Reklama

čtvrtek 29. listopadu 2018

Macron skončí, jeho řečí se lidé nenají. Docent Eichler, znalec Francie, má jasné informace. Drahota, prezident bohatých, lidové hnutí odporu. Jde to rychle

Rozhovor s doc. Janem Eichlerem
28.11.2018 ParlamentníListy
Macron je prezidentem bohatých, má rekordní propad popularity, asi už nebude chtít znovu kandidovat. ParlamentnímListům.cz to po masových protestech ve Francii řekl politolog a expert na mezinárodní vztahy docent Jan Eichler. Připomíná, že šlo o spontánní akce, do kterých se zapojila střední třída, protože je zoufalá. „Macron je skvělý řečník, ale toho se lidé nenajedí. Tempo, jakým se prezident diskredituje, je hrozně vysoké,“ míní.


Pane docente, Francii nedávno zasáhly masové protesty, ulice dokonce hořely. Co bylo rozbuškou? Šlo o běžné demonstrace, kterými je Francie proslulá, nebo je to vážnější?

Vážnější to je, protože Macron rozhodl, že se zvýší DPH na pohonné hmoty, a to bylo už trochu moc. Cena dávno přerostla jedno euro za litr a Francouzi s tím jsou hrozně nespokojeni. Nadávají prezidentovi, že je prezidentem bohatých. Macron zase tvrdí, že je prezidentem zaměstnavatelů a vychází vstříc těm, kteří nabízejí pracovní příležitosti a potřebují úlevy na podnikání.

Tady se to střetává. On je na straně podnikatelů a lidé, kteří mají čím dál větší problémy, mu nadávají, že je prezidentem bohatých a je potřeba, aby také myslel na chudé nebo chudší. Dokonce jeden z mluvčích toho hnutí žlutých vest ho nazval Marií Antoinettou dnešních dnů. Marie Antoinetta tehdy lidem vzkázala, že když nemají na chleba, ať si kupují koláče. Toto dnes říkají o Macronovi. Navíc mu vytýkají, že proti nim postavil ozbrojené síly, hlavně četnictvo a také hasiče, přičemž pařížští hasiči jsou vojáci z povolání. To jsou skutečně ozbrojené síly. A lidé prezidentu Macronovi říkají, že je teď v mráčku ze slzného plynu obklopen policisty a hasiči, kteří tam nikoho nepustí. Demonstranti chtěli do blízkosti prezidenta jít protestovat, ale nemá dnes nikdo šanci se tam dostat.

Francie teď hodně vře a je zajímavé, že je to spontánní hnutí. Nejprve se všechno šířilo po sítích. Levice zaspala, zaspaly i levicové odbory, které v tom zprvu nejely a pořád hledají, jaký k tomu zaujmout přístup, ale dnes jsou až druzí.

Četl jsem někde analýzu, která právě zmiňovala i tuhle skutečnost, že protesty nebyly vyvolány odbory nebo levicovým hnutím, ale že do ulic vyšla střední třída, která se do značné míry cítí být zrazena i prezidentem, protože se po nich chtělo, aby ve velkém kupovali dieselová auta, a teď jim někdo říká, že mají přejít na ekologická řešení, která jsou drahá…

Ano, tohle tam je hodně silné. Nezapomínejme, že ve Francii je na všech dálnicích velmi drahé mýtné, což je dnes zhruba 60 procent ceny benzínu nebo nafty, a tím se všechno násobí. Spousta Francouzů dojíždí do práce svými auty. Je tam sice systém vlakového spojení, po Paříži je vynikající metro, ale mnoha lidem to nestačí, protože pak musejí dojíždět dál. Zní tam teď požadavek, aby se nejenom zpátky snížilo DPH na pohonné hmoty, ale také aby se zaměstnavatelé podíleli na nákladech svých zaměstnanců na dojíždění do práce, lidé volají po benefitech.

