Reklama

pondělí 5. listopadu 2018

Československá armáda v Kyjevě…

Zleva Antonín Sochor, Josef Buršík a Richard Tesařík - hrdinové od Kyjeva
Přemysl Votava
5.11.2018  VašeVěc
Je to již 75 let co 1. československá samostatná brigáda pod velením plk. Ludvíka Svobody společně s Rudou armádou osvobozovala od německých okupantů Kyjev. Naše brigáda byla dokonce první jednotkou, která vstoupila do centra Kyjeva. Dnes se tato výjimečná událost nepřipomíná, jinde ve světě by věnců i politiků byla plná náměstí. Nikde neznějí hymny, ani proslovy politiků, ta jindy pohotová média mlčí.

Stojím ve velkém pražském knihkupectví a hledám historickou literaturu k této významné události na východní frontě. Z regálů se na mě valí množství memoárové literatury od německých generálů, maršálů…. Desítky autorů přibližuje českému čtenáři hitlerovská válečná tažení i slavná vítězství vojáků wehrmachtu na východní frontě. Vše na křídovém papíře s mnoha fotografiemi. O hrdinství našich vojáků se mnoho nedovíme.

Připomínám ve zkratce, že dle historické literatury velitel čs. brigády plk. Ludvík Svoboda požádal sovětské velení, aby brigáda místo plánovaného druhého sledu byla nasazena přímo v hlavním směru útoku na Kyjev. Této žádosti bylo vyhověno, plk. Ludvík Svoboda si vybral i hlavní směr útoku, byl si vědom této historické události.

Závěrečné boje o Kyjev vyvrcholily 6. listopadu 1943, v ranních hodinách se československé tanky probojovaly do centra města. Z úkrytů vyšli obyvatelé Kyjeva vítat své osvoboditele. K jejich překvapení se u hlavního kyjevského nádraží objevili pro ně zcela neznámí osvoboditelé, jiné uniformy i neznámý jazyk. Jejich tanky měly nápisy v latince, ten velitelský tank T – 34 ppor. Josefa Buršíka, nesl jméno Jan Žižka, další Lidice. Těmi osvoboditeli byli Čechoslováci.

Toho rána 6. listopadu vojáci 1. československé samostatné brigády se octli v náručí plačících, ale radostných obyvatel Kyjeva. Po dvou letech německé okupace jim Čechoslováci přinesli svobodu. Desítky z nich při osvobozování Kyjeva padlo… V těžkých bojích o Kyjev se proslavili zejména tankisté, ppor. Josef Buršík, ppor. Richard Tesařík, samopalníci pod velením por. Antonína Sochora. Těch hrdinů bylo kolem 3300, tolik byl počet vojáků naší 1. čs. samostatné brigády.

Příslušníci našeho zahraničního vojska společně s Rudou armádou osvobodili hlavní město Ukrajiny Kyjev. Josef Buršík, Richard Tesařík a Antonín Sochor obdrželi nejvyšší sovětské řády. Další příslušníci brigády dostali vysoká vyznamenání, jak sovětská, tak československá. Je to již 75let, poslední pamětníci této bitvy o Kyjev odcházejí povětšinou zapomenuti.

O hrdinství československých vojáků na východní frontě se nedočteme, také učebnice pro základní školy o naší armádě na východní frontě téměř mlčí. Jména Buršík, Tesařík, Sochor, nebo hrdina od Sokolova Jaroš, mladé generaci nic neříkají, nemají se to ani kde dozvědět…. Místo nich vyrábíme „nové“ hrdiny.

V souvislosti s Mnichovem 1938 se často hovoří o připravenosti naší armády bojovat. I přes rozhodnutí politiků Anglie, Francie, jsme to nevzdali, nestavěli jsme kolaborantské legie, naopak naše zahraniční armády bojovaly na všech frontách II. světové války. Na té východní frontě z hrstky mužů a žen, se postupně zrodil bojový prapor, poté brigáda a nakonec 1. československý sbor, který osvobozoval i naši vlast.

Čtu a slyším, že se nám nedostává hrdinů, jako vzorů pro mládež. Přitom stačí jen otevřít oči a připomenout si ty statečné od Kyjeva.

Přemysl Votava

64 komentářů :

 1. Hrdinství našich vojáků dnes není v módě. Jó. takovej Bandera , to je jiná. Teplouš Štetina se na ukrajinu jezdí oplodňovat. Toho se zeptejte jak se správně hajluje pod pochodní.

  OdpovědětSmazat
 2. Ano, ale kdo to sepíše a kdo vydá ?

  OdpovědětSmazat
 3. Ta podoba otce R.Tesaříka s jeho synem, muzikantem z YOYO bandu je nezpochybnitelná...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. synacek Tesarik se nepovedl byl jsem 30 let jeho soused
   arogantni hulvat

   Smazat
  2. 21:02 V tom by po fotroj! Ten se prej vožral jak mužik a něco vmet do tváře rusáckýmu generáloj na nějaký recepci a měl po pyči pytel!

