Reklama

pátek 23. listopadu 2018

Globální pakt o migraci: ďábel tkví v detailu a v interpretaci

Michael Kroh 
23.11.2018  Argument
Ekonom Michael Kroh se ve svém komentáři zabývá hodnocením smyslu a dopadů diskutovaného Globálního paktu o migraci.

V polovině prosince by měl být v marockém Marrákeši podepsán tzv. Globální pakt o bezpečné, řízené a pravidelné migraci, který sami tvůrci označují jako přelomový dokument. Přiznám se, že jsem měl problém s překladem anglického originálního názvu, protože slova „orderly“ a „regular“ jsou v anglických slovnících považována za synonyma. Přidržel jsem se proto překladu z jednoho z komentářů k této otázce, i když mi není jasné, co znamená „pravidelná migrace“. Spíše asi jde o migraci podle pravidel či regulovanou pravidly.


Jak nejasný je název, tak nejasný a nekonzistentní je celý text deklarace, kterou jsem přečetl pouze v anglickém originále. I zde vzniká jazykový problém, protože anglické slovo „compact“ znamená smlouvu, a nikoli jen nezávazný politický dokument. Na něm je zcela zřetelné, že vznikal při složitých diskusích, hledáním kompromisních formulací, a některé věty byly do něj přidány až dodatečně – patrně ve snaze uchlácholit představitele a občany zemí, které jsou nejčastějšími potenciálními cíli migrantů. Takovým může být i článek 7 Preambule, který deklaruje Globální pakt jako právně nezávazný kooperativní rámec řešení migračního problému. Mají pravdu tedy ti umírnění stoupenci přijetí dokumentu, kteří jím sice nejsou nadšeni, ale utěšují se nezávazností z hlediska mezinárodního práva. Dokument proto doporučují schválit i přes určité výhrady, abychom „nevystupovali z řady“, protože jej doporučuje Evropská unie či z jiných podobných důvodů. Zapomínají ovšem na jednu klíčovou skutečnost: migrace je individuálním řešením problémů obyvatel některých zemí, není to mezistátní vztah, a případné individuální spory se neřeší podle mezinárodního, ale vnitrostátního práva (k mezinárodnímu právu se může přihlédnout). V případě, že by Česká republika nebo kterýkoli jiný stát dokument podepsaly (k ratifikaci dojít nemusí, formálně nejde o smlouvu), byla by jeho ustanovení sice nezávazná, ale stala by se významným argumentem při sporech migrantů se státem, do kterého v rozporu s pravidly mezinárodního soužití a práva vnikli. Spolu s precedenčními rozsudky zahraničních soudů, které často jdou migrantům na ruku, to může přinést vleklé a nákladné spory a celkové ztížení procesu readmise. Navíc, když v mnoha článcích paktu se státy zavazují upravit na jeho základě vnitrostátní legislativu.

Je tedy pravdou, že i kdyby vláda pakt podepsala, nemusela by pro jeho naplnění dělat vůbec nic. Žádné sankce nehrozí. Nehrozí ale ani pro ty, kteří tam mají spoustu „domácích úkolů“, například v podobě vybudování systému identifikace občanů, aby i bez dokumentů bylo možné identifikovat jednotlivé migranty. Jak to ovšem OSN chce dokázat v zemích, kde vláda neovládá všechny regiony, těch je celá řada, a právě z nich se rekrutuje velká část migrantů, je nejasné.

Jedno nebezpečí zde ale akutně hrozí. Předseda Evropské komise J. C. Juncker nazval představitele vlád členských zemí EU, kteří podpis paktu odmítli, hloupými populisty. Určitě bude snaha stávajícího Evropského parlamentu i kreativních eurokomisařů vsunout závěry paktu do unijního práva, a tak donutit „neposlušné“ státy přijmout politiku „sdílené odpovědnosti a solidarity“, jinými slovy přerozdělování migrantů. To se však může podařit pouze za předpokladu, že pakt podepíše drtivá většina členských zemí. Za současné situace budou díky odporu řady států EU ale ve výhodě „hloupí populisté“, kteří budou moci promigrační politice pod taktovkou Německa a Francie účinně čelit.


