Reklama

středa 28. listopadu 2018

Logika nadevše. Aneb náš zákazník, náš....?


Jiří Baťa
27. 11. 2018
Již několik let Vodovody a kanalizace a.s. Kroměříž, prostřednictvím místního měsíčního periodika HOLEŠOVSKO informují veřejnost, resp. spotřebitele o hospodaření společnosti za uplynulý rok a jako třešničku na dortu pak přidávají sdělení o „Ceně vody“ na další rok. Na tom není nic špatného a mimořádného kromě toho, že se také každoročně zvyšuje cena vody, alias vodné a stočné, Předseda představenstva VaK Kroměříž ing. Lejsal to zdůvodňuje pozoruhodným konstatováním, cituji: „ Zvýšení cen vody pitné a odpadní je také ovlivněno úspěšným čerpáním dotací z Evropských fondů a Operačního programu životního prostředí v uplynulých letech“.Pokud mne někdo přesvědčí o správnosti, či o logičnosti tohoto konstatování pak připustím, že mé IQ je na tom dost špatně. Nicméně obraťme pozornost k jádru pudla, tedy zmíněném problému „(ne)logičnosti“ samotné.
     Pan předseda Ing. Lejsal zdůrazňuje něco, co podle mého názoru nemá logiku. Díky úspěšnému čerpání dotací lze zvyšovat cenu? Pokud firma dostane ke své činnosti mimořádnou a jistě ne nezanedbatelnou  finanční injekci, resp. podporu alias dotaci, může si á konto dovolit zvýšit cenu produktu? Nebo jinak: pekař, který se v rámci konkurence a dalších ekonomických faktorů potýká s řadou problémů a rentabilitou výroby, je na pokraji krachu a pro udržení své existence je nucen zdražovat své výrobky, po obdržení finanční dotace a skutečnosti, že může dál provozovat pekařskou činnost a vyrábět za výrazně lepších ekonomických podmínek by jako projev vděčnosti za finanční dotaci svým zákazníkům ještě zvýšil cenu svých výrobků? Není to jaksi nelogické, nenormální (případně nemorální)? Tedy kromě případu, že by mu šlo jenom o  zisk a už méně či vůbec  o spokojenost zákazníků.
     Pan předseda představenstva  VaK Kroměříž, a.s. rovněž sděluje, že (každoroční)“... přidělování dotací je mj.  podmíněno zajištěním obnovy majetku postupným zvyšováním ceny až k dosažení údajně k tzv. plně nákladové ceny služby“. Pokud se nemýlím, pak stejně formulované podmínky v souvislosti s cenou vody uvádí VaK Kroměříž již několik let. Lze se tedy zcela oprávněně ptát za
1) je zvyšování ceny vody opodstatněné a logické s konstatováním, že ke zdražování dochází jen díky úspěšnému čerpání dotací? Pro koho má být toto úspěšné zdražování výhodné? Nebo snad mají  spotřebitelé děkovat VaK Kroměříž, a.s., že jim každoročně, kromě zajištění dodávky vody  také díky čerpání dotací zvyšuje cenu vody?
2) jaká je logika konstatování, že přidělování dotací je podmíněno zajišťováním obnovy majetku postupným zvyšováním ceny  až k dosažení tzv. plně nákladové ceny služby? V jakém stadiu se dnes nákladové ceny služby VaK Kroměříže nachází? Spotřebitel se zase nutně a zcela oprávněně ptá: Kdy nastane doba, kdy VaK Kroměříž, a.s. dosáhne plně nákladové ceny služby? Bude to za rok, dva, pět, deset let, nebo je to jen taktické a nemorální ohlupování spotřebitelů?
     Na závěr ještě slova  předsedy představenstva „Cenová  politika  společnosti VaK Kroměříž, a.s. je i přes soustavný tlak na nárůst cen vody pitné a vody odpadní dlouhodobě utvářena  tak, aby udržovala výši ceny vody pitné a odpadní pod průměrem cen v České republice a zároveň byla schopna zajistit zákazníkům vysokou kvalitu služeb v požadovaném rozsahu“.
      Domnívám se, že poskytovat služby spotřebitelům společností VaK Kroměříž a.s., tj. zajišťovat dodávku pitné vody, stejně jako odvod vody odpadní je primární záležitostí její činnosti, neboť pro tyto účely je společnost vytvořena a rozhodně již není zapotřebí deklarovat zásadní atributy své činnosti, alias povinnosti a snahy o co nejlepší kvalitu služeb, notabene když pro dosažení svých subjektivně definovaných cílů se zaštiťuje potřebou zvyšování ceny vody spotřebitelům. Jinými slovy: bohulibé cíle za cenu licoměrného jednání.

PS: Pokud je můj názor v článku irelevantní, omlouvám se. Děkuji.

