Reklama

úterý 6. listopadu 2018

Erdogan a Islámský stát žijí v symbióze, konstatuje zpráva holandské tajné služby

Jana Maříková
6. 11. 2018
"Turecké tajné služby a bezpečnostní síly jsou zázemím militantů z Islámského státu. Pokud dojde k nějaké akci a zatčením islamisté jsou ihned propuštění", vypověděl bývalý turecký poslanec Aykan Erdemir. Pomalu ale jistě vyplouvají na veřejnost konkrétní informace o tom, co si o vztahu džihádistů a vedení Turecka myslí řada lidí, kteří dlouhodbě sledují vývoj kolem Islámského státu.


Tohle bude jen krátký článeček. Našla jsem na něj odkaz u svých fb přátel v Německu. Potvrzuje to, co všichni, kdo se trochu zajímají o dění kolem Sýrie, Iráku a Turecka, už dlouho vědí. Tzv. islámský stát a Turecko jsou de facto partneři.

Wladimir van Wilgenburg píše na webu Kurdistan 24 v článku "Holandská tajná služba říká, že IS používá Turecko jako základnu, aby reorganizoval svou hrozbu Evropě":

"Ve zprávě zveřejněné v pondělí AIVD uvedlo, že od začátku syrského konfliktu bylo Turecko dlouhou dobu odrazovým můstkem pro nebývalý počet zahraničních bojovníků, kteří cestovali do Sýrie z celého světa. "

"IS (a také al-Kájda) využívají Turecko jako strategickou základnu," píše se ve zprávě. "Odtud se může IS obnovit, reorganizovat a dále utvářet podzemní boj v regionu."

AIVD dále uvádí, že IS využil období relativního klidu v Turecku k tomu, aby vypracoval své další mezinárodní ambice. Turecko nikdy nepovažovalo džihádisty za bezpečnostní hrozbu, naopak, mají tam dost prostoru a klidu k tomu, aby nabrali sil. Když porovnáme počet "teroristů" ze zakázané Kurdské strany pracujících - PKK - a IS, zjistíme, že zatímco v tureckých vězních je asi 10 000 členů PKK, jen asi 1350 vězňů patří k silám IS.

"Skutečnost, že turecké zájmy ne vždy odpovídají evropským prioritám v oblasti boje proti terorismu, je problematická," pokračuje zpráva a konstatuje, že turecké orgány sice jednají i proti IS a al-Káidě, ale upřednostňují boj proti PKK. Nepoměr v počtu vězňů a akcím proti islamistům na jedné straně a PKK na druhé straně potzvrzuje i Ahmet S. Yayla, asistující profesor na katedře pro vnitřní bezpečnost na univerzitě De Sales v Pensylvánii v USA. Tento bývalý šéf protiteroristického oddělení Turecké národní policie v Sanliurfě v letech 2010 - 2013 dodává, že Turecko od roku 2014 neprovedlo žádné efektivní akce proti Al Kájdě ani jejím přidruženým skupinám a nyní jsou dokonce "považovány za přátele". Al Kájda prý otevřeně radila svým členům, aby nepodnikali proti Turecku žádné nepřátelské akce a podporovali prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana během jeho předvolebního boje. Yayla také dodal, že "IS nevede v Turecku útoky protože je pro ně přírozeným zázemím a tajné služby a silové složky jsou vůči nim přátelské." Pokud už dojde k nějaké akci, jsou zatčení členové IS rychle propouštěni.

Dr. Aykan Erdemir, bývalý turecký poslanec a nyní vědecký pracovník Nadace pro obranu demokracie, řekl Kurdistánu 24, že turecký stát považuje za významnější hrozbu kurdské organizace. Na nejvyšších místech pomyslného žebříčku pak jsou PKK a YPG/YPJ, které režim v Ankaře považuje za její pobočné organizace. Je prý známo, že turecké orgány často a rády zavírají oči nad činností džihádistů, pokud je namířena proti PKK. Turecké soudy pak mají dalekosáhlé zkušensti s mírným zacházením s džihádisty oproti tvrdému zacházení se sekulárními disidenty, novináři a vědci.

"Dvojí standardy turecké vlády otevřely prostor pro mobilizaci džihádských organizací, které nikdy nebyly dostupné jiným skupinám v zemi," řekl Erdemir Kurdistánu 24.

Takže jak je to stím evropským bojem proti terorismu a islamismu? Erdogan je faktickým vládcem prostoru - stvrdili mu to jak Rusové, tak i Francouzi a Němci na summitu v Istanbulu, neblahém jako předzvěst nového vzestupu Islámského státu. Zdá se, že syrský prezident Bašár Asad nemá do celé věci co mluvit, Rusové a Američané se chtějí dělit o Sýrii, Německo vydělává na dodávkách zbraní Erdoganovi - co z toho přesně má Francie, těžko říct. Asi dobrý pocit, že válka v Sýrii jen tak neskončí. Ale ona neskončí ani kampaň Islámského státu, kerý je od tureckého ostřelování severní Sýrie minulý týden doslova jako znovuzrozený. A zločiny, jichž jsou džihádisté schopni, si ani neumíme představit. Jen dnes byl nalezen v Iráku masový hrob s až 12.000 mrtvými. Kdo si myslí, že si může zavázat jako spojence Erdogana, který se přátelí s džihádisty, těžce se přepočítá. Bohužel my všichni s ním.

15 komentářů :

 1. Vážená paní, u nás jsou naprosto jiné problémy než řešit kurdy kteří neví jestli mají jít na pravo nebo na levo.
  Nebo lépe řečeno zda chtějí být kretény kteří budou suplovat Saudy. Zkuste jiný web.