Kdo je migrant a kdo je uprchlík?


Není pravdou, že Globální pakt nerozlišuje uprchlíky od ekonomických migrantů. V článku 4 v Preambuli se praví, že pouze uprchlíci (v originále refugees) mají nárok na speciální ochranu. Tím je ovšem problém uprchlíků z hlediska dokumentu vyřešen a dále se již mluví jen obecně o migrantech. Vypadá to, jako by některé články Preambule byly do dokumentu vloženy skutečně až na základě požadavků potenciálních hostitelských zemí, nicméně zbytek dokumentu s nimi není v souladu. Ekonomičtí migranti mají podle něj stejná práva jako uprchlíci s jediným rozdílem, že mohou být „důstojně“ vykázáni (čl. 37), přičemž státy, které je deportují, by se měly ve spolupráci s domovskými státy postarat o jejich opětovné začlenění do tamní společnosti.

Navíc z textu nevyplývá dostatečně zřetelně, zda uvedené příčiny migrace (kromě války a utrpení i klimatické změny, chudoba atd.) zakládají status uprchlíka s nárokem na „speciální ochranu“, či zda jde pouze o vyjmenování objektivních příčin migrace (čl. 18 a 19). V každém případě jsou ustanovení zmíněných článků kanónenfutrem pro neziskové promigrační organizace a vychytralé advokáty migrantů.

Stírání rozdílů mezi uprchlíky a migranty (i přes poukaz na suverenitu vnitřní legislativy v čl. 15) odráží základní filozofii celého dokumentu. Podle ní je migrace přínosem pro domovské, tranzitní i přijímající země. Úplně se pomíjejí negativní dopady velkých migračních vln, z nichž ta současná se dá srovnávat pouze se stěhováním národů v období konce Římské říše a raného středověku. Jsem si vědom a vždy zdůrazňuji, že tato vlna migrace není jen výsledkem subjektivního selhání státníků, ale má celou řadu objektivních příčin a v současných podmínkách k ní nevyhnutelně muselo dříve či později dojít. Jejich detailní rozbor přesahuje rozměr a zaměření této stati, a proto jen stručně uvedu ty nejzákladnější: obrovský a stále narůstající rozdíl v životních podmínkách ve vyspělých a chudých zemích (takže se v očích migrantů vyplatí riziko strastiplné cesty na sever a nelegálního přechodu hranic), ozbrojené konflikty a jiné projevy násilí, a v neposlední řadě i rozvoj a masové rozšíření informačních technologií, které umožňují potenciálním migrantům se seznámit se životem v bohatých zemích, najít vhodné trasy i převaděče a organizovat se do velkých skupin.

Současná migrační vlna má ovšem i své početné oběti, a proto rozumím, že s tím autoři dokumentu chtějí něco udělat. Způsob, jakým se to snaží učinit, však považuji za ... ...

(celý text najdete ZDE)

30 komentářů :

 1. Nakouk jsem na hnojiště čété a žasl, co za hnůj se do
  žvanírny dostal.
  Řečnická cvičení nevalné úrovně v modrém hávu.
  Dožadování se ekomigrantů z různých řitnoústních otvorů,
  prošpikované kydy o Babišovi. Třídní nepřátelé z jedné
  třídy darmožroutů o jedné své černé ovci, co si zřejmě nakradla míň než patroni fy Kalousek se re o.
  míň

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oni porad jen zvani....podle mne naprosto zbytecne.....stejne musi vedet,ze Babise nikdo neodsoudi,protoze tim,ze penize vratil, vlastne zmizela skutkova podstata veci.Za co ho ted budou zalovat?Za pujcku?Budou chtit uroky?

   Smazat
  2. Každému musí být jasné, že těm havloidním grázlům o Babiše vůbec nejde a o náš stát už vůbec ne.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. 8:00 Ať žije slepičí rozum pěstovaný v neziskovkách pro výstrahu a opovržení budoucím generacím.

