Reklama

úterý 2. října 2018

Zbyněk Fiala: Dvě zprávy o koruně

Zbyněk Fiala
2. 10. 2018  VašeVěc
ČNB zvyšuje úrokové sazby, aby zvýšila kurz koruny, ale naráží při tom na odpor svých čtyřikrát přerostlých devizových rezerv.


Jak pomohly koruně vyšší úroky? Stoupáme, nebo klesáme? Odpověď na klasický dotaz je stejně v mlhách jako posádka balónu z románu Julese Vernea. Je to tak i tak. Česká koruna už rok kolísá kolem úrovně 25,60 CZK/EUR, kterou měla před měnovou intervencí, a nezměnila na tom nic ani letošní série čtverého zvýšení úrokových sazeb. Po tom čtvrtečním o 0,25 procentního bodu na 1,5 procenta dokonce znovu oslabovala. Od situace před měnově revolučním 7. listopadem 2013, kdy ČNB přepnula kurz koruny do režimu ručního řízení, se to liší jen tím, že centrální banka teď má na kontech 3,2 bilionu korun v zahraničních aktivech.

Česká centrální banka tak má nepochopitelně dvakrát víc, než čím disponuje česká vláda ve státním rozpočtu. Je to čtyřikrát víc, než měla sama ČNB před měnovou intervencí, a tedy čtyřikrát víc než potřebuje. Je to, jako když máte jednu garáž a čtyři blbá auta, ale ty tři překážející nelze při vší snaze prodat. Tenhle příklad není nijak nadnesený. Zářijová zpráva o bilanci ČNB ukazuje, že stejná hladina přetékajících devizových rezerv je vykazována již od loňského března. Jinými slovy, není boha, jak se jich zbavit.

A to je problém. Jsou to právě tyto biliony, nikoliv dnešní bankovní rada, kdo určuje naši měnovou politiku. Jedná se fakticky o zahraniční dluh, tedy aktiva v eurech a dolarech nakoupená za koruny. Pro detailisty upřesněme, že ty koruny, které za to ČNB dala, dluží sama sobě, protože je zákonem zmocněná kdykoliv zatočit klikou, aby měla, kolik potřebuje. Ovšem dluh je dluh, vrátit se to musí. Naši centrální banku však točení klikou natolik zaujalo, že procitla až když zjistila, že neví, jak z toho ven.

Tento bazén hnijících devizových rezerv teď má rozhodující slovo při tvorbě kurzu české koruny. Je to docela vážný politický problém, protože slabá koruna nás zbavuje množnosti uvažovat o alternativách pro případ, kdyby se Evropská unie začala štěpit. Jestli k tomu dojde a vznikne nějaká hranice, bude ji činit linie eurozóny. Dnes je v módě se euru pošklebovat, ale kdyby došlo na lámání chleba, asi bychom nechtěli uváznout jako za totáče v nějaké východoevropské periferii.

Potřebujeme dramaticky posílit korunu, aby vyhlídka vstupu do eurozóny vyzněla jako maturita republiky, nikoliv prohloubení její koloniální závislosti.

Koruna posílí, když o ni bude v zahraničí zájem. ČNB toho chce dosáhnout zvyšováním sazeb. Argumentuje jinak, straší inflací, jak je starodávným zvykem, ale už ani ti bubáci nejsou to, co bývali. Inflaci mohou trochu navýšit rostoucí mzdy, ale v opačném směru působí technologický pokrok, který vytrvale tlačí na pokles ceny mobilů, počítačů, televizí, praček, foťáků. Když po roce za stejné peníze dostanete dvakrát vyšší kvalitu, je předchozí model prodejný jen s obrovskou slevou.

Inflace je tedy zachovávána při životě jen tím, že zavíráme oči před kvalitativními změnami ve spotřebním koši. Na druhou stranu, stejná inflační konvence kulhá také v tom, že prakticky nezapočítává takový podstatný výdaj domácností, jako jsou zběsile rostoucí ceny nemovitostí. Neznamená to tedy, že inflace neexistuje, ale začínáme chápat, že o ní nic nevíme, což je zjištění hodné Sokrata. Nicméně pro veřejnost byl tento pojem zachován jako vhodná slovní výplň projevů centrálních bankéřů, zatímco to, o co opravdu jde, je kurz koruny.

