Reklama

čtvrtek 4. října 2018

Zhodnocení Trumpa: A že by nakonec Trump Veliký?

Paul Craig Roberts
4. 10. 2018  blog autora
Podporoval jsem zvolení Trumpa presidentem ze tří důvodů.
 1. Byl jediným kandidátem, který uznával potřebu normalizovat vztahy s Ruskem a skoncovat s rozdmycháváním konfliktu s ním.
 2. Byl jediným kandidátem, který uznával potřebu obnovit vysokou produktivitu americké výroby a návrat pracovních příležitostí ze zámoří zpět do USA.
 3. Byl jediným kandidátem, který mluvil přímo k americkým lidem, a ne k zájmovým skupinám vládnoucí elity.
Bál jsem se však toho, že Trump, s poměry ve Washingtonu neobeznámený, nebude dost dobře vědět, koho má jmenovat do vlády tak, aby svých cílů dosáhl.
Trump si nebyl ani dost dobře vědom velikosti hrozby, kterou jeho agenda představovala pro vojensko-bezpečnostní komplex, americké globální korporace a vládnoucí oligarchii. Normalizováním vztahů s Ruskem by totiž zproblematizoval nejen bilionový roční rozpočet vojensko-bezpečnostního komplexu, ale i jeho politickou moc. A přivedení pracovních příležitostí ze zámoří zpět do USA by zvýšilo hodnotu americké pracovní síly a tím i výrobní náklady amerických globálních korporací.
Trumpovy projevy přímo k americkým lidem navíc v příslušnících vládnoucí oligarchie vyvolaly přízrak lidové revoluce, která by se mohla obrátit přímo proti nim.
Takže příliš mnoho nepřátel pro presidenta, který ani dost dobře nevěděl, jak má vládu řídit. A za to všechno platil. Byl to – a je dosud – především z prstu vycucaný útok na prezidenta v podobě aféry Russiagate, zorganizovaný někdejším ředitelem CIA Brennanem a podpořený vysokými činovníky Demokratické strany v FBI, téměř všemi americkými presstitutkami a dokonce i Trumpovým náměstkem generálního prokurátora Rosensteinem.
To vše v úhrnu tedy Trumpovi zabránilo znormalizovat vztahy s Ruskem. A jeho neschopní ekonomičtí rádci, a to ať už úmyslně či neúmyslně, odvedli jeho pozornost od návratu pracovních příležitostí zpět do USA k problému cel. A to s tím výsledkem, že Spojené státy dnes mají na krku obchodní válku a američtí občané zvyšující se ceny zboží.
Vládnoucí oligarchie se zkrátka a dobře rozhodla, že z Trumpa udělá varovný příklad. Takový, který všem budoucím kandidátům amerického presidenství napoví, že mluvit přímo k lidem je jejich nejbezpečnější zhouba.
Trump byl naší poslední nadějí, která se, jak se zdá, noří v těchto dnech pod hladinu. Trumpova politika na Středním východě se toho času nachází v rukou jeho sionistického zetě a izraelského premiéra Netanjahua, a to s tím výsledkem, že mezinárodní napětí se zde zvyšuje. Trumpův režim pohrozil syrským a ruským vojenským silám, že jestliže zaútočí na poslední syrskou provincii, která je ještě obsazena washingtonskými teroristy, bude to mít za následek masivní americký útok na Sýrii. Nu, a aby toho nebylo málo, prosazuje Trump přestěhování amerického velvyslanectví do Jeruzaléma a jednostranně vypověděl USA z dosavadní platné nukleární dohody s Íránem, a těmito činy v podstatě rezignoval na svůj původní a vyhlašovaný úmysl se ze Středního východu stáhnout.
Mohl bych pokračovat, ale myslím, že to k vykreslení obrazu stačí.
A teď si na chvíli a na krátký špacír pustím fantazii.
Trumpův režim se buď pomátl, anebo je natolik srozuměn s možností budoucí války, že není s to pochopit, že Rusko prostě nemůže připustit americko-izraelskou destabilizaci Íránu, stejně jako nemůže připustit americko-izraelskou destabilizaci Sýrie. Čímž se ovšem hrozby šíleného Trumpova poradce Boltona na adresu Íránu mění i v přímé hrozby národním zájmům Ruska.
A tak prezident, který se chystal zlepšit vztahy s Ruskem, je zhoršil víc, než to dokázali Obama, Hillary Clintonová a Victoria Nulandová dohromady.
Je to k nevíře – a od ní už je jen krátká cesta k té fantazii.
Anebo to fantazie není?
Když Trump viděl, jak má obě ruce i nohy svázané materiálními zájmy vládnoucí oligarchie, rozhodl se ztenčující se vliv Washingtonu na vývoj věcí ve světě už prostě jen DORAZIT. Jen a jen proto jmenoval americkou velvyslankyní v OSN Nikki Haleyovou, která zde okamžitě předvedla nejoslnivější výkon, když už jen několika svými projevy proměnila téměř všechny členské země OSN v nepřátele USA. Trump sám přiložil k dílu své polínko, když svými cly a sankcemi rozzuřil Evropu až doběla, a Německo ještě víc, když mu rozkázal zastavit práci na rusko-německém mořském plynovodu. A pokračoval ve svém tažení i 26. září, kdy jednal s RB OSN jako se svým pacholkem. A jako by mu i tohle bylo málo, nejsoučasnějšími hrozbami a sankcemi žene Turecko, Írán, Indii a Severní Koreu přímo do náruče Ruska. A Evropu do nezávislosti.
A tak s jiskrou génia a vzdor celému svému neokonzervativnímu režimu likviduje Trump washingtonskou vedoucí roli ve světě.
Je to všechno jen důsledek arogance, anebo jde o šlápoty velkolepé strategie? Jestliže to však neodvratně skončí tam, kam to dnes směřuje, vejde Trump do historie jako Trump Veliký, který zachránil svět tím, že rozbil americkou hegemonii na kusy.

