Reklama

čtvrtek 29. listopadu 2018

KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Jak se Porošenkův válečný stav proměnil ve formalitu

Tereza Spencerová
29.11.2018 Prima
„Pokud Petro Porošenko počítal s tím, že se mu podaří proměnit se -- pro domácí i zahraniční publikum – ve vojevůdce, který v záři reflektorů kráčí v čele pluků „Dobra“ proti zástupům „Zla“, a díky tomu dál zůstane v čele státu, přepočítal se,“ píše v komentáři Tereza Spencerová.


Zprávy z Kerčského průlivu vyvolávaly v posledních dvou dnech obavy z blížící se války: ruské námořnictvo s pohraniční stráží zadrželo tři plavidla ukrajinského válečného námořnictva a zajalo 24 námořníků na jejich palubách. Prezident Petr Porošenko oznámil vyhlášení válečného stavu… Zní to opravdu kriticky, nicméně nad celou záležitostí se už od počátku vznášelo několik zásadních otázek.

„Konflikt v Azovském moři“, jak se celé kauze začalo říkat, byť se ve skutečnosti odehrála ve vodách Černého moře, které byly ruským výsostným územím ještě i před anexí Krymu, je v reálu jen lokální záležitostí. Nijak z ní neplynulo ohrožení ukrajinské územní integrity a nebyly ani žádné náznaky, že by se Rusko chystalo vpadnout na ukrajinské území. Zprávy o 500 ruských stíhačkách připravených u hranic k útoku, „dodala“ ukrajinská tajná služba až s dvoudenním zpožděním. Jak tedy mohlo vyhlášení válečného stavu pomoci dostat zpět ukrajinské čluny?

A proč měl být válečný stav vyhlášen zrovna nyní, když k němu Kyjev nesáhl ani v mnohem závažnějších situacích během uplynulých čtyř let, kdy Ukrajina ztratila Donbas i Krym? A například v ilovajském kotli v bojích zahynulo přes 500 ukrajinských vojáků, zatímco nyní nikdo. Co je dnes jinak? Tím spíš, že bez zásadní západní pomoci by Ukrajina se svým námořnictvem žádnou velkou bitvu s Ruskem v Černém nebo Azovském moři ani neustála, a tak bylo od počátku jasné, že řešení bude muset být diplomatické a nikoli vojenské.

Podivná je i rychlost, s níž Kyjev reagoval – od incidentu do zasedání rady pro národní bezpečnost, která rozhodla o dvouměsíčním válečném stavu, uběhly pouhé hodiny, podivnou a pohotovou jednotu názorů vykázala i bezpečnostní rada státu. A dva týdny předtím rada ministrů rozhodla o principech evakuace některých skupin obyvatelstva v případě vyhlášení válečného stavu. Lze z toho vyvozovat, že vše bylo předem naplánováno a jen se čekalo na příhodný okamžik? Koneckonců, ukrajinská válečná plavidla už pod Kerčským mostem proplouvala a neměla problém s příslušnými „razítky“ z ruské strany. Tak proč o ně nepožádala nyní?


Rusko zabavilo u břehů Krymu tři ukrajinské válečné lodě. Měly provádět nebezpečné manévry


V roce 2014 Porošenko odmítl vyhlásit válečný stav s argumentem, že Ukrajina nezbytně potřebuje pomoc od zahraničních dárců a finančních organizací. Nyní Kyjev například Mezinárodnímu měnovému fondu ustoupil a na přání bezprecedentně navýšil ceny za plyn a další služby obyvatelstvu, ale vyhlášení válečného stavu už překážkou k získání peněz není? Tím spíš, že Kyjev sice plní podmínky MMF, ale konečná dohoda o udělení další miliardové injekce podepsána ještě ani nebyla?

A nejdůležitější otázka: Nemělo to celé něco společného s prezidentskými volbami, které Ukrajinu čekají za čtyři měsíce? V rámci válečného stavu by se totiž nekonaly a Porošenko, jinak dopředu jasný poražený, by dál zůstal ve funkci.