Obvyklým nástrojem pro zvýšení kurzu koruny je zvýšení přitažlivosti českých dluhových cenných papírů. Když roste jejich výnos, mohl by růst i zájem o koupi. Jenže ti, kdo je obvykle kupují, už je mají. Získali je v průběhu měnové intervence a vlastně se v nich topí. ČNB se podbízela, aby zahltila jakoukoliv poptávku po koruně.

Čtyřnásobný nárůst devizových rezerv ukazuje, že to pěkně přehnala. Zvítězila panská pýcha, která přetlumočila nezávislost měnové politiky jako právo dělat cokoliv, i kdyby se ostatní postavili na hlavu. Je to stejné, jako když si někteří novináři přeloží svobodu slova jako právo věšet lidem bulíky na nos a žvanit, co je napadne.

Výsledkem přehánění bývá další přehánění při nápravě. Aby se podařilo korunu zase posílit, ČNB bude muset zvyšovat úroky více, než by chtěla. Tyto vyšší úroky dolehnou na celou ekonomiku, která tak bude mít dražší provoz, než by odpovídalo situaci. Také vládě naskočí starosti v kratším horizontu, než je nějaké štěpení EU, protože obsluha státního dluhu začne z rozpočtu odsávat stále více miliard.

Zároveň vznikne řada nových problémů. Změna nálady na trhu může mnít charakter utržené laviny. I když nás nepohřbí, trh se pořádně rozkývá. Zvlášť, když mu pomůže nějaká negativní zpráva, jako třeba poslední výkyv indexu nákupních manažerů, podle kterého českému průmyslu hrozí výrazné zpomalení.

S růstem úrokových výnosů jsou spojeny kurzové ztráty dosavadního portfolia dluhových cenných papírů s nižším výnosem. To je odvrácená strana těchto investic, považovaných obvykle za velice bezpečné. Zvláště u dluhopisů s delší splatností mohou být takové ztráty docela strašidelné. Trochu klidu nám dodává skutečnost, že se podařilo odkopnout penzijní reformu, která by nasměrovala podstatně víc úspor do takovýchto nástrojů.

Pro samotnou ČNB přijde posílení koruny s visačkou ztráty, protože její devizové rezervy budou přepočítávány do stále menšího účetního vyjádření v Kč. Ale pro ty, kdo drží koruny, za které tyto rezervy vznikly, přijde konečně kšeft, na který čekali. Když sečtou úrokový výnos a kurzový zisk, začne to být zajímavé. A my si budeme pomalu moci oddechnout, že máme další etapu rozvojové pomoci Německu, Británii a bůhví komu ještě za sebou. Určitě nebyla poslední.

53 komentářů :

 1. O rozhodování ČNB,rozhoduje někdo jiný.
  Napadá mě,že k tomu nákupu devíz byla ČNB dotlačena.USA tiskne dolary,ECB tiskne EURA a tak národní banky musí nakupovat.Nejde o posílení koruny,spíš oslabení,nakupovat dolar co nejdráže a všichni,tím pomáháme USA,nějak se ufinancovat.Navyšováním úrokové sazby,je jen odrbání občanů a firem pomocí úroků,když navyšuje ČNB,tak navyšují i komerční banky,pro občany a firmy.Jinak řečeno,když se trochu daří hospodářský státu,tak chce vydělat ČNB i cizí komerční banky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím si to samé. ČNB není nezávislá, je nezávislá na naší vládě a státu, ale podřízená cizím elitám, Ty nákupy deviz jsou nařízené a pomáhají financovat americký dluh. Stejně jako pomáhají financovat am.dluh ty věčné a zbytečné schodky v ročních rozpočech státu. Níkdo si nedovolí se tomu vzepřít. A měnová intervence před pár lety, co zavedl Singr a který místo aby chodil kanálama, se vůbec nestydí, sloužila k tomu samému a rovněž Němcům, abychom byli levnější, protože pro ně montujeme v montovnách.
   O tom lumpovi Tošovském, co se dneska prohání v luxusních autech v SS ani nemluvím.

