Reklama

pátek 9. listopadu 2018

100 let od založení JZD Staré Hamry


Administrator
9. 11. 2018 AlternativaZdola
V rámci oslav, kdy si připomínáme sto let od založení Československa, přispělo svou troškou i Muzeum družstevnictví. Konference Družstva za první republiky a dnes nabídla nejen reflexi minulosti, ale především ukázala na současná, úspěšná družstva.

Opakovaně zaznělo, že „zlatá éra“ československého družstevnictví spadá do 20. a 30. let minulého století. O prvním družstvu v českých zemích ale můžeme hovořit už v roce 1847. Družstevní forma je flexibilní a pestrá, takže se s ní pojí minulost Národního divadla, Petřínské rozhledny či Pražské ZOO. Rozkvět družstev za první republiky se týkal jak družstev úvěrových (František Cyril Kampelík by měl radost), ale družstva zásadním způsobem přispěla například také k elektrifikací obcí.

To, že jsou navzdory dlouhé a úspěšné tradici u nás družstva stále vnímána neatraktivně, jako nějaký relikt minulého režimu, zaznívalo de facto ode všech účastníků. Družstevní hnutí dostalo v 90. letech, kdy se jeho ideje solidarity a vzájemné pomoci neslučovaly s agresivní individualistickým kapitalismem, řadu ran. Od transformačního zákona, který si kladl za cíl družstva zcela vymýtit, po destrukci bytových družstev, spektakulární zničení Agrokombinátu Slušovice, které bylo rovněž politicky motivováno, až po krachy tzv. kampeliček, které kvůli nedostatečné právní úpravě začaly na konci 90. let kolabovat.

To vše se podepsala na atraktivitě družstva jako formy (nejen) hospodářské aktivity, ale i na tom, že se politici tomuto tématu vyhýbají, nebo prostě družstevní problematiku ignorují. Za politickou sféru byl opět přítomen jediný poslanec, Pirát Tomáš Martínek.

Těžko shrnout vše, co zaznělo od předsedů družstev i zástupců jednotlivých svazů. Každá prezentace jednotlivé družstva ukazovala, jak inovativně dokáží družstva postupovat, aby obstála v náročném prostředí. Moravská ústředna Brno patří k výrobním družstvům, které různé měnily svůj program. Dnes si tuto družstvo spojujeme například s figurkou legendárního Krtečka. Předsedkyně družstva Jana Malá ukázala, jak družstvo muselo hledat nové segmenty trhu a jak dobře je schopné obstát v těžké konkurenci (zejména z Asie) a přitom neustupuje z kvality a ještě pomáhá slávě českých večerníčkových postaviček.

Spotřební družstva samozřejmě zahrnovala COOP – nemohlo chybět Ústí nad Orlicí, které je „vzorovou vlajkovou lodí“ COOPů, ale i znalé účastníky překvapilo, kolik „vedlejších“ aktivit jsou i malé prodejny schopny zvládat (o poštovních službách nemluvě).

Předseda představenstva Templářských sklepů Čejkovice představil novou sérii vín ke stému výročí republiky – jak se ukázalo na závěr konference – vynikající a pozval přítomné na prohlídku sklepů. Kromě modernizace, kterou si Templářské sklepy prošly ovšem také zdůraznil, že cílem družstev musí být finální produkt. Právě jako u družstevního vína. Nedodáváme někam do cisterny, kde si to pak někdo načepuje, řekl Pavel Pastorek. Krásný design lahve a dobře zvládnuté odbytové sítě patří ke strategii toho, kdo chce „čapnout“ finální cenu.

Nejvíce zřejmě publikum uchvátil předseda JZD Staré Hamry. Pan Šimeček hned zařadil Staré Hamry poukázáním na Maryčku Magdonovu a jal se ukazovat a vysvětlovat, co vše museli družstevníci v tomto zapomenutém kraji (do Prahy daleko) zvládnout. Od ovcí k hovězímu dobytku, moderním zemědělským strojům, péči o místní kulturu a lokalitu – těžko najít výstižnější příklad „co jednomu nemožno, všem dohromady snadno“ v nesmírně náročném prostředí Beskyd. JZD Staré Hamry si pečlivě vybírá, kdo může být družstevníkem – jen ti nejlepší, říká předseda Šimeček (a jen ti s maturitou, dodal posléze). Jeho závěrečný slide z prezentace o tom, že družstva přežijí vše, nemůže u tohoto článku chybět.