   Smazat
 4. K tomu by se měl vyjádřit stejnojmenný syn generála Tesaříka,pokud se ovšem nestydí.To by se na něho vrhla pravdolářkařská pravičácká pakáž z pražské kavárny!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane 20:57. Skutečnost, že jsou havlokavárenští pravdoláskaři pakáž, ví každý normálně uvažující člověk (snad kromě slaboduchých jedinců, drtivé většiny umělců a studentů humanitních fakult). Kde jste však přišel na to, že to jsou pravičáci, by mě docela zajímalo? Podle vás jsou neomarxismus, multikulturalismus, kosmopolitismus, postmodernismus, genderismus, feminismus nebo internacionalismus atd., pravicové ideologie a myšlenkové směry? Vždyť jejich hlavním cílem je globalizovaný svět s centrální diktaturou, kde nemají místo státy ani národy, církve ani normální rodiny. Vždyť to jsou levičáci, jak poleno, avšak někteří to ve své naivitě nevědí a sami sebe vidí jako "pravicové demokraty". Až těm přitroublým pražským kavárníkům naši milí migranti vyhodí do vzduchu katedrálu svatého Víta, a místo ní postaví mešitu, tak se jim v těch jejich zmanipulovaných hlavičkách možná rozbřeskne.

   Smazat
 5. Jj, čistá pravda. Hrdinů máme dostatek, jen vždycky přišli z jiné světové strany, než se zrovna paplášům hodí. O přežké bažině nemluvě - ti mají hrdiny jen mezi kolaboranty, udavači a těch, co řvali ajtla.

  OdpovědětSmazat
 6. Ukrajinci se dívají na osvobození jako na okupaci. Vše se mění.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jojo je to tak, ve Lvovu zbourali skoro všechny památníky a momentálně se tato libá iniciativa šíří po Ukrajině jako mor. Zato Banderovi a dalším rostou památníky jako houby po dešti. A nrjen jim. Třeba takový Kličko už má taky sochu, poměrně nechutnou.

   Smazat
  2. Tak aspoň někde! To u nás se furt kdosi shora pokouší recyklovat třetí republiku:)

   Smazat
 7. my jsme nestavěli kolaborantské oddíly s Němci, jako Ukrajinci. Dokonce se z Ukrajinců rekrutovali i gestapáčtí agenti, jako Nestor Holejko, nasazená veš gestapa do našeho odboje. Dožil spokojeně v USA pod ochranou CIA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale ano, Češi byli i mezi jednotkami Wafen SS, znal jsem jednoho.

   Smazat
  2. A jeho potomci teď nosí svíčku na hrob Havla. Komunisti bránili Romům ve vzdělání, Romové by se měli jet podívat do Letů. Ani to jim nepomůže. Ale též znám Romy, kteří pracují, těm všechna čest, ale těch je hodně málo.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  4. Pro 23:22. Jistě byli Češi v jednotkách SS. Jedním z nejznámějších byl syn protektorátního ministra osvěty Emanuela Moravce. Byl velitelem roty těžkých zbraní. A další. Zejména pak ze Sudet. Ale i z jiných částí. Ale samostatnou jednotku SS nepostavili.

   Smazat
  5. 7:43 " Komunisti bránili Romům ve vzdělání "
   Tak to je fakt dobrej blábol. Za komunistů chodili pro děcka úřednice z MNV s esenbákem a vodili je do školy. Rodiče byli následně popotahováni po úřadech. Jejich nevzdělanost je jejich boj. A ani za 30let od plyšáku většině z nich nedošlo, že bez vzdělání jsou jen onuce. A naopak, současný systém štědrých dávek je vede k nečinnosti a zahnívání.

   Smazat
 8. Rád bych věděl, kdo platí historiky a učitele dějepisu. Soros?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V Praze jsou ulice pplk Sochora, Tesaříkova a nábřeží kapitána Jaroše. Byli tací co na ně nezapomněli.

