Reklama

středa 7. listopadu 2018

Kašpárci a trpaslíci se dali na pochod!

Zdeněk Hrabica
6. 11. 2018
Kupředu pravá, kupředu levá! Měl jsem štěstí poznat poezii básníka i člověka Vítězslava Nezvala. I poezii katolického básníka Jakuba Demla. Když bylo ve Velkém Mezíříčí po velkém německém vraždění v roce 1945, postavili Češi Jakuba Demla za kolaboraci a za propagaci fašismu před správní a soudní řízení; na jejich jednání se v závěru k soudu do Jihlavy dostavil velký básník s průkazkou. Katolického poeta a svého přítele z moci úřední z viny vysekal. Když bylo Jakubu Demlovi šedesát přijel mu Nezval do Tasova s košem šedesáti lahví Svatovavřineckého gratulovat. Ač suspendovaný kněz důchod odmítal, byl mu však nakonec státem zvýšen o 1 Kčs. Tak to někdy na tom světě chodí, pravdy se člověk nedobéře. Nezval to později zlehčil, označil vztahy mezi umělci za vztahy mírně komediantské. Ač Nezval vyznával víru komunistickou, a Deml víru katolickou, rozuměli si nadosmrti. Režisér a scénárista Jiří Sequens byl nesmírně pracovitý člověk a schopný profesionál. Zejména ve svých filmových dílech se postaral o práci pro stovky herců, kameramanů, osvětlovačů, maskérů. Natočil neopakovatelný film Atentát, seriály o Hříšných lidech Prahy i Brna, o majoru Zemanovi.

Jeho, Jurovu (jak jsme mu říkali) poctivost mu někteří oplatili nevděkem.

Říkal, že se nic neděje, že jsou to ve své většině komedianti. Když se konalo poslední rozloučení s ním, nebylo nikoho, kdo by mu promluvil nad rakví.

Jeden se našel, herec Radek Brzobohatý. Jeden opravdový člověk.

V dětství jsem poznal díky rodinnému prostředí herce Jindřicha Plachtu. Přijel v roce 1946 za KSČ z Prahy na slavnost Prvního máje do Jihlavy, konané v jednom rohu Masarykova náměstí. Řečníkem byl politik a novinář Vilém Nový. Po slavnosti s ními moji rodiče, já a moje sestra jsme byli na obědě v tamním Dělnickém domě. Jindřich Plachta se mi věnoval, psal pohádky a každý ho znal z jeho filmových rolí. A ujišťoval mně, že se spolu uvidíme na XI.všesokolském sletu. Nestalo se tak.

Po roce 1989 jeden český herec ve svých pamětech označil Jindřicha Plachtu nejenom za popleteného komunistu, ale především za herce malých, bezvýznamných rolí. Dříve urputného a často připomínaného přátelství s bývalým předsedou vlády Lubomírem Štrougalem se ani nedotkl. Zatloukl jeho i kamarádství s ním. Zůstal pro mne komediantem, v horším a špatnějším slova smyslu. Naopak herec Jindřich Plachta zůstává jedním z mých nejoblíbenějších českých herců.

Koncem roku 1989 jsem byl u toho, když při happeningu házeli herci a malíři diplomy národních a zasloužilých umělců u Mánesa do stříbropěnné řeky Vltavy. Prý navzdory jejich předchozímu ponižování v rolích občanů druhého řádu. Tak sami sebe před zraky Velkého dramatika s trpkostí označovali. Později se zase klaněli jiné dekoraci - hereckým Tháliím. Změnou míst v sčítanci se součet nezměnil.

Byli a jsou to pořád jedni a ti samí.


Komedianti, baví sebe a baví nás.

Momentálně spílají zpěvákovi Jaromíru Nohavicovi. Prokázanému agentu StB. Zazpíval v Kremlu. Navíc rusky jednu píseň z repertoáru Bulata Okudžavy. A přijal řád od prezidenta Ruské federace Vladimíra Putina. Ti kdo mu spílají, nadávají a vyhrožují jsou nejenom komedianti, trpaslíci, ale i kašpárci. Ale rozhodně nejsou pohádkovými bytostmi. Nejsou jenom mezi námi; v Polsku už zrušili všechna dříve dohodnutá Nohavicova vystoupení. Vyřazují z prodeje Nohavicovy CD nahrávky.

Jsme veselá země.

