Reklama

čtvrtek 29. listopadu 2018

K incidentu v Kerčském průlivu - Komu to nejvíce prospělo?

Oskar Krejčí
29. 11. 2018  NovéSlovoSk
„Pokud šlo o kyjevskou provokaci, pochybuji, že o tom Porošenko rozhodl bez konzultace s Washingtonem,“ komentuje kerčskou krizi politolog Oskar Krejčí, který upozorňuje nejen na prezidentské volby na Ukrajině, ale také na volby v Gruzii a setkání amerického prezidenta s jeho ruským protějškem na summitu G20. 

„Pokud se nemýlím v interpretaci politického smyslu celé kerčské kauzy, tedy snahy ovlivnit volby prezidenta, podobných neradostných událostí můžeme očekávat v nejbližších měsících více,“ podotýká také profesor. A jaké jsou šance Julije Tymošenkové? „Má se na co těšit! To, co proti ní použijí, bude velmi nepříjemné,“ konstatuje profesor Krejčí s tím, že sklon k násilí je na ukrajinské politické scéně největší v celé Evropě.

V neděli 25. listopadu vyostřil incident už tak napjaté vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem. Tři ukrajinské lodě se snažily proplout Kerčským průlivem, ale ruské námořnictvo jim to tentokrát neumožnilo. Rusové spustili palbu a jejich loď najela na ukrajinský remorkér. Ukrajina tvrdí, že plavba lodí byla oznámena v souladu s mezinárodními zákony a se smlouvou o užívání Azovského moře, ale ruská strana říká, že šlo o provokaci a narušení jejich státní hranice. Kdo je v právu?

Můžeme jen říct, jak právo vypadá. Jak situace konkrétně proběhla, se těžko dozvíme, i když se to dá zjistit z družicových snímků. Například Američané jistě dobře vědí, co se vlastně odehrálo. Teritoriální vody, či podle Úmluvy OSN o mořském právu „pobřežní moře“, jsou pro vojenské lodě přístupné za předpokladu, že oznámí, že proplouvají vodami jiného státu, a pokud to stát, kterému teritoriální vody patří, nezakázal. Úmluva pracuje s pojmem „pokojné proplutí“ přes pobřežní moře, což znamená, že „proplutí je pokojné, pokud neohrožuje mír, veřejný pořádek nebo bezpečnost pobřežního státu“. Obě strany se liší v názoru, zda byl vstup lodí ohlášen, nebo ohlášen nebyl. Pak je tu otázka, čí to byly teritoriální vody? Jestliže neuznáváte připojení Krymu k Rusku, pak můžete do nekonečna tvrdit, že to byly teritoriální vody ukrajinské. Faktická držba je ale na straně Ruska. Jestliže někdo pronikl bez ohlášení do teritoriálních vod v oblasti Krymu, pak jde jednoznačně o provokaci s cílem vytvoření situace, která očerní Rusko a vytvoří politické podmínky pro zlepšení ratingu současného ukrajinského prezidenta.

Rusko tvrdí, že konflikt vyprovokovala Ukrajina, Ukrajina viní Rusko. Jak situaci čtete ?

Nastoupí staré dobré cui bono, v čí prospěch? Rusko by z vyvolání incidentu nic nemělo. Celá kauza má nejen právní, ale i vojenský rozměr. V létě normálně pod Kerčským mostem vojenské ukrajinské lodě propluly, protože se dopředu ohlásily. Nikdo s tím neměl problém. Ale jestli se teď neohlásily? Co dělat? Na ukrajinské, ale i na americké straně zazněla řada poněkud šílených hlasů, že most je potřeba zbourat, vyhodit do vzduchu. Jinými slovy, kde brát jistotu, že vojenské lodě, které míří bez ohlášení k mostu, nemají zlý úmysl? Rusko bylo v roli pasivního hráče. I z tohoto hlediska se zdá, že šlo o cílenou provokaci Kyjeva.
Porošenko opakovaně označuje Rusko za agresora, tvrdí, že chce destabilizovat Ukrajinu, obává se pozemní operace z ruské strany. Jeho odpůrci říkají, že má spíš strach z prezidentských voleb. Do jaké míry může situace volby ovlivnit?