   Smazat
 9. Jen pro doplnění: ppor Buršík velel rotě středních tanků (T34), ppor Tesařík rotě lehkých tanků (T70 - taková zmenšenina T34) a ppor Sohchor rotě samopalníků. Tento oddíl obsadil nádraží a jako první se probil k Dněpru a tak rozlomil obranu Němců a rozhodujícím způsobem přispěl k osvobození města. Právě ten průlom k Dněpru byl rozhodující a tomu, kdo to dokáže byla slíbená nejvyšší vyznamenání. Rusové slib splnili. Další osudy hrdinů jsou pro naši zemi bohužel typické: štkpt. Josef Buršík byl v hned v únoru 1948 zatčen rovnou na plese a převezen k výslechu. Jeden příslušník SNB mu pomohl utéci a za dost dramatických okolností se dostal za hranice. Zbytek života prožil v Británii. Zemřel r. 2005. generál Tesařík velel tankistům, měl problémy s alkoholem (jako většina frontových vojáků). Z armády byl propuštěn v 50. letech a skončil jako dispečer na autobusovém nádraží Florenc. Plk. Sochor byl pověřen výcvikem velitelů a specialistů mladé izraelské armády v ČSR. Za záhadných a dodnes nevysvětlených okolností zahynul při dopravní nehodě, kdy jeho vozu nedal přednost nezjištěný náklaďák. Stalo se to při jeho cestě na MNO, kam si jel pro generálské výložky. Josefu Buršíkovi se komunisté pomstili i tak, že jeho jméno vyškrtli ze všech učenbnic dějepisu a na této fotografii, která byla velmi publikovaná a my starší si ji pamatujeme z učebnic dějepisu ze základní školy ho prostě vymazali. Komunisti pečlivě rozdělili vojenský odboj na "východní", jehož příslušníky prezentovali jako kované komunisty a "západní" s reprezentanty kapitalismu a vlastně zrádce. Ale dali si dobrý pozor na to, aby se ani jeden z důstojníků nedostal do nějaké vyšší funkce. A bylo jedno jestli sloužil na Západě nebo na Východě. Výjimku tvořili pouze dva. Generál Lomský (náčelník štábu praporu u Sokolova) a generál Svoboda. Bylo to proto, že vojáci, a zejména důstojníci byli vychováni prvorepublikovou armádou. Tedy ani hrdinové SSSR nebyli komunisti a nebyli jim nakloněni. Hrdinou SSSR byl i francouzský letec perutě Normandie-Němen a byl baronem! O to smutnější je, že naši "polistopadoví" historici toto dělení zachovali beze změny, jen otočili znaménka. A tak se stalo, že sice halasně obdivovali letce z Británie a spílali komunistům za to, že jim nadávali a zavírali je (oni ale zavírali i ty z Východu), ale v praxi pro ně nehnuli prstem! Vím to. Z řadou z nich jsem na začátku 90. let mluvil. A britského leteckého maršála Janouška nechali zemřít v úplném zapomění v domově důchodců v Dobříši (vedle honosného zámku plného spisovatelů). Prakticky v chudobinci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. danny 5. listopadu 2018 22:11

   Matete mne tím, my starší? A dáte si do názvu Danny, tak Vám říkají vnoučata? ...

   Já znám jen dědky s oslovením Jozko, Rudlo, Jeníku a Vy jste děda Danny, tudíž s dvěma "n", něco mi na Vás nesedí, ale to je můj problém, beru Vás jako takového lidového vypravěče, který byl všude a u všeho v ten správný čas ¿ Měl jste v životě stěstí

   Děda, Machine Gun Kelly (rapper).

   Smazat
  2. To 23:34 Jsem dědeček a přezdívku mám už dlouho. Rozhodně ji považuju za lepší než tu vaši. Kulomet jsem tahal na vojně a nosit jméno po vrahovi z vietnamské vesnice My Lay (je to on, že?)... Nic extra. Ale ten rapper vysvěluje mnohé. Nejsem lidový vypravěč a nebyl jsem u všeho a u čeho jsem byl tak ne vždy v ten správný čas. Jen jem se učil a navíc jsem se zajímal i okolo. V době mého mládí ještě žilo mnoho vojáků bojujících na frontách a byli ještě schopni povykládat. A tak jsem měl tu čest mluvit s pilotem bombardéru, který bombardoval Drážďany i s několika totálně nasazenými, kteří bylo při tom na zemi. Mluvil jsem s vojáky z východní fronty a chodil do školy s dětmi poddůstojníka Wehrmachtu, který tam byl taky a přežil zajetí. Vrátil se z něho až po odsunu, takže mohl zůstat. A dožil jsem se doby, kdy si mohu řadu věcí dohledat, doplnit, naopak upravit či mínění změnit. Ano. Měl jsem v životě štěstí. Nestěžuji si. Ani na dobu svého mládí a ani na dobu nyní. Každá má svoje.

   Smazat
  3. No jo, všichni dopadli blbě ... tedy spíš zaslouženě! Sloužili špatnýmu pánovi:)

   Smazat
  4. Pro pana Dannyho:Zřejmě je to tak jak ve svém příspěvku píšete.Jenže přesně tohle jsme přece v 89 nechtěli nebo ano? Jen vyměnit znaménka?Protože přesně tohle se stalo v mnoha sférách, a je to samozřejmě špatně.

   Smazat
  5. Pro 7:46 Váš příspěvek ukazuje, že jedete na stejné vlně jako komunisti v 50. letech a i ti "polistopadoví". Jakému pánu sloužili? Československu. Jako ti v Británii, v Tobrúku, s jugoslávskými partyzány... A mluvil jsem s veteránem, který se v červnu 1940 nestihl přepravit z Francie do Británie s Cizinekou legií se dostal až dotehdejší Franouzské Indočíny (dnes Vietnam, Kambodža a Laos) a bojoval proti Japoncům. Byl raněný a přišel o nohu.Špatně dopadli všichni. Ze Západu i z Východu, Jihu i Severu. Jak ukazuje případ Josefa Buršíka, ani hrdina SSSR nebyl uchráněn. Do vězení měl jít dokonce i generál Svoboda. Ale na přímý zásah maršála Koněva k tomu nedošlo. Tak ho alespoň vyhodili z armády a šel dělat účetního do tehdy vzniklého JZD. A na další zásah Koněva ho udělali šéfem vojenského muzea. Do vysokých funkcí se dostali max. poddůstojníci. Dzúr byl za války svobodník zásobování. Přesvědčený vlastene, který se osvědčil v boji je totiž nebezpečný. Pro jakékoliv politické čachráře. Tehdy i dneska. Viz Janoušek.

