Reklama

středa 7. listopadu 2018

Čapí hnízdo: Konečně jsme se dočkali

Zdeněk Jemelík
7.11.2018      ZdenekJemelik a www.chamurappi.eu
Shodou náhod v předvečer výročí legendárního výstřelu z Aurory zazněla ve zpravodajství České televize zpráva o předpokládaném ukončení vyšetřování kauzy Čapí hnízdo do konce letošního roku, která přiměřeně malým českým poměrům může také mít vliv na dějiny. Česká televize se odvolala na obsáhlý článek, uveřejněný na serveru iRozhlas.cz.


Soukromě jsem přesvědčen, že vyvolání trestního řízení proti šéfovi nejsilnější politické formace v předvečer parlamentních voleb bylo účelové, a že tedy došlo k dalšímu zneužití nástrojů trestního práva k politickým účelům, jež je bohužel již po řadu let součástí českého politického „folkloru“. Nicméně, jsme-li právním státem, orgány vynucování práva se nemohou zastavit ani před majestátem nejmocnějšího muže státu. Vyvolané řízení musí doběhnout až do konce, nechť bude výsledek jakýkoli. Dobrým vysvědčením pro stát je skutečnost, že vyšetřovatel a dozorující státní zástupci vykonávají svou úlohu bez obav z postihu. Pokud mluvím o výsledku, mám na mysli nejen pravomocný rozsudek nebo usnesení o zastavení trestního stíhání, ale i dopad na politický život země, jenž se určitě dostaví.

O obsahu obvinění proti předsedovi vlády a nejsilnějšího politického hnutí se až dosud nevědělo téměř nic. Bylo to výhodné pro všechny, kterým tento útok na Andreje Babiše vyhovoval, protože mohli donekonečna zpochybňovat morální únosnost jeho působení ve významných funkcích, mlčky naznačujíce, že jeho provinění je tak závažné, že jistě skončí „na hradě“, nikoli však na pražském. Kdyby se z obsahu obvinění dalo usuzovat, že řízení skončí zproštěním nebo pokutou, účinek politického zužitkování trestního stíhání by byl nepatrný. Protahování nejistoty tak nesporně vyhovovalo protibabišovské opozici.

Kauza ale neměla na mínění voličů podstatný vliv a v posledních týdnech zájem o její využívání k útokům na Andreje Babiše padl až k nule. Ve sdělovacích prostředcích ji zcela zastínily zprávy o jeho zahraničních misích i mediálně vděčných vnitropolitických akcích. Jeho obraz v nich vycházel velmi příznivě a představa, že muže, jehož poplácávají po ramenou významní evropští státníci, brzy uvidíme s pouty na rukou a ve vězeňském stejnokroji, se stávala mlhavou. Vypadalo to, že se na trestní stíhání zapomnělo a možná se nechá vyšumět do ztracena.

Přesně v tomto okamžiku vyšla výše zmíněná zpráva novináře Ondřeje Goliše. Je velmi závažná nejen pro přesné načasování, ale kvůli dosti podrobnému a věrohodně se tvářícímu obrazu současného stavu dokazování. Její zveřejnění má hodnotu sdělení, že padla naděje na zastavení trestního stíhání a naopak věc spěje k podání obžaloby. Je zřejmé, že podle ní je Andrej Babiš hlavní postavou dotačního podvodu, byť po formálněprávní stránce neměl v té době se společností Čapí hnízdo nic společného. Jeho skutečné aktivity má policie údajně tak dobře zmapované, že se sotva bude moci hájit odkazem na absenci subjektivní stránky trestného činu. Z toho ovšem neplyne, že výklad důkazní situace, který předkládá novinář, obstojí před soudem. Evropské trestní právo, tedy i naše, je silně zformalizované, takže vyhodnocení síly právních vazeb mezi obviněným Andrejem Babišem a společností Čapí hnízdo bude jistě hrát velkou roli.

V této souvislosti je na místě si všimnout, že zvláštností tohoto řízení je obvinění proti celému Babišovu rodinnému klanu, přičemž zájmy obžalovaného Andreje Babiše a členů jeho rodiny nejsou zcela souladné : čím větší díl viny (bude-li jaká prokázána) padne na něj, tím větší naději budou mít jeho blízcí, že se na ně bude pohlížet jako na jeho kompars. Dostane-li se ale do popředí zájmu jejich postavení statutárních zástupců společnosti, přitíží jim to a naopak jeho postavení bude snáze hajitelné.