Odpovědi nabídlo zasedání parlamentu, které mělo prezidentovu vůli potvrdit. A nepotvrdilo. Zástupci lidu, takto v barvách několika politických a oligarchických seskupení, se na prezidenta sesypali ze všech stran – koneckonců, jejich lídři i sponzoři se upínají k prezidentským volbám, aby vystřídali nepopulárního Porošenka u moci (a u finančních kohoutků) legální cestou a nemuseli sahat po silových řešeních.


KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Co znamenají volby v USA pro svět a Evropu? Přinesou změny k lepšímu?


A tak se v parlamentu už o Kerčském mostu a „ruské agresi“ skoro nemluvilo, hlavním tématem byly prezidentské volby a jejich konání v řádném termínu. Z Porošenkova plánu nezbyl kámen na kameni. Válečný stav sice vyhlášen byl, ale jen na 30 dní a jen v některých oblastech východní Ukrajiny, nepočítá se s mobilizací, přerušením diplomatických styků s Ruskem, nebude nejspíš zaveden ani vízový režim s Ruskem, nebudou se zabavovat ruská aktiva na Ukrajině, neomezí se pohyb zboží, natož aby se omezovala platnost ukrajinské ústavy. Ta totiž pro válečný stav počítá s cenzurou médií, zákazem stávek, demonstrací či volného pohybu osob… A především, prezidentské volby se konat budou, a to 31. března. Jinými slovy, Porošenkův válečný stav se změnil v pouhou formalitu.

A co je ještě důležitější, Porošenka nepodržel ani Západ. Ponechme stranou reakce Polska a několika evropských zemí či politiků, neboť nemají na situaci vliv. Důležité je, že Angela Merkelová si s ním zatelefonovala a posléze k uklidnění situace vyzvala Rusko, ale právě i Ukrajinu. V podobném duchu se vyjádřila i Paříž, zatímco Washington sice odsoudil „agresivní postup“ Ruska, ale současně vyzval Kyjev, aby si vše vyříkal přímo s Moskvou a sám. Vzkazy jsou to jasné. A navíc svědčí i o tom, že Porošenko panikaří a svůj plán s rozhodujícími spojenci předem nedojednal.


KOMENTÁŘ TEREZY SPENCEROVÉ: Sankce USA proti Íránu. Nejtvrdší nebo jen natvrdlé?


Pokud ukrajinský prezident počítal s tím, že se mu podaří proměnit se - pro domácí i zahraniční scénu – ve vojevůdce, který v záři světových reflektorů kráčí v čele pluků „Dobra“ proti zástupům „Zla“, a díky tomu dál zůstane v čele státu, přepočítal se. Tak moc, až se vnucuje otázka, do jaké míry je s to ještě vnímat okolní realitu. V každém případě se mu tím notně sužuje manévrovací prostor, a pokud bude chtít zůstat v čele státu, bude muset v oněch čtyřech měsících do voleb přijít s něčím mnohem razantnějším, než bylo – zřejmě politicky kalkulované -- obětování 24 námořníků a tří plavidel.

Z hlediska pokračující nestabilnosti v oblasti může být tedy Porošenko v dohledné době ještě nebezpečnější než dosud. A přitom ale musí doufat, že žádný z námořníků, toho času v ruském zajetí, nepochopí svou roli v celém plánu, a nepožádá ze vzteku o ruský azyl. To by byla fakt trapná tečka za celým příběhem…

- - -

34 komentářů :

 1. Jak donutit toho vola, co je momentálně českým ministrem zahraničí, aby si tohle přečetl?
  Jak se může někdo tak hloupý stát ministrem zahraničí? Jestli není tak hloupý, pak je to prolhaný dobytek.
  Jak se může prolhaný dobytek stát ministrem zahraničí?
  Otázky, otázky, otázky...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Petříček nezklamal, ty jeho výblitky jakoby vypadly z tlamy Pocheho

   Smazat
  2. Jen se ruští a ukrajinští vodáci zdrcnou v Kerčské šlajsně a už tekový humbuk a málem 3, světová..

   Smazat
  3. V Ukrajině a v Povolží přišel na ně Petříček, za pomoci eskadrony rozšlapal jim košíček...

