Reklama

pondělí 8. října 2018

Výsledek voleb může znamenat pád vlády

Mirko Raduševič
8. 10. 2018  Literárky
Zdá se to někomu nereálné? Pochopitelně je to jen úvaha nad výsledkem komunálních a senátních voleb, který lze jednoznačně označit – porážka levice. Každopádně výsledek ovlivní chování hnutí Ano vůči levicovým stranám.Právě o levici – ČSSD a KSČM - je opřena současná vláda. Její vůdce Andrej Babiš s hnutím ANO však svoji předvolební politikou se velkým dílem zasloužil o porážku levice, když ji odebral voliče svými činy jako je přidávání důchodcům, zlevnění jízdenek pro určité věkové skupiny a další, na což pochopitelně lidé slyší. Dá se říci, když budeme pokračovat v této úvaze, že Babiš je špatný šachista, který rozehrál partii, ale nemyslel na její koncovku.

Podobně lze mluvit o ODS, která svojí rétorikou v poslední době, sice odebrala voliče Pirátům, ale počet přívrženců jí nestačí na to, aby mohla být stranou, která by sahala po moci. Piráti pochopitelně odvrhnou ODS a pro změnu ODS nechce s ANO. Přesto v neděli odpoledne společně jednaly obě strany ODS a Piráti, ale jen o fungování hlavního města.

Jazýčkem na vahách se stala TOP09, po které Piráti rádi, jak vidno sáhnou (chtějí post primátora) a vyhovuje jim spojenectví s Čižinského Praha sobě. Znamená to výhru v Praze. Proč je právě o Praze nejvíce ve všech povolebních komentářích řeč (do boje o magistrát přihlásilo 29 politických stran a sdružení)? Je to význam celorepublikový, ovlivňující další vnitřní politiku a naznačující možný trend. Pochopitelně, že lze psát, že celkově zvítězilo v místních volbách Sdružení nezávislých kandidátů, ale všem je jasné proč. Boj se odehrává především o velkou politiku odehrávající se ve velkých městech, kde politici jsou vidět a také jsou to obce s velkým rozpočtem, a tím, nebojme se napsat, s velkým lákadlem pro mnohé strany a víme proč. V minulosti se ukázalo, že peníze nesmrděly ani levicové ČSSD. Právě díky tomu mohl Babiš prohlašovat: „My jsme důkaz, že levice a pravice neexistuje. Levice a pravice v České republice měla jediný program - prachy a moc.“

To je také důvod, proč se ve volbách vynořují nová uskupení slibující „nové koště“. Ovšem pozor nejsou to žádní političtí nováčci - na příkladu dvou různých politiků: Čižinský byl členem KDU-ČSL (kterou ještě koncem roku 2017 jako starosta Prahy 7 a člen správní rady Nadační fond Cesta ke vzdělání sponzoroval částkou 290 tis.Kč) nebo politickým matadorem je Bohumil Zoufalík ze Sdružení pro Prahu 10 (v roce 2013 byl vyloučen z ODS a následně zvolen starostou MČ. Mezi roky 2006–2010 zasedal v Zastupitelstvu hl. m. Prahy. V minulosti i současnosti působí ve statutárních orgánech firem Prahy 10.). Nová hnutí a nové strany jako obvykle přicházejí s tím, že zavedou pořádek a odstraní korupci, na což obvykle voliče nachytají. Problém pro již existující strany je i systémový: existuje kolem 6,5 tisíce obcí, což představuje hodně obecních zastupitelství. To znamená, že pro stany a hnutí je obtížné sehnat lidi na kandidátku. Tento problém byl mnohokrát již diskutován a zřejmě po těchto volbách přijdou mnohé strany s tím toto vyřešit.

Volby lze charakterizovat, že stranám levice scházely ideje a vize budoucnosti pro své voliče. Stejně tak lze mluvit o tzv. liberálních stranách jako je ODS a TOP09, kterým se liberální myšlenky a ideje hodně smrkly. Miloš Zeman k tomu podotkl: „Některé strany, zejména TOP 09, se z celostátních stran přeměňují na strany regionální.“ Dodejme, že okrajové a někdy z různých důvodů krajní. On je to ale problém širší - celoevropský!

Nakonec konstatujme, že globální politika i v těchto volbách stále hraje velkou roli a stejně tak finanční otázka, kdy je rozdíl, zda jdete do volební kampaně s milionem nebo jen s tisícikorunou. S tímto problémem je ledacos pak v české politice spojeno. Stejně tak se ukázalo, zejména u hnutí ANO, že nemusí ve volbách do místních zastupitelství zafungovat řízení všeho a všech z centra.