Nejde zase jenom o Nohavicu!

Stačí sledovat komentáře o návštěvě českého prezidenta v Čínské lidové republice. V Plzni je, nikoliv recipročně k Zemanovi, na návštěvě čínský disident, spisovatel Li ao I -wu, žijící v Německu.

Ten po svém příjezdu do České republiky, do Plzně označil prezidenta České republiky Miloše Zemana za odpornou postavu nynějšího světa, která se chová jako prostitutka.

Ministr zahraničí České republiky Tomáš Petříček, jako člen prezidentovy delegace, teď v Šanghaji neopomněl připomenout, že v jednání s čínskou stranou sám nebude opomíjet boj za lidská práva.

Jsem tomu rád, i my tady u nás máme svá lidská práva!

Budiž i ony chráněny. Samozřejmě, že i v Číně, ale nejenom v Číně, i v Česku to samé platí!

Foto autor

23 komentářů :


 1. L. H. Lehmann

  Vatikánská politika za druhé světové války

  Přeložil K. V. Vít

  Tiskové a nakladatelské družstvo "Blahoslav" v Praze, 1947

  Obsah:
  Autor
  Úvod
  Tendence před I. světovou válkou
  Tendence po I. světové válce
  Římskokatolická církev a II. světová válka:
  Habeš
  Španělsko
  Itálie
  Německo
  Československo
  Rakousko
  Francie
  Japonsko
  Spojené státy
  Vatikán si myje ruce
  Závěry
  Poznámky
  Bibliografie
  Autor

  Leo H. Lehmann je svým vzděláním a zkušenostmi kvalifikován vynikajícím způsobem jako znalec historie, tendencí a politických vztahů katolické církve.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. http://www.iniciativy.nazory.cz/vatikan/index.htm

   Smazat
  2. Lidska prava dnes se vyznacuji velkou diskriminaci a agresivnim rasismem. Ani jeden borec se nezmini o emigraci utlacovanych bezpravnych Cinanu..v komunistickym rezimu. Protoze se to nehodi do schematu okupace teroru.
   Soude dila nezval byl basnik normalni , ale jako clovek prase . Kdokoliv dostal ty velky propagandisticky serialy , platil za to pochlebovanim, vychvalovanim komunismu a Ustredniho vyboru a vseho toho. Byly z toho velke penize. Filip ,tv reziser , kteryho tlacila Stepankova , ktera mela vyznamne postaveni a vliv v Ustrednim vyboru , napr. dcerka brnkajici na kytaru Nemohla studovat na prazske konzervatori , ktera mela vysokou uroven /dle vysledku/ protoze bohati parvenu, snobove museli mit,dcerku francouzsky vzdelanou i s temi upatlanymi vysledky.. Co by tomu rekli dalsi bohaci ?..Plachta pak byl bez prehaneni clen nasi vysoce Kvalitni a snad i ve svete bez konkurence, herecke elity..
   Dietl , bezesporu velky talent , mel "dilnu" protoze zakazky nemohl sam stihnout , ani karty s Werichem..ten byl neunavne vyzdvihovan nade vsechny .... Uroven pak sla rychle dolu,protoze podminkou bylo plazeni se pred Havlem..A dnes to jako vsechno rychle spadlo az na uplne dno...
   A protoze uz to nejde jeste hure , je nadeje ze se talenty objevi a budou tvorit...

   Smazat
 2. Jak snadno a rychle se u nás škatulkuje, hlavně podle toho, kdo je s kým kámoš, do kterého klubu patří. Pak vše co on dělá, tvoří je buď špatné nebo dobré. Ne podle jádra té věci, ale podle toho, kdo to řekl, z kterého že je klubu...