Postavení prezidenta Petra Porošenka není příliš dobré. Jeho rating se pohybuje kolem deseti procent (podle posledního průzkumu jen 7,8 % - pozn. red.NR - vd-), což je přibližně polovina toho, co má Julie Tymošenková, a přibližně totéž jako Jurij Bojko, bývalý ministr paliv a energetiky z doby Janukovyčovy vlády. Porošenko se s tím musí nějak vyrovnat, a když vyhlásí válečný stav, získá kontrolu nad médii atd… Bude mít mocné nástroje ke zmanipulování či odložení voleb. Je to nepříjemná situace pro lidi, kteří si váží demokracie, a typická ukázka manipulačních nástrojů, které se v době voleb v polodemokratických zemích používají. Jestli se mu to podaří, se nedá odhadnout.

Sociální situace na Ukrajině se zhoršuje. Když končila existence Sovětského svazu, měla Ukrajina asi 52 milionů obyvatel, dnes má 42 a pokles počtu obyvatel dál pokračuje. Více než padesát procent populace tvoří lidé, kterým je přes 60 let. Migrace je velká, v zahraničí pracuje podle různých údajů 2,6 milionu až čtyři miliony Ukrajinců. Ve výzkumech říká 30 procent Ukrajinců, že chce ze země odejít. Někdy je označována Ukrajina jako evropské Mexiko, dodavatel levné pracovní síly. S hrubým domácím produktem je to podobně tristní: poslední dva roky sice roste, ale ještě nedosáhl úrovně před převratem v roce 2014 – o úrovni na konci existence Sovětského svazu nemluvě. Pro oligarchy, jako je Porošenko, jsou na Ukrajině podmínky k životu ideální, ale pro většinu obyvatel problematické. Ve společnosti vládne atmosféra bezperspektivnosti. Prezident potřebuje dramatické události, chcete-li současné politické elitě zajistit další trvání.

Jsou podle vás i jiné důvody k načasování incidentu?

Nevyloučil bych, že incident má oslovit i středeční druhé kolo gruzínských prezidentských voleb, kde je ve hře jeden ze spolupracovníků bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho. Bavíme se o stejné politické líhni, jako je ta, ze které vzešel Porošenko. I když se oba pohádali, mají stejné americké protektory.

Není také náhoda, že si po incidentu Vladimir Putin telefonoval s Angelou Merkelovou, tedy s tím rozumnějším z protektorů současné kyjevské vlády. Bavit se v současné době s Washingtonem asi nemá cenu. Jedna z věcí, která se nedá vyloučit, je i to, že pokud bude incident eskalovat, padne připravovaná schůzka Vladimira Putina s Donaldem Trumpem na summitu G20 koncem tohoto týdne. Byla by to samozřejmě škoda, ale i tohle může patřit k cílům operace. Nemusí eskalovat vojensky, stačí, když bude situace eskalovat mediálně.- - -

33 komentářů :

 1. Komu to prospělo západu další provokace v řadě moc chtějí aby nebyla schůzka Putin a Trump.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 6:41 Víte, ono už dost z toho, že je na světě mnoho blbců,... pak to také vypadá tak jak to nyní vypadá, ale dělat je ze sebe, to už je příliš.

   Vy se ptáte, komu to prospělo. No, jasně Ruské federaci, která přece tím prokazuje, že jí Krym a jeho, respektive tedy její, pobřežní vody patří. Ruská federace se snaží o mezinárodní uznání jejího nového vlastnictví a proto "argumentuje" tímto jejím novým zásadně závažným trestným činem.

