Reklama

pondělí 12. listopadu 2018

Jestřáb kontra Hrdlička?

Spisovatel Milan Kundera
Jaroslav Čejka
12. 11. 2018  Slovo
V Paříži se setkal český premiér slovenského původu Andrej Babiš s francouzským spisovatelem českého původu Milanem Kunderou. Jejich tříhodinové setkání rozpoutalo jak v médiích, tak na sociálních sítích nemalé vášně. Proč asi?


Inu proto, že české protofašity – tedy začínající fašisty, které vždy charakterizoval nejen extrémní nacionalismus, ale také nenávist ke všemu levicovému – naštval Kundera tím, že se s Babišem vůbec setkal, české stalinisty – tedy ortodoxní komunisty, kteří už pochopili, že Babiš není jejich člověk – rozčílilo, že požádal o setkání s člověkem, který podle nich zradil svou levicovou minulost, a mnohých obyčejných a politicky nevyhraněných občanů se dotklo, že se český premiér vtírá člověku, který podle nich opustil svůj národ a emigroval.

Pěkný názorový a emoční galimatyáš! Narazil jsem v něm i na otázku, proč české občanství, jehož navrácení Kunderovi Babiš nabídl, nevrátil slavnému autorovi už Václav Havel. Ale na to je velice jednoduchá odpověď: Havel Kunderu nesnášel za jeho dávný výrok, že on (tedy Václav Havel) je zpovykaný panský synek, a navíc Kunderovi záviděl jeho literární úspěchy, se kterými se ty jeho nedaly srovnat.

Václav Havel byl ovšem natolik soudný, že věděl, že na Nobelovu cenu za literaturu, na kterou byl Kundera opakovaně navrhovaný, prostě nemá. Ale při své nominaci na Nobelovu cenu míru byly jeho šance na její získání poměrně značné. Bylo mu však jasné, že Kundera má téhož roku na získání Nobelovy ceny za literaturu šance větší – a také, že v jednom roce dva Češi „nobelovku“ nezískají ani náhodou.

A tak se někomu (nevím komu), vylíhl v hlavě ďábelský plán. V týdeníku Respekt, respektovaném především většinou českých pravicových intelektuálů, byla rozpoutaná kampaň proti Milanu Kunderovi za jeho údajné udání „agenta chodce“ ve studentských letech.

To by mohla být samozřejmě práce redakce, ale to, že dotyčné číslo Respektu vyšlo v několikanásobně vyšším nákladu než obvykle a rozdávalo se zdarma lidem na pražském Hlavním nádraží (ale jistě nejen tam), muselo být rozhodnutí někoho jiného. Nejspíš majitele časopisu, kterým byl pan Bakala, přítel a příznivec Václava Havla.

To jsou věci, že? Ale aby bylo jasno, za koho kopu. Za nikoho!

Václava Havla jsem si vážil nejvíc v dobách, kdy jsem jako student chodil na jeho – v té době pro nás mladé úžasné – hry do Divadla na Zábradlí. Každou z nich jsem tenkrát viděl nejméně třikrát. Vážil jsem si ho i v normalizačních dobách jako disidenta. Málo platné, být v té době v disentu chtělo kus odvahy. Ale jako prezident mě hrubě zklamal popřením většiny svých předchozích slibů. Takže jsem sice přispěl na vytvoření a umístění jeho pamětní desky na Divadlo na Zábradlí, ale nepodpořil jsem přejmenování ruzyňského letiště na Letiště Václava Havla ani jiné snahy o vytváření jeho kultu.

Andreje Babiše jsem bral, dokud se do politiky jen dral a sliboval, že vymete Augiášův chlív české politiky a přeruší penězovody k těm největším kmotrům české ekonomicko-politické mafie. A chápal jsem, že vrátil kus ztracené hrdosti uraženým a poníženým. Ale že bych byl nějaký jeho bezvýhradní fanda, to také nejsem. Čapích hnízd jsou u nás desítky a možná stovky, ale to neznamená, že mohu přehlédnout to jeho. Ale jeho setkání s Kunderou je mi zase sympatické, to nemůžu popřít.