V senátních volbách se ještě mnohé ukáže a zatím lze prognózovat to, že v druhém kole může vzniknout koalice „anti-Babiš“.32 komentářů :

 1. Mladí - vymyté mozky, straří - absolutní rezignace na všechno, na ukradené kde co včetně hospod, na politiku na kulturu, kterou ovládá neskutečná šmíra. Co chtít od národa buranů(citát Menzela), který ztratil úplně rozum(Svěrák). Blaničtí rytíři už jsou dávno vzhůru a čekají, kdy se i ten národ konečně probudí...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 28.10. je pout na horu Blanik. Muzeme se preptat, jestli uz je opravdu tak spatne a jak je to s tou bojovou pohotovosti. :-)

   Smazat
  2. 19.28 Chcete-li ale oslovit Václavovy žoldáky, musíte moc dobře ovládat ARCHAICKOU NĚMČINU. Česky nikdy neuměli... Sv. Vašek si je půjčil od německého panovníka, před kterým se klaněl a "čolem bil" (o zem), aby se dostal násilím na stolec (knížecí). Nechal je "pícovat" a platil za ně voly s nákladem stříbra.

   Smazat
  3. Silná, tvrdá slova - bohužel pravdivá. Do Prahy už jezdím zcela jenom, když musím. Nejlépe by bylo, kdyby si Praha založila vlastní stát jako je San Marino nebo Monaco. A byl by od těch chytrolínů pokoj. Do ČR bych je ale pouštěl jen na platné vízum.

   Smazat
  4. Kdyby ne Prahy, tak už tu rychlíky nestaví.

   Vo německejch žoldácích je to furt dokola.
   Šlikovi maníci na Bílé hoře, který nerozuměli befelum a zustali trčet u nějké kdesi zdi.

   Přitom měli jen pozdržet Tillyho než Alžběta zabalí na Hradčanech závěsy (nebyla chamtivá, jen ze skromnejch skotskejch poměrů - Fridrich se narodil v nějakym nevytápěnym somrvónunku a po útěku z Čech upadli do bezvýtznamnosti, bydleli po stodolách; nikdo je, jakožto pechfógly nechtěl) a pak se ztratit dírou ve zdi.
   Ti ale bez žoldu nikam nechtěli, takže došlo k strašlivé řeži, kde padla polovina protestantského vojska.

   Myslim, že si to Šlik tak u Tillyho vobjednal, krz rozpočet.
   Tilly za odměnu stojí vedle pomyslných svatých Ády a Hermanna u Feldherrenhalle.
   Blanik je spíš povětroň.

   Na jeho protikusu na sever vod Matičky držel nějakej nedoloženej turista řeči vo strdí.
   I kapličku tam postavili.
   Na Blaniku prd.
   Teď tam vodletí Tomio s Hynkem jako ty mýtický volci.
   A shromáždí se u krmelců pod zemí
   Na 1000 let.
   Zatím bude vládnout Vyklouz Herman I.

   Smazat
 2. Čt už na Čt24 s Udženija plédovala za ODS... neveřejnoprávně za veřejnoprávní obolus.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na PL je článek „vítěz" voleb novotný prý bude starostou a 10000 migrantů že Praha vstřebá.

   Smazat
  2. Pavlík Novotný a P.Radosta to jsou ti správní intelektuálové pražské kavárny. V příštích volbách budou soutěžit o pozici pražského primátora.

   Smazat
  3. 8.02 K té dvojici je třeba ještě přidat Honzíka Hřebejka s jeho hulvátskými eurohovnotnými hřebejkárnami a Zděndu Svěráka s jeho podlézáním a uvolněným svěračem z úžasných eurohovnot.

   Smazat
 3. Pro vládnutí v rámci hry na demokracii je ideální systém dvou stran, které se střídají u moci jako je to v USA a Británii.
  V ČR postupně lze dojít k podobnému modelu, jehož základ se začíná vytvářet jako Ano a antiAno. Ano a předseda Babiš převzalo konstruktivní části programů stran středu a levice, které v současnosti po vládě "pravice" a "liberální levice" oslovují většinu zklamané společnosti. Personální obsazení Ano je směs politiků různých ideí, kteří se prozíravě chopili příležitosti.
  V článku uvedený pád vlády Ano a spol s předpokládaným spojením strany antiAno -Ods a spol s programem antiBabiš je nereálný. Strana antiAno na to nemá personálně ani svojí schopností nějak se zorganizovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:52 "...ideální je systém dvou stran, které se střídají u moci jako je to v USA ..." - Ideální je
   systém teprve po korekci atentátem na ptezidenta.

