Reklama

středa 28. listopadu 2018

Nebudete svítit, nebudete topit. Alena Vitásková, Štěpán Kotrba a další o budoucím osudu Česka. Šlo i o Rusko

28.11. 2018   PL
Alena Vitásková řekla, že po roce 1989, když se státní společnosti přeměnily na akciové, se začalo neuváženě investovat. Neuváženě prý proto, že nebyla prozkoumána ekonomická návratnost investic. Jmenovala například plynárenství, kde je po 30 letech prý až 300 tisíc přípojek bez spotřebitele a některé plynovody jsou využívány pod 50 %, a toto všechno musí zákazník zaplatit.Celý článek na PL...

Také se opřela do obnovitelných zdrojů. Podle ní potřebují neskutečné dotace a zdeformovaly ceny v energetice. Také se kriticky postavila k „liberalizaci“ energetických zdrojů, která podle ní nepřinesla větší zabezpečení dodávek ani další pokles cen po úvodním skoku.

Jan Skopeček se na energetiku díval pohledem ekonoma. Podle Skopečka bylo rozhodnutí Angely Merkelové skoncovat s jadernou energií povýšením enviromentálního aktivismu nad racionální uvažování. A dodal, že čím déle se budeme stavět k jaderné energii zády, tím více budeme ztrácet know-how s ní spojené.
Jako poslední hovořil politický analytik Štěpán Kotrba s příspěvkem „Odkud ta roura vede?“ To hned vysvětlil: „Vede z východu na západ. Ne naopak.“ A dodal, že zatím všichni hovořili o mírových podmínkách. „Když se někdo rozhodne, že ten kohout na tý rouře zavře, tak svítit nebudete,“ pohrozil analytik. A dodal, že zdroje jsou všude, jen ne na územích, která ovládáme. Hned ze začátku zmínil německý pojem Lebensraum neboli životní prostor a ukázal, jak se kdysi rozděloval svět. Po exkurzi do historie geostrategického uvažování ukázal mapy, kde se nachází ropa a plyn. Převážně v Rusku, zhodnotil. „Rusko není nepřítel, pokud obchoduje. Ale nedej bože. aby obchodovat přestalo. Pak je to medvěd, kterého není třeba rozzlobit,“ prohlásil. A dodal, že pokud bude Rusko chtít, může otočit směr, kam bude plyn proudit, protože Čína zoufale hledá zdroje energie. „Tak se nám může stát, že budeme bez tepla, bez polystyrenu na zateplení, bez akrylátových barviček, abysme si mohli vymalovat, bez světla a další si dovedeme představit,“ popsal katastrofický scénář. Vzkaz Západu je prý jasný, Rusko má možnost prodat své zdroje i jinde. A dodal, že my máme stejné zájmy jen s částí Evropské unie.

26 komentářů :

 1. Š.Kotrba šíří poplašnou zprávu, že Rusko může, bude-li chtít, nám nedodávat plyn a ropu. To je spekulace zoufalce, která může znamenat další špinavou hru proti Rusku. Kdo najde odvahu zastavit toto absurdní a nebezpečné divadlo?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na tvrzení p. Kotrby není nic absurdního. Jde jen o konstatování skutečnosti. Pokud se podíváte s širšího hlediska na vztahy západ - Rusko, zákonitě musíte najít velké množství rozporuplných výroků a konání. Bohužel, obvykle ze strany západu.
   Rusko buduje strategické plynovody do různých směrů. Tyto nemalé investice jsou podníceny snížením závislosti na odběratelích.
   Skutečností také je, že zdroje nevlastníme. Pokud budeme jako stát považovat zájmy silných států za své, potom jdeme po lávce se kterou houpe někdo jiný.
   ABC

   Smazat
  2. Čína bude zanedlouho potřebovat všechen ruský plyn. Proč ho tedy dodávat nepřátelům a škůdcům Ruska, když ho chtějí přátelé? Odpovězte si sami.

   Smazat
  3. 21:19 Na to je odpověď nasnadě.

   Smazat
  4. 21:19

   1) Protože dodávat jen jednomu a být na něm závislý je strategicky zničující.

   2) Protože není ani zdaleka vybudována extrémně nákladná, potřebná přenosová soustava.

   Smazat
  5. Čongové (samozřejmě i Rusové)tohle všechno vědí a situace náležitě využívají.