   Smazat
  6. 9:02 Však měli sloužit Říši, svý rase! Jako ti zrádní zbabělí dezertéři co si říkali "legionáři". A dnes se dá při zpětném pohledu napsat, že WWII. prohrála Naše rasa jako celek, ne jen nějací Němci! Slované by sice bývali byli z velké části odsunuti za Ural, ale tím by toto území osídlili naší rasou a zachránili ho tak pro nás! Nyní připadne rase žluté, bohužel. Tak jako celý zbytek Ruska a ten ocásek na konci Asie zvaný Evropa zase rasám tmavým. Páč dějiny píší jen rasy rozpínavé a ostatní - ty zdegenerované a změkčilé z ní bývají odejity. A to čeká nás, je to po porážce v roce 45 náš neodvratný osud. Stalinský systém na Východě jen dočasně zakonzervoval stav který tu máme dnes, který se ale i tak stal historicky neudržitelným. SSSR stál na straně vítězů, ale Rusové byli poraženi jako národ! - http://img-fotki.yandex.ru/get/3304/tapirr.11f/0_27c44_2dd8151b_orig.jpg

   Smazat
  7. To 15:23 Na to se snad ani nedá nic odpovědět. Snad jen to, že jistý pan Julius Streicher a Alfred Rosenberg skončili za tyto bláboly v Norimberku na šibenici. Právem. A Slované měneměli báýt nikam odsunuti. Měli být vyhlazeni. Hned po Židech a ti byli vybíjeni takovým fofrem, že by to Němci stihli za pár let. A ke které rase patříte vy? Neměl byste to chlastat. Ani zředěné.

   Smazat
  8. Dotaz pro Danny.
   Píšeš, že se náš prapor probil k Dněpru.
   Ale přes Dněpr se na Kyjev útočilo, ne?
   Tesařík tehdy snad ještě velel rotě lehkých tanků T-70, ale na Dukle, kde přišel o oko, už seděl v T-34, pravděpodobně přímo v tom, který je na fotce.
   Tedy s nápisem LIDICE.
   Pro doplnění, ten "Machine Gun Kelly" nebyl vrah z My Lai, ale gangster z meziválečného období USA.
   Jinak, pěkný příspěvek:-)

   Smazat
  9. 15:46 To jsou židobolševický žvásty, vyvrácené samotnými stoupenci uprchlýho galejníka Džugašviliho! - http://files.leva-net.webnode.cz/200000956-833f484393/Pomluven%C3%BD%20Stalin-2.pdf

   Smazat
  10. Na Kyjev se útočilo z tzv. Ljutěžského předmostí nad městem. A už v době plánování byl vytyřen hlavní úkol: obsadit centrum, dobýt nádraží a probít se k Dněpru. Kdo to dokáže první dostane nejvyšší vyznamenání. Tedy Rybalkova 3. gardová tanková armáda přešla nad městem Dněpr a zaútočila na něj obchvatem. Spolu s ní útočila i 38. armáda (vševojsková) generála Moskalenka. A její součástí byla i naše brigáda. Na žádost velitele byla přesunuta z 2. sledu do prvního. Velitel vytvořil útočnou skupinu ze tanků a samopalníků a ta hned zkraje našla místního obyvatele, který ji oklikami uličkami přes předměstí dovedl až na náměstí v centru a k nádraží. Němcům do zad. A prudkým útokem dobyli nádraží a odtud se probili k Dněpru, který v té části městem protéká. Tesařík jistě velel lehkým tankům. Ne "snad". Ale tank na snímku je T34/76. Tedy starší konstrukce se 76mm kanónem. Na Dukle jsme měli už T34/85. Modernější s 85mm kanónem. A taky jsme tam o všechny přišli. Tedy o těch asi pět co nám zbyly. Sovětské tanky byly určeny výhradně pro boj a tak postrádaly jakýkoliv "komfort". Počítalo se, že vydží dva - tři boje a skončí. Vůbec se nepředpokládaly opravy. Pokud se tank porouchal, prostě se odstavil u cesty a posádka (nebo co z ní zbylo) vyfasovala jiný. Nebylo nic neobvyklého, že tenkisté vystřídali 10 i více tanků (pokud to přežili). Tomu odpovídala i masovost výroby. Němci měli naopak celý systém oprav a s nimi spojených prostředků. Jistě jste viděl film "Kam se poděla sedmá rota?". No tak podstatná část se odehrávala na německém vyprošťovacím a dílenském vozidle. Viděl jste něco podobného u Rusů? Takže kde byl tomu téčku z fotografie za rok konec! Lidice se psaly na každý nový tank, který posádka dostala. A s tím Kelly. Ono jich bylo víc. Třeba ten anglický alchymista u Rudolfa II. Tak díky za upřesnění.

