Reklama

pátek 23. listopadu 2018

Jakub Laurentius
23.11.2018 facebook autora·
Chodit na tzv. veřejné debaty má smysl jen z těchto důvodů:
- Zazní nesouhlasný názor.
- Člověk se pocvičí ve stručné a úderné argumentaci.
Typická veřejná debata probíhá tak, že dva, tři nebo čtyři propagandisté sedí vpředu za stolem a cca hodinu prezentují své názory, např. o prospěšnosti EU a NATO, o neškodnosti amerického radaru v Brdech nebo o nebezpečnosti Ruska.


Po hodině dostane slovo veřejnost.
- Zajímají nás vaše názory, dotazy, komentáře. Jen vás poprosím, abyste se vešli do dvou minut, ať se dostane i na ostatní.

Pokud je zajímají komentáře, je to ještě dobře. Často vám ale po minutě skočí do řeči:

- Směřujte, prosím, k otázce.

Mnohý člen veřejnosti má o tématu fundované znalosti a ví, že ti vpředu desinformují, manipulují, někdy dokonce vysloveně lžou. Ale... má dvě minuty.

Ti vpředu jsou zkušení. Pohotově reagují a často, teď již bez ostychu, skutečně lžou. Předávají si slovo, uběhne deset, patnáct minut. Ten, kdo položil nepohodlný dotaz, už povětšinou nedostane slovo, aby kvalifikovaně oponoval.

Pak padnou ještě dva, tři neškodné dotazy typu: S jakými pocity jste přijížděli do Olomouce? nebo Jak myslíte, že je třeba přesvědčit pochybovače o tom, že Rusko skutečně představuje hrozbu?

No a sláva, hodina a půl, možná hodiny dvě uplynuly, veřejná diskuse proběhla, máme svobodu slova a demokracii. Takže příště Na shledanou!


9 komentářů :

 1. Ano, chápu autora článku, že průběh podobných debat naštve, ale je třeba si uvědomit, že škodlivý dopad takto vedených diskusí se lokálně omezen a má mizivý vliv na veřejné mínění. Doslova devastující důsledky může mít ovšem situace, kdy stejný průběh mají "debaty" ve veřejnoprávních sdělovacích prostředcích. "Neposlušnému" hostovi moderátor skáče do řeči, nenechá jej dokončit větu, klade další a další otázky, ironizuje, odvádí pozornost od nepříjemného tématu atd. "Hodný" host si může žvanit nesmysl, co hrdlo ráčí. Tak vzniká situace, kdy se tři roky denně babráme v 50 čapích milonech, ale nikdo nedostane prostor, aby poukázal na biliony korun, které zmizely z této republiky a nikdo se nepídí po vinících. Morálně se rozhořčují nad trestně stíhaným premiérem, ale už jim rozhořčení dojde, když se někdo zmíní o zavražděném, rozčtvrceném a rozpuštěném novináři, desítkách tisíc hladem utrápených dětí v Jemenu nebo milionech mrtvých v důsledku agresí, které naši "přátelé" rozpoutali v rozporu s mezinárodním právem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to tak, 13:32
   Dnešná doba priniesla selektívny súcit aj selektívnu spravodlivosť.
   Heslom dneška je:
   - "Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté".
   Preto sa nemôžeme diviť, že dnešný svet je plný prekvapení, často skôr nemilých ako milých.
   Míľovými krokmi doháňame zameškané a budujeme Orwellov štát. Tam je tiež všetko naopak, vojna je mier, nenávisť je láska a v nevedomosti je sila.
   Preto školy dnes chrlia hlupákov ako na bežiacom páse.
   To budú tí správni, ktorí povedú svet do nádherného konca.
   Aj ten sa približuje míľovými krokmi.
   http://www.novarepublika.cz/2018/11/pripravy-k-valce-s-ruskem-na-ukrajine.html
   Máme už svoje Ministerstvo jedinej pravdy a špicli s udavačmi , ktorí nahlasujú alternatívne stránky a osoby so závadným postojom dostávajú ceny rovno od RE, či ER...
   Alebo u nás aspoň titul Biela vrana.

   Smazat
  2. Perfektní návod, jak to dělat, dostávají v Otázkách Václava Moravce. Ten to dělá kolik let, nepohodlné diskutující okřikuje a "umravňuje" a "kámoši" mohou blábolit, jak jen umí. Divím se Babišovi, Okamurovi, že tam ještě jdou.

   Smazat
  3. 9:15 "Divím se Babišovi, Okamurovi..." - Co se blábolení týče, za Hlodavcem nezaostává ani jeden.

   Smazat
 2. Tak takové lži už dávno neposlouchám stačí číst a člověk ví co se děje.

  OdpovědětSmazat
 3. Podobná debata proběhla minulý týden v jednom západočeském městečku. Na téma "Odsun nebo vyhnání sudetských Němců". Panelisté svými projevy rozptýlili pochyby, která odpověď je správná. Přivezli si i německého stařečka, pamětníka. Moc milý pán, jako z pohádky. Všechny ubezpečil, že Němci rozhodně o žádné majetky ani náhrady neusilují. Ale... "Benešovy dekrety" jsou na škodu všem, bezpodmínečně musí být zrušeny.
  Na závěr dostala slovo i veřejnost. Zpočátku vcelku harmonický průběh, ale pak se to začalo zadrhávat a zaznívat i nepohodlné věci - bylo tam i pár komunistů. Pořadatelé tedy statečně rozhodli, že už je pozdě, nechtějí nás zdržovat a když jsme se tak pěkně shodli, můžeme setkání ukončit. Děkujemne za účast. :-)

  OdpovědětSmazat
 4. Třetím důvodem,
  proč se pravidelně veřejně shromažďovat,
  je otázka, až nebudou dostupné sítě, co budete dělat...?*

  OdpovědětSmazat
 5. Co v tomto státě organizované zdegenerovanými zvrhlými parazity není manipulované?

  OdpovědětSmazat
 6. Zdi na veřejných záchodcích nezmizí, přežijí i Black out. Kdyže před 50ti lety se tam psalo - Servít je vůl -.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.