Reklama

pátek 23. listopadu 2018

Kadibudkou proti šestému vymírání druhů včetně nás, homo sapiens

Aleš Macháček
23.11.2018   E-republika
Kanalizaci s čističkami jsem dosud vždy doporučoval. Malý zádrhel je v tom, že peníze za stočné přes VODAKVU Karlovy Vary platím SUEZu, další francouzské korporátní firmě a pitnou vodu platím Veolii přes firmu Ravos.Není pochyb o tom, že „ tvorba a ochrana krajiny“ se v našem pojetí liberálního kapitalismu dostala na smetiště dějin, jako feudalismus s výstavbou romantických zámků a rozlehlých parků, malebných vinic a dominant, které jezdíme dodnes obdivovat. Na smetiště dějin patří zotavovny ROH občas naplněné dětmi z městských škol. Místo toho nám všemocná ruka trhu pohodí pár stříbrňáků za to, že nás pomalu zabíjí.

V minulém článku volám po pomoci těm, kteří by se snažili použít dešťovou vodu na něco jiného, než odvést ji do strouhy, a proto oceňuji snahu podělit se o nějaký peníz ze společné pokladny na dobrou věc. Je to věc záslužná a dobře myšlená:

Program Dešťovka byl vyhlášen poprvé loni v dubnu. V prvním kole rozdělovalo ministerstvo 110 milionů korun. Částka se vyčerpala za 28 hodin od spuštění výzvy. Nejvíce lidí mělo zájem o systém na použití dešťové vody jak pro splachování, tak pro zálivku.
(Zdroj: Ekolist.cz)

Vypadá to skvěle. Zhruba tedy nejméně 2000 lidí o budoucí akci vědělo, měli projekt připravený a hlavně, korporace zase o nic nepřišly. A za letošní rok: Více a lépe...

Odpadní vody z nově vybudované čističky ve Slabcích proudí Berounkou do moře a jsem tomu rád. Kanalizaci s čističkami jsem dosud vždy doporučoval. Malý zádrhel je v tom, že peníze za stočné přes VODAKVU Karlovy Vary platím SUEZu, další francouzské korporátní firmě a pitnou vodu platím Veolii přes firmu Ravos. (Více Pravda o vodě Radka Novotného).

Suez to bere hákem. Fakturuje mi paušálem 35 kubíků ročně za bratru 40 Kč za m3. Je to prý nejlevnější, co je na trhu, říká naše obec. Nevím, když je můj odběr vody pod 30m3, platím víc za stočné než za pitnou vodu. Kdybych měl náhodou dešťovou vodu na splachování, což by bylo mnohem lepší než splachovat pitnou vodou, peníze neušetřím, ani kdybych měl celý systém zachytávání a redistribuce dešťovky zcela zadarmo. Ale aspoň bych měl pocit, že dělám něco pro udržení života, když už jsem přestal věřit na recyklaci. Ale ouha...

Vloni deště spadlo řádově v dlouhodobém průměru 104 %, tedy když v dubnu napršelo 167 %, vydrželo to skoro přes květen (51 %) do června (111 %). S mými sedmi kubíky zásob jsem projel jen tak tak, aby nic neuschlo. Že bych mohl splachovat, ani nápad. To, co jsem měl v čističce (ČOV je napojena jen v části pro hosty a je používána od června do září), jsem použil v srpnu a září na rododendrony, co už smutně věšely své listy a květy místo opadání uschly. (Zdroj)

Letošních 70 % srážek oproti dlouhodobému průměru nevěští nic dobrého a nevypadá, že se to do konce roku zlepší. Buď budeme jako ostatní státy cpát peníze do výzkumu uměle vyvolaného deště a z Krušných hor a Šumavy střílet rakety se stříbrem, tedy platit zase nějaké další korporátní firmě, nebo si pořídíme kadibudky.

Jak říká odborník Bruintjes, výsledky naočkování dešťů jsou nejisté, je však dokazatelné, že smog a částice zamořující vzduch ve městech jsou významně důležitějším prostředkem k tvorbě deště než současná krajina bez lesů. Takže pršet bude ve městech, kde je praxe společné dešťové a splaškové kanalizace normou a nikoliv v naší bezlesé, holé, nepřipravené krajině.

Ještě je tu varianta, že bychom místo čarodějnic mohli pálit loňské listí a vyvolávat déšť bubnováním. Jistější by však bylo konečně začít znovu a s lepší politickou stranou.

Carpe diem.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!
Související články:

18 komentářů :

 1. keďže je táto fy - Fr. etablovaná aj na Slovensku, no škoda slov, máte pravdu, ale nielen že platíme vodné, stočné, ale aj za odvod vody zo striech, takže na rade je vzduch -

  OdpovědětSmazat
 2. bezpochyby - a ten prídavok vo forme chlóru - kvalita, niekedy až biela - šumák, po reklamácii - nechajte to troška postáť na slnku, - nebojte sa, nič sa vám nestane ! a v noci ? - kúpte si z Lídla, tam je najlacnejšia - vybavené !!!