Francouzský ministr vnitra obvinil z vyvolání nepokojů při protestech „ultrapravicové buřiče“. Zaznamenal jsem též snahu to celé spojit s Marine Le Penovou. Bylo to tak?
Ministr vnitra není dlouho ve funkci, jeho předchůdce byl podstatně zkušenější. Marine Le Penová se tomuto bránila. Vyjádřila se na podporu demonstrantů, to ano. Jako jedna z prvních političek začala cítit příležitost, že by se k tomu mohla připojit, ale hned se distancovala od násilností, které protesty provázely, od rozbíjení luxusních prodejen, od rabování, zapalování a podobných událostí. Celé to ale po 50 letech začíná připomínat slavný rok 1968, který tam byl. Jaro 1968 tam také propuklo velice spontánně. Ani komunisté v tom zprvu nejeli, a že to tenkrát ještě nebyla okrajová partaj, ale silná strana, která měla tehdy přes 20 procent ve volbách. I komunisté k tomu tehdy chvíli hledali vztah, a než ho našli, bylo po všem. Dnes už je francouzská komunistická strana zcela okrajovou, ale překvapivé bylo, že ani odbory v tom nejdřív nebyly zapojeny a byly zaskočeny.

Lze říci, že to, co nyní ve Francii proběhlo, byl začátek nějakého delšího procesu, nebo to odeznělo a bude nějakou dobu klid, dokud v lidech zase „nebouchnou saze“?
Zatím se zdá, že vrchol, kdy v jednu chvíli jich bylo 200 tisíc, mají za sebou. Teď už to šlo pod 200 tisíc. Ale je to otázka. Barikády tam byly poprvé po 50 letech. Překvapilo mě, že to  ....  .... ....

(celý rozhovor najdete ZDE)

28 komentářů :

 1. Hloupé kecy. Ve Francii se stávkovalo a stávkuje, manifestovalo a manifestuje stále. Tento odborník je asi jako náš Kalousek

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:26 No, vy jste ještě horší, než ten Kalousek.

   Smazat
  2. To mohl napsat jen někdo, kdo v životě neslyšel Eichlera.

   Smazat
  3. 14:02,8:34
   Klidně si vylejte duši, ale zvoleného presidenta asi nějaké nepokoje nemohou sesadit. Zatím ve Francii je president volen v volbách a ne na ulici.

   Smazat
 2. Kdo to je Kalousek ? m

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Kdo to je Kalousek ?"
   Nevíš že je to bývalý nejlepší ministr financí celé naší Galaxie ?

   Smazat
 3. Frantíci mají to co chtěli . Zvolili si Macrona . Přijde doba , kdy budou moc rádi volit Marii Le Pen .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ti, co volili Macrona, by se měli mlátit pendreky vzájemně a neotravovat policii.

   Smazat
  2. Macarona je ceskej Janda z p...e ho nevynda. Miluje africany ale musi bejt svalnaty..
   I mirne zvyseni cen benzinu a nafty na lepsi vyzivu a zaopatreni afroarabu /proc neda neco S.Arabie ?/znamena velke zvyseni cen vseho.Protoze kapitalisti to vyuziji k vyssim ziskum a vlady tez...

   Smazat
  3. 1:15 Tak Janda je aspoň na chlapy! To tvůj fýra - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%BF%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%BC301.jpg

   je na chlapečky! Na oko se sice i voženil, ale když manželka zjistila co je zač tak vod něj utekla a totéž poradila svým dcerám! Co nejdál! Proto žijou na Západě a vnuky mu zásadně nepučujou! Proto je Olivřík Stounů nemoh vidět! Furt - "tak kdy už přijdou, chci si je natočit" a ten žůžovák kremelskej se jen uculoval, jako vždycinky když začne bejt vilnej, až mu lícní kosti trčely z tý jeho ugrofinský dršky jak sáně - a prej "až večer v soukromí" !!!!!:-))))))))))

   Smazat
 4. Prezident Macron je především ambiciózní lhář a HEREC (komediant). Vždyť, když se připravoval na komediantskou dráhu, byla jeho učitelkou komedianství jeho "matka" budoucí manželka.