   Smazat
  2. Strelec012. října 2018 10:32
   Trefa do černého, Střelče. P.K.

   Smazat
  3. 12:50, tak už jsme nejméně dva:) taky P.K.

   Smazat
  4. Rád bych věděl, jestli může ČNB za ty své devizové rezervy koupit zlato, platinu atd. Nechci kydy o tom, že to nejde, protože zlato nenese úroky apod. Čistě jenom, jestli to jde. Myslím, že by při tom vznikla asi nějaká účetní ztráta a ta by se musela hned řešit, například zvřením Singra a Tošovského.

   Smazat
 2. Ha, "za totáče ve východoevropské periferii" bylo bez dluhů dobře.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Státu! A "stát jsem já" prohlásil diktátor Husák, když rozháněl jevrejskou Frondou řízený parlament ...

   Smazat
  2. 8:20 Lžete, Husák nic takového neprohlásil. Ale lhaní je v současné době každodenní chlebíček evropských hodnot.

   Smazat
  3. 8:38 Pravda, tohle hýkl přeci Zederblum! Ještě než ho uložili v Maus-oleji! Husák ale pravil na zjazde toto: "Mnohý hovoria, gensek áno, no strana, to je docela nieco iného! Nikoliv, súdruhovia, ja som predsi strana! A tak jako já se cítim býť súčasťou tej strany, je strana súčasťou mňa samotného!!".

   Smazat
  4. 9:38 Politici hýkají ledasco, ale nic to nemění na 8:09.

   Smazat
  5. "Stát jsem já" pronesl francouzský král Ludvík XIV.
   Ale v dnešním v ideologickém dnešním boji právě tak jako minulém politickým aktivistům nezáleží na nějaké pravdě a faktech. Lžou beze všech skurpulí a tak to klidně připíší Husákovi.

   Smazat
  6. 9:38 stenogramy sjezdů KSČ dodnes existují. Nic takového G. Husák neřekl ani náhodou a nemohl si to ani, v rámci ideologie a poměrů v té straně, dovolit.
   Nejméně navenek platil morální kodex komunisty, který něco takového nepřipouštěl. G. Husáka by to mezi tehdejšími chrty stálo vydobyté křeslo. S takovou blbostí si hoďte mašli. I když absolutně drzé lhaní je dnes v módě, hlavně v politice. Vnitřní i mezinárodní. I tak, trhněte si!

   Smazat
  7. 4:43 Dobrá, O.K., Husák tohle možná neřek, je to asi Džugašvili, ale ten Zederblumův výrok je originál! Bronstejn stál vedle něho když ho prones a napsal vo tom v knize Maj lajf!

   Smazat
 3. Všechny ty rádoby ekonomické moudrosti jsou jen kecy po dvou deci. Pro mne jako občana je jediné kritérium co si za tu korunu koupím. No a stále mi vychází, že čím dál tím větší hovno. Ono se už nic za 1 korunu nedá koupit a už skoro nic ani za 10 korun. Proto je 50 Kč drobák. S prominutím mne jako občana tohoto státu naprosto nezajímá jestli ČNB má někde nasyslené miliardy EUR nebo dolarů. Ty jsou nám momentálně jaksi k ničemu, zvlášť když se tam jen válejí. Kdyby tam místo tohohle papírového hnoje ležely cihly zlata, platyny, paládia, rhodia, stříbra pro zlé časy, tak bych to chápal, ale až bude skutečná krize, tak ten papírovej hnůj bude stejným hnojem jako koruna.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já byl o víkendu na nákupu. Rohlíky stály 1,20 Kč. Za totáče stály 0,30 Kčs. To je 4x méně, ale bral jsem 15x méně.
   Takže za mě dobrý.
   -p-

   Smazat
  2. 9:40 Demagogu, to takhle jeden padal z 11. patra, a v každém patře křičel - zatím je to dobrý. A mnozí už dopadli.