   Smazat
  6. Řešme to v rámci kapaně Za větší využití Paroubkových husitobolševických větrů ! Např. pro větrné elektrárny. Kdo z vás to má? Ještě tak vybudovat Buranův kanál Balt-Orient a můžou tím kanálem chodit oba dva i s pročínským Nečasem, kterého pokrytecky pomáhal shodit ?
   „Kdo čím zachází, tím schází,“ řekl Vodičkovi Švejk. Já jsem znal nějakýho kořalečníka Paroubka v Libni. Jednou se mu tam opil nějakej dráteník (možná Babiš) jalovcovou a začal nadávat, že je to slabý, že do toho leje vodu, že kdyby drátoval sto let a za celej vejdělek si koupil samou jalovcovou a vypil ji najednou, že by moh ještě chodit po provaze a nosit ho, Paroubka, v náručí. Potom ještě řekl Paroubkovi, že je huncút a šaščínská bestie, tak ho milej Paroubek chyt, votlouk mu jeho pastě na myši a dráty vo hlavu a vyhodil ho ven a mlátil ho po ulici tyčí na stahování rolety až dolů na Invalidovnu a hnal ho, jak byl zdivočelej, přes Invalidovnu v Karlíně až nahoru na Žižkov, vodtud přes Židovský pece do Malešic, kde vo něj konečně tyč přerazil, takže se moh vrátit nazpátek do Libně. Jó, ale v tom rozčílení zapomněl na to, že má ještě asi to všechno obecenstvo v kořalně, že si tam asi budou ti syčani sami hospodařit. A taky se vo tom přesvědčil, když konečně se zas dostal do svý kořalny. U kořalny bylo napolovic stažený roló, u kterýho stáli dva policajti, taky silně nabraný, když dělali vevnitř pořádek. Dopolovic všechno vypitý, na ulici prázdnej soudek vod rumu, a pod pultama našel Paroubek dva vožralý chlapy, kteří byli přehlédnutý policajty a kteří, když je vytáhl, chtěli mu platit po dvou krejcařích, víc prej žitný nevypili. Tak se trestá přenáhlenost. To máš jako na vojně. Napřed nepřítele porazíme a potom pořád a pořád za nim, a nakonec nestačíme sami utíkat.“
   Výňatek z knihy J. Haška Osudy dobrého vojáka Švejka, kapitoly: Švejkovy příhody v Királyhidě.

   Smazat
 2. Jakápak spekulace, pokud budeme Rusy donekonečna srát a okopávat jim kotníky, uvalovat na ně nekonečné saknce, tak se jednoho dne mohou nasrat a kohoutky zavřít. Já bych se tomu ani nedivil. Na tohle existue krásné přísloví "Nechčijte do studny ze které pijete. Aottj.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:12 Dokonale formulováno. :-)

   Smazat
  2. A čeho by, ty blbe, Rusové žili, když příjmy (hlavně od nás západoevropanů) z ropy a plynu tvoří polovinu příjmové stránky státního rozpočtu??? Už tak se maj blbě.

   Smazat
  3. 22.46 nejsme na svete jedini.Jeste jste si nevsiml?A nejbohatsi uz take skoro ne

   Smazat
  4. Na to, že se mají blbě, jsou Rusové zvyklí. Čína, Indie, Korea, Turecko, Balkán, Německo potřebují plyn a Rusko ho má. Staví plynovody. Rusové zvětšují portfolio plynových zákazníků. Rusové se mají za celou svou historii zatím nejlíp, mají největší díl demokracie, jako kdy měli. Před nimi je dobrá perspektiva zlepšování života.

   A co my?

   Kam jste nás to Havle, Klausi, Zemane zatáhli?

   Smazat
  5. Kde berete to přesvědčení, že Rusové se mají blbě? Abyste nebyli překvapeni. Poslechněte si Ladislava Větvičku, nedávno tam byl: http://svobodne-radio.cz/2018-10-18-studio-beta-ladislav-vetvicka-jak-se-zije-na-ukrajine-a-v-rusku/

   Smazat
  6. Pro 22 46:
   Chlapče, svět se vyvíjí mnohem rychleji, než tvoje myšlení, které se zastavilo v Jelcinově době. Zajeď se podívat do Ruska a potom žvaň. Za pět let bude Evropa pouhý druhořadý odběratel a Rusko bude růst jako Perský záliv. Ti také nemusí nic vyrábět a mají se jak prasata v žitě.

