Reklama

pondělí 5. listopadu 2018

Nohavica poděkoval za Puškina Okudžavou

Zdeněk Hrabica
5. 11. 2018
Vzedmutá hladina. Nejprve jsem zaznamenal ohlasy zvenku na vyznamenání Jarka Nohavici Puškinovou medaili od Vladimíra Putina. Jeden z mnoha mi přišel z dalekého Mexika. „Zaznamenala jsem, jak prý v Česku prudce klesá obliba Jaromíra Nohavici, okamžitě po vyznamenání Vladimírem Putinem. Jak je ta přízeň proměnlivá“, píše mi pisatelka, která dala s manželem život třem mladým Indiánům. A pokračuje: „Psi takoví nejsou!“


Je vejce opravdu podobné vejci? Není opravdu znovu něco shnilého ve státě dánském? Zub za zub nebo oko za oko. Nohavica nadzvedl pokličku na hrnci i na domácím sporáku. Nikoliv poprvé.

Cožpak jsme ksakru nezažili dobu, kdy nepřišel jedněm vhod zpěvák a skladatel Bulat Okudžava a druhým zase zpěvák a rebel Vladimír Vysockij, kdy jsme před dětmi schovávali gramofonovou desku s Krylovou nahrávkou Bratříčku, zavírej vrátka?


Byl jsem také mezi takovými, přiznám se i ze strachu, nejenom soudružka učitelka mohla být věrným Uchem vlasti.

Cožpak si nepamatujeme dobu, kdy nás slovně mocipáni skoro kamenovali, když jsme na stránkách Světa v obrazech publikovali v českých překladech básně Jevtušenka, Tvardovského, Vozněsenského, texty Vysockého? A ti, kdož nás hanlivě okřikovali, že jsme „pěrestrojčiky“ si později převlékli své kabáty. Byli to i ukomunisté. Před tím, než nás bičovali, že navazujeme prapodivné vztahy se sovětskými zajordánci, s ruskými Židy a jezdíme se učit do Pěredělkina, což bylo něco – ale ne příliš - podobné spisovatelskému zámku na Dobříši. Dodnes nám a mně to nemohou zapomenout.

Pak řekli a řvali do aleluja: „Nejsme jako oni!“

Dva z nich stáli před Národním divadlem 17.listopadu 1989 na Národní třídě a měli ruce do „véčka“. Pak vzývali Havla!

Poezie se vytratila z knižních pultů a nedostává se jí – té nové ani té v knihovnách.

Zardousili Karla Kryla.

Byl jsem možná jeden z posledních, kdo s ním deset dní před náhlou smrtí na německé ulici vypil v pražské vinárně Blatničce džbán vína.

Nostalgii, kterou často sdílím nad jeho hrobem na hřbitově v Břevnově, si ponechám na jindy.

Dneska po ránu povstala po létech tlupa bezpáteřních individuí, která se ve smečce vrhla na zpěváka, textaře, překladatele Jaromíra Nohavicu, prý nejenom zřejmého agenta StB, ale již i zcela nepochybně - nyní na agenta KGB, NKVD a CRU. Zahřímal Fendrych (každý víme své), Chuchma, dokonce i Topolánek (Hlavně se (ne)posrat!), od rána se množí na elektronických médiích další a jiní z českého podsvětí.

Stejnou Puškinovu medaili, jakou má nyní Jaromír Nohavica, má již i prezident Václav Klaus, od letoška ji má kromě Václava Klause a Jaromíra Nohavici objevitel krásy ruské písně a poezie a soutěže „Puškinova památníku“ a moderátor vystoupení Alexandrovců, Jiří Klapka.

A po ránu mně potěšil ohlas z krásné Moskvy, z velebného chrámu Nejsvětějšího Krista Spasitele (v místě, kde za Stalinovy éry byl po zbořeném chrámu bazén na koupání), že v ruštině je jméno Nohavica – v překladu Ногавица - vojenský termín. Tak se totiž jmenovala kovová deska, chránící nohy bojovníků ve středověkých válečných bitvách.

Pevně věřím, že teď ochrání podobná kovová deska i hlavu jednoho významného českého zpěváka, textaře, básníka a překladatele.

