Reklama

středa 21. listopadu 2018

OBŽIVLOST: HLÍDACÍ HYENY DEMOKRACIE

Ivan Hoffman
21. 11. 2018  KulturníNoviny
Novináři mají stále horší pověst. Není to ale pouze jejich vinou. Jméno novinářům nejčastěji kazí lidé, kteří příslušnost k novinařině pouze předstírají, přičemž ve skutečnosti jsou placeni za obalování reklamních spotů. Soukromá média, jak známo, nežijí z toho, že si čtenáři, posluchači a diváci kupují jejich obsah. Naprostou většinu soukromých médií živí inzerenti, kteří si u nich kupují čtenáře, posluchače a diváky. Program se vyrábí s ohledem na to, že zisk médií závisí na výši sledovanosti. Podle toho program vypadá. Obal na reklamní spot musí být atraktivní, zábavný, přitažlivý. Soukromá média jdou vstříc poptávce, vědí, čím se zavděčí své cílové skupině a v tomto smyslu je žoviální vlezlý balast, obalující reklamní spot, tvořen zcela profesionálně.

Soukromá média předstírají, že svým programem slouží veřejnosti. Vedle zábavy nabízejí zpravodajství, reportáže, informují o politice a s oblibou se věnují investigaci s tím, že si pro sebe nárokují status hlídacích psů demokracie. Potíž je v tom, že ve snaze zaujmout, šokovat se občas privátní média místo odhalování pravdy prezentují hyenismem. Nezřídka jde pokleslý bulvár ruku v ruce s politickým aktivismem což je z novinářského hlediska profesní diskvalifikace na druhou. Ale dobře, stále jde o obalování reklamního spotu a pokud hlídací hyeny demokracie shromáždí početné publikum na prodej inzerentům, zaslouží si svou provizi.

Skutečný malér spočívá v tom, že se ta investigativní zvířata pečující o demokracii, respektive parazitující na demokracii, lehce spletou. Ze psa se stane hyena, hyena se polepší na psa, anebo je někdo současně privátní hyenou i veřejnoprávním psem: prase aby se v tom vyznalo. Pendlování investigativců mezi novinařinou a novinářským byznysem vede na jedné straně k legitimizaci bulvárního hyenizmu a na straně druhé k devalvaci slušné novinařiny. Vše pak splyne v amorfním mainstreamu.

Měl bych teď asi obligátně připojit pár osobních vzpomínek na aktéry aktuální kauzy, oscilující mezi hledáním pravdy a hyenismem. Strašně se mi ale do toho nechce. Řeknu jen, že se mi ze všech těch hlídačů demokracie zvedá žaludek.

- - -29 komentářů :

 1. Je to jen další zločin kapitalizmu !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Autor zapomina na hlavni duvod toho medialniho besneni bez hranic, totiz zisk pomoci senzaci, sokujich nesmyslu bez konce ,zkrivene zboznovani upadajicich zmetku vseho pseudokulturniho, a v neposledni rade obetava snaha propagandy ruznych prikazanych ideologii , fasismu, bolsevismu,bankovniho korporatismu ,a stupnujicicho se zotroceni a zbidaceni nas vsech...
   Cas od casu vypuknou na nas Nepricetne epidemie VZTEKLINY a masakru zfanatizovanymi posluhy..
   Autor by jiz mel videt ,ze KAZDA DEMOKRACIE JE KOJNA A DOBROTIVY vYCHOVATEL A PRITEL PRI zrodu a vyvoji tech NEJHORSIch FASISMu, NACISMu , BELSEVISMu A KAZDA DEMOKRACIE TAK ZACINA A KONCI...Cili je jen prechodny system , umoznujici dalsi pripravy , zbrojeni atd. na valky a masakry. Neni zatim mozne pro ne po skonceni svetovych valek zacit ihned nove. To se musi pripravit a vezme to cas. .Dnes se to resi permanentnimi oblastnim valkami , protoze jinak by system neprezil. Ovsem vzdy pod ROUSKOU demokracie , vsech zlocinu puvodce...
   Ovsem v prubehu neni mozne zabranit ze systemy straslive DEGENERUJI do abnormalnich uchylnosti vseho druhu. Neuveritelna zhovadilost pak vzbuzuje a provokuje a mobilizuje v nas ty prastare instinkty na obranu vseho ziveho a take normalniho...

   Smazat
  2. Nejen zisk ale s tim spojeny TAKE Rust MOCI zlocincu a jejich po zuby vyzbrojenych armad atd..
   System kterymu nadavaji Lidsko-Pravni demokracie vsech svobod je zalozen na : kdo ma penize ,ten ma moc nad svetem /vic penez vice moci/,a tak vyvoj zbesily vyvoj banditismu a masakru , potlaceni veskereho zivota na zemi a tech ostatnich co nemaji nic, a nechteji mit ani bohatstvi a s tim moznosti terorizovat ostatni , nikdy zda se nema koncu..