Překlad: Lubomír Man

25 komentářů :

 1. Bravo, tento směr strategie je hoden srovnání se strategií posledního západořímského císaře.
  Pane Roberts jste jednička.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Trump ma byt jako Gorbačov v SSSR, USA skonci stejne

   Smazat
  2. Nesouhlasím, snaha GP odepsat USA jako světového četníka je známá již několik let a je také známo, že na ten účel byl Trump mnoho let připravován (vidět i seriálu Simpsonovi, kde bylo v jednom dílu programováno, že bude prezidentem). Je také zcela zřejmý plán GP vytvořit nová koncentrace řízení v Ǐranu a Číně. Ve hře je, ale stále Rusko, pozůstatek spravedlivé civilizace, všichni ostatní již podlehly otrokářské koncepci uspořádání světa "člověk člověku vlkem" vzniklé ve starém Egyptě. Ruské elity jsou sice horší než západní, ale obyvatelstvo to má genech a vždy když je nejhůř objeví se vůdce z lidu a zvrácenou a zdegenerovanou šlechtu zkrotí.

   Pan Roberts pracuje pro GP a snaží se zakrýt jeho rozhodující vliv na řízení lidstva a proto vytváří takové konstrukce, že Trump je prosťáček a nějakou shodou okolností se stane Trumpem Velikým, který nějakým zázračným štěstím zkrotí USA statní elitu, které GP svěřil zdroje celé planety (byli než se vzepřeli jeho dráby na obyvatelstvo celé planety). Tato USA státní elita nic neumí a nikdy nic neuměla, kromě krást a vraždit, proto si ji GP vybral, jenže teď má GP problém, že jeho bývalý užitečný idiot USA státní elita zničí celou planetu. No a Trump byl vybrán, aby ten úkol vyřešil a odepsal USA jako světového četníka, což už nepopírá ani lhář Roberts - my ostatní (se špetku inteligence) to víme již od zvolení Trumpa.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. 8:49 - Vymazáno za antisemitský výrok.

   Smazat
  5. Logický, když uvážíme, že NR je de facto běžný, tu dobře, jindy mizerně z ruštiny přeloženej putleroffský hoax! Součást to hybridní války vedené kremelskou klikou anti-ruských židočekistů proti Bílé civilizaci! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/image02021.jpg

   Smazat
 2. neviem prečo by sme sa v EU mali triasť nad americkou bedačou, dosť máme svojej -

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. 8:54 - Vymazáno za antisemitský výrok.