Psi takoví, jako někteří lidé, rozhodně nejsou! Jsou mnohem upřímnější.

Ilustrace: net

25 komentářů :

 1. Jarek to, co umí, má naděleno od Boha, o něj strach nemám. Je to bard, náš bard. Je u nás velmi mnoho rozumných lidí, kteří si i přes mohutnou mediamasáž dokáží uchovat zrdavý rozum.
  S článkem souhlasím, jen jednu výhradu mám - není to oku za oko, o zubu za zub, co by pro nás chátra kavárenská chtěla, oni by chtěli do nás kopat a my abychom je živili. Nepřátel se nelekáme a živit je nebudeme. Ona nám dojde trpělivost, číše je pomalu již plná. Právě takovým, jako je Jarek by ta chátra měla děkovat, že nám připomíná lidskost, krásno,že nám připomíná sounáležitost a upouští tak náš vztek.

  OdpovědětSmazat
 2. To co se strhlo proti Nohavicovi je samozřejmě smutné, ale zase z druhého pohledu: ,, není lepší písně, než li nářku nepřátel".

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kromě hysterických výlevů bezmocného vzteku nepřátel, sklízejících zaslouženě opovržení... Ta píseň se také dobře poslouchá.

   Smazat
  2. Skvele ste to obaja vystihli. Vďaka za stručnú a výstižnú poznámku! Nohavica je skvelý pesničkár. Dokázal to aj tým, že bez toho aby sa namáhal, dokázal prinútiť k spevu zbor Pražských kaviarenských povalačov. Môj profil Ukrofil.

   Smazat
 3. Zdá se, že je možno zaznamenat určité příznaky kýženého národního obrození.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:53 "Příznaky kýženého národního obrození"? O čem to, proboha, člověče píšete? Co je to za blábol?

   Smazat
  2. Ad 22:53 - souhlas, i když to mnozí (23:00) ještě netuší, asi nemohou.

   Smazat
  3. 23:51 Další blábol.

   Smazat
  4. 23:53Blábol o "blábolech"

   Smazat
 4. Ja uz bych se s nimi nezdrzovala....za tolik zajmu,vubec nestoji...Vzdyt jsou strasne monotoni....kdyz jim neco nejde pod nos,tak je dotycny ...udavac,uzitecny idiot, neci loutka a mel by tam,kde je zustat........S takovymhle repertoarem bych,byt jimi, uz radeji davno zmlkla,abych se dal neodhalovala (co je tim mineno,je snad jasne)

  OdpovědětSmazat
 5. Pane Davide. Něco o Vás svědčí, že na svých stránkách zveřejňujete články s hrubkama. Že Vám není hanba. Petr

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Petře 23:10 vesměs se ozýváte hloupostmi. Tentokrát to není o nic lepší. MUDr. David není korektor, Nová republika není profesionální web, ale výsledek dobrovolné práce zdarma. Co jste vy, co umíte, co znáte, že tak hloupě poštíváte? JiH

   Smazat
 6. To je dobré jak západní sluhové a bezpáteřní 0 kvičí každý nemusí být zaplacená loutka.

  OdpovědětSmazat
 7. Hniloba dánská z Dánska a nejen z Dánska, je i u nás. Je jí tolik, že pcháči ji cpou a cpou... všude.
  F

  OdpovědětSmazat
 8. Dodnes si zřetelně vzpomínám na moje první setkání s Jarkem Nohavicou, bylo to v Bratislavě ve VŠ klubu někdy v roce 83. Kromě písní odmítajících tehdejší režim a nesvobodu zaznělo i několik písní Okudžavy a Vysockého, pamatuji si na verš "pan Puškin jde po prázdném prospektu". Bylo to v době, kdy jsme zběsile nenáviděli všechno, co přišlo z Ruska. A najednou mě někdo vytahal za ušiska a řekl mi: neházej všechno do jednoho pytle, cožpak nevidíš tu nádheru ruské kultury? Měl takovou osobnost a autoritu, že ve mně překonal ten odpor a já se na ruský svět začala dívat jinýma očima. Nevím, do jaké míry si to uvědomovali ostatní studenti na koncertě, ale já tenkrát pochopila, co mi chce Jarek Nohavica říct. A za to mu děkuji, a myslím, že to je přesně ten důvod, proč dostal Puškinovu medaili. Zůstávám jeho věrnou posluchačkou, protože to, co vytvořil, přesahuje hranice této země, je to velký básník a muzikant. Baví, dojímá i varuje. Tak jako nepřestanu zbožňovat Cimrmany, i když poslední dobou výlevy Zdeňka Svěráka mě naplňují smutkem nad tím, jak takový duch nedokáže překonat frustraci z osmašedesátého. Docela by mě zajímalo, jak o tom smýšlí ostatní členové divadla, mimochodem.
  Tak to jsem chtěla říct, zdravím, Pavla

