Reklama

čtvrtek 15. listopadu 2018

Cestou sedmnáctého listopadu


Patrick Ungermann
15. 11. 2018
Litovelské gymnázium nese jméno Jana Opletala. Tady nadějný student složil zkoušku dospělosti a dva roky nato se zapsal v Praze na Lékařskou fakultu Karlovy univerzity. Vysokoškolsky studoval šest semestrů, než se rozhodl spolu s mnoha jinými studenty oslavit výročí vzniku Československa na protinacistickém shromáždění. V Praze se srotily desetitisíce lidí a z plna hrdla provolaly slávu T. G. Masarykovi a Edvardu Benešovi. Čeští policisté projevili demonstrantům podporu. Naproti tomu řidič K. H. Franka dostal do zubů a přišel o peněženku. Prostě jsme věřili, že válka zatočí s Hitlerismem do dvou měsíců. 


Německé jednotky SS zakročily, jak se od nich čekalo, ostrou střelbou do protestujících. Kulka Jana Opletala trefila do břicha. Mladík podlehl po čtrnáctidenním zápase o život. Na 15. listopadu 1939 byl nahlášen jeho v podstatě veřejný pohřeb. Tisíce studentů zvolily pohřeb za místo druhého odvážného protestu. Říšský protektor Konstantin von Neurath odpověděl plošným uzavřením našich vysokých škol. Přes tisíc studentů bylo nahnáno do likvidačního tábora Sachsenhausen a devět vysokoškoláků si 17. listopadu došlo výstražně pro smrt na popraviště. Proto je 17. listopad Mezinárodním dnem studentů.

Nakonec se zásluhou protektorátního prezidenta Emila Háchy mnoho z odvlečených mladíků smělo v dobrém stavu vrátit domů a studovat se dalo na několika teologických fakultách a v Brně na Vysoké škole zemědělské. Vysoké školy se měly uzavřít na tři léta. Nový říšský protektor ale oznámil, že jde o neodvolatelné uzavření. Tím Reinhard Heydrich sledoval cestu k devastaci českého živlu směrem od inteligence k masám. Devastaci, která měla část národa odsunout kamsi na východ a část našeho lidu poněmčit.

V tyranských časech se ještě jednou projevila statečnost Emila Háchy, když začal dávat dohromady přípravný výbor Národního souručenství, jediného politického a z příkazu čistě mužského hnutí, kterému německé úřady povolily činnost, a které při nutnosti spolupracovat s okupační správou bránilo zbytky naší autonomie, a někteří jeho členové vysloveně spolupracovali s odbojovou skupinou Obrana národa.

Překulilo se třicet let. Jana Palacha přijali na Filosofickou fakultu až napodruhé, v roce 1968. To už měl za sebou mělnické gymnázium a dvouleté univerzitní studium ekonomie. Po obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 se zúčastnil studentské stávky i podzimních protestů. Mnozí z politiků, co vedli předsrpnové Československo cestou Pražského jara, zůstali ve veřejném životě, aby po srpnu 68 směrovali tok událostí v zemi k normalizaci sedmdesátých let. Student, jehož opouštěly naděje, že se dožije nezávislého Československa, toužil po radikálním činu, který by byl vidět široko daleko tak, jako hořící keř. Proto se 16. ledna 1969 polil hořlavinou a své tělo podpálil. Běžel shora Václavského náměstí k Washingtonově ulici. První pomoc mu poskytl výhybkář Dopravního podniku. Strhl si kabát a začal mladíka hasit. Na klinice popálenin v Praze zemřel Jan Palach 19 ledna. Stihl ještě na magnetofonový pásek namluvit rozhovor o příčině svého umírání. Vybízel k lidské činorodosti, vystoupil proti deníku Zprávy, který rozšiřovali sovětští okupanti. Chtěl, aby studenti obsadili budovu Českého rozhlasu a nabádal ke generální stávce za osvobození vlasti od invaze. Také pohřeb Jana Palacha s desítkami tisíc truchlících se stal protestem proti dalšímu obsazení země. 25. ledna 1969 spočinulo tělo studenta na Olšanských hřbitovech. V sedmdesátém třetím roce byly ostatky vyzvednuty, zpopelněny a uloženy v jeho rodných Všetatech. Na Olšanské hřbitovy se Palach vrátil až v roce 1990.