  Která ho motivovala slovy: "Ty jsi v roli tak skutečný, že budeš jednou, můj malý PREZIDENT". A jak řekla, tak se také stalo! Herectví zde padlo na úrodnou půdu. Podívejte kolik lidí to v ČSSR, sežralo lháři, kulisákovi Havlovi a jeho kočujícímu ansámblu...!

  Zdraví Ramón

  OdpovědětSmazat
 5. Další hřebík do rakve macrona dobře mu tak je třeba volit Le Pen.

  http://svobodnenoviny.eu/istanbulska-umluva-a-pedofilie/

  OdpovědětSmazat
 6. Doma má bordel a nám chce radit. Takový mám nejrači. J.

  OdpovědětSmazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Historie francouzské komunistické strany v roce 1920!

   Většina od SFIO v Tours Kongresu založila francouzské sekce Komunistické internacionály (SFIC). Stal se Francouzskou komunistickou stranou, strana zná svůj maximální vliv po druhé světové válce. Od roku 1980 klesá, tvoří od roku 2007 koalici s názvem "Left Front".

   1920-1939: od Kongresu výletů do druhé světové války.

   1920: Kongres turné, počátky Komunistické strany
   Hlavní článek: Kongres výletů (SFIO).

   Celkový pohled na sál na kongresu Tours , prosinec 1920. Velký banner "Proletáři všech zemí, spojte se!. Je rozvinut pod praporem"Emancipace dělníků bude dílem samotných dělníků"!

   I první setkání CPF v Marseille, prosinec 1921. Zakladatelé: Charles Rappoport, Daniel Renoult, Ludovic-Oscar Frossard a Marcel Cachin.
   Agence Meurisse, Paříž, BnF.

   V roce 1920 kongres v Tours, většina aktivistů socialistů z SFIO, vedené Fernand Lorios, Charles Rappoport a Boris Souvarine, rozhodne se připojit k Third International, která byla založena v roce 1919 jako výsledek revoluce Říjen. Francouzská komunistická strana, byl pak volal francouzský sekce Komunistické internacionály (SFIC) je vytvořen: hlásá sama revoluční, i když nebude volit podmínky formulované Třetí internacionály vedené Leninem, Mezinárodní strana, národní strana, podobně jako Francouzská komunistická strana (PCF), je primárně částí třetí mezinárodní organizace, tedy název SFIC.

   Komunistická strana French (PCF) je politická strana francouzský z radikální levice. Hlavním členem organizace Levé fronty, protože odnětí Levicové strany, tvrdil, v roce 2018, 110 000 členů, které mají kartu (což je obnovení každé 3 roky), z nichž 55 000 členů k dnešnímu dni vkladu (měsíčně).

   Oficiálním orgánem strany je již dlouho noviny L'Humanité, která je nyní strukturálně nezávislá, ale stále velmi blízko. Mnoho časopisů je však s ním přímo spojeno jako s běžnou příčinou (Projektová revize před běžnou příčinou), progresivisty a ekonomika a politika. Jeho výzkumné struktury Espaces Marx a Nadace Gabriel-Péri publikují Thought, Cahiers d'Histoire a Transform!

   Strana je založena v roce 2004 Prosinec 1920 na kongresu Tours na kongresu francouzské sekce Dělnické internacionály (SFIO) vyzval, aby se rozhodl vstoupit do komunistické internacionály; většina kongresu, která se rozhodla o tomto členství, vytvořila francouzskou sekci komunistické internacionály (SFIC), která zůstala ve francouzské sekci Mezinárodní dělníci (SFIO).

   Důležitější francouzská strana v okamžitém poválečném období, strana je první levicová síla ve Francii. Jeho vliv a volební základna se postupně snižoval, PCF zejména předjíždění jeho soupeř na levé straně, k socialistické strany, v průběhuFrancouzské parlamentní volby v roce 1978, poté během francouzských prezidentských voleb v roce 1981.

   V poslední době PCF reagovala tím, že se zapojila do volební aliance, levicové fronty , zatímco udržovala další místní aliance, zejména s socialistickou stranou, ekologickou ekologickou zelenou nebo extrémními levicemi.