   Smazat
  3. Ať si v bočním vchodu postaví stolek se zapáskovanými pětistovkami eur, tak do tisíce kusů a já se, jako občan, kterému ten brajgl od půdy až po sklepy patří postavím do fronty, jeden balíček proti podpisu nafasuju a pojedu do Paříža debužírovat.
   Když to udělá občanů víc, kurz se zvolna změní.

   Jinak Ovara Singra do koše a do Vltavy.
   Natrvalo.

   PS: Debžo v 9:40:
   Kdy ti maminka naposledy koupila rohlík?

   Smazat
  4. 9:51 No počkej, já napsal naprosto konkrétní čísla. Co je na nich demagogickýho?
   -p-

   Smazat
  5. Koruna dvacet?
   V nápravném zařízení nebo parlamentní kantýně?

   Co bych čekal.
   Vrať se na pokoj, opotřebováváš klávesnici.

   Smazat
  6. Vždy se tu srovnávají dvě komodity. Rohlíky, a auta u nichž vychází, že si jich mohou za výplatu koupit víc, nebo jsou v časovém horizontu výdělků, dostupnější. Co nikdo neříká, nikdo z ekonomů, že proti těm několika komoditám, které jsou dnes finančně dostupnější stojí tisíce věcí méně dostupnějších a k tomu poplatky po kterých dříve nebylo ani památky. No a celkově politicky a ekonomicky dostává plebs jen tolik aby se nevzbouřil a byla zachována jeho produkční hodnota. Tady veškerá ekonomika končí. Ostatní je jen hra čísel a politických manévrů. Ekonomika naší zemičky je stejná jako je Sportka. Taky nikdo neví která "náhoda" zařídí tu výhru. Ekonomové, jako mnoho dalších z "elit" mnohonásobně přeceňují svůj význam. Až na Šichtařovou. To je docela pěkná ženská.

   Smazat
  7. 10:34 Hele je to tak. Rohlík stál v Kauflandu korunu dvacet. Věř nebo ne.
   -p-

   Smazat
  8. Anonymní2. října 2018 9:53
   Vy byste byl schopen rozvrátit promyšlený globální finanční systém. Život Američanů na vysoké noze spolufinancujeme právě nákupem dolarů. Ale aby to fungovalo, musíme je někde zakopat, nebo něco podobného, ale v žádném případě je nesmíme použít a pustit do oběhu. Aby nás to tak nebolelo, tak to smíme nazývat finanční rezervou. P.K.

   Smazat
  9. 12,12 ty si ale nemůžeš pamatovat, jak chutnal rohlík za 0,30 Kčs. To, co se dnes vydává za rohlík, má jen příbuzný tvar a název. S nadsázkou možno tvrdit, že dnes je to rychlopečená věc, kde je mouka s vodou a kvasnicemi.

   Smazat
  10. 13:37 Rohlík za bolševika byl druhej den gumovej, stejně jako je to dneska. Oni to soudruzi v těch pekárnách, co zabavili Odkolkovi, bouchali stejně, jako dneska. A jejich "ražené" housky, to bylo dílo.
   -p-

   Smazat
  11. 23:41 no, Odkolkovi zabavili co? Já myslel, že mlýny a fabriky. Bylo by dobré diskutovat o normách, které platily za komunistů pro potraviny, když dnes mají producenti prakticky zcela volnou ruku. Jak to dopadá, když jsou nuceni konkurovat si namísto kvalitou cenou, může vědět snad každý, kdo něco pamatuje a je schopen srovnávat. Všechno to vychvalování dnešních poměrů ignoruje skutečné životní náklady, ignoruje až nemrané rozdíly v životní ůrovni mezi lidmi a zcela ignoruje, že uběhlo téměř 30 let, která chtě nechtě, nutně přinesla nějaký pokrok. Naříklad i tím, že národní majetek je vyprodán, stát je zadlužen, máme bezdomovce, zadlužené pod exekucí, nezaměstnané a nakonec, je snad zázrakem, že vzrostla produktivita práce? To snad je v historii lidstva zákonitý jev. Chcete někdo tvrdit, že ne?