Na zprávě je ovšem nejzajímavější zjištění, že veškeré úsilí proti vynášení poznatků z trestního spisu, které od nepaměti aspoň „na oko“ vynakládá policie a státní zastupitelství, bylo opět marné. Trestní řízení je neveřejné a mimo přímých účastníků nikdo nemá právo na přístup k informacím, které server iRozhlas.cz uveřejnil. Je zde např. zmínka, že autor měl k disposici usnesení o sdělení obvinění, jež se mu samozřejmě nemělo dostat do rukou. Předpokládám, že opět někdo z odpovědných činitelů se začne bít v prsa a prohlásí, že tento únik z trestního spisu bude tentokrát řádně vyšetřen a potrestán, ale jako obvykle se nestane nic. Novinář se odvolá na právo nesdělit zdroj informací a tím to skončí.

Vynášení ze spisu nelze potlačit, pokud bude beztrestné a jeho pachatelům se nějakým způsobem vyplatí a hlavně najde-li se nakonec vždy nějaká redakce, která nezákonně získané informace zveřejní. V každém případě uveřejnění Golišovy zprávy by nemělo uniknout pozornosti Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Kdyby načasování zprávy do období úpadku zájmu o toto trestní řízení nečpělo účelovostí, mohli bychom ji nicméně ocenit jako trest policii a státnímu zastupitelství za nepřiměřené průtahy, tedy za oddalování zveřejnění výsledků vyšetřování ať již usnesením o zastavení trestního stíhání, nebo podáním obžaloby. Nebude-li trestní stíhání zastaveno, je nejvyšší čas, aby si každý, koho to zajímá, mohl přímo v soudní síni udělat obraz o tom, co se vlastně stalo, a zda se skutečně předseda vlády dopustil trestného činu.

jemelikzdenek@gmail.com

22 komentářů :

 1. tak sláva, to je úleva...

  Radosta defekoval

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A já jsem u toho nebyl.
   MÁŠ LI BOL, VEM RADOSTOL ! Nejlepší srací kapky na trhu.
   Nyní se slevou u Dr.Max.

   Vymazat
  2. 16:46 Ty cype si jakysi popletený. Já nemám rád
   komunystu a proputlera soudruha Radosta. Bo furt
   tu piše ty oslavy na rusi a toho putina z Putima, dokonce i toho lénina a šalina.

   Vymazat
  3. 18:41 A proč? Protože už tu není co znárodňovat, arizovat, vyhnancům zabavovat, ani rozkulačovat, privatizovat, vyvlastňovat, tunelovat, zpronevěřit či jinak uloupit? Budou zmrrdi jako ty už jenom zaslouženě „rýt držkou v zemi“, leniví, nepoučitelní a stádovití lumpenproletáři, státní zaměstnanci, parazitičtí komunističtí a postkomunističtí korytáři, estébáci, odboráři, grantoví politologové, sociologové, psychologové i psychiatři a další lemplovští králíkárenští kleptopracující, jakož i stejně parazitičtí, zamindrákovaní, práce neschopní eurobijci, exhibicionističtí neschopní, závistiví i zhulení pisálkové, buranští a lůze se podbízející troškovití režiséři, šašci a písničkáři, neschopní si ani společný kibuc či firmu založit, kde by se vlastníma rukama uživili, natož aby někoho dalšího zaměstnali. Ani Putin je živit nebude, ani čeští soudruzi ze svého.
   Komunistický manifest marxových, škromachů, skálů, paroubků, falmerů, doubravů, žantovských, pitomiů, mamulů, středulů, humlů, hamplů, zhovadilů a jiných žvanilů: Stát ať všechno poskytne, včetně alimentů, na úkor těch produktivních občanů a důvěřivých věřitelů státu. Dluhy se neplatí ! Souložit, kouřit a chlastat budeme už sami. Natisknout peníze a rozdat mávátka !!! Se Sovětským Svazem na věčné časy !!! Vyloudit z EU co se dá - a pak z ní hrdě vystoupit !!! Jako azbucké lenivé lůzokratické Řecko - náš vzor.
   Čecháčkovští komouši se nezmohou ani na vlastní puč - potřebují k tomu čobolovského Bureše - nástupce Husáka ??? Lůza zůstává lůzou i když je v početní většině.
   Teprve teď přináší komunizmus své Kainovsky zvrhlé a prznitelské plody na přírodě i na lidech - a ještě pár generací bude. Diskuze malomocných, neschopných, žlučovitých, klauzemanovských i putinovských socek v pracovní době to jenom potvrzují. Nostalgicky opěvují loupeživý komunizmus či jiný „většinový“ systém a zamlčují, že tehdy ještě dožívala předkomunistická výchova a morálka – komunisty nazývaná „přežitky kapitalizmu“ a že se žilo z naloupených bilionů. Dnes nemáme žádný civilizovaný kapitalizmus – ale trojbarevnou bolševickou otevřenou kleptokracii a partajokracii – bez „přežitků kapitalizmu“. Současný konzumizmus není nic jiného, než převlečený a přebujelý komunistický materializmus. Levicoví lemplové jen žvaní – ale ani jediný kibuc si dosud nezaložili, aby tam předvedli, co umějí vlastní prací, bez olupování a parazitování na těch úspěšnějších. Kydají na cikány, ale sami klesají na jejich úroveň, ba i pod ni.

