Reklama

středa 21. listopadu 2018

Duo Slonková Kubík zřejmě porušilo švýcarský trestní zákon podle analytika Erika Besta. Pokud se takto rozhodne soukromý subjekt – televize Seznam – je to podle Besta jeho vlastní rozhodnutí, že ponese riziko trestního stíhání svých redaktorů.

21. 11. 2018   PL, část článku
Meritem ale podle něj je to, že dvojice českých novinářů porušila švýcarský trestní zákon. „Jak pořízením vstupního kódu, který není přístupný veřejnosti, tak nahráním obrazu a zvuku interview. Zásadně to porušuje švýcarská trestní pravidla,“ zdůrazňuje. Doplnil, že pořízení rozhovoru je trestně stíháno pouze na návrh, který by musel podat Babiš junior, nebo jeho matka. Zcizení přístupového kódu do domu může být za určitých okolností stíháno i bez žádosti, z úřední povinnosti.
Analytik Erik Best se ve svém textu užasle pozastavil nad právní analýzou, kterou si duo Slonková–Kubík nechalo zpracovat. Analýza totiž vycházela výhradně z českého práva, zejména z občanského zákoníku. Podle Besta se dá těžko věřit, že by právníci Seznamu nevěděli, že Švýcarsko je svrchovaná země s vlastními zákony a že skutek spáchaný ve Švýcarsku na švýcarském občanovi se samozřejmě posuzuje podle tamního trestního práva.
Jak Best zveřejnil již dříve, za protizákonné nahrávání soukromé konverzace podle čl. 179 švýcarského trestního zákoníku hrozí až rok vězení nebo pokuta. Neoprávněné vniknutí je řešeno v čl. 186 a lze za něj uložit až tři roky vězení, nebo pokutu. Navíc by u obou redaktorů přicházel v úvahu ještě čl. 322, zveřejnění protizákonně získaných informací. I za ten jsou trestem až tři roky vězení nebo finanční postih.

Pokud se takto rozhodne soukromý subjekt – televize Seznam – je to podle Besta jeho vlastní rozhodnutí, že ponese riziko trestního stíhání svých redaktorů.

Zcela jiný případ je ale Česká televize, která má ze zákona povinnost informovat objektivně a vyváženě. Přesto se veřejnoprávní televize podle Besta staví na stranu Seznamu a nedává prostor druhé straně, a dokonce zamlčuje informace o možném spáchání trestného činu.


Vrcholem je podle Besta vyjadřování zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT Františka Lutonského na sociální síti. Tam nejprve suverénně tvrdil, že „ve Švýcarsku není v případě veřejného zájmu porušení soukromí nezákonné, ostatně stejně jako v ČR“. Když se jej Best na sociální síti dotázal, jaký paragraf švýcarského trestního zákoníku to tedy umožňuje, dostalo se mu odpovědi: „Nevím, proto se ptám. Ale nepleťte si novináře s tiskovými odděleními stranických sekretariátů. Z novinářů nemá sálat radost nad politiky. Novináři přinášejí, zjišťují, ověřují a třídí informace. A to přesně děláme. Bez ohledu na to, kdo je u moci.“

9 komentářů :

 1. V tuto chvíli je to informace, která sice občanovi naznačí, kam až tito "novináři", potažmo i zástupci veřejnoprávní televize dokáží zajít a čeho jsou schopni, ale dokud je nikdo neobviní a neodsoudí, tak nad tím všichni pokrčí jen rameny, oni se nadechnou a jedou dál...
  Dokonce jim to bude ku prospěchu, neboť to jen dokazuje, že na ně nikdo nemá.

  OdpovědětSmazat
 2. Tu držku si v téhle louži vymachali všichni. Je třeba je pověsit.
  Alespoň politicky.
  Počínaje pomocným suplujícím učitelem z obecné školy Fialou, až po zlovolného psychoadvokáta Filipa.

  OdpovědětSmazat
 3. Jo panečku to se nám to dělají prasečiny a trestná činnost když víme , že nás nikdo nepotrestá . Tak nějak to říká feldkurát Katz ve Švejkovi :" To se nám to hoduje když nám lidi půjčujou...:

  OdpovědětSmazat
 4. 19:55 co s tím má co Vojtěch Filip, pitomo?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Falmer patří taky k nim! - http://novysmer.cz/index.php/historie/2679-budape-1956

   Smazat
 5. Podeváťák 9:04 zase září. Tito hošánci, vlastně celá pohavlovská generation má jen štěstí, že se nemohli stát
  onými falmery, pro nedostatečný věk, či nenarození.
  Jinak by to byli zdatní a oddaní soudruzi.
  Takže synku, MÁŠ LI BOL, VEM RADOSTOL ! Nejlepší srací kapky
  na trrhu.
  Pomohou nejen tobě ale i tomu "novemusmeru" do řiti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To ty si zesranej putleroffskejma hovnama i bez laxativ od toho škaredýho mozolu, kterej ti místo hlavy vyrašil z rachitickýho trupiska až k děravým fuseklím na smrdutých haxnách čouhajících z laciných východoněmeckých polobotek, cos zdědil po svým udavačkým fotroj, ty užgryndaný čechomužiku, co na Radostu dosahuješ asi jako psí lejno na mraky za hezkýho počasí:)))

   Smazat
 6. Jo to bych jim přál rok ve vězení a 2000000 pokutu.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.