   Smazat
 2. Pane Hoffmane, proč už nejste v pondělí na Dvojce v pořadu Jak to vidí ? Při poslechu vašeho pořadu jsem měl obavy, aby Vás nevyhodili. Vaše názory byli asi často v rozporu s "názorem" rozhlasu. Ten holt vybírá od všech peníze, ale má svobodu jen pro někoho.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. já myslím že Ivan už si v čro neškrtne. Je příliš nezávislý a tu almužnu co od nich dostával za svoji novinářskou čest asi nevymění. Obávám se že to je po Petránkovi poslední mohykán naší žurnalistiky. a taky Zlín, že ano... vidlák to je daleko od prahy. )))

   Smazat
  2. Pane Slávku 21. listopadu 2018 21:21 asi Vás zklamu?

   Pana I. Hoffmana, tak jako J. Petránka jsem s oblibou poslouchal na Radiožurnálu a vážím si jejich VEŘEJNO PRÁVNÍ (socialistické) PRÁCE, hrazené i neposluchači a nediváky ČRo a ČT.

   Ale nemohu nezapomenout (Vy píšete něco o almužně z ČRo), tuhý boj p. Hoffmana za nezveřejňování své veřejno právní almužny, kdy zuřil v tom se velice mýlíte, je mi líto.

   Díky jeho zarputilosti proti zveřejňování platů "státních zaměstnanců v ČRo a ČT", kdy pan Ivan nepochopil (?), že je placen lidem a lid má PRÁVO na tyto informace? Vyplulo na povrch, že se jeho angažmá v ČRo jemu honoruje "almužnou" 70.000,-Kč/měsíc? Pár hodin vysílání, žádný Jaromír Soukup nonstop.

   Pan Hoffman tuto sumu nikdy nerozporoval, pouze funěl vzteky, jak je nevhodné, rýpat se mu do koncesionáři plněné peněženky. Událost je to staršího data a o něčem to vypovídá?!

   Peníze až na prvním místě! Nevěřím ve stejnou hamižnost u pana Jana Petránka ...

   Ach ty prachy, krásný blízkavý prachy, nejsou všechno, věčné bytí si za ně nikdo nekoupí ;-)

   Ramón

   Smazat
  3. Ramón 23:05, jako vždy, pohledem z jediného bodu. Příkladmo paní Macronová, z ánfasu fotogenická interesantní dáma. Z profilu, no pro některé opice, pro někoho sex idol.
   Ne tak Ramón. Jedno nebo druhé, nic mezi tím.
   Vezměme Ivana Hoffmana. Za 70 tisíc Kč měsíčně si v ČRo říkal to své. Možná tak dlouho, že o těch 70 tisíc Kč přišel. Zatím co jiní za stejnou i vyšší částku nic neriskují a hned a pořád vycházejí šéfům ČRo každým tím slovem a pokud umí, tak i hlasem vstříc. Jak jim na očích vidí.
   Já vím, 70 tisíc za kus řeči pro ČRo není zrovna málo ale. Kdopak by tam za pár šupů kvákal jak, si panstvo přeje?
   Žasnu, jak lacino nás řečmi krmili totalitní novináři. Není divu, že mnozí z nich přeběhli. Zbylí, byli asi ti poctivě přesvědčení. Z toho soudím, který systém je ten doopravdy nemorální.
   Ramón, Ramón to má jednodušší. Hoffmana prostě neocení, když všehovšudy jen 70 tisíc kaček vidí.

   Smazat
  4. to se nam to žije když nas plati za žvaněni přestože někteři by radi neplatili a kupovali jen co chtěji protože tak to v kapitalismu chodi a to vi i pansoudruh hoffman sam žijici v komunismu na čro stejně jako jeho genose kameraden co si ty media zprivtizirovali udajně qvuli vovčanum aby nezvlčeli

   Smazat
  5. Pabůvole, Pabůvole 22. listopadu 2018 5:13

   Zde si v mnoha bodech,protiřečíte v nazírání na I. H.: "Já vím, 70 tisíc za kus řeči pro ČRo není zrovna málo ale. Kdopak by tam za pár šupů kvákal jak, si panstvo přeje?".

   Čekal jsem, že budete z vašich mnoha bodů opakovat cca 30-letou, věčnou mantru o závisti a nevyspělosti občanů, pochopit výšši demokratických, "svobodných" příjmů, brebend povinně hrazených nesvobodně lidmi, zaměstnancům státu (lidu).