   Smazat
  2. 13.26 "Hra na demokracii" je korigována, když někdo nerespektuje pravidla hry ..

   Smazat
 4. Bohužel, pokud by to tak dopadlo - za bezvládí se nejlépe krade. I když nevím, co je tady ještě k ukradení. Pouze snad okrást zloděje. I to je možnost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Okradení zloděje je dnes běžné, justiční konkurzní mafie okrádá nepohodlné a zazobané privatizátory a zbohatlíky. Začalo to návodným vzorovým případem H-Systému, kdy justiční mafie okradla p.Smetku.

   Smazat
 5. Praha zase dokázala, že ji obývá jen stádo debilů. Fuj Praho

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejen Praha, i celé střední a východní Čechy a většina západních a jižních, ale i dobrá půlka Moravy se probudila, aby putleroffskou zlotřilou rezidentůru od nás z Evropy svinským krokem vyprovodila ....

   Smazat
  2. 1:28 Ja wohl, Herr Ober. A jinak, co strýček Adolf, kdys byl naposled na hrobečku ? Nezapomeň nikdy na Stalingrad, ty fašounská svině.
   1938

   Smazat
  3. 8:29 Vás těch Stalingradů postihlo něúrekom, rudoprdi! Dodnes ani netušíte kolik vás vlastně chcíplo, furt se vo tom hádáte:)) - https://burckina-new.livejournal.com/480491.html

   A ti co přežili - https://www.youtube.com/watch?v=I1ImlHGLPj0

   ... těm mrtvým tiše záviděj!

   Smazat
 6. No tak to snad Babiš nedopustí volby vyhrál on a zatím je i pro mě přijatelný.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Asi by jsi mně navštívit MUDr. Chocholouška. Kdo věří ANO NE je na hlavu.
   Václav

   Smazat
  2. ještě doplnění k 0:39
   Babiš mi připadá jako ti kteří nabízejí levnější elektriku, nebo telefon a pod. (poddommní prodejci). Je to ŠMEJD
   Václav

   Smazat
  3. Václav Nechce tu migranty tak je přijatelný.

   Smazat
  4. 9:32
   Věř a víra Tvá Tě uzdraví. Pouze převzal některé body SPD, ale že by je chtěl plnit tomu nevěřím. Jsou to volební tlachy stejně jako u soc.demáků zrušení církevních restitucí. Babiš se před volbami postavil proti drancování nerostných zásob a po volbách to jeho tlachání nějak vyšumnělo. Takže pochybná firma opět zahajuje průzkum. A on nemusí brát migranty, stačí pokud mu je sem pošlou z germánie a podobných sračko zemí jako občany EU a bude se o ně muset postarat. Netvrdím, že byl agent STB
   ale co vím jistě byl členem KSČ. Včas zahodil legitimaci a stal se zněj miliardář. Jeho slepenec s názvem ANO je jasným příkladem jak to myslí s touto republikou. Od Kalouska ho odlišuje jen to, že zatím nemlátí své oponety.
   Václav

   Smazat
 7. Myslím, že vláda nepadne, proč taky . Na venkově se vždycky domluvíme, ODSák, komunista i farář . Dokonce se shodnem i na tom, že by Kalouska už konečně měli zavřít a že sebou mohl vzít i Pospíšila.

  OdpovědětSmazat
 8. Nikdo se nám nevnucuje, tanky do Prahy nevjely, politické strany se změnily v živnosti, své programy neberou vážně. My občané při volbách vážně vybíráme z nabídnutého zboží (kadidátů),ať neznámých noviců, či recyklovaných. Během svého volebního období uvnitř cechů (politichých stran) vládne boj o pozice,o marže v radách a komisích. Namáhavé je handrkování při vytváření koalic (monopolů na vládu). Stává se že neuznaný mistr, sem tam přiběhne do jiného cechu. Nemalou roli hraje reklama, díky bratrským mediim, nás občany (zákazníky) provází od voleb po celé volební období. Finta je v tom že ať se nám to líbí, nebo ne, stejně všechno platíme my.