  OdpovědětSmazat
 3. Skutečně odporní lidé, ti za každé situace především více nebo méně okázalí konformisté. Někteří tím byli vyhlášení vždy, ještě více se jich však vybarvilo až později. Další zase dorůstají. Hnus.
  Mnohdy obsazují pozice, které by měly představovat autoritu. Pak máme mít jako národ nějakou vážnost...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zviditelnit se můžete třeba tím, že jste nekonformní. Ale pak musíte něco umět. Něco nového přinést. A tím se vypíchnout z masy. Třeba jako klaun. Jinak hrozí nebezpečí, že budete sice vidět, ale jako šašek. A jak říká pan Werich: "Klaun to je řemeslo, to už musíte něco umět. Šaškem může být kdokoliv.... Kalunů je málo, ale šašků je..." (Balada z hadrů). Ale zviditelnit se můžete také tím, že jste konformější než ostatní masa. Jste pravověrnější než ostatní pravověrní.A musí to být vidět. Hlavně to musí vidět ti, ze kterých něco kápne! Jsem už ve věku, kdy něco pomatuji. Tahle sorta lidí se zviditelňuje právě okázalým konformismem. Takovým lidem za Protektorátu nestačilo, že drželi hubu a krok jako masa ostatních. Oni se dali do Národního souručenství nebo Vlajky. Okázale nosili Svatováclavskéou orlici. Nahlas odsuzovali Beneše a jeho vládu jako rozvraceče... Ne, nedonášeli na Gestapo. Tak daleko nešli. Přece jen to bylo riziko. Ale 10. května sebrali na pankejtě odhozenou flintu, dali si pásku "Revoluční gardy" a šli mlátit německé civilisty. A že dělali co dě lali? No přece proto, aby oklamali okupanty!! Po "Vítězném únoru", když už bylo jasné kdo bude mít navrch se hlásili do partaje a halasili na schůzích. Já zažil ty, kteří v lednu 68 byli hlasitými zastánci "nové linie", v srpnu 68 byli zalezlí ve sklepě a a po dubnu 69 Dubčeka a spol. nejvíce zatracovali a vyzývali k potrestání pravicových oportunistů. Po listopadu 89 hrdě připjali trikolóry a zakládali Občanské fórum. Znáte je také. Pan Pithart. Komunista z 50. let. Člen předsednicta ÚV KSČ a dokonce vedoucí ideologického oddělení. Tedy ten nejpravověrnější z pravověrných. A kam to dotáhl! Pan Jaromír Štětina. Veliký přítel velikého CCCP. Agent GRU, agent StB a vida! Dneska je Europoslanec a co se týče komunistů a vztahu k Rusku, tak hitlerovští gauleiteři by se u něj mohli učit. A umělci? Stačí si pustit jakýkoliv pořad ze 70. let. Tedy tvrdé normalizace. A vidíme ty nadšené tváře a plamenná slova! A nyní jak všichni trúpěli. A nejvíce ti, co neslezli z obrazovky a z filmového plátna. I okázalým konformismem se dá přijít k lizu. A kdo nejvíce ukazuje a plamenně odsuzuje? Gott, Helena Vondráčková, nebo snad Marta Kubišová? Ne. To jsou lidé, co něco umí a něco dokázali. A zrovna Marta Kubišová normalizaci odskákal sakra krutě. Ječí nýmandi jako je Hutka, žijící z jediné odrhovačky před 30. lety, jakýsi Horváth, který sází na svůj původ, Rejžek? ten oytel nenávisti a pak plejáda zneuznaných blbečků vydávajících se za novináře.Jsou pořád stejní. V jakékoliv době.Byli tací před Bílou Horou i po ní, před říjnem 1918 i po něm.. Šašci.

   Smazat
  2. "Dědo" danny 7. listopadu 2018 10:10

   Musím uznat, že informací máte na rozdávání a děkuji za ně, zřejmě jsem se ve Vás mýlil. Beru zpět svá předchozí vyjádření o Vašem mladistvém věku, omlouvám se Danny!

   Ramón

   Smazat
  3. W.Shakespeare: "..jak umění je pořád služkou mocných, jak blbost zpupně schopným poroučí...,jak prosta pravda je všem jenom pro smích, jak zlo se dobru chechtá do očí..." . Je to jako z dnešního dne,že ?

   Smazat
  4. Take dekuji dannymu za potvrzeni meho nazoru na ne

   Smazat
  5. Komedianti?! Nerekl bych, takove to bylo uz po padu R-U. Takove to bylo a bude. Jsou ruzni lidi, vetsinou hledi na sve osobni zajmy a k tomu se musi tak chovat. Ale ted - tohle vse se prehlizi, nadava se jen na socialismus a komunisty. Ostatni vsechno pred tim a v soucasnosti se prehlizi. Chtelo by to zase vladu komunistu, to soucasne by padlo a ti sami lide by peli jeste lepe nez Nohavica. O hodne lepe. Neni to kasparstvi, je to tragedie lidskeho rodu - kdy vetsina lidi hledi na svuj osobni prospech a nestiti se cehokoliv, jen aby se meli lepe a byli na tom lepe.