   Smazat
 4. Bohužel vrchol ekonomického cyklu máme za sebou a teď budeme spomalovat a časem přijde recese. Bohužel. ČNB taky přispěla k přehřátí ekonomiky. Jinak by ten cyklus nebyl tak extrémní.
  http://www.epshark.cz/clanek/691/kdy-k-nam-dorazi-recese

  OdpovědětSmazat
 5. Vážení přátelé, ČNB je velice podivuhodná instituce! Ze zvláštního zákona je to zřízená akciová společnost, je dobré si zákon vyhledat a přečíst / je krátký/. Jenom je zde taková zajímavá "obezlička"!!! Když se budete zajímat, kdo je tedy ve skutečnosti držitelem a majitelem akcií ČNB, tak se ke skutečným majitelům a držitelům akcií ČNB nedoberete!!! Skončíte u nějakých "firem" a bank v Londýně a Švýcarsku, ale skutečného vlastníka akcií ČNB "nedohoníte"!!! Dejte si chvilku "práce" s internetem a uvidíte jak dopadnete!!! Nedělám si vůbec legraci. To je skutečnost!!
  Dále bych zde dal k diskuzi fakt, že se jako občan, i jako organizace nedostanete k relevantním faktům, kolik skutečně stát vybral na daních!!! To je všechno hezké, co uvádí MF , že je nějaký závěrečný státní účet, ale nikdo nemá možnost skutečně fyzicky zkontrolovat, že tomu tak skutečně je a že vybraná částka na daních je pravdivá!!! Výběr daní je u nás tajný a tudíž si nikdo nemůže zkontrolovat, kolik bylo vybráno a jak vůbec stát hospodaří!!! To jsou všechno kecy, pokud si jako občan nemohu zkontrolovat, co mně předkládají "úředníci" k věření, tak jde o největší podvod, co znám!!! A jsou státy, kde jsou daně veřejné, třeba ve Švédsku, kde si každý může zkontrolovat, jak skutečně stát hospodaří, ale u nás se nikam nedostanete, pokud se budete o uvedená data zajímat!!! Jenom to zkuste a uvidíte, jak dopadnete!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Netuším, proč lžeš.
   ČNB není akciovou společností. NENÍ!!! Tudíž neexistují žádné akcie ČNB. Takže ČNB nemohou vlastnit žádné firmy ani banky ani v Londýně, ani ve Švýcarsku.
   -p-

   Smazat
  2. 10:20 Tak nám odhal a dokaž, kdo je skutečným vlastníkem ČNB, nebo táhni, odkud jsi sem vlezl.

   Smazat
  3. Nemusí vlastnit.
   Spravují aktiva.
   Black Rock, známí gauneři.

   Smazat
  4. 10:35 ČNB nemá žádné vlastníky, ČNB vznikla ze zákona. Není těžké si tyhle základní údaje dohledat.
   http://www.cnb.cz/cs/o_cnb/
   -p-

   Smazat
  5. 12:08 Jestli neumíš doložit, kdo je jejím vlastníkem dnes, a jenom remcáš nesmysly, nelez sem. Na webu čnb se samozřejmě nic nedočteš, proč asi. ČNB za min. režimu vlastnil stát.

   Smazat
  6. 13:38 Přečti si zákon č. 6/1993 Sb. než začneš dělat ramena.
   -p-

   Smazat
  7. 15:55 V zákoně není odpověď na otázku, kdo je vlastníkem ČNB, a o to v diskuzi jde. Tak sem s tím(těmi) vlastníky, mlžením si nepomůžeš, trolle.

   Smazat
  8. 17:14 Ještě jednou. ČNB NEMÁ žádné vlastníky. NEMÁ.
   Co ti na této odpovědi přijde jako mlžení? NEMÁ - rozumíš tomu slovu?
   -p-

   Smazat
  9. 23:37 No konečně :) Tak to jdi zpět na základní školu. Sice nám to školství za těch 30 let poněkud degradovalo, ale nevěřím, že kapitalistický základ, kdy jde na 1. místě vždy čertovo lejno, by tě tam nenaučili. A pokud i tam by ti říkali, že něco v ČR patří nikomu, tak se tvoje generace třes před budoucnosti. Jen tak na okraj, ať už mají banky v názvu cokoliv, jediná banka s českým vlastníkem v současnosti je FIO(snad to dosud platí).