24 komentářů :

 1. No ceny všeho, nejen vody v Kroměříži se zvyšují vždy a s předstihem - elektřiny o 10 %, když se zvedají platy a důchody. Přece to "přilepšení" na platech a důchodech neznamená nemá znamenat zvýšení životní úrovně obdařených, ale zvýšení životní úrovně kapitalistů, kam ty peníze občanů obratem putují.
  Pan senátor Kubera nám popsal v projevu v senátu, jak sofistikovaně pracují Romové. Čekám, že jeho vystoupení příští bude věnováno i druhému pólu parazitování na občanech - kapitalismu. Ono, když se na to podíváte střízlivě, je to jako přes kopirák, jen se o tom nemluví! Romovbé a kapitalističtí baroni, jaká to provozní shoda!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Parazit jako parazit. Ti první jsou ale důsledkem druhého. Anebo že by to byla genetická mutace?

   Smazat
 2. Jeden z největších zločinu našeho kapitalismu a jejich pohůnků, je privatizace životně důležitých surovin, mezi
  mimi i voda, která se celosvětově stává strategickou položkou.

  OdpovědětSmazat
 3. Názorný příklad ÚČELU DOTACÍ. Jsou to PODMÍNKY, za kterých je možnost dotace čerpat.

  OdpovědětSmazat
 4. Jasná zpráva , navíc se otestuje jak blbý je občan a kolik ještě unese. Elítě nahoře to vůbec nevadí ani médiím to nevadí. Levici v parlamentu máme jen pro okresu, nejsou tam za spodních 10 milionů, jsou tam jen za sebe.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Popište, jak by to mohla levice, tj. jen komunisté v parlamentu zařídit. Nešetřete podrobnostmi. To jako mají jít k řečnickému pultu a sdělit, že voda je drahá, musíme s tím něco dělat. První se zvedne Kalousek a lehce se uhodí do čela a začne řečnit. Dozvíme se, že to, co ví každý, on nevěděl. Opravdu se musíme podívat na hospodaření VaK. Navrhne pak zvýšit cenu vody. Parlament to až na pár komunistických hlasů odhlasuje. Nadávejte komunistům, že za tu bídu mohou oni. Zvolte si místo komunistů socany, aby už nikdo parlament jako komunisté neznervosňoval.

   Mezi přáteli redakce jsou jistě lidé, kteří si doma schovali volební program OF z roku 1990. Prosím, publikujte ho.

   Smazat
  2. On hovoří o levici,tj minimálně

   Smazat
 5. To je klasika. Pan Baťa se mohl zeptat autora článku v onom lokálním plátku, nebo rovnou ředitele VaK Kroměříž. To by ovšem pan Baťa musel stát o objasnění zmíněných výroků.
  Jenže o to pan Baťa nestojí. Raději sepíše článek o ničem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za to rozumíš všemu.....TY a tvoje odpověd o ničem!

   Smazat
  2. A o čem je ten článek?

   Smazat
  3. Anonymní kaštane 28. listopadu 2018 11:22

   Pan Jiří Baťa, nyni jste si velmi naběhl, má zde přezdívku: "Otevřený dopis!", on se totiž dotazuje na nespravedlnosti, nekalosti všude kolem sebe na zodpovědná místa.

   Jakým způsobem a kde, takto činíte VY, narozdíl od něho, nikde! Jelikož by jste se "klasika", optal pana Bati, co hodlá v této věci dále provést: "Ale, to kdyby tady byl váš tatínek, tak by jim vyhlásil válku" princ Václav Vydra s Čerty nejsou žerty?

   Ramón

   Smazat
  4. Ramóne, já, kdybych chtěl objasnit výrok pana ředitele VaK, tak se obrátím na něj.
   Jak byste se zachoval Vy?

   Smazat
  5. 26. 11. 2018, 23:08

   Komu:

   televize.seznam@firma.seznam.cz

   Vážená televize Seznam.cz TV, s.r.o., žádáme Vás o pomoc! Christiane Assange prosí kolegy novináře: „Vyzývám všechny novináře, aby se postavili za Juliana, protože jsou další na řadě.!"

   Smazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vem si už konečně ten RADOSTOL, uleví se ti. Pro psychopaty k dostani v každé hospodě na ucet Babiše. Musíš ale přinést potvrzeni o diagnoze. Ty ho ale jiste dostaneš. A pak na dovolenou na Krym. To by Ti taky prospělo

   Smazat
  2. Co myslíte? Radosta pracuje jako režijní pracovník nebo v akordu?

   Smazat
  3. Radosta nepracuje, on je jenom hloupý a k tomu ještě velký blb. V.J.Horák

   Smazat
  4. Ja bych hlavne Radostu ignorovala...Tolik se opakuje,ze uz nestoji ani za cteni natoz za komentare

   Smazat
  5. Radosta tak či onak, nad místním ansámblem užgryndaných čechomužiků, pravidelných to konzumentů výblitků lžidavida a lžidvořáka se tyčí jak Mount Everest nad hromadou jačího trusu při svém úpatí! :)

   Smazat
 7. Mnozí spoluobčané bez zájmu, někteří dokonce s nadšením přijímali privatizační propagandu, jak soukromé bude všechno lepší, jak se budou soukromníci předhánět kdo bude levnější a pečovat o zákazníky jako o své děti.
  Tak to tady už řádku let máme. Už jsme si zvykli na zdražování jako ustálený jev, který kdyby se zasekl nebo snad dokonce zvrátil, bylo by to známkou něčeho nenormálního.