   Smazat
  5. Největší chybou Evropské unie bylo, že se rozšířila o postkomunistické, chlastoslovanské (i hunské), zaostalé, neproduktivní avšak domýšlivé a drzé burany a neponechala schengenskou hranici na původní železné oponě. Čecháčkostán je nabubřelé rusofilské smetiště Evropy, které těží ze své ubohosti, která odpuzuje i uprchlíky?
   Parazitičtí čecháčkové (k radosti Putina) EU jen vyžírají (jako kdysi RVHP) a když mají něco sami obětovat, tak z ní hrdě vystoupí dříve, než budou ostatními vykopnuti? Pokrytecká, somrácká, opovrženíhodná lůza ! Válčí a pracuje leda tak hubou. Jakékoli její naředění migranty je jenom prospěšné. Britové už čecháčky a další postkomunistické nevděčné vyžírky nechtěli živit, proto z EU vystoupili. Nebýt Německa, mohli jsme mít uprchlíky na krku my, švejkovští postkomunisté. Čecháčkostán patří do EU ještě méně, než Řecko. Nedrží krok už ani s Rumunskem a Bulharskem. Integraci EU Češi neustále sabotují a současně jí licoměrně vyčítají neakceschopnost. Češi - nekrást tady !!! O bolševizmem zavšivenou, žlučovitou a zlodějskou kotlinu už nejen solidní investoři, ale ani uprchlíci nestojí. Vyhnány byly 3 miliony Němců - takže místa je tu dost. Uprchlíci vypadají civilizovaněji než čecháčkovská řvoucí chátra ...

   Smazat
  6. Orderly seeman ... obycejny namornik .. nejnisi hodnost ve valecnem namornictvu , takze prach normalni .. Orderly

   Smazat
 2. Jsem proti.....Toto je presny priklad toho, k cemu by se lide meli vyjadrit v referendu

  OdpovědětSmazat
 3. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Migranti-z-celeho-sveta-racte-si-vybrat-Nejen-ze-vam-otevrou-sve-hranice-ale-jeste-pomohou-pri-vyberu-Desivy-rozbor-jak-bude-fungovat-svet-pod-globalnim-migracnim-paktem-560310

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stoji za pozornost velka snaha , prace a usili vyvinute na NEZAVAZNE SMLOUVY !!
   Procpak se tak v potu tvare snazit ?
   Protoze podvody ,zlociny lzi jsou hned za ninmi..A velky mnozstvi jich..

   Smazat
  2. 0:37 Za 50 let to trochu upravěj stejně jako Bibli a hned z toho bude závazná smlouva, a budou říkat, koukejte, to bylo od začátku formulováno jako smlouva, jinak by to přece nikdo nepodepisoval.