No a Milana Kunderu jsem miloval za jeho Směšné lásky a Žert, ale jeho první romány napsané v emigraci mě zklamaly. Dokonce jsem ho za jeden z nich kritizoval. Možná že jsem ho špatně chápal. Naopak jeho emigraci jsem chápal dokonale. A našel jsem si cestu i k jeho novějším knihám a mrzelo mě, že tak dlouho nechtěl souhlasit s jejich překladem do češtiny. Ale že do České republiky jezdil jen inkognito a za svými přáteli, z nichž někteří leželi a leží v žaludku polistopadovému establishmentu? Tomu jsem rozuměl až moc dobře.

Z Kunderových esejů jsem přijal za svou větu: „Nic není hloupějšího než obětovat přátelství politice.“ Ale vykládejte to lidem, kteří jsou plní křivdy, závisti a personifikované nenávisti vůči těm či oněm! Známé rčení říká, že přesvědčovat přesvědčené znamená nasírat nasrané. A to bych dělal opravdu nerad.

Takže už raději skončím. A přeji všem klidnou listopadovou neděli a následující dny.

- - -

24 komentářů :

 1. Nacionalista musí být každý Český vlastenec a nenechat si vzít Českou zem.

  Tady opět hajzl co by nám chtěl vládnou:

  https://cz.sputniknews.com/svet/201811128448161-Francie-vyzva-premena-Evropa-rise/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Co ty jsi za hovado, 15:28? To normální člověk nepochopí...

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. Největší chybou Evropské unie bylo, že se rozšířila o postkomunistické, chlastoslovanské (i hunské), zaostalé, neproduktivní avšak domýšlivé a drzé burany a neponechala schengenskou hranici na původní železné oponě. Čecháčkostán je nabubřelé rusofilské smetiště Evropy, které těží ze své ubohosti, která odpuzuje i uprchlíky?
   Parazitičtí čecháčkové (k radosti Putina) EU jen vyžírají (jako kdysi RVHP) a když mají něco sami obětovat, tak z ní hrdě vystoupí dříve, než budou ostatními vykopnuti? Pokrytecká, somrácká, opovrženíhodná lůza ! Válčí a pracuje leda tak hubou. Jakékoli její naředění migranty je jenom prospěšné. Britové už čecháčky a další postkomunistické nevděčné vyžírky nechtěli živit, proto z EU vystoupili. Nebýt Německa, mohli jsme mít uprchlíky na krku my, švejkovští postkomunisté.
   Čecháčkostán patří do EU ještě méně, než Řecko. Nedrží krok už ani s Rumunskem a Bulharskem. Integraci EU Češi neustále sabotují a současně jí licoměrně vyčítají neakceschopnost. Češi - nekrást tady !!! O bolševizmem zavšivenou, žlučovitou a zlodějskou kotlinu už nejen solidní investoři, ale ani uprchlíci nestojí.
   Vyhnány byly 3 miliony Němců - takže místa je tu dost. Uprchlíci vypadají civilizovaněji než čecháčkovská řvoucí chátra. Řešení na konci příspěvku.
   Závistivá, neschopná a ubohá (zato však revolučně uvědomělá) husitsko-bolševická čecháčkovská lůza se kojí nadějí, že se nažere papírových majetkových přiznání nebo registračních pokladen a pokut prodejním řetězcům. A nechce se s nikým dělit o žvanec a vrátit cokoli z nakradeného církvím, židům, Němcům. Píseň Práce: Ručičky nebojte se - vy makat nebudete !!! Poctivým českým metanolem proti cizí marihuaně!
   Se Sovětským Svazem na věčné časy !!! Vyloudit z EU co se dá - a pak z ní hrdě vystoupit !!! Jako azbucké lůzokratické Řecko - náš vzor.
   Čecháčkovští komouši se nezmohou ani na vlastní puč - potřebují k tomu bačovského Bureše - nástupce Husáka ??? Lůza zůstává lůzou i když je v početní většině.