   Smazat
  10. 23:37 MÁ PRAVDU! Jen nějaký pomatený čechomužik nebo rudý dementní blbec či jiný prdukt putleroffské propagandy může v souvislosti s institucí hovořit o "vlastníkovi"! Všechny instituce mají pouze "zřizovatele ze zákona"!

   Smazat
  11. 8:47 Nemá pravdu. Může se to nazývat jak chce, vlastníka to má vždy, i kdyby to byl stát. Dopisovat si s idiotem už nebudu, slibuji, mlžte si dál podle libosti.

   Smazat
  12. ČNB fakt nemá vlastníka, stejně jako ministerstva, soudy, policie, obecní úřady, atd. Kdo tvrdí opak nechť dokáže, kdo je vlastníkem té či oné organizace. Rád se poučím.

   Smazat
 6. Za komoušů bylo tak blbě že třetina národa byly bezdomovci, třetina byla v exekuci a třetina národa byly milionáři.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zde v Praze jsme, vyjma nájemniků milionáři všici.
   Je to dané tím, že mince, která měla dřív nominál 3 haléře, má ho nyní 2 káče a stejně se toho za ni koupí.
   Ani tkanička do boty.

   Tříhalíř alespoň plaval na vodě, neb byl z leteckého hliníku.

   Smazat
 7. 10,20!!! Ty jsi opravdu ukázkový případ grafomana , ale ještě k tomu úplně blbého!!! Ha,ha,ha!!!

  OdpovědětSmazat
 8. Jako študent jsem žil v Praze za tři stovky měsíčně. Jednou týdně jsem chodíl na smažák za 4.50 a desítku za 1.40, obědy a večeře v menze stály 2.60. Zkoušku jsem oslavoval biftekem za 10. Před školou jsem jako dělník bral 1600 hrubého.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kolik stojí večeře v menze dneska a kolik dneska bereš?

   Smazat
  2. Anonymní 13:33

   Studenti uvádějí cca 3000,-Kč měsíčně stravného v menze.

   Smazat
  3. 15:50 Mám jednoho studenta doma, 3.000,- jsou nesmysl.

   Smazat
  4. Jsme asi stejná generace,potvrzuji,navíc celou VŠ mi platila síťová tramvajenka za 30.-Dřív nájem v
   Praze za 2÷1 1.ktg 400.-platili rodiče. Já dnes platím za 1+1 11500.- a což teprve růst cen elektřiny,plynu,vody,popelnic etc. Nestěžují si, ale pánům,či "soudruhům" 9:40 + 9:54, pokládám za nezbytné odpovědět a poblahopřát k životnimu standardu. Co se týče ČNB, tak pokládám za divné, že se zbavila rezerv v Au a vyměnou za nejisté dluhopisy, byť by byly německé, tak mají rodný list řecký. Jsem pro, nalít si čistého vína a neďělat že sebe blbečky.

   Smazat
  5. 17.54 Blbečky z nás udělali a dělají od listopadu 1989. Čisté víno jsme si nalévali i tehdy, ale The KEY-cinkálisté by nás tehdy nejraději recyklovali. Kolbeni (dělníci z ČKD Praha) tehdy na Štěpánem pravdu hýkali "nejsme malé děti"... nebyli, těla a svaly měli mnohem starší, ale ale náš krocan byl stejně chytrý.