   Vymazat
 2. Přesně tak vše je účelové mě by zajímalo kdy budou vyšetřovat causu Španělských letadel tenkrát tam byla parkanová ale ta nekradla. Ta dokázala jen kvokat před američanama. Ale náměstkem tam byl kraďousek. Nebo bakalu převodovka do pásu stála půl milionu např nikdo si nemohl koupit legálně OKD.

  Vážení toto si přečtěte furt se někdo ptá proč migrace protěžování teploušů a tady je odpověď:

  https://aeronet.cz/news/video-monsignor-petr-pitha-ve-skutecnosti-pronesl-proroctvi-nebylo-to-kazani-vase-rodiny-budou-roztrzeny-a-rozehnany-vezmou-vam-deti-a-zataji-vam-kam-je-zasantrocili-jeho-vybusne-vystoupeni/

  OdpovědětVymazat
 3. Nekto z Bruselu se pred casem vyjadril , ze v EU jsou stovky Capich hnizd ! Tady jde o 50 melounu , kdy ale vrati 360 melounu ti dva Ceske geny Kalousek a Sasa Vondra ? ty nik nezaluje , nezada , neopruzuje , takova je spravedlnost v CR ! A jeste si otevira hubu v parlamentu .

  OdpovědětVymazat
 4. Případ Čapího hnízda je směšný. Troufám si tvrdit, že každé podnikání má nějaký účel. Společnosti se spojují, dělí, likvidují, prodávají kupují.

  Kauza Čapí hnízdo má tři roviny:

  (1) Obchodní rozhodnutí reorganizovat jednu nebo více společností tak, aby bylo možné podat žádost EU o dotaci. To byl jednoduchý podnikatelský záměr, který nepřesahoval do daňových rájů. Navíc je pravděpodobné, že ta dotace skončila u malých firem, které ČH postavily.

  (2) Správní rozhodnutí příslušných českých orgánů zda je žádost OK a může být poslána na EU. Možná si někdo řekl, že se nebude abgébovat kvůli mizerným 50 miliónům a žádost doporučil a podepsal. (To je čtvrtina ceny, kterou majitel televize Barrandov, zaplatil z byt v Praze).

  Podle medií by taková umouněná částka nikoho nezajímala, kdyby Babiš nebyl v politice.

  (3) Teprve v roce 2015, když bylo ČH dostavěno a splnilo podmínku pětiletého provozu, přišlo anonymní udání. Bylo to v době, kdy ANO mělo 30% preferencí a politicky hloupý Sobotka přistoupil na hru setnout dvě hlavy nebezpečné saně jednou ranou.

  Po volbách se v mediích objevily spekulace, že Babiš obsazuje různé pozice, aby mohl ovlivnit výsledek trestního stíhání.

  To ovšem znamená, že ten kdo držel potřebné pozice mohl trestní stíhání iniciovat a ze zákulisí přiživovat. V roce 2015 mělo ČSSD z volebních preferencí vyděšeného premiéra a ministra vnitra. Představa, že policie byla k anonymnímu udání vstřícná se zdá být reálná.

  Jakmile se Babiš stal sprostým vyšetřovaným, mohla byt rozpoutána kampaň proti němu. A taky byla, jenže skončila trapnou demisí nedemisí.

  Ve zprávě OLAFu, byla věta "[it] may contitute fraud” s dodatkem, že je na českých úřadech, aby to zjistily. Převedeno do češtiny to znamená, že “mohlo, ale nemuselo dojít k podvodu”. Antibabišovská klika vydolovala slovo podvod (fraud) a začala tvrdit, že OLAF mluví o podvodu, takže Babiš je podvodník.

  Problém s únikem informací je v tom, že kasta nadřazená všem, tedy novináři, nemusí zveřejnit zdroj svých informací i když jde o trestný čin.

  OdpovědětVymazat
 5. Ja bych soudila hlavne ty,co dotaci priklepli,kdyz se jim to pak nepozdavalo.....Tak bud si za svou praci rucim a nebo ne.....Takovych Capich hnizd bude

  OdpovědětVymazat
 6. Z článku je patrné jedno,

  Je zřejmé, že podle ní je Andrej Babiš hlavní postavou dotačního podvodu, byť PO FORMÁLNĚPRÁVNÍ STRÁNCE NEMĚL V TÉ DOBĚ SE SPOLEČNOSTÍ ČAPÍ ZHÍZDO NIC SPOLEČNÉHO

  Od té doby jde jen o to, jak mu, byť i TEORETICKY, vazby na ČH nějakým a třeba i konspirativním způsobem prokázat.

