Reklama

pondělí 19. listopadu 2018

Friday Edition: Pražské jaro v saúdské žurnalistice

16. 11. 2018 EB
Z knihy „Saudi Arabia Exposed,“ John R. Bradley, 2005:
"Pravdu je, že jediné svobody, které kdy vládnoucí režim v Saúdské Arábii novinářům propůjčí, budou ty, za které se budou prát jejich šéfredaktoři. Mnozí šéfredaktoři sami sebekriticky přiznávají, že právě odvážnější šéfredaktory potřebují saúdská média ze všeho nejvíce."


Jiní si to ale stále nechtějí připustit.

„Vysocí vládní představitelé začali reagovat na zprávy, které vycházejí v tisku,“ řekl mi ve své rijádské kanceláři šéfredaktor nejdůležitějšího arabskojazyčného deníku, který studoval ve Spojených státech. Věřil, že saúdská média v období po 11. září zažívají vrchol „pražského jara.“ Odkazoval na krátké období liberálních reforem v Československu, které brutálně ukončila sovětská armáda v roce 1968. „Jsme pyšní, že vláda přijala za svá mnohá témata, která jsme otevřeli,“ dodal, aniž by uvedl konkrétní příklady.

Buď si toho večera lhal do kapsy, nebo pro mě dané případy zveličoval, protože následující rok byl propuštěn i on.

6 komentářů :

 1. Žádný novinář není nezávislý. To jenom na novinách je věta, že jsou nezávislé. Na otázku co znamenal rok 1968 jsme dostali až po roce 1989, kdy všichni co jsme nenáviděli vstup vojsk do Československa a považovali jsem to za okupaci, jsme si uvědomili, že kdyby nepřišli, dnes by jsme byli na úrovni Řecka, to znamená totálně zadlužení,na úrovni Lotyšska, tedy že by polovina obyvatelstva byla rozesetá po celém světě, protože by se doma nikdo neuživil a na úrovni Španělska se 40% nezaměstnaností. 68 rok znamenal ještě dalších dvacet let života v jistotě a blahobytu bez dluhů, kterého jsme si nevážili a o který jsme po sametu přišli. Ještě nyní pořád žijeme z toho co tady se za komunistů nahospodařilo a to ne jenom materiálně, ale i co se týče vzdělání, umění.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:40 Přesně tak souhlas pane.

   Smazat
  2. Ad 10:40 - není co dodat! Otázkou je, jak z toho ven! Zpět to už nepůjde.

   Smazat
 2. Lépe řečeno,kdo platí tomu hrají.
  A když platí Soros,tak píší podle ně a pro něj.
  Novinové vydání,už nikoho nezajímá a kdyby nebyla inzerce,jdou se novináři pást.Dokonce se šíří zprávy,že všechno řídí zpravodajské služby,takže jen propaganda,oblbovat lidi.

  OdpovědětSmazat
 3. Mám pocit že pan Best cítí ve vzduchu změnu a tak se připravuje na nové povětrnostní podmínky.

  OdpovědětSmazat
 4. Dobrý deň pre všetky finančné potreby prosím kontaktujte túto Lady, ktorá poskytuje pôžičky bez poplatku vopred
  e-mail............silvia19manecchi75@gmail.com
  whatsapp ..... +33 7 56 83 05 07

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.