   Smazat
  11. A s těma Židama to jsou další smyšlený komoušsko-sionistický sračky! Jak to doopravdy bylo vypovídá tu náš Osvoboditel! - http://www.narodnisjednoceni.cz/knihovna/Varovani_generala_Pattona.pdf

   Smazat
  12. Sovětští autoři v knize Pomluvený Stalin píší sami jasně a srozumitelně toto:

   "Existuje propagandistické klišé, že Němci údajně nutili podmaněné národy pracovat na ně násilím - s pomocí "esesáků" se psy. Nic podobného. Hitler říkal: "A tak, vládnouce nad námi podmaněnými národy na východních území říše, je třeba vládnout s jedním základním principem, a to: dát prostor těm, kdo si přejí využít osobních svobod, předejít libovolným formám státní kontroly a zároveň udělat vše pro to, aby se ty národy nacházely na co nejnižší úrovni kulturního rozvoje. Je vždy nutné vycházet z toho, že prvním úkolem těch národů je obsluhovat naši ekonomiku. A proto musíme usilovat, sledujíce ekonomické zájmy, všemi prostředky vysát z okupovaných ruských území vše, co je možné. A stimulovat v dostatečném stupni zemědělskou produkci a dostatek pracovní síly v dolech a zbrojních továrnách je možné prodejem jim produktů z našich průmyslových skladů a podobných věcí."

   Smazat
  13. Přemřelá komunistická klišé boří i další autor, ruský novinář, publicista a historik Alexej Širopajev zde - https://www.protiprudu.org/vazenie-naroda-usvit-rusi-operacia-barbarossa-cast-7/

   Smazat
  14. 15:46 Však nás se to nijak netýká, my ani Slovani nejsme! Máme kelto-germánské geny a dnes víme že - cituji:

   "Nacisté neměli zájem na tom nechat Čechy postřílet v boji či je vyhladit. Jejich cílem byla germanizace, která začala po smrti říšského prorektora Reinharda Heydricha v roce 1942. Podle historika Detlefa Brandese, autora knihy Germanizovat a vysídlit, nacisté v letech 1943 až 1945 prověřovali "rasovou čistotu" části obyvatel a uznali, že zhruba třetina je poněmčení schopná. Některé prameny ale uvádí, že nacisté chtěli germanizovat až 86 procent obyvatel.

   Zdroj: https://eurozpravy.cz/veda-a-technika/technika/212862-konec-ceskeho-naroda-nacisticke-plany-nas-mely-vyhubit/

   Lidé, kteří podle Němců neměli být schopni poněmčení, měli být vystěhováni na východ nebo popraveni. Germanizacě proto probíhala v tajnosti, aby nevyprovokovala Čechy ke vzpouře. Rasové prověrky proto probíhaly v rámci lékařských kontrol a vysidlování, které zakrývalo započatý proces vystěhovávání nepřizpůsobivých Čechů, se podle historika konalo pod záminkou získávání vojenských prostorů.

   Nacisté i přes svou krutost nechtěli Čechy podráždit. Viděli v nich levnou pracovní sílu, a zatímco v případě například Poláků v rukavičkách nejednali, v Protektorátu se na vše šlo v poklidu a s rozvahou. Němci si ostatně ze zkušenosti věděli, že pokud půjdou na Čechy pomalu, potají dosáhnou svého. Když ale například Heydrich zakázal pohlavní styk s Čechy a Poláky, občané Protektorátu se začali bouřit.

   Němci doufali, že Češi po válce budou ke germanizaci nakloněni. Chtěli proto některé z nich poslat do koncentračních táborů jako dozorce, a pracovat i se zarytými odpůrci nacismu. Takoví lidé měli být posláni do Německa na převýchovu, a pokud by se nezdařila, měli být zastřeleni.

   Zdroj: https://eurozpravy.cz/veda-a-technika/technika/212862-konec-ceskeho-naroda-nacisticke-plany-nas-mely-vyhubit/

   Zdroj: https://eurozpravy.cz/veda-a-technika/technika/212862-konec-ceskeho-naroda-nacisticke-plany-nas-mely-vyhubit/

   O tom jsem snad v dobách hluboký mongolizace za minulýho režimu snili, ne?

   Smazat
  15. Však proč žvaníme my? Tohle dělala bolševická propaganda desítky let Já viděl komoušský dokumenty ze SSSR - v originále Rommův "Obyčejný fašismus" - a světe div se - krom pana Horníčka mi tam chyběl i pan Hitler a jeho orginální hlas! Oni to ztlumili na neslušitelné minimum a hlasitě do toho po rusku huhňali svou propagandu! A to se dělo v malém celou dobu trvání jejich lžirpopagandy! My místo žvástů dejme slovo povolanému! Cituji:

   Vlčí doupě 22. ledna 1942 v poledne,
   hosté: říšský vůdce SS Himmler, gauleiter Rainer

   "Nelze vyloučit, že během dvou staletí vyřešime národnostní problémy. Na začátku třicetileté války k tomu málem došlo. Ve čtyřicátých letech minulého století se každý Čech styděl mluvit česky.