   Smazat
  2. 7:30

   Rusko nepotřebuje prokazovat že Krymská republika je opět součástí federace, tak jako nepotřebuje prokazovat že součástí RF je Kamčatka, Kaliningrad, nebo Moskva. Rusko se s tím nikdy netajilo, naopak to oficiálně vyhlásilo, čemuž se také dostalo značné světové publicity, jelikož tím poněkud zmařilo plány USA. Rusko je tudíž a zcela přirozeně připraveno bránit jakýmkoli ohrožením, které by se vyskytly a představovaly hrozbu pro území spadající pod ruskou suverenitu. To bylo zcela očekávatelné i pro ty, kteří rozhodli o této provokaci s nedodržením předpisů o vstupu na ruské území. Ukrajinská a Západní propaganda dostala nové palivo. Nicméně poslouží to sice k očerňování Ruska u obyvatelstva Evropy a severní Ameriky, ale pro Rusko to nepředstavuje problém. Je to tak že vlk se nažral(občané dostali dávku propagandy a Porošenko asi navzdory neoblibě zůstane na svém postu) a koza(Ruská suverenita) zůstala celá.

   Ano, blbců je skutečně celkem dpst. Sám jste exemplárním příkladem.

   Smazat
  3. 7:30 Pan Oskar Krejčí je neskonale lepší analytik, než kdejaký rusofob. Agresor je pro normálně uvažujícího člověka ten, kdo provokuje, a tomu by se ze situace taky chtělo profitovat. Rusko se jen provokaci bránilo, a ubránilo. Proto si dovoluji tvrdit, že korunovaným blbcem, jste vy.

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  5. 8:27

   Žádný problém to samozřejmě nepředstavuje. Krym je i nadále stejnou součástí RF jako kterékoli jiné ruské území a bude tomu tak i nadále. Vy ani žádný jiný pošuk jej samozřejmě nenapadne, Rusové si budou dál žít svým životem, jen západní ohlupovadla, které už jen málokdo bere vážně a jsou živa jen z dotací, budou dál psát hlouposti pro těch pár hlupáků.
   A pokud tedy přejdu na vaši newspeakovou terminologii, ruská anexe je stejně platná, jako byla anexe německá vůči NDR. Má přitom podstatně větší platnost, než je okupace Kosova za podpory Západu.

   Smazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  7. 8:44 Prokazujete, že si shovívavost zasloužíte ;-)

   Smazat
  8. Prosím, nediskutujte s idiotem "vesmírné civilizace". Je a bude redakcí mazán.

   Smazat
  9. 7:30 Já vím že jste blbec.

   Smazat
  10. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  11. 15:16 Já už na to odpovídal, ale cenzor Dvořák usoudil, že na příspěvky nemám právo a vymazal mi jich tu dokonce hodně.

   Smazat
  12. 15:25 Vím o tom, udělal tu bordel a chaos ten chazarskej holmek lŽIDvořák! Však i on bude klečet před jednou tedy ruskou Pravdou jako tyhle dvě coury - tedy jeho skutečná matka a její rodná sestra! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/0_905a%D0%BB%D0%B411.png

   Smazat
  13. Šílená konstrukce pisatele 7:30, že téměř 5 let poté, co se Krym rozhodl opustit nacistickou Ukrajinu, má Rusko potřebu dokazovat, že se jedná o jeho území, je natolik ujetá, že to mohl vymyslet jen zfanatizovaný havlokavárník.

   Smazat
  14. Pane Dvořáku 10:57. Ten "zástupce vesmírných civilizací" rozhodně není idiot. Jen nám tady názorně předvádí, jaká sviňa je schizofrenie. Jestli někdo věří mladému Babišovi, tak nutně musí věřit každé slovo i tomuto "zástupci".

   Smazat
 2. Zajímalo by mě, jestli ty vesmírné civilizace myslí na lidi.
  Na jedné straně lidi chtějí žít podle svého, na druhé straně jim to vesmírné civilizace nedovolí. V Afghanistánu a Iráku zřejmě už pochopili, že vesmírná civilizace jim nepomůže, tedy se odpalují na tržišti. Zřejmě podobně to skončí i na východě Evropy. Můžeme se těšit, že tento nebetyčný blb bude taktéž v dohledné době rozmáznut na Václaváku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 6:48 Žít podle svého znamená připojit si nějaké území, na kterém žijí, k nějakému jinému státu a s jeho válečnou podporou? Tak si představujete jejich právo? Tomu se říká krádež a anexe. Je to neprávo, respektive odporuje to všem mezinárodním dohodám.

