Reklama

pátek 30. listopadu 2018

Džihádisté zaútočili v Sýrii chemickými zbraněmi dodanými z Turecka. Kdy začnou létat Tomahawky na Ankaru?


Jana Maříková
30. 11. 2018
Velvyslanec Sýrie při OSN Bashar Jaafari při jednání na půdě světové organizace uvedl, že chemické zbraně použité nedávno džihádisty při útoku v Aleppu byly dodány Tureckem. Podle syrské vlády by Turecko mělo stáhnout své vojenské síly ze Sýrie. Turecká armáda ilegálně okupuje dvě syrské provincie.


Začátkem roku turecká armáda dobyla provincii Afrin, do té doby obývanou převážně Kurdy. Oblast se do té doby v rámci mocenského vákua spravovala sama ve volné konfederaci s dalšími kurdskými provinicemi na severu Sýrie. Ve světě jsou společně známé jako oblast Rojava. Po celou dobu syrské války Afrinu poskytovalo vojenké krytí ruské letectvo. Den před tureckou invazí se Rusové ze základny v Afrinu stáhli.

V říjnu turecká armáda vstoupila s těžkou technikou do provincie Idlib. Tuto oblast ovládají od počátku syrské války džihádisté. Do Idlibu byly v polovině letošního roku ruskou a syrskou armádou evakuovány z okolí Damašku celé jednotky militantů Islámského státu. V rámci krátkého příměří jim byl touto cestou umožněn volný odchod i se zbraněmi. Vládní Syrská arabská armáda se chystala Idlíb dobýt během října. Vstupem turecké armády do provincie byla znemožněna vládní operace, jejímž cílem mělo být vyčištění provincie od islamistů.

Turecký prezident Recep Erdogan slíbil při osobním jednání s ruským prezidentem Vladimírem Putinem, že turecká armáda džihádisty odzbrojí a stáhne ze Sýrie. K tomu zatím nedošlo. Turecká armáda část džihádistů z Idlibu použila v rámci listopadových útoků na město Kobání, které se nacházív Rojavě.

Včera byla aktuální situace v Sýrii předmětem jednání Rady bezpečnosti OSN. Syrský velvylsanec při jednání ostře protestoval proti chování Turků v Sýrii.

"Místo toho, aby Turecko uskutečnilo své policejní úkoly ručními zbraněmi, poslalo vojáky a těžké vybavení do měst severně od Iráku. Turecké vlajky vlají v syrských městech. Myslíme si, že akce Turecka jsou otevřeně nepřátelské. " konstatoval Jaafari. Připomenul rovněž, že podle dohody ze Soči má Turecko zřídit 12 stanovišť v předem určených oblastech a používat ruční zbraně: "Místo toho poslali do Sýrie 11 000 ozbrojených vojáků. Turečtí vojáci jsou přítomni v mnoha městech země. Neprovádějí pozorovatelskou činnost ve městech, ale mají vrtulníky a těžké zbraně.", upozornil syrský vyslanec.

Dále uvedl, že situace v Idlibu se kvůli Turecku zhoršuje. Podle dohody uzavřené na mírové konferenci o Sýrii, která se uskutečnila v ruském letovisku Soči, měli Turci odzbrojit a stáhnout džihádisty ze Sýrie. "Turecko neplní své povinnosti, ke kterým se zavázalo podle dohod v Soči, a podle kterých má dohlížet na stahování islamistů z této oblasti", upozornil syrský velvylanec.

Jaafari hovořil o tureckých silách v syrských městech a zdůraznil, že pokud diplomatické metody nedosáhnou toho, aby Turecko stáhlo své síly ze Sýrie, začne Damašek jednat jinak. "To, že Turci neplní dohody ohledně odstranění teroristů z Idlíbu, vedlo teroristy z Idlíbu k tomu, že se dopustili nových násilností. To vše snižuje naši důvěru v Turecko.", konstatoval syrský ambasador. 


Jaafari dále řekl, že Turecko prostřednictvím teroristických organizací používá chemické zbraně v Aleppu. K projednání nejnovějšího chemického útoku v Allepu bylo svoláno jednání Rady bezpečnosti OSN. "To, co se stalo v Aleppu, zvýšilo napětí a ukázalo, že dohoda dosažená v Soči není uváděna v praxi", upozornil Jaafari

Syrský zástupce v OSN z chemického útoku v Allepu nepřímo obvinil Turecko. "Teroristé by nemohli použít chemické zbraně pokud by jim ti, kteří je ovládají, nedali zelenenou. Víme, kdo jim dal chemické zbraně. V první řadě Turci.", konstatoval Jaafari. Chemický útok teroristů v Aleppu byl podle něj podpořen Tureckem a dalšími zahraničními mocnostmi.