   Byli hrdi na to, že mluví německy, a největší pýchu pociťovali, když byli považováni za Vídeňáky. Zavedení všeobecného rovného tajného volebního práva v Rakousku muselo vést ke krachu němectví. Sociální demokraté šli zásadně s Čechy, k tomu vysoká šlechta. Německý národ je pro šlechtu příliš inteligentní, šlechta potřebuje něco na způsob malých okrajových nárůdků ... Německá říše se už nikdy nerozpadne do spousty drobných státečků... Říše, jejíž jednotlivé části jsou spojeny fanatickou solidaritou, brzy najde řešení i pro český problém - Hácha to sám dobře ví. Jako právník starého rakouského státu musel cítit, že vznik nezávislého českého státu byla chyba; protože nikdy v historii nebyli Češi schopni řešit své politické problémy vlastními silami a i jejich kulturní vývoj byl hluboce závislý na německé kultuře habsburského státu. Správná a pro Německou říši zřejmá politika je následující: nejprve vyčistit [českou] zemi od všech nebezpečných elementů a poté jednat s Čechy s mírnou uvážlivostí. Pokud budeme postupovat takto, tak Češi sami půjdou za prezidentem Háchou. V každém případě, jistý pocit viny spojený se strachem z vystěhování z jejich domovů, jako důsledkem politiky kterou teď provádíme, je přesvědčí, že bude v jejich nejlepším zájmu stát se zapálenými stoupenci Říše." Adolf Hitler ve Vlčím doupěti, 20. května 1942

   Smazat
  16. Pane Danyy, ve Vašem příspěvku je několik hrubých chyb, nevím zda podjatosti či neznalosti. Hrdina SSSR dosáhl hodnosti podplukovníka, nikoliv plukovníka. Jeho údajná cesta na MNO pro generálské nárameníky je vůbec smyšlenka. V mimoňském vojenském prostoru se v době nehody pohyboval služebně, v rámci výcviku izraelských bojovníků. K nehodě došlo na křižovatce poblíž Hamru na Jezeře, dodnes se tam říká "U Sochora". Nešlo o nezjištěný nákladní automobil, ale o vojenský automobil převážející výsadkáře ze strážské posádky. A rada nakonec - své bludy nešiřte ve Stráži pod Ralskem, tam jsou na každou nepřesnost o hrdinovi, kterého přijali za svého, velmi citliví.

   Smazat
  17. Pro Unknown 20:25 Jako bývalý voják si vojáků - osvoboditelů hluboce vážím. A lidí jako byl generál Sochor teprve. Jak jsem psal. Měl jsem to štěstí, že jsem mluvil s mnoha vojáky bojujícími na frontách v době, kdy byli ještě v plné síle (cca šedesátníci). S letci z Británie, ale i s lidmi z Východní fronty. A jelikož jsem sloužil na konci 60. a začátku 70. let na Slovensku, pár takových mi dokonce i velelo. A jeden bojovník od Dukly dokonce bydlel v mé vesnici, neboť jsem ze Sudet a moje babičky a on se tam po válce nastěhovali. Co se týče generála Sochora (genmjr. in memoriam 1955), tak okolo konce jeho života je mnoho nejasností. Měl na starosti výcvik izraelských specialistů. Průzkumníků a výsadkářů. Ví se, že cestoval několikrát do Izraele, který čerstvě vznikl, ale moc se mocipánům v Moskvě nevyvedl. A tak po počátečním nadšení vsadili na Araby a zejména na Egypt. Ale to by byla jiná kapitola. Na jeho letoun se nad Středozemním mořem střílelo (neidentifikovaný stíhač). Jeho rodinní příslušníci uvedli, že se střílelo i na jeho vozidlo už u nás a tak měl u sebe vždy svůj samopal. A samotná nehoda nebyla nikdy vyšetřena. Řidič Sochorova vozu se snažil vyhnout, ale řidič náklaďáku vůbec nebrzdil atd. Mluví se o nechvalně známeém B, Reicinovi. Hledal jsem kde se dalo, ale všude jsem narazil právě na tyto nejasnosti a to zlověstné jméno. Nicméně A. Sochor byl jedním z nejlepších vojáků, které jsme měli a proto si jich - jak je u nás zvykem - nevážíme. Čest vašim krajanům. Myslím tím oficiální dějepis. Takže nepřesností je tolik, že ani u vás ve Stráži pod Ralskem nemáte nic přesného.

   Smazat
 10. Zajímalo by mě, kolik si naúčtoval SSSR za každého mrtvého čs. vojáka, jeho výzbroj, výstroj a další náklady... jako třeba Británie, které jsme to spláceli ještě v 60.letech, jelikož vždy našli nějakou další položku - třeba 10 fuseklí a 50 g mýdla na které přihodili válečnou, ostrovní, královskou a jánevimjakouještě přirážku, pak clo, DPH, spotřební daň, 800% marži a dodatečné reklamní náklady, takže se cena vyšplhala až na hodnotu arabského plnokrevníka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. SSSR si nenaúčtoval nic. Vše bylo odepsáno jako dar. Všechny zahraniční jednotky v SSSR (nejen československé, ale i polské, francouzské) byly budovány jako gardové. Tedy lépe vyzbrojené, vycvičené, vybavené a placené než řadové.

   Smazat
 11. Tak správně to byly opravdový Československý hrdinové bohužel v dnešní době ti „špatní".

  OdpovědětSmazat
 12. Pred par dny se slavil 28. rijen. Neuskodi si taky pripomenout, ze nebyt Ruska tak by se neoslavovalo vubec nic. Rusko za a) se postavilo za Srbsko

  https://www.youtube.com/watch?v=2kJkfqrPKzM&list=RD2kJkfqrPKzM&start_radio=1&t=10

  b) umoznilo vznik Ceskoslovenskych Legii

  Rudolf Kavan

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 0.09 Nebýt Rus byl by Amík, a nebylo by 40 roku bídy a zmařených lidských životu. Rusko je největší zlo tohoto světa.