V listopadových dnech roku 1989 jsem se účastnil zápasu studentů za svobodu a demokracii. Tomu, co přišlo, říkají jedni Sametová revoluce, jiní převrat a ještě jiní cesta dohody s bývalými kádry. Ať je to, jak chce, studenti zas jednou měli holé ruce a přišli si pro výprask. Několik let jsem na den narozenin slavil Den boje studentů za svobodu a demokracii. Pak ale z červeného popisu výročí vypadlo slovo „studentů“. V kalendáři, kterým listuji, se nepíše ani to, že 17. listopad je Mezinárodním dnem studentů. Proč? Že by se před dvaceti devíti lety sešel večer sedmnáctého na Národní třídě na téže straně všechen lid? To jistě ne. Nebo se trošku strachujeme příslovečného studentského neklidu? A co když jsme to tenkrát na podzim my a naši starší kamarádi z vysokých škol tak úplně nevyhráli?

12 komentářů :

 1. A o těchto hrdinech z roku 1939 se nemluví a dnes toho protinárodní živly zneužívají. Kdyby jste to v 89 nevyhráli mohl se žít klidný život bez obav z budoucnosti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A bez obnovy německého panství... proto se udělal fraško-listopad 1989 - aby postupně zakryl listopad 1939 legendou o boji za svobodu... podle scénáře tajných služeb z obou stran tehdejšího světa. Nový, dobře skrytý Mnichov 1938.

   Šaškovat se s pompou a s hysterií bude na Národní třídě... zatímco v Opletalově ulici a u Pečkova paláce se sejde, v komorním obsazení, jen pár českých vlastenců. Pamětníků prostě ubývá.

   Smazat
  2. Miliony idiotů cinkají klíči a provolávají slávu a na balkonech se potutelně pošklebují gauneři- co mi to jenom připomíná?

   Smazat
  3. 23:40 Je to taky jediná rozumná věc jaká by se měla stát! - https://g.cz/17-plus-6-duvodu-proc-by-cesko-melo-byt-soucasti-nemecka/

   Smazat
  4. Jenomže to nikdo nechtěl rudej bulíku! Takový rusácký sračky a nudu co tu bejvala! Pamatuju si jako dítě jsem slýchával od dospěláků průpovídku že "Hitler byl svině, ale komouše, židy a cikány měl vyhubit" anebo že "ho to měli nechat dodělat" apod. Tomu s těma Židma jsem sice tenkrát nerozuměl (až mnohem později jsem v kanapi našel i Proces se Slánským a spol.), páč krom pár intelektuálů co komouše milovali jako osinu v zadku jsem žádné neznal, ale i tak jsem se na to těšil, že to dokončíme my, až to tu praskne! Jenže jsem nevěděl že na tom Západě to stojí taky za hovno, jak jsem potom zjistil, páč komouši ve všem lhali!Přitom komunisti nám slibovali v tomto směru ráj!!! Co všecko prý "hrozí" kdyby to "prasklo" (teda kdyby zvítězila kontrarevoluce u nás) a my jak blbečkové tomu věřili! Že prej v západním Německu už "řádí" nějaký Khárl Heinz Hoffmann! Na fotkách vypadal dobře! Velkej knír jak kaizr Wilhelm a v ruce nějaký kvér a na hlavě nacisticku helmu! Frajer. A prej že vede bojůvky neonacistů v západním Německu! A my se těšili až sem přijede na Leopardu (to je tank!) Až pozdějc mi syn emigrantů který tu bydlel u sousedů v pronájmu řekl, že prej je v západním Německu Hitler zakázanej a že ten Hoffmann je prej jen pošuk z jakéhosi spolku vojenské historie! To mě nasralo, ale řekl jsem si - no co no -"poraženej " stát. Ale spolýhal jsem aspoň na Ameriku! Viděl jsem na vlastní oči v ČST záběry pochodujících KKKáček ve Washingtonu jak hajlují a nesou nápisy Free Hess a Hitler was right apod. A měl jsem za to, že to přijde sem! Ještě v listopadu 89 jsme seděli s partou ve vinárně a jeden spolužák dal nohy na stůl a prones památnou větu: "Já tomu stejně nevěřím! Dokud nepojedou po Václaváku meďáky s hákošema na kapotě!". A my se smáli "vtipu". Jenže on měl pravdu! Nic se nezměnilo! Furt stejný žvásty o zlých nacistech, komouše nepověsili, židi zůstali dál nekritizovatelný a dokonce ani neobnovili zákon o potírání cikánských band z 1. republiky, takže naco se to dělalo? Přišel ten čurák Havlů s těma a kecama o "lidských právech" a hovno do hovna! Místo KKK se začlo cikánům říkat "Rom"!! Takže zklamání a podvod. Já hned jak se začli ty demonstrace, tak jsem na náměstí u nás rozflákal komoušský zasklený vitríny s Hrdiny práce" či co. A hned pár lidí s nějakýho OF na mě že prej to nemám dělat, že prej musíme "opatrně" a pod. zbabělý kecy, aby nás prý neměli za "provokatéry"! He! Já jsem čuměl jak zjara! Furt jsem čekal že vohlásej, že byl zatčen Bilak a že už ho někde mučej a vono hovno hovno! Ani ty posraný Rusáky neprotáhli Prahou s prackama vjerch! Hovada ... a prej (kontra)Revoluce! Jo Budapešť 56 -to byla Kontrarevoluce! - http://novysmer.cz/index.php/historie/2679-budape-1956

