Reklama

neděle 25. listopadu 2018

Oceňovaný kurdský režisér a dokumentarista Kazim Öz byl v Turecku zatčen jako terorista

Martin Kunštek
25. 11. 2018
V sobotu 24. 11. 2018 byl zatčen jako terorista kurdský režisér Kazim Öz. Nikdy v životě nedržel v ruce pušku, granát ani jinou smrtící zbraň. Přesto mu hrozí nejméně 6 let vězení. Terorismus je kouzelné Erdoganovo zaklínadlo, s jehož pomocí se turecký diktátor zbavuje všech, kdo mu nepřitakávají v jeho plánu na totální islamizaci a osmanizaci země. Kazim rozšíříl řady více než 72 tisíc lidí, které Erdoganův režim od podivného "pokusu o převrat" vězní.


Celý uplynulý rok běžel v kinech v ČR Kazimův poetický film Zer. Za tento hraný film, je oslavou krásné kurdské krajiny a složité historie byl jeho autor oceněn mnoha filmovými cenami. Na festivalech od USA, přes Německo, Francii a až po Japonsko. Kazim je ve světě znám především jako dokumentarista. Natočil řadu filnů nejen o kurdské historii, ale i o přírodě. Mnoho z nich může sloužit jako reklama, která lákala turisty k návštěvě krás země, jež je nyní součástí Turecka.

Kazim Öz v kině Aero v Praze

Čeští diváci měli možnost Kazimovu tvorbu poznat právě z Zilmu Zer, jehož uvedení v ČR realizovala moje žena. Na internetu lze najít řadu dalších především dokumentárních filmů tohoto Kurda s citlivým filmařským okem. Během promítání a následných debat se jeho tvorba stala známější díky možnosti si s ním povyprávět na besedách. Kazim přijel nejen na českou premiéru, ale i na zatím poslední promítání v říjnu. Nyní se mi však vybavil kus rozhovoru, který s ním při premiéře natočila moje žena, a jenž byl zveřejněn v Parlamentních listech. Měl titulek "Turecko se stává jedním velkým vězením pod otevřeným nebem". Kazim v něm popisoval praktiky tureckého režimu. Zatýkání už za to, že si člověk píská kurdskou národní píseň. Jejich obdobu naší hymny Kde domov můj.


Popsal chmurnou atmosféru plíživého utahování šroubů islamizující diktatury. To bylo čtvrt roku před prezidentskými volbami a před změnou turecké ústavy. Nová ústava dala Erdoganovi stejné diktátorské pravomoci, jako získal Adolf Hitler po požáru Reichstagu. A režim skutečně ještě přitvrdil. Známá kurdská zpěvačka Hozan Cane byla v létě zatčena za to, že zpívala kurdské písně na volebních mítincích kurdské strany HDP. I přes masivní represe ze strany armády a policie se této kurdské straně v červnu podařilo ve volbách dostat s 13% o parlamentu. Minulý týden byla zpěvačka odsouzena na 6 let vězení za podporu terorismu. Během minulých čtrnácti dnů byla mj. zatčena řada akademiků z Istanbulské univerzity.

Nyní už tedy sedí ve vězení pod střechou i Kazim. Neuchránilo jej ani to, že jeho filmy dostávaly na světových festivalech mnoho ocenění. Ani to, že svojí tvorbou přinesl do Turecka statisíce dolarů, eur a jiných deviz.

Kazim Öz s autorem článku a Janou Maříkovou
Toto je pravá tvář tureckého režimu - vězení. Režimu, který se bojí kritizovat politici na Západě i na Východě, protože doufají, že se přikloní právě na jejich stranu - v rámci "stabilizace" regionu - a že právě od nich bude nakupovat zbraně za miliardy. Jak řekl včera jeden můj kurdský přítel - v Turecku a Afrínu neprohrávají Kurdové, ale Západ a jeho proklamované hodnoty.16 komentářů :

 1. Šojdrová chce do Česka zavlíct fakany teroristů!!!

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201811258551924-europoslankyne-prvni-sirotci-cesko/

  OdpovědětSmazat
 2. Boj proti "terorismu" a boj za "lidska prava" jsou nejvetsi soucasna zaklinadla.....V jejich jmenu se muze pachat,kde co...hlavne svinstva

  OdpovědětSmazat
 3. to je zase lež, v Turecku například existuje vysílání v kurdském jazyce, nechte těch lží už. Oceněný držitel Nobelovy ceny míru Obama má na svědomí kolik statisíců obětí? To přece nemá žádný punc, že někdo dostal na Západě nějakou politickou cenu. Já už nemám opravdu slov, já už ty Kurdy s tím permanentním lhaním nemůžu ani cítit, pracují pro CIA a Mosad dnes a ty opravdu nemá Erdogan v lásce, co pracují v zájmu USA proti vlastní zemi.

  OdpovědětSmazat
 4. to je zajímavé, že když tady dostal pan Smetana z Olomouce 100 dnů basy za to že nemaloval politikům rohy, tak pan Kunštek mlčel. Když zde zabácnul Kubice Jourovu, tak ten samý člověk zase mlčel, když se spustila Kubiceho zpráva proti Paroubkovi, že zavraždil Mrázka, tak člověk zase mlčel. Není to divné, že když se dějí sviňárny u nás, tak ten člověk mlčí a když se něco uděje v zemi, o které nic nevíme, tak tu píše litánie. Kdo ho platí?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je tedy geniální argumentace...

   Smazat
  2. Ty si raději přečti po sobě ty svý výtvory, než to pustíš do světa,kašpare!