   Smazat
  2. Milý pane, jste boží. Žádná smlouva ani mezinárodní dohoda nezabrání, aby se ten, který s ní nesouhlasí, odpálil na tržišti. Příkladem byly Sudety. Valmoci sice posvětili Československo, ale Němci v něm nechtěli žít. Slováci se taky rozhodli sami. Kdyby to neodsouhalsili velmoci, nad Tatrou by hořely vatry.
   Pokud vím, minimálně na polovině Ukrajiny žijí čistokrevní Rusové. Ti musí rozhodnout. Porošenko ani USA tomu nezabrání, pokud obyvatelé budou mít jiný názor a touhy. Zatím je tam vsrab a neštovice, ty lidi se můžou maximálně starat akorát o vlastní přežití a serou na vaše mezinárodní dohody.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  4. 7:55 Žvásty!!!! Chaos máš leda v tvý tupý palici, blbe. Rovnováha jaderných sil je zárukou trvalýho míru, demente a ne nějaký cancy na papíru, jak kancléř Bethmann-Hollweg nazval v roce 1914 dohodu o neuralitě Belgie!

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  6. 8:59 Tabletky musíte brát pravidelně, jak vám určil lékař, jinak se váš stav nenapravitelně zhorší.

   Smazat
  7. 9:05 Možná právě proto považuje OSN, tedy Organizace spojených národů, za vlastní základní subjekty ne přímo národy ale jednotlivé členské státy.

   Národy vznikají a i zanikají, skutečností je pak, že opravdu některé státy národními nejsou a nebo i obsahují národů více. Právo na sebeurčení má logicky ale jen národ a proto je vždy nezbytné preferovat jeho existenci i všeobecně právně, protože je přirozenou základní dostatečně vyšší jednotkou, subjektem, planety a lidstva.

   Nic není jednoduché, pokud jdeme do detailů, vždy se jednotlivé částečky liší. Ale sjednotit to něco navzájem více či méně odlišné a vytvořit nějaká všeobecně pro ně přijatelná pravidla, je potřebné objektivně, například proto, aby nevznikaly války z nejasností, z neregulace vzájemných práv a vlastně z chaosu.

   Smazat
  8. 9:19 Kdybys nebyl ty, žádná válka by nebyla.

   Smazat
  9. 9:20 Národ je výhradně náš konstrukt! Nemá vůbec žádný "právo". Existuje pouze v rámci naší Bílé rasy! Zaostalé rasy zatím na stupeň národní organizace nedosáhly. Žijí v kmenovém, maximálně ethnickém společenství - viz tzv. Chanové, kteří nemít rozsypanej čaj, tak se ani nedomluvěj na území své říše! To samý tzv. Indové či Arabové. To je společenství kmenů spojené nějakou vnější silou či náboženstvím. Pojem národ, tak úzce spojený s průmyslovou civilizací, rozvojem vnitřního trhu a společné "národní paměti" vytvořené ideology "obrození" během průmyslové revoluce je těmto v zemědělsko-pasteveckých či dokonce divošských (lovecko-sběračských) společenstvích pojmem cizím, bezobsažným, vnuceným jim západními kolonialisty.

   Smazat
  10. Žádný "mezinárodní práva" NEEXISTUJOU! Vždycky je to o strachu a síle! Ty máš strach a pod jeho vlivem taky jednáš. Máš strach, že mě když potkáš, rozbiju ti tlamu, máš strach dokonce i otevřít link, kterej nemáš od svých ufounskejch šéfiků v bílejch halenách dopředu schválenej, abys nechyt virus (i z youtube dokonce - chycht!), kterej by následně smetl i je atd. atd. Zkrátka celej tvůj posranej život je vo strachu! Důležitý je, aby ho měli imbecilové tvýho typu z nás a ne naopak, chápeš? Páč jak praví klasik "Nadčlověk je smyslem Země ... a právo nutně znovu povstane z násilí a moci. Protože jen malý počet lidí je natolik vynikajících, aby mohl vládnout, zatímco sloužit musí vždy nesčetné zástupy."