   Smazat
 9. Když už srovnáváte kolik stál rohlík za komunistů a kolik stojí dnes v porovnání s platem, musíte srovnat to podstatné a to, že za komunistů jsem dostal byt 3 + 2 první kategorie úplně nový za nula korun, dostal jsem ho přidělený a nájem byl tře stovky měsíčně i s garáží. Dnes stejný byt se prodává za pět milionů a protože nikdo na něj nemá, bere si hypotéku a zapltí za něj splátky do konce života a ve skutečnosti zaplatí šest a půl milionů. Ten rohlík za třicet haléřů byl v roce 196 a i v roce 1989 byl za stejnou cenu. To samé platilo o mléku, máslu, masu a ostatních potravinách. Neexistovalo aby člověk neměl práci a mohl pracovat co hrdlo ráčilo a vydělávat peníze, jenom chtít.Po práci jsem šel ještě jezdit s náklaďákem a vše a včas mi bylo zaplaceno, nikdy se nestalo, že bych nedostal mzdu, nebo že by se mzda opozdila. Dnes lidé nedostanou i za několik měsíců mzdu a je to všechno demokracie. Jistoty byly o hodně větší než dnes a o nějaké krizi jsme ani nevěděli a ani jsme ji nezažili. Když se mírně zdražovalo, protože s porovnáním s dneškem, to bylo opravdu mírné zdražení cen zboží, tak západní propaganda toho okamžitě využila, hlásila to na rádiu a hned spustila jak je ekonomika socialistického Československa v krizi a přitom opak byl pravdou, v krizi byli oni a dnes dostáváme od nich sto miliard korun a vyvážíme od nás pro ně čtyři sta milionů korun jako montovna jako otroci. To je pravda a fakt a nikdo to zpochybňovat nemůže. Dnes nám západ závidí, že tady máme relativní klid a proto nám sem za každou cenu chce nacpat pod různými záminkami a vyhrůžkami, uprchlíky a imigranty.

  OdpovědětSmazat
 10. Věc je strašně jednoduchá. Jen si dejte tu práci a napiště mi co konkrétního skutečně dnes koupíte za 1 Kč. Já Vám napíši co jsem si koupil za 1 Kčs dřív. To jasně mluví za všechno. Kdybychom skutečně sílili a neměli inflační škudlík, tak si za tu Kč dnes koupím víc než za Kčs v éře bolševíka nebo korunu z první republiky. To, že za chvíli půjdu pro máslo s batohem korun neni žádný důkaz bohatství. To už měli před denulací v Polsku se zlotým a před EUR s librou v Itálii a ještě před tím za krize v Německu. Chlapče tohle neokecáš školními ekonomickými kecy. Stačí se podívat na vývoj ceny u benzínu, elektřiny, vody, plynu, veškerých potravin, cen nájmů, bytů, domů atd.Rodinný dům se dal postavit za bolševíka za 300 000,- Kčs a to byl bytelný barák s celým podsklepením, garáží a patrem a z pořádných cihel. Žádný dřevotřískáč na placce betonu. Dnes si za to postavíš leda chatu a ne moc velkou. Lecos nebylo, nevyrábělo se, ale doba se přeci změnila. Taky jsme žili bez mobilů a internetů a dokonce se projektovalo v tom pravěku a stavělo bez 3D vizualizací a konstrukčních programů. Nebýt postavených sídlišť kde by 1/3 národa dnes bydlela a co by se tak parádně zpeněžovalo? Každá doba je jiná, ale kdo je bohatý? Ten kdo má mercedes na lízink, barák na hypotéku, veškeré možné moderní vybavení domácnosti na půjčku a nevyjde s platem ředitele nebo ten co má starší dům bez dluhu, ojeté funkční auto bez dluhu, starší funkční vybavení bez dluhu a ještě si na své zahradě natrhá jablek kolik chce zatímco ten druhý je chodí kupovat za 40 Kč. Kdo je pak svobodnější? A komu se asi lépe spí?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. stále se mluví o tom že tak dobře jme se nikdy neměli zatím k jsou tady tisíce bezdomovců milion exekucí a čísla kolik lidí je kvůli bydlení doživotně zadluženo není známo.kde je ten ráj na zemi?

   Smazat
  2. 16.50 Kde je ten ráj na zemi? Přeci v Bohatově, v Klerikálově a v Oligarchstánu... U normálních lidí v Čechách ho nenaleznete.

   Smazat
 11. U nás na Moravě také není ráj.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.