42 komentářů :

 1. Tak vytvaret druzstva je rozumne....nerozumne bylo je nicit

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta družstva byla zničena - rozkradení a privatizací jejich vedení. A hlavně ta úspěšná. Za radostného hýkání tehdejších státních představitelů včetně Klause.
   Václav

   Vymazat
  2. oprava: jejich vedoucími pracovníky.

   Vymazat
  3. Jak pro koho. Když někdo ztrácí, někdo jiný získává. Myslím že na západě se vůbec nezlobili.

   Vymazat
 2. Pracoval jsem v Jednotném zemědělském družstvu a byla to smysluplná práce v organizaci, která si demokraticky volila své vedení, odměny za práci, strategii zemědělské ale i jiné výroby. Lidé v JZD měli velkou svobodu v podnikání v rámci družstva. Rokem 1989 od listopadu se rozjela obrovská pomlouvačná kampaň vůči Jednotným zemědělským družstvům vedená hlavně Václavem Havlem, smysl které všichni obyvatelé České republiky pochopili později, když zjistili, že cílem bylo vyřadit naší zemědělskou výrobu a všechny potraviny druhé a třetí kategorie dovážet od západních zemědělců a naší vesnici totálně zlikvidovat. To se povedlo a dnes naše zemědělská výroba je na dně díky takovým lidem jakým byl Havel a jeho pomahači.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejsou to jen jednotná zemědělská družstva ale i předválečná Jednota Včela a jiná družstva. Jistě jsou pamětníci mezi které se nepočítám, kteří by mohli připomenout úspěšná družstva, které přežila okupaci i eru sociálně demokratického státu a skončila díky ekonomickým experimentům Klause a spol.
   Václav

   Vymazat
 3. Zplundrovaného parazitického čecháčkostánu, zamořeného jaderným a těžebním uhelným odpadem nebude žádná škoda. Je to boží trest za zlovolné a podlé vyhnání původních obyvatel, kteří nedostali ani autonomii. Jakékoli naředění bolševické lůzy neruskými a nečínskými cizinci je jenom prospěšné.
  Rakovina zhoubného, kainovsky loupeživého kolektivizmu se sama od sebe nevyléčí a vnější zásah může přijít paradoxně jedině z Ruska - přesunem tupého a kolaborantského čecháčkostánu za Ural, kam dávno patří, a osídlením kotliny Novými Rusy nebo z Ruska a Německa vypuzenými muslimy. Tedy z deště pod okap. Tak jako se Kosovo odtrhlo od azbuckého Titova Srbska aby skončilo v náručí ještě primitivnější Albánie - tak se čecháčkostán a slovenskostán odtrhly od civilizovaného Rakousko-Uherska, aby skončili přesunem do ruských stepí nebo až za Ural a budou rádi, až jim Putler stanoví dostatečné uprchlické kvóty do jimi samoobslužně zbudovaných gulagů v Akci Z.
  Prolhaní, sebechvalní a sebeklamní Čecháčci jsou mistři světa v obrazoborectví, strhávání soch a symbolů, přejmenovávání ulic i vlastního státu a falšování vlastní historie, založené na bratrovraždách a zákeřných záludnostech. Podobně jako Rusové. Jenom více kradou. Viz huhňavý Václav Klaus Perokrad.
  Nedorostli pro vlastní samostatný stát, nezaložený na literárních a politických padělcích a intrikách, jakož i na uplacených rakouských dezertérech. Bohužel o zpustlou Kotlinu už nikdo z vyspělejších sousedů nestojí (aby si vlastní stát nezamořil).
  Historie lenivého, příživnického pronároda se stále dokola opakuje: etapu lžidemokracie vystřídá diktatura lapkovské lůzy, která se následně připojí k zacinkání klíči – až zase všechno nakradené prožere. A každých dvacet let plive na tu lůzu předchozí a nostalgicky vzpomíná na tu lůzu předpředchozí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeje na tuhle zakomlexovanou prednasku tu kazdy cekal....bezte si komplexy lecit jinam

   Vymazat
  2. Jako by promluvilo samotné kníže...

   Vymazat
  3. ... nebo car! - https://img.opentown.org/store/news/180407/te-url-9f0e394ab55deec1225656a563db0bf8.jpg

   Vymazat
  4. 17.39 Žáku rabína Ovadja Yosefa, vaše zprávy z Malého Jeruzaléma jsou poněkud tendenční...