  OdpovědětSmazat
 9. Ano, Nohavica jim ukázal, že není jako oni.
  A to oni neodpouštějí! Ani náhodou ...

  OdpovědětSmazat
 10. Proč dělat z agentství pro stát něco nepatřičného. Když někdo pracoval proti legálnímu státu, tak se nemohl divit. Není ovšem agent jako agent. Komu tedy Nohavica uškodil? Mě naopak písničkami pomohl. Dnes je situace možná horší, stačí namalovat tykadla nebo mít tzv. nekorektní projevy jako Okamura, Bartoš.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co jsem pochopila tak Kryl byl a chtel zustat za hranicemi,takze maximalne mohl rici,jak se tam ma......Dnes ublizuji lidem,mnohem vice,kdyz podavaji ruzne zaloby za nazor atd

   Smazat
 11. Prostě u nás není vymahatelnost práva, ale vymahatelnost bezpráví. Proto každý lump může klidně od soudu odejít jako vítěz a pokud ne tak dostane z vězení vycházku na neurčitou dobu. (tj. nastálo). a obvinění bude stornováno nebo alespoň začerněno.

  OdpovědětSmazat
 12. Je věcí pana Nohavici, co si kde převezme. Když rozdávají medaile naši "drazí" krajané ze sudetoněmeckého landsmaschaftu našim zajisté vlasteneckým politikům to nevadí,stejně jako nevadí panáčkující ministr české vlády na sjezdu téhož. Když někdo dostane ocenění za nesporný kulturní přínos je to pro některé skandál. Holt balancování na hraně vlastizrady a plivnutí na hroby všech němci popravených už se tak nebere,že pane Dolejši, Topolánku a paní Marvanová.

  OdpovědětSmazat
 13. Kdysi dávno jsem potkal Jardu Nohavicu v Ostravském futuru , bývalý carefur . Bylo to v oddělení knih , prohodili jsme pár slov a hned jsem poznal že je to člověk od boha . Ještě jednou Jardo ahoj !
  Jsi geroj !
  Marcel .

  OdpovědětSmazat
 14. Myslím, že myšlení v této zemi už nikdo nezastaví, ani takyprofesor Fiala, Gazdík, ani Marvanová, ani Němcová, ani Kalousek. Dohráli, ale myslí si, že vyhráli. Podvodem při letošních volbách, když atomizovali národ, stát, systém, nic nezískali. Sami se nechávají vyznamenávat za kopečky, počítají agendy StB, sami fízlují, kde se dá.

  OdpovědětSmazat
 15. Pravda .
  Z těchto lidí se stali novodobý
  politruci . Volby projeli na celé čáře . Hlavně že straší národ že se k moci dostávají komunisté .
  A jako kde ! Ha-ha bimbi .

  OdpovědětSmazat
 16. Vazim si Jarka. Ze mel tu odvahu a jel si prevzit do Moskvy oceneni.Protoze musel vedet,co to u mainstremu a jeho prisluhovacu, vyvola. Snad se konecne dostanu na jeho koncert. Jarku Ty nas molodec.

  OdpovědětSmazat
 17. Kavárna uznává jen ty ceny, které udělují její organizátoři a milí krajané z landsmančaftu, co rozbili náš stát. Spojuje je s jejich milým krajany nenávist k Čechům. Proto řvou, mlejnci zlobní. Jarka Nohavici si vážím a už aby zase někde v mém okolí koncertoval. Jeho koncerty jsou oázy duše. Slovanské.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.