Reklama

.

.

pátek 2. listopadu 2018

Daj-li medaili, daj-li? Nedaj-li!“

Zdeněk Hrabica
2. 11. 2018
Komu čest, tomu čest, komu sláva, tomu sláva! Leštili boty, leštili kliky včera, a dodneška jim to zůstalo. Pamatuji, jak jsem před dávnými lety vstoupil do bytu jednoho novináře, jenž se připravoval na slavnostní okamžik k vyznamnému okamžiku. Byl pozván k dekoraci dekorací. Stál před velkým dámským zrcadlem a komicky vypínal hruď; na níž měla spočinout medaile, řád, pocta.


Československý velvyslanec ČSFR ve Strassburgu PhDr Čestmír Císař mi v Berouně před vernisáží vyprávěl neuvěřitelné, jak mu často volal ministr zahraničí Jiří Dienstbier, shodou i kdysi náš minulý kolega z redakce Světa v obrazech, aby předložil návrhy v Evropě k udělení vyznámení a řádů a doktorských a jiných titulů Václavu Havlovi. Připadal jsem si přitom vyprávění poněkud jakoby v Jiříkově vidění. Ale neocitnul jsem se v neznámém světě. Herec Miroslav Horníček, který byl přitom, to musel nakonec u baru spláchnout štamprlí vodky s Jiřím Křesťanem, když jsme mu slíbili, že manželce ani muk! Budeme mlčet jako v hrobě.

Za metály se všude na světě platí. Hrdinstvím, životem, dílem, výkonem, leč někdy i obracenou stranou mince – blahosklonností, penězi nebo patolízalstvím k vůdci, panovníkovi, ala "císař pán je pašák". Nejprve vyznamenává jiný panovníka, panovník se pak odvděčí i nám. Nebo o něm anebo za něho napíšeme knihu. Sláva Bohu na výsostech. Jedinému, kdo takový stav u nás neakceptoval, byl Klement Gottwald. Měl jiné slabosti. Kromě služby obyčejného vojáka císařovy armády a po vzniku ČSR, kdy byl povolán k potlačení nepokojů v souvislosti s Maďarskou a Slovenskou republikou rad, kdy vypjal prsa za službu vlasti, se na něho na rozdíl od všech dalších prezidentů nikdy nedostalo. Také s výjímkou prezidenta Miloše Zemana a myslím, že i prezidenta Václava Klause. Stejně jako se nedostalo na prezidenta Antonína Novotného. Byli na tom s dekoracemi dohromady tito tři stejně.

Konečně archivy v tomto ohledu nelžou.

O prezidentovi T.G. Masarykovi platilo jiné. Na bojiště i do světa, pěšky i na koni nebo vlakem nepřijížděl nikdy ani s jednou prázdnou kapsou. Prý je měl plné vyznamenání a řádů; uděloval je spontánně. A rád i s citem i srdcem. Nebyl jediným z vládců tohoto světa, kdo tak jednal. Málo se ví, jak si pozdější diktátor Benito Mussolini vážil Mistra Jana Husa. Jeho knihu „ Giovanni Hus, il veridico“ („Hus je pravdomluvný“) ilustroval český věhlasný malíř Oskar Brázda. Benito vyřkl: „Sláva Brázdova je slávou Itálie“. Bylo to v roce 1924. Tehdy mu patřila i slova: „Ať žije Lenin, ať žije revoluce.“

Ve dvacátých letech minulého století byl Benito úspěšný politik, Churchill ho označil za „úspěšného chlapíka“ a Tomáš Garigue Masaryk mu udělil nejvyšší československé vyznamenání Řád bílého lva.

Dějiny pochodovaly. A hudby hrály.

Teď je to jiné. Hlavy státu jsou obviňovány , že vyznamenání a řády a medaile rozdávají svým kamarádům. Někdy se i já nad nimi pohoršuji, ale hned se v takových chvílích uhodím přes prsty, jako to dělával katecheta Korehňák v hodině náboženství. Když mne třikrát rákouskou práštil přes prsty na obou rukách, že jsem vyrušoval. Měl na to plné právo, doba byla taková. Doma jsem dostal nášup a pokárání, že panáček to přece může.

Proč by náš pan prezident nemohl i dneska dělat něco, co jiní nedělají.

V Číně na to šli nedávno jinak. Vyznamenání a řády prý navěky na sjezdu lidových zástupců definitivně zrušili.