  OdpovědětVymazat
 2. Milý pane nebo paní, to vůbec není o Kurdech....zkuste číst znovu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Četl jsi to vůbec? To není i o Kurdech? No ty Bláho ...
   Kdybys to sledoval tady víc, tak bys věděl, že se paní Maříková zastávala Kurdů už vícekrát a to bez ohledu na jejich příklon k USA okupantům Sýrie! Má hodně jednostranný postoj k této otázce a v diskuzi to tady také hodně schytala!

   Vymazat
  2. 22:57-nedávno jsem uvedl, že paní Maříková je "zaťatá", já ne. Heslovitě, ráno vstávám. Kurdům přeji stát, nikdo jim ho ale zadarmo nedá. Ani USA, navíc Kurdové nemají teď čím platit! Podpora Turecka islámu je logická, jsou jeho součástí. Islamistům se nedivím, nechci je u nás, ať si svoji nenávist(oprávněnou) vůči "Západu" vyřídí doma. Budou mít mé sympatie, podporu ne(je trestná jako odmítání holocaustu). Doufám, že sympatie a chápání příčin k obému ještě trestné nejsou.

   Vymazat
 3. Samozřejmě že muslimský sultán je s is jedna ruka. Sýrie se dělit nebude a Bašár Asad zůstane presidentem. Rusko spojence neopouští.

  OdpovědětVymazat
 4. 23:13 Rusko může jen co zmůže. Tak to chodí ve světě.

  OdpovědětVymazat
 5. On to ale asi nebude případně jen Erdogan, kdo s ISIL žije v symbióze. Jsou i jiné státy, které ho podporují léčením zraněných isiláků a jejich navracením na bojiště, dodávkami zbraní včetně chemických, logistickou podporou ... vždyť přeci "Asad musí odejít!".

  OdpovědětVymazat
 6. Koukám, že IS nevadí a Erdogan je kámoš....tak to pak jo. Napíšu článek o tom, že IS se zvedá z mrtvých, a dostane se mi poučení, že za to můžou Kurdové. Srandisti jste....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to 8:11
   Je to jednoduché.
   Kdo stvořil IS? Kdo bojuje s IS, místo toho, aby bojoval proti IS? Co bylo výsledkem boje s IS a umírněnými "teroristy"?
   Nezasáhnout Rusové, tak to tam dnes vypadá stejně jako v Libyi!
   A kdo je dodnes vlastně jediným spojencem USA v Sýrii? Kdo pomáhá vzkřísit IS?
   Tak se nedivte, že se na diskuzi na Kurdy pohlíží hodně negativně!
   Jinak tuhle oblast má perfektně zmapovanou T. Spencerová. Na tu v oblasti Blízkého východu nemáte ani náhodou. Čtěte, prosím, její "kávičky" a články, teď třeba i na iPrima a něco se přiučte!

   Vymazat
  2. 13:29 To prej není žádná Tereza, ale buzerant Tereziák! Co je na tom pravdy?

   Vymazat
  3. 16:25- a který je Vám bližší, Tereziák, či ta plejáda z politiky nejvyšších kruhů, když už Vás názory nebaví?

   Vymazat
  4. Paní Terezu samozřejmě denně čtu a vážím si její práce - jen na některé věci máme odlišný pohled a i odlišné zdroje informací. Ale ani u ní jsem si nevšimla obdivu k Erdoganovi, který je tady u mnohých diskutujících zjevný.

   Vymazat
  5. 1:37 Zase zavádzate, p. Maříková? My neobdivujeme Erdogana, tak ako neobdivujeme kurdských pomáhačov amíckych agresorov. Takže ako obyčajne, štekáte na nesprávny strom.

   Vymazat
  6. to 16:25
   Měla by tě zajímat její práce, úchyláku. A pro to ostatní by bylo vhodné chodit na nějaký bulvár, ne sem! Mně třeba její pohlaví vůbec nezajímá, mně zajímá její novinářská práce a ta je pro mě super! Jarin G.
   to 16:25
   Skvěle vystiženo paní Jano! Krátce a jasně! Tleskám a díky! Jarin G.
   to 1:37
   paní Maříková, nevím jaký máte zdroj informací,které T. S. nemá, ale také do té Sýrie pravidelně jezdíte? To bych doporučil. Od PC vypadá ten svět tak trochu jednoduše. V reálu
   jste poznání pravdy podstatně blíž. Poznáte lidi, co chtějí, za kým skutečně jdou, náladu a přání v zemi atd. atp. Váš názor samozřejmě respektuji, ale jak píše Jana, ani já jsem si nevšiml obdivu místních diskutérů k Erdoganovi! Stále platí: "Turkovi nevěř! Otočíš se k němu zády a vrazí ti dýku do zad". Rádobypaša Erdogan to hraje na všechny strany a nikdo netuší, jaký bude jeho postoj zítra! Samozřejmě ten pro něj nejvýhodnější a na nějaká "spojenectví" rázem zapomene. To samé platí k USA. Je veřejným tajemstvím, že USA ISIL založili jako svou zástupnou armádu a teprve po vstupu RF do konfliktu v Sýrii a to na pozvání Asada, se to začalo vyvíjet. No a Kurdové v touze po vlastním státu, který bych jim já i přál, se prostě přidali na špatnou stranu. Měli několik možností to změnit, ale neudělali to! No a USA své vazaly (nikoliv spojence) využije a zrazuje jak na běžícím pásu.
   Zdravím Jarin G.

   Vymazat
 7. Je to samozrejme. Maji stejne zajmy a turecke strategii obnoveni okupace okolnich zemi podle vzoru Osmanske rise to vyhovuje. Dokonce tuecka propaganda lze, ze lide techto zemi budou pod tureckou okupacni moci stastnejsi.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.