V závěru svého vystoupení vyzval Tureckou armádu k mírovému ústupu ze Sýrie. "Turecko musí stáhnout všechny své síly. Nyní má možnost stáhnout své síly o 20 km," řekl Jaafari.

"Pokud Turecko skutečně chce pomoci Sýrii, musí stáhnout všechny své síly, a to včetně těch, které nelegálně pronikly do naší země," řekl Jaafari. Zdůraznil, že americké a francouzské síly v některých částech země by se měly také stáhnout.

Jaafari dodal, že Západ by mohl pomoci návratu migrantů zrušením sankcí proti Damašku.

20 komentářů :

 1. S článkem celkem souhlasím, jen si vzpomínám na řev "humanoidních" médií, když Syřané někde uzavřeli IS aby napřed umožnili odchod bojovníků IS s plnou polní a poradci. Odkrýt zájmy Turecka, Francie, USA, Izraele je nad možnostmi Kurdů, natož se k nim vklínit do hry.

  OdpovědětSmazat
 2. Přesně tak všechny cizí armády kromě pozvané RF pryč a Syřané už si pořádky udělají.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevidíte si na špičku nosu a v ničem jste se nepoučili. Turecko dnes hraje významnou roli především svojí geografickou polohou v regionu. Jedním z ukazatelú toho jevstavba Tureckého proudu pro zásobování jižní a střední evropy ruským plynem. Proto má trošku "povolené opratě" a plní si svoje malé nároky v regionu. Afrín to je prkotina z hlediska budoucího vývoje. No a Kurdové to je něco podobného jaku jsou u nás třeba Valaši. Kurdů je sice hodně ale státotvorní nejsou a nebyli nikdy. Když jsem jako kluk čítával dobrodružné knížky tak Kurdové byli vždy ti nevyzpytatelní a nebezpeční. Teď nalítli amikům, kteří jim slíbili vlastní stát a víme jak by asi vypadal , a když naznali nerealizovatelnost té myšlenky tak je v tom nechali se plácat. Jejich neštěstím je to že jsou příliš výbojní a málo organizovaní. Na tom území kde žijí přes 4 státy se jim vlastní republiku nikdy nepodaří vytvořit. Nakonec oni se spolu mezi oblastmi ani nemůžou dohovořit protože si nerozumí. Paní Maříková zanechte veškerých nadějí i když chápu že mezi nimi máte osobní přátele a sympatizujete. To je málo. Vždyť i na tom kongresu balo asi jen 20 lidí. Nebo víc? nevím.... přijelo milion Kurdů manifestovat za společnou věc? To asi ne že?

   Smazat
 3. http://svobodnenoviny.eu/osn-obvinila-italii-z-proti-migracni-ocernovaci-kampane-z-podpory-atmosfery-nenavisti-a-ohrozovani-prav-migrantu/

  OdpovědětSmazat
 4. Jak se říká na každou svini se vaří voda a Rusové jasně řekli, že mohou pomoci Asadovi vyčistit Idlíb. No a když Putin něco slíbí tak to dodrží, a jako chorál Husitů hnal Křižáky s děsem v oku pryč, tak i toto zapůsobí podobně a kozo.rdi zmizí jak pára nad hrncem. Na Radostu a jemu podobné zásadně nereaguji a ostatní by měli pochopopit, že nás chce jenom otrávit a znechutit. Každý herec potřebuje publikum a když ho nemá mizí do zapomnění, recept je, zásadně nikdy na takovéto zoufalce N E R E A G O V A T ! AOTTJ.

  OdpovědětSmazat
 5. Slávek,jak můžeš nás Valachy srovnávat s Kurdy-ti šibe???My jsme nevyzpytatelní a nebezpečnía ani ne státotvorní.Přijed k nám a my ti to vysvětlíme.Moc sa do nás nenavážaj!!!My nemáme republiku,ale království,je ti to jasné??

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vždyť on to tak nemyslel . My nechceme válku s Valaškým králostvím . Bredy

   Smazat
  2. 12:01-jako vojáci jsme si občas vydělávali na pivo v hospodě pěním a opakovaným když pivo došlo: "My zme Valaši, jedna rodinaa.....". Ještě se to zpívá nebo již v okolí Rožínky jsou jen moderní hospody? Ta jedna naše neměla ani WC, chodilo se před hospodu k lípě. Ženy jsem tam neviděl a kam se chodilo na velkou netuším, asi domů. Tož tak.