   Smazat
  2. Pro 0:09 Jak víte,že by zde byl Amík? Když Amík vyrazil do Evropy, tak Rusové byli na svých hranicích a Němci už ani tak neustupovali, jako utíkali. Amík mohl i s dalšími našimi tehdejšími "spojenci" zastavit Adolfa kdykoliv se mu zachtělo až do května 1940. Diplomatické styky měl s Ádou až do 8.12.1941, kdy mu vyhlásil Adolf válku. Vzhledem k tomu, kolik válek Amík vedl za těch 40 let (a kolik jich vede nyní), by těch zmařených životů bylo asi podstatně více. Jen kolik Britů padlo v americké válce v Iráku. A Němců a dalších v Afghánistánu. I my už máme ztráty a ty rostou. Melete nesmysly.

   Smazat
  3. 9:35 Pokud se nemýlím, tak proradnou smlouvu měl Rus s Němcem, kdy tahle Ruská hloupost stála miliony životu. Co se týče AFG. vám nic neříká nějaké uskupení NATO? Pokud chceme nějaké výhody, tak se také zučastníme případných akcí a tím musíme počítat i nějaké ztráty. Ale, že máte nejednou starost o naše " ŽOLDÁKY ". Jak se to hodí co. Melete sračky.

   Smazat
  4. Ta "proradná" smlouva o které píšete byla uzavřena v srpnu 1939. A byla důsledkem jiné,pro nás daleko hanebnější smlouvy. Mnichovské. V té době už Adolf okupoval Rakousko a rozbité Československo. A bylo jasné, že naš,v té době už bývalí "spojenci" dělali a dělají vše pro to, aby Adolf zaútočil na SSSR. Tomu obětovali nejen nás. Před tím Sársko, nechali Adolfa napochodovat do Porýní... A byli rozhodnuti obětovat i Polsko a taky ho obětovali. Nehnuli prstem a těšili se jak jim to pěkně vychází. Jenže podcenili Adolfa. Bylo mu jasné, že válka se SSSR ho vyčerpá a pak se na něj ten hodný západ vrhne a seberemu všechno. A on se dělit nehodlal. Proto napřed vyřídil Západ a pak to zkusil na Východ.Jak to dopadlo víme. A co se NATO týče,nevíte vůbec co v té smlouvě je. O nějakém společném bojování tam není ani slovo. A už vůbec ne někde ve světě. Je to smlouva o společné obraně. A mise v Afghánistánu je americká válka. Taky už tam kromě nich skoro nikdo není. Jen pár našich a (snad) Poláků. Protože vy neznáte ani základy historie a ani současného stvu tak melele to, co vám ČT a Janda a spol. nabulíkují. Tedy ony sračky.

   Smazat
  5. 10:39 Vaše mazaniny jsou naprosto neduvěryhodné, pouze Rus a zase rUS. Vše co je západní a americké, tak je podle vás špatné. Vaše bláboly jsou neojektivní, proto SRAČKY.

   Smazat
  6. Pane 0:09, psal jssem o 1. svetove valce. Amik se Srbska nezastal (tedy ne na pocatku valky) a nebyt Ruska, tak by Srbsko jednoduse bylo okupovano Rakouskem. Ceskoslovensky stat by neexistoval.

   Ti co tvrdi, ze Rusko je nejvetsi zlo, zaroven prirovnavaji Putina k Hitlerovi. Co tedy bylo nejvetsi zlo? Nebyt Rusu, tak jsme byli pod nacistickym Nemeckem!

   Jeste k tomu "Rusko je největší zlo tohoto světa". Co kdybych tady napsal o nekteem jinem narodu, ze XXXX je největší zlo tohoto světa? Ja jsem naprosto jednoznacne proto, aby se ten paragraf trestniho zakonniku o vyvolavani nenavisti k narodum okamzite zrusil. Ale pokud existuje, tak by se na lidi jako Vy melo podavat trestni oznameni. Jde o to, ze zakon je treba pouzivat nepredpojate a ne ucelove podle toho, kam politicky vitr vane. Je taky treba, aby poskoci neokonu ochutnali svou vlastni medicinu.

   Rudolf Kavan

   Smazat
  7. Co to je za snusku blabolu o rozpinave a zdegenerovane rase?
   Rozpinava semitski nomadska sebranka uctivajici kanibalisticky rozpinavy cerny bod hmoty yahveho - konzumuje vse a omyva hrichy krvi. Zakazuje jist z stromu poznani a jde ji jen o rust ,zahubu a vse podlehajici casu.

   My slovane ,indove a persani mame kvality nematerialni tudiz presny opak a proto take bojujeme za svou vlast z niz nam uz vic nez pulku zase osidluji "cazarsko zidovske loutky"

   A anglosasove jsou puvodem turci to zverejnily kralovnin cerny rodokmen v novinach a dnes v te multikulti nazi sracce se ukazuje kdo doopravdy jsou a koho na dobyta uzemi zvou..