   Vymazat
  5. 16:19 Pamatuju si jako dítě jsem slýchával od dospěláků průpovídku že "Hitler byl svině, ale komouše, židy a cikány měl vyhubit" anebo že "ho to měli nechat dodělat" apod. Tomu s těma Židma jsem sice nerozuměl (až mnohem později jsem v kanapi našel i Proces se Slánským a spol.), páč krom pár intelektuálů co komouše milovali jako osinu v zadku jsem žádné neznal, ale i tak jsem se na to těšil, že to dokončíme my, až to tu praskne! Jenže jsem nevěděl že na tom Západě to stojí taky za hovno, jak jsem potom zjistil, páč komouši ve všem lhali!Přitom komunisti nám slibovali v tomto směru ráj!!! Co všecko prý "hrozí" kdyby to "prasklo" (teda kdyby zvítězila kontrarevoluce u nás) a my jak blbečkové tomu věřili! Že prej v západním Německu už "řádí" nějaký Khárl Heinz Hoffmann! Na fotkách vypadal dobře! Velkej knír jak kaizr Wilhelm a v ruce nějaký kvér a na hlavě nacisticku helmu! Frajer. A prej že vede bojůvky neonacistů v západním Německu! A my se těšili až sem přijede na Leopardu (to je tank!) Až pozdějc mi syn emigrantů který tu bydlel u sousedů v pronájmu řekl, že prej je v západním Německu Hitler zakázanej a že ten Hoffmann je prej jen pošuk z jakéhosi spolku vojenské historie! To mě nasralo, ale řekl jsem si - no co no -"poraženej " stát. Ale spolýhal jsem aspoň na Ameriku! Viděl jsem na vlastní oči v ČST záběry pochodujících KKKáček ve Washingtonu jak hajlují a nesou nápisy Free Hess a Hitler was right apod. A měl jsem za to, že to přijde sem! Ještě v listopadu 89 jsme seděli s partou ve vinárně a jeden spolužák dal nohy na stůl a prones památnou větu: "Já tomu stejně nevěřím! Dokud nepojedou po Václaváku meďáky s hákošema na kapotě!". A my se smáli "vtipu". Jenže on měl pravdu! Nic se nezměnilo! Furt stejný žvásty o zlých nacistech, komouše nepověsili, židi zůstali dál nekritizovatelný a dokonce ani neobnovili zákon o potírání cikánských band z 1. republiky, takže naco se to dělalo? Přišel ten čurák Havlů s těma a kecama o "lidských právech" a hovno do hovna! Místo KKK se začlo cikánům říkat "Rom"!! Takže zklamání a podvod. Já hned jak se začli ty demonstrace, tak jsem na náměstí u nás rozflákal komoušský zasklený vitríny s Hrdiny práce" či co. A hned pár lidí s nějakýho OF na mě že prej to nemám dělat, že prej musíme "opatrně" a pod. zbabělý kecy, aby nás prý neměli za "provokatéry"! He! Já jsem čuměl jak zjara! Furt jsem čekal že vohlásej, že byl zatčen Bilak a že už ho někde mučej a vono hovno hovno! Ani ty posraný Rusáky neprotáhli Prahou s prackama vjerch! Hovada ... a prej (kontra)Revoluce! Jo Budapešť 56 -to byla Kontrarevoluce! - http://novysmer.cz/index.php/historie/2679-budape-1956

   Vymazat
 4. 100 let připomněl Přemek Janýr v: Století dvacetiletek -
  26. říjen 2018, http://www.janyr.eu/index.php/67-stoleti-dvacetiletek
  Jako obvykle upozorňuje spíš na chyby či slabé stránky české společnosti, dějin. Kromě souhlasu i čtenářův nesouhlas:

  "Cikánské koncentrační tábory, iniciativně zřízené českou protektorátní vládou, se vyznačují brutalitou, jakou ti, kdo mohli porovnat, označují za horší než v Osvětimi. Do Osvětimi byli internovaní deportováni ke konečnému řešení poté, když se k deportacím Cikánů odhodlala i Říše. Česká genocida Cikánů s více než 80% fyzicky zlikvidovaných je nejdůslednější genocidou druhé světové války. Po válce byl nejsurovější dozorce z tábora Lety potrestán důtkou."

  Věta "- když se k deportacím Cikánů odhodlala i Říše." navazující na předchozí, nezdůrazňuje, že nejprve to páchalo Německo, až pak protektorát.

  "Česká genocida Cikánů s více než 80% fyzicky zlikvidovaných" - nesmysl, vražděni byli v německých vyhlazovacích táborech. Tam se dosáhlo těch 80 %!
  A nebyla to česká genocida Cikánů, byla to protektorátní genocida Cikánů!
  Autor Janýr zastírá, že si Češi nevládli, nýbrž rozhodoval německý nacismus. Byli to snad čeští protektorátní ministři, zvolení ve svobodných volbách? Ne!