   Smazat
 3. Osobně jsem viděl oba dva řečníky Kotrbu a Vitáskovou, zajímavější by bylo pro občany pokud by z jejich úst zazněla jména původních vlastníků- bývalých nebo stávajících poslanců a senátorů-solárních parků z let 2009-10 pobírající tučné peníze z našich kapes.
  Obecné věty,které byly obsahem jejich vystoupení pro občany nemají význam.

  OdpovědětSmazat
 4. No konečně si i na NR všimli ekonomických postojů ODS.

  OdpovědětSmazat
 5. Dobrý večer všem, prosím, kdo je to ten Štěpán Kotrba? On je ekonom? Nebo energetik? Nebo co on je zač? Děkuji

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:01 -co Vy, jste ekonom nebo energetik? Jako anonyma Vás také neznám, tedy nemohu porovnat! Taky děkuji.

   Smazat
 6. Beru vše, ale věřím jen faktům a svému rozumu. Jedinou poznanou realitu, kterou nikdo zde neuvádí, je fakt že zatím nám zastavila plyn jen"bratrská"Ukrajina, aby tak vydírála Rusko. Díky našemu přípojení na Ingolstat jsme byli v zimě za vodou a dokonce díky reverzi jsme po staříčém plynovodu mohli dodávat i Slovensku. Když Putin nainvestuje do Nord Streemu miliardy, pochybuji že jej vypne. Obchod je obchod a Německo to ví. Jen naší pánové si pletou obchod s kšeftem a moc se nedivím, jestli mezi anonymními majiteli akcií u solárbaronů jsou i oni. Jinak si nedovedu vysvětlit že je povolili a nebyl-li to záměr, tak je lze dodatečně zdanit. Zrovna tak nechápu existenci anonymních akcií u stát.podniků, či podniků se st.dotaci. Těch pochybností je víc, stále mi chybí zákon o lichvě, řešéni problému OKD,Mostecké uhelné,Čepro,LTO... Zde jde o miliardy a mne hozená kost v podobě 50 melounů za Čápy neuklidní, já nechci polopravdy a nezapomínám.

  OdpovědětSmazat
 7. Topolánek solárni baron.Proto ta dotace.

  OdpovědětSmazat
 8. Pokud vím, tak solární plantáže si v té době pořídili v parlamentu skoro všichni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. S radostí oznamuji všem, že náš národ všechno překoná. Bez mobilů a netu v dobách totáče, jsme vždy hned věděli to co noviny, rádio ani televize nezveřejnily. Cenzura nás nikdy nedohonila. Nás nezničí ani Blackout. Vždyť ani utajené spisy z rozpracoványch připadů nezůstaly jen v trezorech a vždy našly cestičku ven. Dobrou noc.

   Smazat
  2. Osobně jsem viděl oba dva řečníky Kotrbu a Vitáskovou, zajímavější by bylo pro občany pokud by z jejich úst zazněla jména původních vlastníků- bývalých nebo stávajících poslanců a senátorů-solárních parků z let 2009-10 pobírající tučné peníze z našich kapes.
   Obecné věty,které byly obsahem jejich vystoupení pro občany nemají význam.

   Smazat
  3. Pokud vím, tak solární plantáže si v té době pořídili v parlamentu skoro všichni.Anonymní28. listopadu 2018 22:27
   Adresa k ověření by nebyla ?
   Konkrétní jména popř.kdo z nich je u koryt z poslanců a senátorů nyní ?
   Já vím pouze že celý podvod organizoval Urba,Mládek a asistoval Krejcar z ERU a další nevím.

   Smazat
 9. Tahleta báječná civilizace je v podstatě na hovno. Lidi se množí jak kobylky, a státy soutěží, který vyrobí a spotřebuje více energie. Kdysi se mi líbila ideologie maoismu. Každý bez rozdílu musel projít "převychováním", tedy i ouřadové a filosofové museli alespoň jit na dva roky makat manuálně.
  Udělali něco pro zdraví a získali manuelní zručnost. Dnes vyhazují peníze v posilovnách a společnost z toho nic nemá.
  Když už tedy mediálnš spějeme k totalitě, nechť je ta totalita alespoň zdravá pro lidi a planetu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.