   Smazat
 2. Take se nemluvi o tom ,ze akce 1989 byla oficielne organizovana SSM.Jako socialisticka demonstrace na ucteni pamatky Mezinarodniho dne studentstva.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bagoun "je to marný, je to marný, je to marný!"

   Koncert

   15. 11. 2018

   Nizozemský národní orchestr se chystal hrát skladbu Gustava Mahlera. V sále byla přítomna královna Beatrix, která pilně navštěvuje koncerty. Toho využil šéf orchestru, muslim, který začal vychvalovat "přednosti" islámu. Hudebníci se beze slov zvedli a s nástroji opustili jeviště. Před očima panovnice předvedli, že už mají dost pýchy a muslimské arogance. Byla to opravdu mimořádná událost, a tohle video by mělo obletět svět....

   To překlad snad ani nepotřebuje !


   https://safeshare.tv/x/cqjiYhtiXs :-o

   Zdroj: http://www.novarepublika.cz/2018/11/koncert.html#comment-form


   Smazat
  2. 23:24
   Dík za upozornění, je to i na youtube
   Muslim Conductor Tries to force to audience to accept
   islam

   Smazat
 3. Mám velkou prosbu, chci změnit poskytovatele emailu. Jak otevřu stránku nejmenovaného poskytovatele, tak už mě Sorošův sračkomet zve na Václavský Majdan, kde bude mít přednášku jeden padákový expert. Hrají písničky Karla Kryla, který je nenáviděl za rozdělení republiky a už se nemůže bránit a vnucují mně, co si mám myslet. Já je nechci podporovat a potřebuji poradit, co si vybrat jiného, svoji doménu nechci. Děkuji za pochopení a ještě jednou se omlouvám.

  OdpovědětSmazat
 4. Kde se inspiroval Palach k sebeupálení, která kultura i které země tím byly tehdy známé? Kolik dalších lidí se u nás upálilo na protest proti režimu za socíku a kolik lidí po r. 1989. Proč se nepíše i o těchto sebeupálených protestantech proti zvůli kapitalismu? Jsme totálně zmanipulováni totalitní kapitalistickou propagandou, která pracuje jen a jen proti našemu státu a jeho občanům, za růst růstu svých zisků, bez ohledu na lidské oběti, které za sebou kapitál a jeho žoldnéři zanechávají.
  A k aktualitě: Buďme vděční za Babiše: není to podrazák, jako ostatní kapitál a oligarchové zejména: vstoupil otevřeně na politickou scénu, zatím co ti ostatní politickou scénu ovládají přes své loutky především tzv. pseudodemokratického bloku v parlamentě a jeho fýrerů, Fialků, Kalousů, Bartošiců, Staňourů a dalších kňourů - těch, co se podíleli na rozkradení národního majetku za mnoho bilionů Kč a kteří zadlužili občany státu dalšími 4 biliony. Takoví zloději a gauneři nám chtějí vládnout, chystají majdany, puče a bohužel, korumpují penězi lidí na demonstrace. Scházejí se u kolaboranta sv. Vaška. Poctiví lidé by se měli také sejít, sejít u PRAVDY národa, u pomníku mistra Jana Husa na Staromáku! A trochu zadupat!

  OdpovědětSmazat
 5. Čím jsem starší a koukám na lidi na ulici a vůbec všude, tím víc moje srdce puká bolestí. Krásní lidé zahnaní do kouta, se starostí na tváři statečně čelem vůči tvrdým podmínkám, se kterými se musí a snaží statečně vyrovnat. Neustále se snaží s nimi někdo manipulovat, a oni se v tom musí orientovat, zmatení, přesto dobří, stateční, krásní. Věřím, že národ se jednou probudí a pochopí, že mohou žít svobodně, se vztyčenou hlavou a šťastní.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.