   Srat na rotchildovsky pedo trans janibalisticky system ..jeste jsme tu a je nas dost

   Smazat
 13. co by jsme chtěli? Vždyť u nás se osvoboditelé z řad sovětské armády také neuctívají - vlastně se ve veřejnoprávních mediich znevažují. A o znevažování ve školní výchově ani nemluvím. HNUS!!!!!
  Václav

  OdpovědětSmazat
 14. Jen bych se chtěl zastat našich nakladatelů. Na trhu je několik publikací. Zejména bych připomněl knihu od p. Richtera "Přes krvavé řeky".

  OdpovědětSmazat
 15. Pane Danny děkuji.

  OdpovědětSmazat
 16. Ztráta času číst to všechno. Jasné je, že Česko-Slováci spolu s Ukrajinci a zbytkem západní Evropy, co dnes patří do spolku kluků, co spolu mluví, NATa, prohráli bitvu na život a na smrt s Rusy a ostatními národy Sovětského svazu bez Ukrajiny a Pribaltiky.Před 75 lety porazil Ukrajinský front Ukrajince a Němce + ostatní a "osvobodil" Kijev. Proto dnes ten cirkus na Ukrajině proti Vatutinovi a jeho pomníku. Tři Češi na fotografii bojovali na nesprávné straně. Je to ale vše zamotané, ve škole nás to učili jinak. Ślava Ukrajině, herojam slava..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kolik toho v sobě máte? (Tedy pokud to není nadsázka)

   Smazat
  2. Nevim, kdo tento prispevek napsal. Doufam, ze to redakce nevymaze a ponecha to jako odstrasujici priklad.

   Vetsina dnesnich statu NATO (tj. USA, UK, Francie, nakonec i Italie) bojovali taky na "nespravne" strane.

   Ale kdyz naciste a jim podobni byli na spravne strane, pak je na spravne strane i Putin = Hitler.

   Smazat
  3. Putin není Hitler. Dnešní Politika vůči RF je analogií spiknutí proti SSSR. Po Stalingradu a Kursku postupně přestupovali na stranu Rusů. A když bylo jasné, že ruský voják může stanout na břehu Seiny, vylodili se kluci, co spolu mluvili přes La Manche, aby se kůň ruského kozáka nemohl napít vody Seiny.

   Smazat
 17. Již několik desítek let se 15. března 1939 nic mimořádného nestalo, pokud se nepřipomíná začátek a jeho příčiny, tak se nelze divit,že se nemluví o jednotlivých epizodách. Navíc je zřejmé, že se tito stateční lidé podíleli na porážce našich současných nejlepších přátel,kteří nám nikdy nevydali své válečné zločince.

  OdpovědětSmazat
 18. A je smutné, že na některých diskuzích se stále objevují poznámky, jo to za Hitlera nebylo nic, ale coza komunistů jsme si užili a miliony nás bylo pobyto. Tito "znalci" nám oblbují mladé lidi, kteří opravdu toho moc neví o té dřívější době.

  OdpovědětSmazat
 19. Dobrý den.
  Dovolím si také něco přidat. Bydlím na ulici 1. československého armádního sboru, ulice generála Sochora je o 2 ulice dále. Již jsem to tady několikrát psala a zase tu bude poznámka - "opakované". Budu to opakovat pokaždé, kdy bude příležitost. Opakování je jak známo, "matkou moudrosti".
  Pracovala jsem ve VŽKG s jedním spolupracovníkem, jmenoval se Ing. Ervín Frischer - Žid, gen. Svoboda jej vytáhl ze sibiřského koncentráku do svého budovaného sboru. Z Buzuluku přišel až do Prahy. Na Dukle mu fašisti rozstříleli bratra - vojáka z povolání, který na Dukle zemřel. Dále jsme měli ve VŽKG generálního ředitele Ing. Rudolfa Pešku - Rusín, rovněž přišel s gen. Svobodou až do Prahy. Oba jsou již po smrti. GŘ Ing. Peška se zasadil o postavení památníku v Hrabyni. Někteří, říkali, že si Peška staví svůj pomník. Bylo dost let mladší než pan Ing. Frischer. Do Svobodova sboru přišel jako mladíček. Bylo mi ctí s oběma spolupracovat a s úctou na ně vzpomínám. Jsem ročník 1943, narodila jsem se za 14 dnů po tom, kdy Svobodovci osvobodili město Kijev.
  Hezký večer přeji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Vám za příspěvek a závidím Vám,že jste měla tu čest zmíněné osoby poznat.

   Smazat
  2. je vidět, že nesledujete dnešní dění na Ukrajině. Nešlo , dle dění na Ukrajině, o osvobození Ukrajiny. A čeští politici také podporovali Majdan.

   Smazat
  3. A je ji ctí Vás poznat. ¨Děkuji. Přeji spokojený a dlouhý život.

   Smazat
 20. Mladý Tesařík sloužil v Karviné
  u rakeťáku .
  Proto asi písnička Tam v Karviné .
  Jinak to je ostuda že hrdinové u Kyjeva nebudou ve zprávách . Pouze
  žoldáci .

  OdpovědětSmazat
 21. Naprosto s Vámi souhlasim. A dodávám. Jediný z těch politků který si zaslouží být ctěn je Stalin. Ti ostatní jsou jenom loutky. Rosevelt byl jenom hloupý manipulátor. To tito západní kreténi jsou zodpovědní za miliony životů.  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.