   Smazat
  3. Já to řeknu asi tak: tohle celý vo tý "republice" je blamáž! Realita je taková, že židobolševik david se svým dvor(ákem)ním přicmrndávačem sněj o tom, že se stanou rudýma komisařema jako jim podobnej xindl v Rusku před 100 lety! A že tahle svoloč by tu pak rozhodovala koho ovládat a koho rovnou "mazat"! Tak to je. Jenže my se jim tu postavíme jináč! My jsme poučený z dějin! Totiž kdyby jeho Výsost Imperátor jednal s jeho předchůdci tak jak s nimi jednali už pozdě bohužel jeho generálové a atamani za občanské války, tak by ani žádná nebyla! U každýho druhýho gaunera rudýho nosatýho - ať to byl Parvus, Zederblum, Bronstein nebo Džugašvili čteš v životopise "utekl z vyhnanství"! Pak se většina objevila někde na západě jako "exulanti"! Kdyby je carská ochranka vhodila zaživa do kotle lokomotivy hned po prvním zatčení, bylo by po problému a navíc jako bonus by zlevnila i přeprava na Transsibiřské magistrále ...

   Smazat
 3. Dobře děláte, že mažete Honolulana. Je to blb a navíc grafoman. Ve výsledku troll.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Si taky mislim ze je to grafoman maze s grafitti zdi a sprejuje je barvama

   Smazat
 4. Myslím,že Trump zamíchal kartami všem.Proto ta nenávist i u nás, zejména Čt a další média.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano je velka nadeje ,ze Trump potopi do baziny celou USA a taky celej Zapad...Snazi se prevelice , ale uz se ozyvaji hlasy ,ze president je rychle vlastne dosazenej Bolton a taky ten Pimpeo a jenom nechavaj Trumpa kecat nesmysly , aby se dal zesmesnoval a dokazoval ze nema zdravej rozum a pak bude rychle odsunut, na to jsou tam experti , nevi se presne kdo je za zaclonou , ale vi se ze jsou tam a pripraveny.......Na to cekaji zaplavy Islamistu s macetama a bombama a take Cina..

   Smazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Blondyna ze Smichova se jiz probrala jak vidno a zacina opet sve blekotani ,buh s nami

   Smazat
  2. Honolulu 17:13,17:15 a 17:27 byl vymazán kvůli nadávkám.

   Smazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 9. 18:03 - NEMOHU se vyjadrit k nicemu !
  Na Rusko se divam ocima Trumpa. NECITIM k nemu zast !
  Verim v dohodu a porozumeni.
  Nepratele Ruska jsou Globaliste !

  Mas ve svem prispevku nepresnosti ! KKK nebere KATOLIKY !
  Jsem Katolik a budu Katolik ! Ta politicka stetka, nas papez na tom nic nezmeni !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Honolulu asi jste nepochopil proč vyhrál volby Trump. Těžko Vám to vysvětlit, protože jste jeho fanda a to znamená zaslepený k ostatním událostem.

   Smazat
 10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 11. Kdysi, před zvolením Trumpa, jsem říkal, že s Trumpem máme naději, zatímco s Clinton máme jistotu. Trump asi nenaplnil naše očekávání, ale svým způsobem ani moc nezklamal. Američané se na něj asi dívají jinak, než zbytek světa. HDP Ameriky stoupá, nezaměstnanost klesá a běžným pracujícím se tam asi daří lépe.
  Jenomže kořistnický systém se nezměnil. A protože nejde současně do sytosti nakrmit davy i mocné, asi se něco posere. Zvyšovat dluh nejde do nekonečna, pozice dolaru, co by světové rezervní měny, se začíná viklat a stále více zemí se odmítá nechávat okrádat o své zdroje. Zjednodušeně, není kde brát. Tak že buď se americký sen sesype a spolu s ním i zbytek západního světa, nebo skončíme všichni.
  Na výběr moc nemáme. A to nejlepší nakonec. Nic na tom nemůžeme změnit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. vladimír hricák Dobře jste to popsal už aby se sesypaly to bude nejlepší pro celý svět.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.