   Pan Ivan Hoffman jako "inteligentní" člověk, by měl jako jeden z prvních pochopit, že jeho veřejnoprávní příjem musí být pod viditelnou kontrolou jeho plátců koncesionářů (lidí).

   Bohužel on se zachoval jako křeček a tím na sebe upozornil, jakou má druhou stránku svých privilegií a lidi se začli zajímat, až se jeho příjem jemu k nevůli zveřejnil. Co je tajné, to většinou něčím zapáchá!

   Kolik peněz by obdržel v soukromém rádiu North music, by byla jeho věc!

   Ještě pro vás, příspěvky se čtou od shora dolů ↓↓↓, můj první odstavec, jste účelově vynechal, zřejmě jste zvyklý číst až odkudkoliv, ale to slovo Ramón, to vám imponuje, když jej tolikráte opakujete.

   Tak jenom pro vás!


   Zdraví Ramón, Ramón, Ramón

   Smazat
  6. Obavy mit nemusite. Aby se zachovalo predstirani demokracie ,diversity, lidskych prava a vseho toho, obcas se objevuji objednani jedinci s mirne jinymi , odlisnymi nazory a hraji roli na prohlubovani demokracie atd... Tak se udrzuje v myslich nevinnych volicu dojmy ,vyrabene temito podvody,ze jde vse jako v opravdove demokracii,.
   Kdyby porad mleli vsichni to same dokola , vzbudilo by to ovsem podezreni Herky jerky, a zacaly by ruzne konspirace ...

   Smazat
 3. Pan ivan hoffman se začíná bát, že je to zničí všechny, a to se bojí správně. Neřekl nic, co by si každý slušný člověk dávno nemyslel. Lidé s vámi pohrdají, zvedá se jim z vás kufr, nebo vašimi slovy žaludek, a tak je to správně. Jste hnusná a odporná žumpa. Najdnou pro-citá-te? Protože víte, že vás lidi už mají dost? Styďte se. To jediné, co vám pomůže, je přidat se na stranu lidí. Postavit se za lidi, kteří se, narozdíl od vás živí slušnou prací, pracují poctivě a nemusí se stadět sami za sebe. Hanba, hanba vám na věky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 21. listopadu 2018 20:45

   Takhle to dopadá, když se paušalizuje a navíc směrem k člověku, o kterém nejspíš nevíte nic jiného, než že je novinář. Pan Hoffman má už léta sloupek na Deníku, přečtěte si něco od něj a pak se chyťte za nos. Patří k těm několika málo novinářům, který nikdy nešel za hranici slušnosti a vždycky byl "na straně lidí", jak říkáte. Živí se poctivě tím, co umí (a výborně) a musí být opravdu zhnusený, když takhle riskuje. Zaslouží si úctu v téhle nové normalizaci a to, co tu napsal, se zcela jistě líbit nebude. Ono není špatné, občas, než někoho začnete osočovat, si o něm předem něco zjistit. Pane Hoffmane, nepřekvapil jste mne, díky.

   Smazat
  2. Stavět se za lidi? A z čeho budou žít? To si můžou dovolit snad jen vysloužilí novináři v důchodu. Ale stejně, málokdo by k tomu měl motivaci.

   Smazat
  3. 21:27 - živí se poctivě, ale bojí se, že je to zničí všechny, a to se bojí správně. To pan ivan hoffman ovšem pláče na vlastním hrobě. Je to věc stavovské cti. Jen začíná chápat, že to byla chyba, že jsou věci, které mají svoji hodnotu a kterou je třeba bránit. To si sice uvědomil, což je dobré, ale poněkud pozdě. Po bitvě je každý generálem. Všichni vědí dávno, co pan hoffman nyní objevil. To z něj hrdinu nedělá, na to měl myslet dříve. Že je jednooký král mezi slepými, nyní již dost možná. Slyšela jsem ho v rádiu tisíc a jedenkrát, ale nikde mne ničím nedojal, vždy takové jakési konsensuální vyvážené klišé, dost na oko, něco v tom duchu, o čem sám píše, s takovým marketingovým místy až průhledným a připitomělým nádechem, labuť našich zasmrádlých novinářských rybníků. Nyní procitá, protože pochopil, že jde do tuhého, a díky bohu za to. V té záplavě novinářské blbosti snad zůstane výjimkou, to mu ze srdce přeji.

   Smazat
  4. Anonymní 21:48

   Teda vy jste ale přísná. Nelze však než souhlasit.