   Smazat
 4. Mě komedianti nebaví na jejich tvorbu kašlu. A lidská práva jsou jen jejich blbý kecy.

  OdpovědětSmazat
 5. ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

  Veliká OMLUVA editorovi i čtenářům a diskutérum, ode mne za odbočení, dnes jsem aktuálně obdržel!

  OMLUVÍ se Terezie Jungrová-Kaslová Peroutková vnučka Ferdinanda PEROUTKY, nám voličům prezidenta Miloše ZEMANA i JEMU za jeho pravdivá slova od Peroutky, že: "HITLER JE GENTLEMAN" a co laureáti této zneuctěné ceny, samotným PEROUTKOU, vrátí tu to CENU?

  ••••••••••••••••••••

  Daná slova zde, rozklikněte na periodikum Přítomnost:

  https://uloz.to/!ZGwYulMcVMTf/nasli-to-v-capkove-vile-zeman-mel-pravdu-o-peroutkove-gentlemanovi-jen-tv-mlci-jak-hrob-ramon-1-jpg

  ••••••••••••••••••••

  https://uloz.to/!9B5tgtKB0ykL/nasli-to-v-capkove-vile-zeman-mel-pravdu-o-peroutkove-gentlemanovi-jen-tv-mlci-jak-hrob-ramon-2-jpg

  ••••••••••••••••••••

  Ramón

  ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč by tu cenu vraceli, když jsou na tom stejně jako Peroutka:
   "Vyznamenaní cenou by měli mít vlastnosti, které jsou oceňovány na Ferdinandu Peroutkovi – naprostou bezúhonnost, vysokou mravní integritu, osobní zodpovědnost za společenské důsledky svého publicistického působení."

   Jaká byla Peroutkova "naprostá bezúhonnost a vysoká mravní integrita?"
   A jaká byla jeho "osobní zodpovědnost za společenské důsledky jeho publicistického působení"?

   Smazat
 6. Vzdyt je to strasne...heslo "Kdo nejde s nami, jde proti nam" je jen pro lidi urputne a podle mne nejak dusevne postizene

  OdpovědětSmazat
 7. https://filipfuchs.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=686386.......cekala jsem hodne,ale tohle fakt ne.........To uz je uchylnost

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. tak dvakrat mer a jednou rez.....autora jsem neznala....podle prispevku to bude spis recese

   Smazat
  2. lidé se smyslem pro humor recesi poznají po přečtení prvního odstavce. je to ten skrytý český sarkasmus, který přiváděl k zuřivosti okupanty...češi jsou smějící se bestie...

   Smazat
  3. Ja se priznam,ze jsem to jen prevzala,aniz bych cetla vic nez nadpis.....Moje blbost...Od Ides totiz uz ocekavam jen to nejhorsi

   Smazat
 8. Takhle hnusni lide se bohuzel v Čechach nachazeji za vsech rezimu.Nenavistne plivani vsak v dnesni dobe presahuje vsechno me nejhorsi ocekavani.Jarek Nohavica je nejen basnik,on je statecny clovek,to dnesni svine neodpousti.Budem si jeho pisnicky zase pujcovat a prepalovat na CD?Totalita se blizi.

  OdpovědětSmazat
 9. Prosím, zkontrolujte si ty Nohavicovy CDčka, než je dáte pod parní válec. Některé jsou RW, tedy se daj zdarma přetočit na Huťku..

  OdpovědětSmazat
 10. Dnes kdejaký cyp
  si přeje aby chcip.
  On však stále srší vtipem
  a cyp zůstane stále cypem.

  OdpovědětSmazat
 11. Neustále se omílá, že Jarek Nohavica byl práskač, byl totiž zapsán na nějakém seznamu a něco stbákům sdělil, možná opakovaně. Mohl by někdo nějak konkrétně prokázat, komu či čemu tím způsobil nějakou škodu, pronásledování, komu tím ublížil? Co tak strašného na koho řekl? Čím byl kdo poškozen? Ví o tom někdo něco? Pod nátlakem může leckdo leccos podepsat, ale jde snad hlavně o to, zda to skutečně ublížilo, nebo zda šlo jen o "nažraného vlka celou kozu"...

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.