  OdpovědětSmazat
 8. Zpíváme se soudruhem Radostou a s Deanem Reedem:
  www.youtube.com
  vyhledavač: DEAN REED Let there Always be Sunshine!

  OdpovědětSmazat
 9. Pane Baťo, stejně jako Vy patřím mezi kritiky současného režimu, ale tentokrát jsem neměl sílu Váš článek dočíst. S tezí, že čerpání dotací nemůže ovlivnit cenu produktu nejspíš ukazujete elementární neznalosti toho, k čemu se vyjadřujete. Pokud totiž čerpám dotaci, musím část záměru (investice), pokrýt ze svého, tím si zvýším náklady a pokud nemám padnout do červených čísel, řeším to cenou. Protože prodávám nepostradatelnou komoditu, ke všemu monopolně, je téměř jisté, že mi řešení tržně projde. Pokud jsem zodpovědným hospodářem, pak samozřejmě musím využít každou možnost investovat do budoucnosti tak, aby byly technologie nejen udržovány, ale aby nezaostávaly. V zájmu udržitelnosti, kvality a efektivnosti. Chápete? Je samozřejmé, že jako dnes ve všem, může i taková argumentace krýt ledajaký podraz, Logiku ji ovšem upřít nelze.

  OdpovědětSmazat
 10. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi, opět na sajtách Nové Republiky řádí agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A BURŽOASIE !!!!!

  Prosím soudruhy z redakce NR, aby NEPRODLENĚ zvýšili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší MILOVANOU Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti fašismu a Euroamerice.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu a putinistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 28. listopadu 12:26.


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 11. Ubohý, ubohý s.s. Baťa blbne z hladu!

  Ano, takto dopadají i ti nejinteligentnější z nás komunistů, putinistů, zemanistů a babišistů, když jsou dlouhodobě vystaveni hladu.
  Jak my roduvěrní Češi a Rusové víme, hlad je jedním z nejtypičtějších znaků kapitalismu a demokracie – viz podvyživený proletariát euroamerických zemí, z hlouposti nevolící své komunistické strany.

  Jak KONKRÉTNĚ blbne náš ubohý soudruh a soukmenovec Baťa?
  Nerozumí česky psanému textu, viz jeho ZOUFALÝ textík výše.

  Ano, stačí si POŘÁDNĚ přečíst „Cenové oznámení pro rok 2019“ té soukromokapitalistické (= na surový zisk zaměřené) firmy „Vodovody a kanalizace a.s. Kroměříž“: Není, zdůrazňuji NENÍ v něm žádná nelogičnost.

  Prostě se v něm píše, že díky úspěšnému čerpání dotací z Evropských fondů a z Operačního programu životního prostředí nemusela být cena zvýšena ještě víc.


  x x x x x x x


  Samozřejmě, že je to celé HNUS; v tom má drahý s.s. Baťa pravdu přímo Leninskou: V reálném babišismu, naší verzi ruského socialismu-putinismu, bude pitná voda ZDARMA, včetně tzv. stočného.

  Takže se přímo VNUCUJE zásadní otázka:
  Jak urychlíme dokončení současné přechodné vývoje, a tím vstup naší společnosti do reálného babišismu, kde bude spousta věcí zcela zdarma, a zbytek DĚSIVĚ levný?

  Odpověď je naštěstí VELICE jednoduchá, díky Leninu a Putinu:
  Chceme-li urychlit proces odstraňování kapitalismu a demokracie a nástup reálného babišismu, volme dál naše národní Vůdce Miloše a Babiše, s nimi KSČM a SPD.

  A za pár let se konečně dočkáme příjezdu neprůstřelných tanků nepřemožitelné Armády Ruské federace.
  Pak už – po odsunu a znárodnění – začneme opět budovat plnou parou.
  Budeme mít klid na práci, po práci legraci, a před tou legrací se vykoupeme ve vodě zdarma.

  Ano, Veliký Putin, BJJP, má schopnost poroučet nejen masám, ale i větru a dešti.
  Takže v naší Západní Asii bude pršet třeba denně, a voda - VODA ZDARMA - se bude všude valit proudem, jako oslavné písně na počest míru a socialismu-putinismu.

  Jednu z nich si můžeme zazpívat hned, ať zaplašíme chandru ze zhloupnutí druhdy moudrého s.s. Bati: Пусть всегда будет солнце!

  Ruská federace – záruka našeho návratu mezi nejvyspělejší národy Západní Asie!


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.