  "Cikánské koncentrační tábory, iniciativně zřízené českou protektorátní vládou, se vyznačují brutalitou" - pochopitelně, za dozorce tam chodili ti Češi, spokojení s možností ponižovat, neomezeně ovládat, toužící po krutosti. Kdežto německý dozorce v nacistickém táboře byl rád, že není na východní frontě jako voják.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Slovickareni je take lhani...Tihle novodobi lhari jsou jen v podstate zakernejsi...

   Vymazat
  2. Zajímavé, s jakou drzostí nějaký Janýr a podobní píší lži o koncentračních táborech... a přitom projevují naprostou neznalost toho, co koncentrační tábor byl a je... aby nechtěně opakovaně dokazovali českou toleranci k názorům a agresi velmistrů lži.

   Vymazat
  3. Onen Přemek Janýr může mít věci leda z doslechu, ovšem z doslechu od lidí, kteří v pocitu ukřivdění, vesměs uprchlí z republiky, líčili všechno tak, aby svůj útěk co nejlépe odůvodnili. Především sami před sebou. Přemek Janýr neví, o čem mluví, především sám sebe i svoje rodiče nadsazenými plky i lží omlouvá. Rád bych ho potkal a vyslechnul osobně. Pokud by se odvážil to, co píše, tomu kdo celou tu dobu prožil, říci do očí. Jste zagitovaný fanatik, pane Přemysle Janýre!

   Vymazat
 5. A co komu dneska brání založit si družstvo? Ptal se někdo soukromých sedláků, jestli by si nechtěli založit JZD?
  -p-

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono jich uz moc neni..vetsinu zlikvidovali vykupnimi cenami uz davno...zbyli uz v podstate jen ti velci

   Vymazat
  2. -p- U zemědělců nejde ani tak o "JZD" ale o společnou politiku vůči nadnárodním prodejcům! Od 89. byla družstva brána jako komunistická a cíleně likvidována, to je fakt. Obecně družstvo je sdružení jednotlivců v konkurenčním boji a nemá již šanci, kdy velké prodejní firmy začínají vyklízet kamenné obchody ve prospěch prodeje přes internet. Ulice nám osiří nejen na venkově ale i ve městech!

   Vymazat
  3. PS. proto až to zemědělcům dojde, vytvoří možná internetový prodej regionální, družstevní, bez článku prodejce!

   Vymazat
  4. Ja tedy na internetu celkem radim,ale potraviny nejsou zrovna ten sortiment,ktery bych rada nakupovola,bez toho,ze bych ho primo videla

   Vymazat
  5. Pane Povolný, a není právě pro ty malé sdružit se do družstva dobrou cestou v konkurenčním boji s těmi velkými? A je úplně, jestli jsou nadnárodní, nebo národní.
   Jinak e-shopy jsou tu a musí se s nimi vypořádat prodejci veškerého zboží. Elektroniky, bot i pneumatik. Ale zrovna zemědělcům e-shopy zas až takové vrásky na čele nedělají. I když uznávám, žádná data k prodeji zemědělských komodit po netu neznám.
   -p-

   Vymazat
  6. 21:25-je to otázka důvěry v regionálního prodejce. Cesta z pole bude jistě kratší a budete-li mít štěstí blízkosti osobního odběru i bonus navíc. U osobního odběru z farmy nebo družstva se těším především na maso a masné produkty s možností placené ochutnávky, zda řezník byl ten den v kondici. Přestanu být závislý na "Lídlu" a co nevyhodím, mohu přidat na "chuť". Jsou ale i kuchaři, co dokáží i dnes dělat zázraky, já to neumím, nejsem kuchař, jen na nich závislý.

   Vymazat
  7. -p- protože zemědělci jsou sedláci a chvíli jim to trvá. Až jim dojde, že nemusí být na tržišti ale pověřit mladé na síti obchodem a lidé si pro jejich zboží i rádi dojedou, budou-li vědět kam a pro co.

   Vymazat
  8. Pane Povolny,to jste mi neco pripomel.Letos jsem v Italii videla zbyle melouny na poli a strasne jsem chtela jeden ukrast.Jeste nikdy jsem nemela melouna primo z pole...bohuzel ma stydlivost vyhrala

   Vymazat
  9. Stačilo zastavit se, vyhledat hospodáře a splnit si sen. Mně se splnil v Irsku, na kole, žíznivý jsem požádal(spíše posunky než anglicky) o mléko, které jsem pil naposledy v dětství.