   Smazat
 4. Jsem smířený s tím, že migranti půjdou do důchodu hned po příchodu. Navíc se sem dostanou,ať chceme, nebo ne, nebo máte dojem, že svůj vstup sem někomu hlásí ? Vnitro vždycky hodí nějakou cifru, kolik jich tu je,přičemž hlásí pouze ty ve svých zařízeních. Správně by mělo dodat a kolik jich tu běhá bez dozoru nevíme, protože si sem každý vleze, kde chce a kudy chce. Jestli mají naládované kreditky od Söröse,tak my jsme ti poslední, které potřebují k životu. Potřebují životní prostor a ten dostanou. Je to takový Mein kampf s obrácenými barvami, jenom to hnutí ještě nikdo nepojmenoval.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pravda nase hranice jsou otevreny a cast posluhu chysta zradu , podobnou te v Mnichovske 1938, nebo uplne stejnou...
   Ale , protoze od zacatku historie vzdy vrchosti /nemuzou si pomoc , MUSI TO DELAT a nikdy se nepouci/ zacnou tlacit na pilku a besnit na nas...
   Potom zakonite vzniknou protesty a potom revoluce a k tomu staci jen mala nenapadna jiskricka v pretlakovem kotli plnem Vybusnin. Ktery si svymi zlociny vytvorili na sebe...
   Nasledky pak jsou znacne..
   Muzeme si treba predstavit jak dve maly deti busi zbesile klackama do hlavy rytire te Vrchnosti, nez se potopi do bahna nekde u Sudomere...
   Protoze zlociny vrchnosti jsou nezmeritelne a musi jednou skoncit..Ani se zatim nedaodhadnout nebo zmerit kdy ta jiskra preskoci...Casto necekane a proti vsemu ocekavani...Nasledky napr. Vrchnostenske Zrady Mnichova jsou kolem nas porad ..
   Obzvlaste ve veku KATASTROF ktere vrchnosti umoznili od 1914..Da se rict ,ze se snazi udrzet neustale pri zivote , tim ze casto pachaji neustale sebevrazdy..
   Dnesek neni jiny..
   Pozvali na nas afroaraby , protoze sami jsou presprilis zbabeli a ustraseny, jako kazdej byrokrat schovanej v kancelari.. EU armada ma byt protoze EU policie a armady jsou tvoreny z EU obcanu a je jasny ,ze selzou jakmile budou muset masakrovat sve spoluobcany, protoze take maji rodiny atd.
   Nenavist fanatickych islamistu od 7. stoleti nikdy nekonci a naopak roste , je spolehlivym duvodem a dulazemm k nasili a k jejich pouziti, zbesile nasili , nelidske ,ktere jiz hojne zapocalo v EU a jinde na svete..

   Smazat
  2. 0:56 Nějak moc o nějakých vzpourách za 400 let moc nevím, no nejsem historik. Ale bohužel si ani nevzpomínám na nějaké mravní příklady ze svého života, že by se někdo vzpouzel a říkal, že něco neudělá. Nežijete takhle na Marsu ?

   Smazat
 5. Jen jedna z dalších nevýhodných smluv,
  pro naše občany a naši zemi.
  Jen neseriózní partner, nabízí neseriózní smlouvy...
  Další z důvodů o vystoupení z mocenské skupiny EU a vraždícího paktu NATO*

  OdpovědětSmazat
 6. Jako perlu z řiťoúst Dona Pabla Blažka, jsem vybral z jeeho
  mafiozního projevu.
  Kritizoval samozřejmě Babiše, že vytahuje špínu na ctihodné
  staré zlodějské mafiány z ODS, z dob bankovního socíku,
  privatizací rozinek a přeměn nafty na topnou naftu, s anglo
  názvem oil. Ale svých lumpáren si nevšímá.
  No dobře. Víceméně jak říká nova mluvnice, se škorpí s třídním přítelem, tak to je v pořádku.
  Jenže pokud je mi známo, tak těch co píší o Babišových kauzách či jejich pseudo, jsou snad tisíce, nejen na webech
  ale i v ještě historií zavánějících paperpress.
  O tom, že má Babiš nějaké noviny či věrné psavce na webu, jsem si nějak nevšiml. A ta jeho MF s Pleslem ?
  Ta, jak se mi zdá, píše více ve prospěch právě ultrapravých.

  OdpovědětSmazat
 7. Pokud máte zácpu, tak místo RADOSTOLU, sracích kapek, si pusťte čéétéé. Přehlídka těch ksichtů, většinou posranců opo zice, na vaše tlusté střevo zapůsobí účinněji jak RADOSTOL.

  OdpovědětSmazat
 8. Vládo, doufám, že se nezachováš jak někteří naši senioři na předváděcích akcích. Vládo, pozor, i v Marrákeši bude na tebe naléhat plno šmejdů. Co ,,nakoupíš", to budeme jen těžko vracet. Mnozí důchodci by mohli vyprávět.

  OdpovědětSmazat
 9. Proč smlouvy předložené k podepsání zástupcem ČR,
  nejsou oficiálně přeložené do Českého jazyka?
  Angličtina je jazykem primitivním.
  Dneska v angličtině něco vyjadřují a zítra to může mít jiný význam...*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:01 Také nechápu, jak ta křováčtina mohla dobýt svět.
   Vždyť to "nářečí" kde se vše jinak píše a jinak čte, je
   k smíchu.

