Reklama

neděle 18. listopadu 2018

Jan Tesař: Po listopadu 1989 rozvoj občanských aktivit nenastal

Přemysl Houda
18. 11. 2018   ČeskáPozice
ČESKÁ POZICE: A co silný stát? Je důležité, aby byl silný?
TESAŘ: Ano, je to důležité. Někdo může namítnout: vždyť on přece byl proti etatismu! Samozřejmě, že jsem byl proti etatismu. Byl jsem ale proti etatismu v době, kdy stát byl všechno. Všechno! A všemoc státu je šílenstvím. Je to proti zdravému rozumu. Jenže opak – likvidace státu – je ještě horší. Je to taková milá hloupost, kterou Marx zdědil od předchůdců – víra, že stát vzniká jako funkce či jako odvozenina třídního zápasu, že jako takový trvá, a tudíž bude zrušen na konci věků spolu s třídami…


Vždyť je to celé nesmysl. Stát vznikal například ve starém Egyptě jako funkce zavodňování, tedy nezbytný prvek sociální organizace v zájmu přežití druhu, a brzy se stal nástrojem k potlačení ničivých konfliktů uvnitř lidské komunity, zárukou pravidel soužití a elementární spravedlnosti.

Sociální stát, jaký byl ve Skandinávii, Německu, Británii či Francii, byl vynikající vymožeností sociálních bojů, zjednával práva pracující třídě a chránil slabé. Dnes je všude likvidován, což je po mírném šílenství etatismu zběsilé šílenství kapitalismu, a to v zájmu nepatrné hrstky finančních velmožů. Propast mezi bohatstvím a chudobou ve světovém měřítku nikdy nebyla tak hluboká jako dnes. Kdyby se to dělo před sto lety, nebyla by to taková katastrofa jako dnes.

ČESKÁ POZICE: Proč by to nebyla taková katastrofa?

TESAŘ: Protože dnes je před lidstvem globální ekologický problém, vůči němuž je bezmocné mezinárodní společenství, jehož státy mají vůči nadnárodním finančním skupinám nicotnou a stále slabší moc.

ČESKÁ POZICE: Možná by měl titulek našeho rozhovoru znít: Braňme stát!
TESAŘ: Dokázal bych načrtnout dějiny lidstva jako proces, během kterého si civilizace ničí svůj životní prostor. V příhodném prostředí civilizace vznikne a hospodaří tak, že sama sebe zlikviduje. Příkladem může být Střední Asie, ale třeba i starověké Řecko, které zničilo lesy až do Dalmácie. A tak bychom mohli pokračovat a tento proces vrcholí dnes. Jenže dnes už je to jiné v tom, že máme problém globální.

Dosud se mohla historie lidstva odvíjet tak, že po zničení jednoho životního prostředí se civilizace převalila jinam, například Tassili odešlo do Egypta, pak byl zničen Egypt a tak dále… Dnes ale není kam. Není kam odejít!…

Celý článek najdete na webu Česká pozice

11 komentářů :

 1. Slova o demokracii jsou kecy, kterými pražská kavárna se neúspěšně snaží oblbnout občany.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. CO JE TO ZA NULA TEN TESAŘ,KTERÝ TU ŠERMUJE

   nesmysly,že Sociálni stát byl zlikvidován dokonce v Německu.
   On si neumi ani přečist jejich Základni zákon článek 20 tedy jejich provizorni ÚSTAVU.
   To,že nám tu ohlupovadla o tom nic psát nesměji a jen nepolitická Společnost občanů to dala do svého Národniho programu,KTERÝ NESMI VYJIT KAŽDÝ DEN A KAŽDOU NOC V TV A TISKU toho pána prý vůbec nezajimá, nebo co nebo jak?

   AT ŽIJE NEPOLITICKÁ SPOLEČNOST VOLIČŮ OSV NEBO TAKY NE!

   Smazat
 2. Ale nastalo úspěšné budování koryt a rozkrádání republiky.

  OdpovědětSmazat
 3. Skvělý rozhovor, inteligentní, promyšlený a ucelený názor, povinné čtení. Dospělý projev.