   Smazat
  11. 6:53 A co Slovensko? To se přece také odtrhlo, připojilo se k jiným státům (EU) s jejich válečnou podporou (NATO). Byla to tedy také krádež a anexe? S Autonomní Republikou Krym je to stejné. Ta zrušila koexistenci s Ukrajinou a vstoupila do svazku Ruské Federace. Na rozdíl od odtržení Slovenska to nebylo provedeno libovůlí politiků, ale až po referndu.

   Smazat
 3. Samozřejmě, že o této provokaci se Waltzmann-Porošenko domluvil v USA. Proč by USA jinak vozily na Ukrajinu vlaky tanků a další vojenské techniky? Připravují otevřený válečný konflikt, jako všude po světě.

  OdpovědětSmazat
 4. Titulky hlásaly, že Trumph se s Putinem na G20 asi nesetká. Trumph ale na Twiteru napsal, je zvažuje, že do Argentiny na setkání G20 má vůbec jet.
  Tou zprávou vůbec nikdo neoperuje, jen titulky hlásají, to co stojí v první větě mého komentu. Co je pravda a co "manipulace"?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už jsem četl, že Trupmh prohlásil, že by se G20 měla, s ohledem na Rusko, na nějaký čas odložit.

   Myslí si snad někdo, že se nechce s Putinem setkat? A nebo je to proto, aby "horké hlavy" vychladly.

   Smazat
 5. Nejen takovéto příkladné loutky, jako je Porošenkův režim, fungují podle not z USA. Na provázcích jsou i vrcholní představitelé Evropských protektorátů. Ovšem na Ukrajině se bez pokynu USA nehne ani lístek, to je snad víc než jasné. Na to nemusím být ani politolog.

  OdpovědětSmazat
 6. Co ti poťapaní petrolíni furt melou o anexi Krymu.Tam proběhlo aspoň referendum a jak dopadlo se nemusí všem líbit!Když probíhala snaha o referendum v Katalánsku,tak tam zastánci demokracie a práva na sebeurčení použily s demokratickými zásadami policii a násilí aby tomu zabránili!A to už vůbec nemluvím o Kosovu,tam to proběhlo tak jak se to hodilo zastáncům pravdy a lásky.Teď je tam vojenská základna Bondel Steel jak jinak než USA.Pak tu pravdu nekupte!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonym 10:29 to hezky motá jako pravý demagog a propagandista zločinné Aliance NATO.

   Takže:

   1/ Odtržení a okupace Kosova a Metochije od Srbska vojky NATO bylo hrubým porušením mezinárodního práva. Stalo se tak po agresi, která je nejtěžším mezinárodním zločinem!

   2/ Kosov nesplnilo ani jednu z podmínek pro uznání nezávislého státu! Vyhlášení nezávislosti navíc bylo poručením nejen Charty OSN ale i Helskïnských dohod y orku 1975 o neměnnosti hranic v Evropě. Bylo i porušením Kumanovské smlouvy mezi zbytkovou Jugoslávií a státy NATO o budoucím návratu orgánů Srbské svazové republiky na Kosovo (včetně srbské policie a armády!)

   2/ Kosovští Albánci nejsou národem, ale národnostní menšinou. Jejich národní stát je v hned sousedství a jmenuje se Albánie!

   3/ Genocidní albánské Kosovo je stále okupovaným protektoráte, který není schopen své vlastní ekonomické existence. Jeho orgány a orgány okupantů (NATO a EU) neustále utlačují ostatní národnosti, žijící na území Kosova a Metochije, neustále porušuje mezinárodní dohody a mezinárodní právo. Na Kosovu je ničen kulturní fond chráněný UNESCO. Na Kosovu odchází k islamizaci populace - výsledkem je nejen masivní výstavba mešit a islamistických institucí a zařízení, ale i velký počet bojovníků džihádu, kteří se účastní akcí Ilsámského státu (v přepočtu na počet obzvatel Kosova je to nejvyšší počet/hustota bojovníků daeš v populaci).

   Z Kosova se šíří do světa drogy prostřednictvím sofistikované sítě pašeráků a dealerů - pravděpodobně toto byl jeden z důvodů odtržení tohoto území od Srbska. Kosovsko-albánská mafie pod tolerantním deštníkem naší policie řádí i u nás.

   MM

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.