   Smazat
  3. svatá prostoto valašská... nic nepochopils. To byl jen příměr ( srovnání) Napadli ňa Valaši bo sem si zrovna nezpomněl na české Chody. Kdyby som si na ně spomněl dřívěj, tak by to odsrali oni. nic ve zlém. Koho te´d máte za krála, dyš se na vás pražák Polévka vysrál? A co letectvo ? Kolik strojů už máte na základni ve Vizovicách? )))

   Smazat
  4. Povolný v zeměpise za pět!!! Motáš koše s baňama. Rožínka je na Vysočině , na Valachoch je Rožnov

   Smazat
  5. Slávku, pochopitelně se mohu mýlit po těch letech. Na Vysočině asi bude Dolní Rožínka a uran. Vesnice nad přehradou a léčebné kolonády Luhačovic se může jmenovat také Rožínka jako Lhot i Prahy je více. A je to ve vztahu k textu důležité?

   Smazat
  6. není to důležité Mirku. Ale copak v Rožínce u Pozlovic či v Luhačovicích byl vojenský útvar: V Rožnově byl... odtud moje úvaha

   Smazat
  7. Slávku, my jako potomci PTP, silniční vojsko, jsme měli hodně výhod. V Olomouci jsme nemuseli zdravit generalitu, V Hranici na M. jsme měli právo opustit na víkend posádku a jít v maskáčích "trampovat". Z té doby popisuji epizodu z výše. Doplňuji: bylo to v této době podzimu, nasněžilo, kde přespat, v kravíně u krav. Ranní překvapení s "ošetřovatelkami"(krav), bylo vzájemné. Krávy ošetřily, nás ne ale napojily nás mlékem(kravským). Někdo si zde občas stěžuje na "nesnesitelnost bytí" za komoušů, já ne. Vše špatné je k něčemu dobré. Jednak jsem byl mladý a potkal na vojně panoptikum lidí. Nezapomenutelné a ač nevzdělanec, "rychlokvašky současné" mne rohlíkem neopijí!

   Smazat
 6. Kurdové musí nejdříve zrušit to bratrství s USA, aby jejím slovům někdo mohl věřit. Já to řeknu takto, v Turecku působí kurdská teroristická organizace PKK po hodně let za sponzoringu USA s cílem destabilizovat Turecko. Nevím, kolik tisíc lidí, je možno této organizaci připsat na její konto do dneška, ale je vysoká pravděpodobnost, že se Kurdové ve spojení s USA v Sýrii uchýlí ke stejnému způsobu, jako se chovají v Turecku, tedy, že budou podnikat teroristické útoky proti Syřanům na území celé Sýrie, toto bratrství USA a Kurdů tomu jen nahrává. Tedy, toto spojení USA + Kurdové má špatnou reputaci právě z Turecka a nevítá je nikdo, nevítají je Syřané, kterým z toho hrozí teroristické útoky v Sýrii a nevítá to ani Turecko, aby mohli Kurdové přes hranice napadat Turecko a vést tam teroristické útoky proti obyvatelstvu a potom se stáhnout zpět na svá území v Sýrii. Tedy otázka je, co je pro Sýrii lepší, jestli to území mají ovládat Turkové a nepřipustit kurdský terorismus a nebo Kurdové s USA s tím, že o vyzbrojení kurdských teroristů se již CIA postará. Bohužel takto je to chápáno v Turecku a myslím že i v Sýrii to začíná být chápáno.

  OdpovědětSmazat
 7. Tureckých anonymů přehršel, článek pochopili tak dva lidé tady v diskusi...jako obvykle. Jsem zvědavá, jak se budete xichtit, až se pustí do sebe Asad s Erdoganem. Ale oni se nepustí, Putin to Asadovi nejspíš nedovolí. A co Turek schvátí, to už nenavrátí....Hlavně že za to můžou Kurdové...