   Smazat
  5. hoffman a sylva šporek dva svazaci jako kadrove rezervy předlistopadovych komunistu a podle to taky pišou a doji platce dani tedy i těch kteři ani nevědi že existuji

   Smazat
  6. Kádrovácká špíno 7:27 - nejde o to, kdo to píše, ale co píše. Hofmana zahazovat kriplovským rčením o "kadrových rezervách předlistopadovych komunistu" může jen člověk slabého ducha, bídného charakteru, zlé vůle a zcela neinformovaný. Zkráceně blbec.

   Leo

   Smazat
  7. Leo-parde 9:03

   Vy máte pana Ivana Hoffmana nastudovaného a píšete o nějakém kriplovi Hofmanovi, to je úcta ke jménu, styďte se!

   Plně souhlasím s pisatelkou anonymní 21. listopadu 2018 21:48 o jeho kádrovou stránku jsem se nezajímal, proto ji nemohu posuzovat, avšak finanční požadavky má jako Vladimír Železný st. nebo ten Janek, Ledecký, JUDr. (wóóów)? Ten co si také říká zpěvák, já ho omylem slyšel pištět na ostro s kapelou (hrůza)! To jen na okraj.

   Ramón

   Smazat
 4. Pravda vyděsí - media jsou v prvé řadě hlídacími psy toho, kdo vládne. No a lid to v současné době určitě není.

  Štefan

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Štefan SUPER krátce a výstižně.

   Smazat
 5. Tak to je na superslušného Hoffmana neobvykle ostré. Měl by napsat nějaké paměti a vydat je pod pseudonymem, rádi bychom si přečetli insiderskou zprávu o poměrech v novinářské branži od inteligentního účastníka. Ale na to je moc slušný, bohužel.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 21. listopadu 2018 21:44

   Napsat knihu? Ta by byla tak drahá, že by si ji mohli dovoli koupit, jen ti, o kterých by psal! Nás by to dílo zrujnovalo, vždyť tu jsme všichni pod EXEKUCÍ, jak nas nazval somrující boháč Jakub Janda, buzno herec EH.

   Ramón

   Smazat
 6. Investigativní novinář = Bakalův zaměstnanec, který se ničeho neštítí, takové prase a to urážím užitečné zvíře.

  OdpovědětSmazat
 7. Aby člověk pochopil smysl médií, tak si musí představit, že stojí na kopci a kouká do nádherné přírody kolem sebe. To je realita. No a pokud se na ten kopec nedokáže dostat, tak si o něm nechá těmi, co tvrdí, že tam byli napsat. Zde ale už je to o subjektivitě daného novináře. Mohle se předtím špatně vyspat, trápí jej větry, či přemahá kocovinu, při výlezu dostal vlka - stačí drobnosti k tomu, aby objektivita byla ta tam. Je tedy ovlivnitelný a to nejen osobními drobnostmi, ale i výplatou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takto bych hodnotil snad pohled blogerů. Ale u novinářů, kteří se tím živí, je myslím jejich pohled již předurčen jejich hmotným zájmem. Resp. zájmy těch, kteří mu poskytují možnosti obživy.
   Kdo by kousal do ruky, která jej krmí.

   Smazat
 8. Pouze zaplacený trollové kteří budou za prachy psát ty největší svinstva.

  OdpovědětSmazat
 9. Ale tak vždyť je to hnus. A když to říká jeden z nich, tak už je to opravdu hnus nepřehlédnutelný. Já bych si opravdu přála, aby si to ti dva "investigativci" odskákali, jako výstraha pro ostatní, co neznají žádné hranice a zákony pro ně neplatí. Oni se totiž cítí jako vyvolená elita, co může ničit lidi, vláčet je bahnem, dokonce předělávat výsledky voleb, svrhávat vlády a pod. Je to "kasta", která se zcela vymkla kontrole. Tímto děkuji všem poctivým novinářům, o kterých jsem tu nehovořila a bez nichž bychom nevěděli, co dnes víme. J.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Místo "vymkla kontrole" jsem chtěla napsat "utrhla ze řetězu". Kontrolovaní oni určitě jsou, svými chlebodárci. Právě ta to utržení ze řetězu jsou jimi placení... J.

   Smazat
 10. Také lituju, že pana Hoffmana neslýchám na Čr. Netuším proč se zde píše o penězích, na těch je přece založený tenhle spotřební cirkus. Názory měl vždycky své a pokaždé jsem si říkala, jeden z mála. Pokud má někdo jiný názor je možné o tom hovořit, ale hned zavrhnout? Nejsme jako oni že? Těm dvěma hyenám bych přála pořádné vytrestání. Četla jsem na PL úžasný článek od prof. Budila doporučuji, slyšela jsem o něm poprvé v životě.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.