   Smazat
  4. 8:16
   Ministr zahraničí Petříček je vůl? Slyším Vlastu Buriana jak říká :"...von ten Petříček není vůl , von je korunovanej."

   Smazat
  5. Ministr zahraničí jenom potvrdil svou roli užitečného "idiota". V.J.Horák

   Smazat
  6. Slouha zůstane sluhou i kdyby měl zničit Český národ příští volby do kytek.

   Smazat
  7. Mohli by vytvořit komickou dvojici Petro a Petříček. S menší odchylkou oproti klasickým podobným dvojicím, kde jeden byl jakoby ten blbý a druhý jakože normálnější mu sekundoval. Zde můžou vytvořit nový formát dvojice blbý a blbější a z času na čas si svoje role prohazovat.

   Smazat
  8. Velmi agresivni a zbabely prchavec, utocny vyvolenec , /Hitler nas vzor/, a nebezpecny pouze z kancelare a v kancelari . Nahani jine na jistou smrt. Za zady pomahaji soros , murdoch a USACI , kteri na vsechno az do miliardovych dluhu porad doplaci..

   Smazat
  9. Drž HUBU TY havlopussynko z paukoprdele!!!!!!!
   Ten VOHON od roku 2013 nevyplodil nic,co my mělo hlavu a patu,než TY tady do nekonečna bleješ,ZMRD z HANTECOVA A ŠALINGRADU=BRNO!!!!!!

   Smazat
  10. 9:20 to tobě polojidiš skřekající putlerprde z lžidvořákovy bandy rudejch kretenů by nestačilo ani milion putleroffskejch univerzit, abys dokázal sesmolit jedinou větu kterou dokáže napsat ten Pauk!:))))

   Smazat
  11. Mmch. putlerprde, kterýž jsi tvořen pouze atomy putléria, povím ti jak se to stalo že nemáš klid a spokojenost v někde v lihu v laboratoři jako jiný potrati. Můžu za to komouši! Havel byl tvůj fotr, kterej tě namrdal týhle kurvě a ta tě pak potratila!!!!!˘ - https://im.tiscali.cz/press/2017/11/30/883039-final-0787-3800x2536.jpg

   Ten potrat pak komouši naložili do maus-oleje a odvezli do Chujlostanu jako delikatesu pro Putlera. Od tý doby co ji sežral poletuješ u jeho lejnolíhně - stal si se putlerprdem!!!!.-D:D:D:D

   Smazat
 2. Já myslím že o politický azyl jistě někdo z té skupiny hrdinných mořeplavců zažádá. Alespoň ti co vypovídali . Nedokážu si představit jejich další existenci na této Ukrajině. Zlatá FSB. Bredy

  OdpovědětSmazat
 3. Plně souhlasím s Vaším hodnocením českého ministra zahraničí. Ten navíc ve svém životopise uvádí nepřesné údaje.

  OdpovědětSmazat
 4. Od Petříčka se nedalo nic jiného čekat, je to klon Pocheho.

  OdpovědětSmazat
 5. Petříček je sociální demokrat, má to v sobě zakódováno. Kdyby měl vysvětlit proč to dělá tak by nevěděl. Pes štěká a Petříček blafe. Pes dostane granule a Petříček prašule.

  OdpovědětSmazat
 6. Nekritizujte Petříčka, to je jen vazal Pocheho. Bez něj je Petříček nula (přijde čas a snad i ČSSD pochopí, že pro samotnou ČSSD bude lepší, když i Poche bude v ČSSD pouhou nulou). Na zamyšlenou je spíše to, kdo Petříčka do funkce ministra zahraničí dosadil. To Zeman i Babiš nevěděli co je to z exota? Hamáčka má Poche omotaného kolem prstu,tam se není čemu divit, ale prezidenta a premiéra nechápu, pokud tím ovšem nesledovali něco jiného.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je pár typů v politice, kteří vyvolávají odpor. Numero Uno je Poche. Proti němu je Míra Kalousek hotový sympaťák a Mirka Němcová fajn ženská. Poche je mnohem hnusnější a hlavně nebezpečnější než Herman a Halík dohromady. Proti němu jsou všichni ostatní vcelku normálními lidmi. Poche si koleduje o to, že jednoho krásného dne poslouží na otestování VSS Vintorez.