   V.Chramosta

   Smazat
  3. Parlamentní listy

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Putin-promluvil-o-Stalinovi-Mnohym-naskacou-pupinky-492729

   V.Chramosta

   Smazat
  4. Anonymní29. listopadu 2018 13:23
   Kliknul jsem levou myší a hle, už je mi jasno, proč Putin BJJP, je velký. Nepohrdá ruskými národními velikány, ale přijímá je do ruské tradice. To je státnické, postavit se čelem pindosníkům, kteří se stydí za svou, ruskou tradici.
   Ale abychom pro samou péči o Stalina, nezapomněli na to, co pro nás chystá Soroš BJJZ (budiž jeho jméno zatraceno). P.K.

   Smazat
 8. Makarón, to je takový Napoleon dnešní doby. Velké oči, velké cíle, malý mozek a pak ta babička, co ho komanduje k vyšším výkonům. A nakonec binec - binec na Šampus Elyzé a jinde. No a to by chtěl Makroleón šířit do Evropy. Ale jinak znáte úsloví soudruhů: čím je větší sociální nespravedlnost a bezpráví, tím bližší je revoluce porobených! A že by tentokrát vytryskly naděje lidstva z Paříže? Mají ve Francii moc hezkou hymnu, pod tou se to pochoduje! Tak jen Kapitále dál a výš, zatoč s občany, oni se ti odmění!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:27
   No srovnávat Makrona s Napoleonem? Na to musí člověk přijít jen když absolvoval universitu Seroše. To rovnou můžete říci, že Merklice je pokračovatelem Bismarka.

   Smazat
  2. No, on ten Napoleon nebyl vůbec žádný lidumil, potloukal se po Evropě s velkou armádou, pozabíjel statisíce lidí a velkým z něj udělala historie a jakási pochybná vazba na francouzskou revoluci. Byl to svým způsobem Hitler přelomu 18. a 19. století. Kdo ví, možná, že EU a NATO budou také za čas glorifikovat Hitlera, jen jim pro mauzoleum budou chybět ostatky. Co dobrého přinesl Napoleon Evropě, snad jen návody na agresívní války!

   Smazat
  3. 19:00
   S tím mohu souhlasit. Tedy že nebyl lidumil. Ale naproti Makaronovi byl geniální válečník. A dodázal přesvědčit lidi. Vlastně kdy získal svoji moc?
   Při obraně Francie. Takže srovnání s makaronem naprosto selhává. Ano sláva mu stoupla do hlavy. To se mnohdy stává.

   Smazat
 9. Nepatřím k žádné ideologii, protože všechny zklamaly a nakonec sloužily jen k oblbovaní. Vůbec nerozumím lidem, pro něž je politika koníčkem. V članku mne zaujala bojovnost lidu Francie, která byla inspirována zvýšením DPH na PH,cena u nich přerostla 1€ za 1 litr PH. Radujme se u nás se zlevňuje-dnes průměrná cena 1 litr Nat95 za 33,17Kč a cena 1 litru nafty za 33,51Kč. Neznám poslední kurz koruny, ale bude cca 1€ = 25 Kč... ?

  OdpovědětSmazat
 10. Macaron jest pervert zije se svou prababickou ma hebl ze by mohl delat foto na naborovy plakat wehrmachtu kde jistu Goldberg- zid byl omylem prodavan mladezi v Hitlerjugend jakozto zarivy vzor Arijce coz byl omyl jelikoz nebyl arijec a bila rasa cimz-to matl mladez a zcela spravne mel byti autor tohoto pomyleni postaven pred soud a spravedlive dle risskych zakonu ztrestan na hrdle a propadnuti majetku ve prospech 3 Rise

  OdpovědětSmazat
 11. No já si myslím, že v nacistickém německu by neuspěl. Při představě Gebse malého a kulavého ale geniálního (do doby ČT) desinformátora, který mněl mnoho milenek a se svou ženou děti. Tak na to by se chudák Makaron nezmohl ani kdyby se po..

  OdpovědětSmazat
 12. Nebo čeká na to, až ovdoví MaKRELA

  OdpovědětSmazat
 13. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi, opět na sajtách Nové Republiky řádí agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A BURŽOASIE !!!!!