  OdpovědětVymazat
 7. Konkrétně jde o tyto policejní vyšetřovatele: kpt. Mgr. Mariana Janouška, kpt. Bc. Pavla Fialu, kpt. Mgr. Martina Procházku, kpt. Mgr. Petra Čupu. Co je spojuje? Čtveřice viní vedení pražské policie, že šlo na ruku někdejšímu ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD).

  Na Chovancovo zadání podle vyšetřovatelů vznikla Babišova aféra. A to jako politikum

  OdpovědětVymazat
 8. Kdy budou potrestáni ti, co dávají falešná oznámení o spáchání trestného činu? To se neděje, ale hodně lidem toto oznámení zkazí další životní osudy.
  Poslední případ s A.Vitáskovou, jak bude "odměněn" soudce, že ji odsoudil na 8,5 roku vězení a druhý soudce ji zbavil obvinění. To je tak mizerná práce soudců, jen ať zkusí někdo tak pracovat, tak je okamžitě propuštěn. A páni soudci jsou nenapodnutelní, po 5 letech by měli končit.

  OdpovědětVymazat
 9. I ja mám Čápi hnízdo na komíne a nikdo se mi do něho nesere ani brabci doň neserou.

  OdpovědětVymazat
 10. Zimola rezignoval na funkci v ČSSD, už je to jen politická "nula". Myslel si, že zachrání ČSSD, ale tato strana s tímto vedením zachránit nejde. Čest jeho památce. Kdo bude další?

  OdpovědětVymazat
 11. Pro Čapí hnido,
  by byl dobrý rozbor, kolik vysílacího času
  promrhala ČT na smyšlené kauze.*

  OdpovědětVymazat
 12. Nejde mi na rozum, že se neprovalilo, kdo podal trestní oznámení. Spekuluji, ale zpracování trestního oznámení obsahovalo "insider" znalosti, které neleží na ulici. Má v tom prsty Kalousek nebo někdo z jeho okruhu? Dozvím se to vůbec někdy?

  OdpovědětVymazat
 13. K Čapímu hnízdu mám jediné: občas je míjím a ještě jsem se nezastavil na kafe. Z hlavní silnice nevypadá nezajímavě, tak se možná někdy zastavím, zdokumentuji a podělím se, ne podělám, jako mnozí.

  OdpovědětVymazat
 14. Celá kauza ČH je pouze dobře připravená a sehraná komedie. Všichni zainteresovaní ví, že splnit poctivě dotační podmínky nelze. Už samotné podmínky EU jsou na hraně a naši administrátoři je pro jistotu tuplovaně ztížili, takže bez určitých menších či větších podvodů u nás dotaci nelze získat. Vždy se něco zamlčí nebo naopak účelově vytvoří. Ale pokud si někdo myslí, že je to v ostatních státech EU jiné, tak je na omylu. Je to stejné, ne-li horší. Náš problém je ten, že tu máme bandu dementů a kolaborantů, kteří vše "Poslušně hlásí... do Bruselu.

  OdpovědětVymazat
 15. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 16. Cest a zejtra zas v sest soudruhu ,nechlastat to narusuje pracovni moralku neb soudruzi ozrali nemohou podavat ty vykony jako soudruzi strizlivi

  OdpovědětVymazat
 17. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi, opět na sajtách Nové Republiky řádí agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A BURŽOASIE !!!!!

  Prosím soudruhy z redakce NR, aby NEPRODLENĚ zvýšili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší MILOVANOU Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti fašismu a Euroamerice.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu a putinistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi, a nyní vložím zpět svůj příspěvek ze 7. listopadu 11:30.


  P. Radosta

  OdpovědětVymazat
 18. Když volby vyhrají naši lidé, demokrati ZUŘÍ!

  A nejen zuří, ale navíc se snaží tyto pozitivní výsledky BRUTÁLNĚ zrušit.
  Jako např. v Chlístovicích, kde vyhrála naše Strana: Demokrati tento NÁDHERNÝ výsledek dali k soudu, současnému třídnímu soudu, poplatnému okupantům z NATO a EU. Výsledek byl jasný předem: Volby se musejí opakovat, tentokrát už musejí vyhrát kavárníci-havlisti.
  Jedním slovem HNUS!

  Kdy to bude lepší?
  No přece teprve po osvobození naší vlasti nepřemožitelnou Armádou Ruské federace, a následným zavedením NAŠEHO způsobu voleb, voleb 100% leninsky svobodných, voleb, v nichž VŽDY vítězí naše Leninská Pravda a zdravá nenávist nad Pravdoláskou.

  Sláva Velikému Putinu, Budiž Jeho Jméno Pochváleno, největšímu žijícímu leninistovi!


  P. Radosta

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.