   Smazat
  2. Naopak! Protože se od pádu komunismu stále více jeví jako nezbytnost zásadní restrukturalizace společnosti bývalého východního bloku, aby vznikla různotvárná prosperující společnost respektující principy, čehož se v této oblasti nedaří dosáhnout, je zapotřebí naředit ji migranty. Velmi vhodná by byla nová kolonizace obyvatelstvem třeba z Afriky nebo lidnatých asijských států.
   Stejně tak by se mělo přistoupit k internacionalizaci nové společnosti uzákoněním právě univerzální angličtiny, řeči počítačů a internetu jako úředního jazyka.

   Smazat
  3. 8:06 Tak si říkám, že by přece jen bylo lepší přívítat nějakého slušného černocha, pokud by nahradil vlastizrádce z neziskovky nebo ideodiverzní centrály. Z dobrého černocha může být kvalitní jazzman, z vlastizrádce leda tak...

   Smazat
  4. 12:08 Tak jistě, různé vlastizrádce z putleroffské 5. kolony užgryndaných čechomužiků by klidně mohl - i tací existují, není každý negr póul robsn či endžíla dejvis, že? - http://forum24.cz/video-jsme-ve-valce-s-ruskem-rika-na-videu-herec-morgan-freeman/

   Smazat
 10. To nemusím vůbec číst. Migrace v tomto rozsahu je protistátní činnost. Zákon o povolení pobytu atd. se týká zájmu všech obyvatel a tak bez referenda o zákonu prostě STOP migraci.

  OdpovědětSmazat
 11. Nejasné texty a texty s množinou výkladů jsou důležitou oporou pro direktoria, řídící nás, podlidí, k lepším zítřkům v zajetí zločinu. Co a kdo nás nutí dokument podepsat? Jistě tím nebráníme v podpisu ostatním, třeba Němcům, Britům, Frantíkům... Ale na druhou stranu - neměli bychom se postarat, aby naše kotlina více překypovala životem českých občanů - co takhle něco udělat pro rodinu a děti. Co takhle vrátit maminkám jesle, školky - není jich málo, co by si od svých dětí rády odpočinuly v práci a pobavily se trochu s kolegy - kolegyněmi. Dnes víme, jak je ta historická jeselská generace daleko zdravější, než současná generace rozmazlená v náručí sterilního (často i mentálně) domova. Neodkazujte ale maminky na byznysjesle a byznysškolky, tudy určitě cesta nevede. Nejen pro ty vydřidušské platby! Ostatně je dost dokladů, že instituce pro protekční děti, zejména školy, včetně vysokých (oxfordy u nás nejsou!!!, spíše plzeňská práva) neprodukují to, co děti a omladina ve svém růstu potřebují a na co mají!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas, ale poněkud jste zapomněl na další občany, např. bezdomovce, tj. lidi, kteří většina z nich část života pracovala a platila státu daně, a stát jim zařídil takové zákony, že pro ně nebylo možné zařídit si existenci, nezapomínejme, že i v Praze jsou mezi bezdomovci i lidé s VŠ. S víceméně slušnými lidmi se zachází jako se zločinci.

   Smazat
  2. Vlastně mnohem hůře než se zločinci, ti mají bydlení a stravu někteří možná i zdarma.

   Smazat
 12. Za 50 let se preambule "ztratí" a bude z toho smlouva o pravidelné migraci.

  OdpovědětSmazat
 13. Vážení, vždyť se přece nejedná o migraci, je to INVAZE. Řízená a cílená.

  OdpovědětSmazat
 14. Thanks for sharing, nice post! Post really provice useful information!

  Giaonhan247 chuyên dịch vụ gửi hàng từ mỹ về việt nam giá rẻ với dịch vụ mua hàng mỹ online trên web pandora úc và chia sẻ kinh nghiệm mua đồng hồ sale off trên amazon uy tín.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.