  Prosím soudruhy z redakce NR, aby NEPRODLENĚ zvýšili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší MILOVANOU Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti fašismu a Euroamerice.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu a putinistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 29. listopadu 12:06.


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 14. Kdo přinese svobodu a demokracii do Francie? JEDINĚ Veliké Rusko!

  Ano, Francie musí být osvobozena nepřemožitelnou Armádou Ruské federace!
  Teprve potom budou tamní volby svobodné a nezfalšované.
  Teprve potom francouzské volby dopadnou dle našich představ.
  Jak dobře víme my komunisti a putinisti, v zemích, kde není přítomna nepřemožitelná Armáda Ruské federace (případně Rudá resp. Sovětská armáda), tak volby většinou dopadnou špatně.
  Existuje jediná výjimka, opravdu JEDINÁ, za celou lidskou historii, kdy volby dopadly dobře, aniž by v dané zemi byla přítomna ruská armáda: Československé Květnové volby 1946.
  Ano, my Češi jsme JEDINÝM národem v celé lidské historii, který vykročil na cestu ke šťastným zítřkům bez revoluce, bez přímé pomoci Velikého Ruska resp. SSSR.
  Zdůrazňuji „MY ČEŠI“, neboť Slováci si tehdy nevolili ani komunisty, ani národní socialisty, hlupáci jedni poevropštění.
  No nic, však jim to jednou POŘÁDNĚ spočítáme, po opětovném připojení „Slovače“ k našemu českému státu; o tom žádná.

  Zpět k Žabožroutsku:
  Přiznejme si, že nebude jednoduché vybrat vládu Francouzské autonomní oblasti Velikého Ruska, po osvobození Francie od kapitalismu a demokracie. V Žabožroutsku totiž neexistuje ani pořádná komunistická strana!
  Ano, PCF (Parti communiste français) nejenže plivla špinavou slinu na bratrskou internacionální pomoc našemu národu, PŘESNĚ TU pomoc Sovětského svazu, jež nás Čechy zachránila před okupací žoldáckými vojsky NATO a EHS v srpnu 1968: Příznačně pro svůj úpadek, na 36. sjezdu Strana odstranila srp a kladivo ze svého znaku; zůstala jen značně poškozená pěticípá hvězda … Prostě HNUS!

  Prostě: Veliký Putin, Budiž Jeho Jméno Pochváleno, musí PEČLIVĚ vybírat členy vlády a zastupitelských orgánů Francouzské AO Velikého Ruska.
  Snad jich mezi Žabožrouty, přeživšími budoucí osvobození, nalezne dostatek.
  Jinak bude muset dosadit nejen slovanského Gubernátora Dočasné vojenské správy Francouzské AO Velikého Ruska (ten bude AO řídit tak jako tak), ale i slovanskou vládu a zastupitele.
  Přitom, jak my roduvěrní Češi a Rusové víme, Žabožrouti jsou nevzdělaní, neovládají ani ruštinu ani češtinu.
  Jak by tedy rozuměli příkazům své ruskojazyčné vlády?
  Jak by prosili své ruskojazyčné zastupitele?!

  Inu, nemá to jednoduché, náš milovaný Vůdce všeho Slovanstva, Veliký Putin, BJJP.
  Ale On to zvládne – však není jen tak náhodou největším žijícím leninistou, že.

  „Všeobecné volby se konají a probíhají i v některých kapitalistických zemích, takzvaně demokratických.
  Ale v jakém ovzduší tam probíhají volby? V ovzduší třídních srážek, v ovzduší třídního nepřátelství, v ovzduší nátlaku, který vykonávají na voliče kapitalisté, statkáři, bankéři a jiní kapitalističtí žraloci.
  Nelze takové volby, i když se konají na základě všeobecného, rovného, tajného a přímého volebního práva, nazvat úplně svobodnými a demokratickými volbami.“

  (J. V. Stalin, projev na voličské schůzi v Stalinském volebním okrsku města Moskvy, 11. 12. 1937)


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.