  OdpovědětSmazat
 8. Vy se tu snažíte namalovat černo - bílý obraz, Kurdové bíle holubice a Turci černokněžníci, tak to samozřejmě ve skutečnosti není. Erdogan začal vadit hlavně tím, že si dovolil přežít pokus o svou vraždu, od té doby do něho pohůnci USA šití a šíjí, no a vy jste jeden z nich. Dokud se Turecko dopouštělo opravdových sviňáren v Sýrii, tak po vás nebylo ani vidu a ani slechu a najednou jste tu, a to je poněkud podezřelé. Vy jsem jak Havlův ideologický náčelník, a to je to, co já nemohu pochopit, proč píšete na alternativu, když máte Havlistické názory? My si tu hledíme říkat pravdu a vy přicházíte s těžkou havloidní propagandou, proč nejste na Bakalově Aktualne.fuj? Tam vás budou blahořečit. Nic ve zlém. Já, kdyby tu zase někdo psal tak agresivně proti Kurdům, tak bych se jich také zastával. Já jen nemám rád takové ideologické extrémismy.

  OdpovědětSmazat
 9. Je to celé ještě mnohem hroznější, než uvedla s.s. Maříková!

  Vyšlo totiž najevo, doslova v posledních hodinách, že ony chemické bojové látky Turecku dodalo – Česko!
  Ano, naše ubohá vlast, již téměř třicet let okupovaná NATO a EU, vyrábí nejen Novičok a Cyklon B, ale i jiné západní chemické zbraně.
  Samozřejmě: Naši ubozí pracující „dotyčných“ chemických továren (např. Draslovka Kolín, vyrábějící známý Cyklon B) jsou k těmto zločinům BRUTÁLNĚ DONUCENI okupačními silami.
  Dobrovolně by to nedělali, vždyť my Češi jsme národ holubičí, nepřítel se nelekáme, na množství nehledíme, že.

  Prostě: Již na několika ruských leninsky pravdivých webech se objevila tato Velikým Ruskem zaručená zpráva.
  A náš národní Vůdce Miloš ji jistě brzy potvrdí, stejně jako potvrdil podobnou zprávu TASSu o českém původu Novičoku, použitého agenty CIA a Mossadu v případu zrádného psa Skripala.

  OTÁZKA Č. 1:
  Proč vlastně NATOvci chemickými bojovými látkami vraždí v Sýrii své vlastní poskoky? Ty poskoky, které předtím vyzbrojili nejmodernějšími zbraněmi?
  • No přece proto, že chtějí vytvořit JEŠTĚ VÍC běženců, z přeživších Syřanů.

  OTÁZKA Č. 2:
  A proč chtějí další běžence, když už teď kvůli nim Evropani hladoví a utíkají do hor?
  • No protože chtějí, aby přemnožení běženci přešli z Evropy, přes Šumavu a Krušné hory, k nám do Západní Asie, do Česka a dál, až do Velikého Ruska.

  Ano, takové jsou ZRŮDNÉ plány Euroameričanů, plány podrobně popsané již v Protokolech sionských mudrců.
  Díky Leninu, tyto plány se nikdy nevyplní – neboť Veliký Putin, Budiž Jeho Jméno Pochváleno, nedá zahynouti nám ni budoucím.
  Je tudíž potřeba udělat jen maličkost: Napsat Zvací dopis č. 2, nechat podepsat celým národem, a prostřednictvím našich národních Vůdců Miloše a Babiš předat Velikému Putinu, BJJP.

  Načež nepřemožitelná Armáda Ruské federace najde, během vytouženého osvobozování naší vlasti od NATO a EU, i výrobnu Novičoku a ostatních jedů, čímž bude vše vysvětleno a ukázáno celému světu.
  Ach, to si konečně všichni oddechneme!

  „Pravda vyjde najevo jako olej na vodku!“ (V. I. Lenin)


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. POZOR – ВНИМАНИЕ !!

   Výše uvedený příspěvek jsem vložil již POČTVRTÉ, neboť ten původní (z 30. listopadu 2018 1:25) i jeho další uveřejnění zdejší smradlavé cenzorské hovado tupě smazalo.


   Jak dlouho ještě zneužívati budeš naší trpělivosti, cenzorský smrade?!
   Myslíš si snad, že tě necháme běžet, v brzkém budoucnu, po opětovném osvobození naší vlasti nepřemožitelnou Armádou Ruské federace?

   Jestli jsi opravdu tak hloupý, tak věz, že tě NENECHÁME uprchnout, že si tě chytíme, my komunisti, putinisti, zemanisti a babišisti, za pomoci ruských soudruhů a soukmenovců z KGB/FSB.
   A pak s tebou naložíme typicky slovansky humánně, po husitsku, po leninsku, po putinsku, na místě.
   Pohov!

   Volte ANO, KSČM a našeho Miloše, ať se k nám nepřemožitelná Armáda Ruské federace vrátí co nejdříve!


   P. Radosta

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.