  OdpovědětSmazat
 4. Včerejší den potvrdil, že na Národní třídě v Praze, kde 17. Listopadu 1989 došlo k strašnému masakru, jehož obětí byl student Šmíd, který na Národní třídě 17. listopadu 1989 zahynul, probíhá do dnešních dnů lítý boj za " N A š í " DEMOKRACII, tedy tu Pražskou, tedy tu kterou uznává Pražská kavárna a strany ODS, TOP 09. STAN, Piráti. Všichni ostatní, tedy drtivá většina, jsou v rozporu s "JEJICH" demokracii a tedy jsou "nedemokrati".
  Nutno dodat, že "komedie" se odehrává tam, kde na Národní třídě v Praze 17.11.1989 k ničemu strašnému nedošlo, nikdo nezahynul, ani ten nastrčený student Zifčák, všichni se rozešli pokojně domů, ale již připravená média rozjela jednu z prvních barevných revolucí, výsledkem kterých bylo rozšířené mírumilovné zločinecké organizace NATO k hranici Ruska a příprava spuštění třetí světové války. Všichni kdo tam tehdy na Národní třídě byli to vědí a nestačí se divit co lidí žije ze lži o masakru na Národní třídě.
  Zodpovězte si otázku, kde byli ti, kdo dneska schvalují odstranění kytice našeho prezidenta v době kdy 17. Listopadu 1989 na Národní třídě v Praze umírali tisíce bojovníků za demokracii? Kalousek dělal komunistického chemika, Němcová dělala komunistickou knihovnici, Fiala komunistického úředníka, Štěch komunistického eroháče, dnešní profesoři dělali komunistické pedagogy. Pak všichni převlékli kabáty a dnes nás učí, kdo je demokrat a kdo není?

  OdpovědětSmazat
 5. 17. Listopadu lepšolidi vyhráli nad pracující třídou.

  OdpovědětSmazat
 6. Nejsme tak daleko od středověku a zkušeností obyčejných lidí. Vždy, kdy byl slabý král, vládli "králíci" a bylo hůř! Jsem pro prezidentský systém a hon na zajíce(zdivočelé králíky).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. PS. pro méně chápavé, Andrej není králík, v "ne prezidentském" systému je druhá ruka Zemana. Ostatní zajíci jsou jasní!

   Smazat
  2. Pane Povolný nejsem vůbec zastáncem Babiše jenom neuznávám to že byl agent. To je kreténismus. Jako úřednik musel ze zahraničních cest podávat hlášení. Tím se dostal na seznam A jako perspektivní nebyl zlikvidován (skartován) a to pro dálší použití. Všichni kteří byli a jsou agenti tak byli spisově odstraněni. To jen píši pro takové hlupáky jako byl a je komunisto bijec zveřejňující seznamy. (účelové). Ale to Vy víte lepe než já.
   Zemana jsem volil ne pro jeho inteligenci a proto, že mne inspiroval v článku T magazínu.
   Volil jsem ho proto že ani v jedné volbě jsem nemně jiného kandidáta. Jeho názory na NATO a naši vazalskou politiku včetně jeho záliby v Israeli považuji za demetní. Stejně jako Babiš odsunul svoji dceru mimo dosah našich prestitutu.
   Ale to Vy musíte vědět stejně jako já.
   Václav

   Smazat
 7. Místo občanských aktivit nastalo po převratu období kráglování a politické perzekuce.

  OdpovědětSmazat
 8. No dle mého naprosto soukromého názoru Pan Tesař prostě jenom vidí jednu státránku věci. Ano Všichni tito na které pěje svoji odu něco "demokratického" chtěli. Ale jenom tím, že kořistili jinde a to jak ty vychvalované státy anglosaské, tak i ti skandinávci. (podívejte se do dějin) ti hodní švédové byli stejní jako germáni stejně vraždili a stejně loupili. Nakonec dodnes mají naše poklady jako válečnou kořist.Takže než začnete opět blábolit nesmysly studujte dějiny.
  Václav

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.