  OdpovědětSmazat
 3. muže postavit pomnik šlohperkovi a vovarovi kteři naopak vykladali jak jsme neschopni a jak nam budou litat pečeni modry straki rovnou do hubi servitem od socanu anebo si muže o tom povidat jak dlouho chcema ale to je tak všechno jediny kdo trošku bojuje za vodu je nakonec polovični japonec ktereho nazyvaji jelita fašistou a media extremistou

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oba vámi jmenovaní toho mají na triku dost a dost. Nicméně p. Klaus (vámi jmenovaný jako šlohperko) byl pro tzv. "českou cestu" privatizace. Proto i ona kuponovka. Ale disidenti museli prokázat vděčnost za peníze, které do nich celá desetiletí jejich páni investovali. A tak komunisté, kteří zde na začátku 50. let socialismus instalovali za použití stalinských metod na začátku devadesátých let zde instalovali kapitalismus z poloviny 19. století. Tzv. "gründerské období". Lágry a šibenice použít nemuseli, na eliminaci odporu stačily politické metody a jednotná fronta mainstreamu. K těmto komunistům se přidali i ti stávající. V čele se s. Dlouhým jako ministrem a hlavním představitelem. Konkrétně voda byla předána obcím. Tak stačilo, aby pár českých "podnikatelů" získalo "úvěr", obešlo starosty a ti jim obecní vodovody i kanalizaci rádi za výhodnou cenu přenechali. A pak ji od těchto českých vlastníků výhodně odkoupily zahraniční, v tomto případě francouzské firmy. To samé bylo se sítí plynu apod. Ale tak jsme přišli o celý průmysl. Tatra, železárny Bohumín, Škoda Plzeň, Let Kunovice... Na co ukážete. A co nešlo koupit, to bylo zlikvidováno. Především giganti, kteří mohli našim novým kamarádům konkurovat (SONP Kladno, Zbrojovka Brno,...). A tak by se dalo pokračovat do nekonečna. Školství, zdravotnictví, zemědělství, obchod.... A co se p. Zemana (vovara) týče, tak v čele tehdy stál národem zbožňovaný a nyní zbožštělý p. Havel (alias Venca Flaška apod.).

   Smazat
 4. Je to špatné s vodou jestli bude opět takové léto tak to bude v p.....

  OdpovědětSmazat
 5. voda je strategická surovina a nemá co dělat v cizích a ani soukromých rukou. O vidu se má řádně starat stát a vše co se za vodu vybere má být reinvestováno.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 23. listopadu 2018 9:10

   Máte naprostou pravdu, víte co je nejpodivnější (ÚPLATKY, BREBENDY ZE SPR. A DOZ. RAD POLITIKŮM ZA VODU ATD.), ty vychcánkové nám po STB podvodu 89 hustila do hlav AMERIKA náš VZOR!

   Co si neřekli, že je v americe VODA - ELETŘINA - POHONNÉ HMOTY, strategická, nedotknutelná SUROVINA, pro veškerý americký lid!

   Naši chamtivý "politici", co se týče těchto strategických surovin se chovali jako FEŤÁCI prahnoucí po droze (ÚPLATKY, PRACHY) a po mě POTOPA, ksindl nenažranej!

   ••••••••••••••••••••

   Cena sever Čech, Most vyučtování vody 2017, to kdyby Vám ČT předložila svůj ceník s nižší cenou, jak jsem, již také viděl, fakta:

   Studená voda, vodné stočné.............110,75Kč/m. krychl.

   Teplá užitková voda, vodné stočné......100, 11Kč/. krychl.

   Ohřev TUV..............................246,21Kč/m. krychl.

   ••••••••••••••••••••

   To jsme jako země Česká rozkvetli, co a daří se lépe a lépe?

   Zdraví Ramón

   Ps. Mimochodem, včera vydražily ve Francii nejdražší BUGATTI za 70 milionů dolarů, nekoupil ho někdo z Vás? Tak to byl někdo z ústředí Veolia:
   Aubervilliers, Francie ...!?

   Smazat
  2. 10:59 Naši západní přátelé nás mají opravdu rádi.
   Samou láskou nás kdysi rozkrájeli a teď nás objímají
   až do ubezdušení.

   Smazat
  3. Anonymní 23. listopadu 2018 12:19

   Promiňte, dovolím si Vás poopravit. Naše polistopadová, politická podčeleď křečkokrys, NÁS okradla společně se západními křečkokrysami!

   Všechno jeto NAŠE chyba, že si dobrovolně necháme SR.T na NAŠE hlavy, vždyť si v tom vlastně LIBUJEM.

