václav

   Smazat
 4. Pověsit, hajzla, do té země nikdy nepojedu a doufám, že tu na žádného Bosňáka nenarazím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:36 jsi ty ale kus v..la.

   Smazat
  2. V Praze jich už pár desítek je a melou svou propagandu a předstírají, jak jsou "demokratičtí" a "hodní". Počkejte, až jich bude víc....!

   Smazat
 5. Z očí mu kouká sadistická povaha .
  Ještě by mohli odsoudit vraha z 50 Srbských vesnic kolem SREBRENICE : Násira Oriče .

  OdpovědětSmazat
 6. Multikulturní Praha nenávidí Srby a Rusy .
  Saudové a usa jsou jejich buzny .
  Jak dlouho trvalo než přišli noty pro koment Saud.ambasády v Turecku .
  Nová republika už dva týdny věděla jak se věci mají .
  Čt je druhá liga .

  OdpovědětSmazat
 7. To jo doživotí mu bude slušet co s ním jiného.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.