   Smazat
 7. ...odehrálo se ve vodách, které byly ruským výsostným územím i před anexí Krymu... Tedy paní Spencerová zastává stejný názor na připojení Krymu k Ruské federaci jako "demokratický západní svět"?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Včera jsem si koupil nové botky. Klidně bych je vsadil, že stačí ještě jedna provokace ukrušů a Ukrajina ztratí přístup k moři a problém bude rychle vyřešen.

   Smazat
  2. 10:19 Nikolivěk. Paní Spencerová jen říká, že nejen řeči o agresi v mezinárodních vodách, ale i argumentace "výsostnými vodami Krymu (Ukrajiny)" jsou sprosté lži.

   Smazat
 8. Prostor se zužuje, Terezo.
  Život ve volném prostoru bez korektora je peklo, Terezo.

  OdpovědětSmazat
 9. Porošenkovo zmatkové jednání (a i našeho Petříčka, Fišera, Pocheho, ČT..) je výsledkem skomírajících aktivit deep statu US. Trumpovi trvalo týden, než něco breptl, (a s Putinem se zřejmě setká).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to tak, Emerika jako světový četník končí a to je štve.

   Smazat
  2. 17:04, ale Amerika v Azovu nikdy neoperovala. Oni za SSSR provokovali okolo Krymu s také se snažili dostat do Odesy, ale nikdy jimbzo nebylo umožněno. Ani teď ne. Azov, jako mělké vnitřní moře nikdy nebylo chápáno jako vojenská zóna. To s čím přišla Ukrajina je úplná novinka. Pokud by chtěla Amerika do Azova, to rovnou můžou přistávat její bombardéry v Šeremeťjevu.

   Smazat
  3. Jestli budou TY zkurvenci z emeriky srát Rusko,tak příští Den Vítězstvím se bude slavit v New Yorku....nebo Washingtonu!☺☺

   Smazat
  4. V kráterech plných radioaktivity se moc neslaví...!

   Smazat
  5. 20:41
   Humanitární bombardování je doménou emeriky v čele NATO,bývalá Jugoslávie to poznala na vlastní kůži!

   Smazat
  6. Buzerant zase kváká? Moh by se dát do holportu s touhle žůžovkou! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%BF%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%BC301.jpg

   Myslím že by si náramně rozuměli - jeden by jim dělal tátu a druhej - mámu! - jééééééééé, pane šeditelííííííí!

   Smazat
 10. Poche, ale i Petříček jsou jen "politické" nuly. Nic neznamenají a budou jen dělat problémy Babišovi, až je jednoho dne odvolá. Nic jiného si ČSSD nezasluhuje, když připustila Sobotku k moci a doteď jim ten b.b nevadil, ani nemají sílu říci, že nic neuměl a na druhé straně zase toho moc nezmastil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Petříček je od Babiše mistrovský kousek k totálnímu znemožnění ČSSD.

   Smazat
  2. Proč se tu mluví o podílu Babiše a Zemana na jmenování Petříčka? Vždyť podle koaliční smlouvy je výběr ministra zahraničí ve výhradní kompetenci ČSSD. ČSSD pořád ještě nepochopila, že její podlézání "demokratům" i v zahraniční politice je významným faktorem jejího pádu. Místo nápravy a dosazení někoho rozumného, jako je třeba Foldyna, dosadí ještě většího vlezdoprdelku, než byl Zaorálek. To mohli rovnou jmenovat knížepána Dřímala nebo Němcovou. Případně Štětinu, ten by jistě nevystupoval o moc jinak, než Petříček.

   Smazat
  3. 15:38 "Sobotka toho moc nezmastil....atd, atp." - Šetřete si svůj pronikavý důvtip pane! Ono pomalu leze navrch, co všechno zmastil Zeman sám, když měl ukázat svou inteligenci při svých praktických
   výkonech ekonomického stratéga. sck

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.