   Odbočím, já to vidím v našem domě, když se něco nekalého, děje v našem společném domě. Já okamžitě vystartuji a řeším věc třeba násilím, pokud nejde jinak! Ale je to o hubu, paradoxně díky zákonům a Policie je liknavá, to bychom se nápravy pořádku, nočního i denního klidu a pořádku, nikdy nedočkali!?

   Mám záznam jako "násilník" na magistrátu a dostal jsem od magistrátu pokutu 500.-Kč za napadení feťáků po půlnoci, předtím byla celá moje rodina vypovídat u Policcie ČR na udání těchto pěti feťáků, přes hubu dostali tři z nich, ihned utíkali zfetovaní k lékaři, ten konstatoval, že jim nic není písemně pouze byli zfrčení, jak dobytek!

   To byl ve vchodě rámus a představte si nikdo z připosraných spolubydlících. Nic neviděl, nic neslyšel!? Mají to u mě schované? Protože nyní se vedle nich nastěhovali nepřizpůsobiví čerti, zrovna včera jim vartovali na plný céres po půlnoci a nikdo si nestěžuje, čerti teď spinkají chudinky, jak dudci diskrimiňovaní, už aby jim zvedli dávky!

   Řeknete mi násilí nic neřeší, od toho zde máme Policii ČR, volána mnohokrát, impotentní, alibistická? Ale to přes držku zabralo! Majitel daného bytu nyní kolem nás chodí, jako duch a feťáci, dělají bordel na jiném místě Mostu, zde se již neukázali?!

   Ale lidi v domě mne velice zklamali a takto si nechávají NAS.AT od VŠECH, včetně politické podčeledi křečkokrys POLITIKŮ ...

   Ramón

   Smazat
 6. Kapitál, kapitál ten si žije ...

  OdpovědětSmazat
 7. Privatizovat vodu byl geniální nápad. Hlavně, že voda, ze soukromých studní, je státní a brousí si na ní zuby. Studna je moje, ale ta voda v ní naše.

  OdpovědětSmazat
 8. Tak že po třiceti letech jsme se obloukem dostali ke zjištění, že to komunisti nedělali až tak špatně. Už to, že si kraje zřizují vlastní dopravu ( obdobu ČSAD )leccos napovídá. A to je k tomu přitom dotlačila neviditelná ruka trhu.

  OdpovědětSmazat
 9. Naši předkové nebyli žádní blbci. Kadibudky byly geniální řešení. Žádné zbytečné plácání vody, natož pitné, žádná chemie. Pak se obsah zaryl do zahrádek a políček a vznikl geniální koloběh, tak, jak to má být. Oni uměli s tou vodou hospodařit, zvláště v dobách, kdy si ji museli do domů nanosit, takže každý litr byl tvrdě odmakaný. Ať si kdo chce co chce říká, kadibouda není voňavá a pohodlná věc, o to víc je však geniální... J.

  OdpovědětSmazat
 10. Chaloupka se srdíčkem na dvířkách, bude brzy samozřejmostí.
  Já už teď trénuji a chodím chcát k plotu.
  Mám už od dávna kubíkovou podzemní nádrž, a tak když někdy
  náhodou zaprší, tak mi střecha podaruje něco vody. V létě
  na zálivku a teď v zimě na zálivku chcanek na hajzlu.
  No až příjde těch "padesát" sirotků, tak to bude horší.
  Budeme muset přijat plně jejich hajzlkulturu a nejen chcát
  u plotu.

  OdpovědětSmazat
 11. Jo, chlorování vody je zločin! V Chile ho nahradili neškodnou ozonizací a dočkali se odměny v podobě epidemie cholery.

  OdpovědětSmazat
 12. Jelikož se tady nenabízí nic, kde by jsme si pokecali o dnešní žvanírně v čete.
  Před chvíli dožvanil nějaký malinkatý pirátek, kde hlavně dštíl síru zase na babiše, komunisty, stb, rusko a další bla.
  Tak jak je mi osmdesát tak si říkám, jak jsou ti cucáci čistí
  jak andělé. Přitom, kdyby oni zažili tu minulou dobu, tak při jejich chuti vstupovat do této špíny jenž je politika, byli by minimálně dnes všichni agenti stb, tajemníky ksč, a fukcionáři SČSP (pro neznalé "svaz československo sovětského
  přátelství").

  OdpovědětSmazat
 13. Autora jsem pochopil, jen to volání po lepší politické straně mně svým smyslem uniká. Je tč. u nás k mání něco lepšího, než ANO a Babiš? Jedině si myslet, že jsme žili od r. 1989 ve zlém snu a vrátit socík, který i se všemi svými chybami a nedostatky už proto, že se kradlo za šestáky a ne za miliardy byl úctyhodnější. Proč ANO a Babiš? No pro tu naději, že se miliardové kradení zmenší aspoň jen na milionové, a to je přece pokrok o tisíc příček. Však i pro tento "USTRk" se dnes vedly v naší státní žvanírně debaty českých "politruků entidemokratického bloku", Pat a Mat by to neuměli lépe!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.