   Smazat
  5. Běž se léčit, kreténe 0:50. A neotravuj normální, slušné lidi.

   Smazat
  6. 13:45 Áááá, další nadržený křivohubý kleptoman či huhňavý dementní psychopat, vepřová držka, krysí tlamička, rektoskopická hlavička a šarlatán se ozval??? Normální a slušní? To jako ti Putinovi agenti, kteří se na ulici či v socce poznají poznají podle neupřímného žlučovitého úšklebu, vyb(p)itého mozku, kozí bradky, křivé huby, krhavých očí, převislého pupku, kosého pohledu a špatného trávení. Agentky ještě navíc podle inkontinetní širokorozchodné p-dele. Kdy už konečně začnou prchat do ráje Chujlostánu?-:)))

   Smazat
  7. Kuš, blbečku! Zalez zpět do Bohnic...

   Smazat
  8. 16:25 Přesně tak! Strašit tu nějakejma ujetejma putleroffskejma cancama ze Spútniku! Blbec ...

   Smazat
 2. Když už se mluví o Babišovi, tak náš slavný premiér sám navrhl, aby vojáci NATO, tedy včetně českých vojáků, byli použiti přímo do bojových akcí proti teroristům v Afgánistánu. Je o tom někde v českých médiích zmínka?

  OdpovědětSmazat
 3. Nemam rada davovou psychozu,"modni trendy" a ani umyslnou dehonestaci lidi,kteri nejeli nebo nejedou na stejne vlne,ktera je nekym urcena...Abych to vysvetlila...nikdy se mi nelibily Havlovy hry,Landovsky ani Hrebejkovy filmy.. na disident mam nazor takovy,ze to byla jejich vec,jaky politicky nazor zastavali a opravdu mne znechutilo spis to,ze pak si vynucovali jiny pristup (spolecenske oceneni)Tak nejak jsem doufala,ze po "sametu" zacneme s cistym stitem....ale stal se pravy opak....A kdyz ted clovek vidi,jak se "nesnasi" ani mezi sebou je to spis hnus

  OdpovědětSmazat
 4. "... kdy jsem jako student chodil na jeho – v té době pro nás mladé úžasné – hry do Divadla na Zábradlí."

  Já jsem zase Havla viděl každý večer ve Viole v Trattorii (no já tam každý večer nebyl, ale když jsem tam kdy zapadnul, on tam vždycky byl - asi úřadoval, po těžké denní šichtě)

  OdpovědětSmazat
 5. Až Babiš do bojové linie pošle své děti a Zeman také, pak budu i nich mluvit s úctou, jinak jsou to jen "mluvící hlavy".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na ty zahraničí mise chodí lidé dobrovolně. Nikdo nikoho násilím nenutí ...

   Smazat
 6. Tak když si přečte člověk nejen k tomuto článku příspěvky, je jen utvrzen v tom, jak nová podoba nacismu se pevně usídlila v EU a v NATO - včetně původní ideologie A.H. a jeho "spolupracovníků". Není to příliš veselé poznání, když si pamatujete na tu zrůdnost toho předchozího nacismu v originále ideologických fajnšmekrů. O to je víc obdivuhodné, jak vstřícně kráčí této "obrodě" Západní "intelektuální" kavárna, jejíž otcové kdysi nebojácně a hlasitě i s osobními obětmi bojovali za světový mír. Tak snad se vyburcují pracující a smetou i tuto novou obludnou odrůdu nacismu ze zemského povrchu a nenechají se jí dávit, rdousit, škrtit. To vzpomínání na 100. výročí vzniku ČSR a též výročí konce 1. světové války na západním bojišti zní více než falešně, to vzývání zločinců pak příliš okaté. Ale že by první vlaštovka nebo klamání řečmi? Pan Makaron použil slovo světový mír! Jako mávátko či šidítko pro dělný lid, či jako poselství babičce Makaronové?

  OdpovědětSmazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jestli vam take neni skoro 90 let,tak jen resite,co jedna pani povidala a jste vlastne pavlacova drbna...Take jsme meli jednu na chalupe...rikali jsme ji Hadi zub

   Smazat
 8. Pán Jaroslav Čejka, opýtajte sa pána Kunderu akého je pôvodu.... no českého rozhodne nie je. Pochádza z Moravy a podľa mojich poznatkov by to mal byť moravský Slovák....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ferko, čuš! Nikto sa ťa nepítal, tak prečo táraš?

   Smazat
 9. Páni, vaše starosti by som chcel mať... Do nekonečna debatovať, kto je akého pôvodu. Babiš má dnes vari české občianstvo... Kundera vari najlepšie veci napísal po česky... A obávam sa, že ani na pitevnom stole sa v európskom priestore nedá odhaliť, kto má akú národnosť. Len analýza DNA by mohla poskytnúť isté informácie o približnom pôvode predkov... Prečo teda neustále zdôrazňovať slovenský pôvod Babiša, či dnešné francúzske občianstvo Kunderu? Veď to nemá výpovednú hodnotu. Je vari Babiš slovenského pôvodu horší ako Babiš českého pôvodu? A Kundera s francúzskym občianstvom horší ako Kundera s českým?

  OdpovědětSmazat
 10. Kunderova i Babišova strana a vláda

  V sobotu 10. 11. 2018 přineslo ČTK zprávu, že kolaborant s okupačním režimem a bývalý spolupracovník StB Bureš, v současné době vystupující pod krycím jménem Babiš, dostal v průběhu státní pařížské návštěvy pozvánku od Milana Kundery, který, věren svému tehdejšímu komunistickému přesvědčení, dle dochovaného dokumentu ze dne 14. 3. 1950 označil za nepřítele státu Miroslava Dvořáčka, jenž byl na základě tohoto udání odsouzen k 22 letům těžkého žaláře.

  Na této události je zajímavé pouze to, proč Kundera odmítající veškeré kontakty nejen s novináři od okamžiku, kdy je přestal potřebovat, ale také s životopisci a historiky, Burešovi vůbec poslal.
  Někdejší komunista, který dnes vystupuje v převleku ochránce kultury a tradice, dle vlastního vyjádření slíbil Kunderovi navrácení občanství, o něž byl bývalý komunistický veršotepec Burešovými komunistickými spolustraníky v roce 1979 připraven, aby již nemusel cestovat do vlasti inkognito.

  Vzhledem k tomu, že československý stát v prosinci roku 1992 zanikl a vzhledem k Burešovu slovenskému původu a jeho podnikatelským aktivitám v Čechofertu, není jasné, zda bude usilovat o navrácení občanství slovenského nebo českého.

  Na jaký cestovní doklad cesty na rodnou Moravu světoznámý spisovatel podnikal či podniká, se zjistit zatím nepodařilo.


  Lubomír Martínek

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To není špatné, těším se na diskuzi. Protože nejsem IN, budu jen číst.

   Smazat
  2. 20:25 Ja uz mu to napsala.Kdyz nejste dost stary abyste vedel,tak vite jen to,co nekdo chce abyste "vedel".....coz je podle mne pekna otrava,delat nekomu "kulisu" a kdyz k tomu jeste nekteri primo hysterci,je to nestesti

   Smazat
  3. Pane, siahate Kunderovi či Babišovi aspoň po päty? Váš príspevok - to je nenávistný výplod bez argumentácie, ktorá je v diskusii nutná. A ten záver - Kundera v Schengenskom priestore nepotrebuje žiaden doklad, aby cestoval na Moravu, alebo hoci aj na Slovensko. Skrátka - bláboly...

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.