Foto: Gallery 1997

15 komentářů :

 1. gou čajna gou tam ještě neztratili slušnost a charkter

  OdpovědětVymazat
 2. Tohle bylo v době kdy nám vládli naši politici. Dnes, když tu vládne ambasáda USA a CIA má ty nejvlivnější pod palcem je něco jiného. Dnes vyšel článek paní Šichtařové o tom že nebude na důchody. Nebude, ale z jiného důvodu než napsala. Američané dali vládě příkaz nakupovat zbraně ve velkém. Dnes sem jede ministr energetiky USA s příkazem, že nám zkrachovaný Vestinghaus postaví jaderné bloky. Tak že na obrněné transportéry vyřadili z rozpočtu 500 miliard. Přitom by se dalo za sto miliard zmodernizovat 200 BVP a zbytek dát do sociálních fondů. To samé je s hlídkovými Gripeny, které vůbec nepotřebujeme. A takových případů je u nás nespočet. Bez českého politika kterému bude věřit národ to ale nezvládneme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Základní pravidlo spočívá v tom, že do politiky jdou lidé, kteří mají pochyby o tom, že jsou schopni se snadněji uživit jinde (Babiš je výjimka). Proto od těchto lidí nelze čekat nic dobrého, natož na ně spoléhat.

   Vymazat
  2. 21:08
   Zase jeden rozumem zaostalý. Babiš a spoléhat se na něho, no to může doopravdy jen zoufalec.
   Václav z Plzně

   Vymazat
  3. Největšími propagátory a zastánci otrokářství nejsou sami otrokáři, ale privilegovaní otroci.

   Vymazat
  4. Lepší Babiš v Praze, než Bakala v CH.

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. Nejmenoval se ten novinkář, Mitro co si fandí ?

  OdpovědětVymazat
 5. Vyznamenání a metály jsou nedílnou součástí hybridní války a globálních mocenských technik USA potažmo jeho západních vazalů proti nepohodlným režimům. I Nobelova cena je součástí tohoto svinstva. CIA se neštítí ničeho! Jejími dlouhými pařáty je prostoupena celá realita kompletně. Proto je tak těžké z toho vystoupit.
  I blbec Havel si myslel, že ty jeho totální sračky jsou na západě populární. Vůbec mu nedošlo, kdo je v té hře režisérem a kdo hercem. Že konečným sponzorem jeho tantiém je CIA a že jeho popularita na západě je přímo úměrná jeho hereckým výkonům doma. Havel byl herec bez scénáře, nicméně cítil intuitivně co je od něj vyžadováno, protože při správné figuře vždy zacinkaly zlaťáčky a dostal pochvalu jako šikovný mopslík. Nic nevypovídá o jeho charakteru výmluvněji než jeho fotka s Bushem mladším.

  https://bit.ly/2RuBTZn

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dá se říct, že na západě určuje otázku "Co je umění?" CIA. Uměním může být i hovno v klozetu, pokud to bude v souladu s americkými zájmy. V opačném případě to umění není.
   To samé platí pro demokracii. Čistokrevným demokratem může být i uřezávač hlav z Islámského státu.
   A králem této filozofie nebyl nikdo jiný, než náš Venca Flaška, se svým "humanitárním bombardováním".
   To je prostě diamant na koruně imperiálního Lucifera.

   Vymazat
  2. 22:19
   Venca flaška byl je užitečným idiotem. Na rozdíl o ostatních podobných idiotů zemřel normálně. Ostatní byli včas odstraněni.
   Václav

   Vymazat
  3. 18:10 Flaška, - to mi něco říká, hele nebyl to náááhodou ten vandrák chrchlavej v ošuntělejchch džínách, vytahaným svetru, co tobě a podobnejm rudejm čurákům udělal pořádnej rejhanec přes plány? Protože tvůj zajebanej komoušskej fotr v tesilovým saku s nevkusným hadrem místo kravaty a smradlavejma haxnama v trapnejch východoněmeckejch mokasínách se přeci dost hřál přízní velkejch rudejch soudruhů a tak si se taky těšil na teplý místečko co po něm zdědíš a náhle do toho přikvačil tenhle votrapa kulisáckej s flaškou v ruce a bylo po pyči pytel! Viď že mám pravdu .. :D:D:D

   Vymazat
 6. Chudak Benito ,takovej nevdek od luzy

  OdpovědětVymazat
 7. Chtěl bych poprosit, abychom se nezabývali Havlem. On nebyl státník, dramatik ani osobnost. Byl to opilec, narkoman a jako všichni ostatní závislí lidé, především slaboch, který byl dosazen Holywoodskou reklamou. Ta Vám prodá i ten největší šunt. Tím že o něm píšeme a hovoříme, dodáváme jeho osobě nějakého významu, který si vůbec nezaslouží. On nebyl nikdo - císař je nahý.

  OdpovědětVymazat
 8. Kleje bohu kavárenský svět co do jeho umu,
  Zemana, že zchroml na nohy a je hned na rozumu!

  OdpovědětVymazat