  OdpovědětSmazat
 9. Velmi draví jsou Piráti / nomen omen /jak dokázali dnes v Brně společně s ODS. Piráti už jsou noví a mladí. Vůbec netuší, že existovalo / existuje / něco jako idea. Pokud si všímám, prosazují hlavně konopí a mladí, místo aby vyšli do ulic kvůli drakonickým hypotékám a požadovali vládní zákon o bydlení, které by bylo vyňato ze zbožní kultury/ to jsem naiva, že? /, tak Piráty volí, protože Bartoš je celkem mladý, hubený a má dredy.Piráti vůbec nesplnili nic ze svých předvolebních slibů - tehdy to bylo něco o korupci? Jsou to pouhé figury / Richterová apod. / a jsou sběrači mladých hlasů, na které se "levice dávno vys....!je to celoevropský, pirátský projekt. K pádu vlády by dojít mohlo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo panečku Piráti . To už je výsledek práce profesorů Pitharta , Putny , Kohouta - /toho perfomera co obohatil kropenku v polském kostele svým spermatem / a mnohých dalších vymývačů mozků mladé generace ve školách . Už se derou k moci . Takže vzhůru ke světlým zítřkům .Myslím si ale , že dobře už bylo .

   Smazat
 10. Tedy spojení Pirátů a TOP 09 v Praze, to snad vymyslel Švejk. Pád vlády? Vše je možné: česká politická scéna stojí na podrazech, které vymýšlí sekerníci kapitálu a vkládají do úst a gestikulace svých politických loutek. Voliči, vy si necháte dělat od panstva na vlastní hlavu a ani nezaremcáte! Ale pak vám patří, že jste se dostali pod kuratelu pravice ODS, ještě větší pravice Pirátů a ultrapravici TOP 09. Patří vám, že jste těmto partajím jen pro srandu a za totální blbce. Je to tak, že se voličům líbí bezedně bezcharakterní politici, podrazáci, političtí gauneři, hochštapléři a "pravicoví bolševici", cosi jako směs trockismu s hitlerismem. Je to asi tím, že mnozí nezažili ani jedno ani druhé. A pak snad i proto, že racionalita je nudná, stejně jako pravda. Vlastně ani nevím, zda se dá mluvit, že mají ODS, TOP 09 či Piráti vůbec nějaký charakter, lidský určitě ne!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:06 "mají Piráti vůbec nějaký charakter?" - Kterej Čobol jim to poradil: "Naštudujtě si to, kluci"? Terazky se vzteká. sck

   Smazat
 11. Ten povolební postup zvolených stran v debiloměstech Praze a Brně, kde byl vítěz voleb vyřazen ze hry těmi co se umístili na dalších místech ve volební soutěži je napadnutelný u ústavního soudu.
  Naše liberální ústava seslaná shora občanům Kosourkova stanovuje princip vlády založený na soutěži politických stran a hnutí, nikoli na vyjednávání mezi poraženými v soutěži.
  Prezident Zeman tento ústavní princip zná a také podle něho postupuje, když pověří sestavením vlády vítěznou stranu, která si teprve vybírá z ostatních poražených partnery do koalice.
  Někdo chytřejší z vítězných a posléze vyšachovaných stran by se měl obrátit na ústavní soud, aby byl správně vyložen komunální volební zákon s ohledem na základní principy ústavy.

  OdpovědětSmazat
 12. Jďěte k šípku s vládní krizí, pak by asi následovaly nové volby a po posledních zkušenostech, už k nim nepůjdu. VětšIna si zvolí primátora, pak následuje jakási hra na koalice a primátorem se stane o hodně slabší kandidát. Začíná mi to připomínat slavnou Karlovarskou losovačku. Nezlobte se, já blbeček dosud bral volby vážně.

  OdpovědětSmazat
 13. Ano, volby jsou u nás daleko větší šaškárnou, než dřívější za socíku - a navíc stojí 2 miliardy. Zvolené politické loutky pak podle toho, jak tahá za jejich špagátky kapitál, udělají z výsledků vždy přesně to, co potřebuje naše soudobá diktatura - a co potřebuje kapitál? Neplatit daně, krást, rozvracet, co je pro občany životné a hrát s nimi "vabank" a zejména udělat z voličů totální idioty. A Občánkům se to líbí, protože už mají soudobou propagandou vygumované mozky. Tak tedy, kdo chce kam, pomozme mu tam. Samozřejmě, že chodit k volbám je naprosto zbytečné "dívalo" a grandiózní podvod, podvod, podvod. Ale nic nového, je to standard vlády kapitálu přes zkryplované politické loutky.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.