   Vymazat
  10. Pane Povolný, ale prodej přímo od zdroje není nic vyjímečného. Já kupuji ovoce a zeleninu celou sezónu od různých sousedů. Pro fajnové uzené jezdím k řezníkovi, který si maso sám bourá, ... Ale chápu, že my z Polabí to máme v tomto směru trošku jednodušší, než třeba Pražák ze Strašnic.
   -p-

   Vymazat
  11. -p- no právě! Znáte to: "střídavý, střídavý...do každé rodiny...? Co nejvíce obnovit soběstačnost a snahu dát vydělat si mezi sebou v obcích a rozšířit to i do měst cílenou podporou sousedů nezávisle, co si o nich myslím politicky. V tom je možnost eliminovat vliv nadnárodních korporací! Chce to jen šířit v povědomí a něco tomu obětovat.

   Vymazat
  12. Nedělám to jenom s jídlem. Většina řemeslníků se takhle řeší. Ale vůbec mi nejde o boj s korporacema, ty jsou mi volné.
   Jen pan Babiš z toho asi není úplně nadšen, protože platby jdou tak nějak mimo EET.
   Ale myslím, že je to dáno prostředím. Uprostřed sídliště to asi prostě funguje tak nějak jinak.
   -p-

   Vymazat
  13. 20:12 Co to je za pojem - soukromý sedlák ? Dnes už,
   i po resitucích, jsou jen "kovozemědělci", větší
   zahradkáři s malotraktorem a pak už jen statkáři a
   velkostatkáři. Jen s jedním majitelem, nebo zase jako by družstva, bez toho J. Většinou s přídomkem
   Agro...

   Vymazat
  14. Sedláci si po vstupu do EU nově "nadávají" po americku - DO FARMÁŘŮ... Poctivé české grunty vydávají za blbé americké farmy; xenofilové.

   Vymazat
  15. 16:31 No, jářku. Jak říkáš, "grunt" je vážně poctivý český váraz, to se musí nechat.

   Vymazat
  16. -p-, 1:18-nejde o to, zda jde o šedou ekonomiku či poctivější s EET. Důležité je, zda zisk zůstane zde nebo se vyvede formou dividend do zahraničí!

   Vymazat
  17. Kdybyste 20:12 nebyl hlupák, budete vědět, že na demokratickém západě zajistila "kolektivizaci" půdy do jedněch rukou neviditelná ruka trhu, zatímco ve východním bloku tlak vládnoucích partají kolektivizací půdy do společenství těch, kteří na ni pracují. Že zemědělsky hospodařit v malém v konkurenci neobstojí nízkou produktivitou je nikoli blbým jasné, jen Václav Havel, vedle "rodinných farmiček" sliboval i "kamenné obchůdky" Buď byl tak blbý, nebo lhal, vyberme si. A aby drobní zemědělci mohli založit družstvo, museli by mít dostatek víceméně sousedící půdy v rozloze umožňující dnes už průmyslové hospodaření. Takové podmínky, kdo není blbec ví, že už minuly.

   Vymazat
 6. Moc pěkná cedulka ale vyjímalo by se přežilo havla ti zlikvidovali zemědělství. Socialismus zemědělství podporoval.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přežili socik,ale co dělají nyní,krom řepky nemaj nic,tak si připněte metál za statečnost,ale český lid krmí už někdo jiný a jak, to je jiná debata.....

   Vymazat
 7. Stalinov systém hospodárstva bol založený na družstvách - komplexne - nepatrili tam len podniky zbrojárskeho, baní a ťažobný priemysel vôbec,

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A celý ten Stalinův systém padnul na hubu. Takže co z toho vyplývá?

   Vymazat
  2. 9:51 Vyplývá z toho, že ses z toho posral, sople.

   Vymazat
  3. 10:40 Ponechaj to na vyjadrení s. s. Radosty, ktorému svými analytickými schopnostiami nesaháš ani ako psie lejno mraky za pekného počasia!

   Vymazat
 8. 16:08 a čo ty kokot, odkedy si sa rozhodol písať po našemu ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nerev bratček, nerob nam tuna ostudu! Ved sa nám teraz vedie lepši ako závistným a zbabelým čeHúnom! Ked naši dedovia bojovali za Európu,tak ti jejich chujskí dedkovia dýchali kakao aby nemuseli budovat spoločnú budúcnost v ramci kulturných národov lebo rovno sypali piesok do heinkelovských motorov - zbabelci zákerný! Preto my sa im možeme iba smiat dnes a zazpievať si tu našú! - https://www.youtube.com/watch?v=FbKdjzqWIA0

   Vymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.