   Smazat
 5. To, že nikdy nedržel zbrań ještě neznamená, že není terorista. Ale také jim nemusí být. Těžko říct o co v Turecku jde.
  Byl jsem v Turecku nedávno, ne v rezortu, ale cestovali jsme po této zemi obytným autem. Mluvili jsme s řadou lidí. O Erdoganovi se mluví jako "otom jehož jméno se nesmí vyslovit"
  takže natom na jednu stranu něco je. Na stranu druhou jsme nepoznali sebemenší známky nepřátelství,strachu, náboženské nebo národnostní selekce. Naopak!
  Jenom perličky: Kurdové v uniformách turecké armády na řecké hranici. Portréty politika na každém rohu, ale není to Erdogan, je to zakladatel sekulárního státu Ataturk...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. U nás jsou trestáni vězením i lidé za trestné činy s klíčovými frázemi v popisu skutkových podstat - například "...podpora a propagace...", "... popírání...", "...za schvalování...", "...za vyvolávání nenávisti k..."

   A kdo z nás, včetně autora, zná turecké právo a jejich obdobné skutkové podstaty? Kurdové a jejich boj v Turecku jsou výbušnou směsí, jako u nás podpora fašismu, schvalování/popírání holokaustu, atd.

   Takže si počkejme na konkrétní informace, za co přesně sedí.

   Smazat
 6. Turečtí trollové, jděte do....víte kam. V Turecku se zatýká denně - každý, kdo je Erdoganovi nepohodlný. Paranoidní diktátoři nejsou nic nového pod sluncem. Od "puče" je to 72 000 lidí, teroristů. Zejména anonym 21:43 si dá bobříka mlčení nebo rovnou může hlásit MIT, co jsme napsali.

  OdpovědětSmazat
 7. Údaje máme bohužel až velmi přesné....na nic čekat nemusíme. Je to už přes dva roky pořád dokola jak přes kopírák. Ale milovníci diktátorů si holt pokoj nedají a budou kvákat to samé co Erdogan.

  OdpovědětSmazat
 8. nechci e ho zastávat ani jeho praktik ale já se tomu pohanskému turku nedivím že o kolem sebe řeže hlava nehlava mě kdyby chtěli oddělat i s celou rodinou tak si na ně taky posvítím a tam je jádro pudla a pokud vím tak menšina by měla poslouchat většinu alespon o tom je tzv demokracie a nebo že by menšina měla diktovat co má dělat většina o tom jme se učili že je to diktatura a pokud je mi známo tak ten pohanskej turek vyhrál s velkou převahou volby a má o hodně větší podporu u svého národa než ten úchylnej frantík nebo ta bréca merkej nebo úžerník kiska nebo ta ošklivá anglánka

  OdpovědětSmazat
 9. Ted´ zrovna v Turecku uzavřela policie případ vyšetřování vraždy ruského velvyslance Karlova v Ankaře, to bylo snad rok zpět a nebo už je to dva, ten čas tak letí. Turecká policie posbírala 26 členů organizace FETO, řeknete-li FETO, znamená to CIA. Fetulah Gulen žije pod ochranou CIA v Pensylvánii. To bylo překročení všech do té doby nepsaných pravidel nějakého toho korektního terorismu, ruská ambasáda otevírá výstavu ruského moderního umělce v Ankaře v muzeu moderního umění, a ti přátelé USA a Izreale v Turecku poslali policajta, aby ho oddělal. No proč? Aby přerušili rozvíjející se vztahy Ruska s Tureckem. Do té doby platilo, že policajti s policejním průkazem mohli vstoupit všude, oni jen tak zamávali svým policejním průkazem, a nikdo je nekontroloval, a právě tuto benevolenci k policajtům tito přátelé USA a Izraele v Turecku zneužili. Pokud se tito kurdští umělci zamontovali do této akce v ankarském muzeu moderního umění, tak at´sedí, protože tímto překročili veškerá nepsaná pravidla. Ty sympatizanty s USA v Turecku podrazilo totiž samo CIA, které zorganizovalo puč proti legálně zvolenému tureckému prezidentovi. Ten puč selhal, to víme, kdyby býval neselhal, pane Kunštěku, tak zase jsou plné žaláře těch druhých, nad nimiž by dnes ale žádní čeští novináři nelkali v zájmu USA. A Erdogan to vzal od podlahy, v Turecku je trestné finančně podporovat teroristické organizace, a to i ty kurdské, samozřejmě. A řekněme si to tak, tu CIA organizaci v Turecku pod pláštíkem Fetulaha předtím řada lidí podporovala finančně, ale netušila, kam až to CIA hodlá dotlačit. Třeba to ti lidé nemysleli ani tak zle, prostě posílali penízky na Fetulaha do USA, a bác, CIA za zády těchto lidí zorganizovala puč proti prezidentovi, a Turecko má zákon, že finanční podpora teroristické organizace je trestná. Takže spousta lidí je dnes v Turecku v base jen proto, že posílali penízky na účet Fetulaha do USA a vůbec netušili, co tady CIA za jejich zády připravuje. A asi by s tím ani většina lidí, co ty penízky tam posílali, nesouhlasila. Přece jenom, poslat komando, aby zlikvidovalo legálně zvoleného prezidenta, to je siná káva pro řadu lidí, i když s různými politickými názory. Proto říkám, že tyto lidi podrazila sama CIA/ FETO a ti sedí díky podrazu ze strany CIA. Takže řada lidí sedí v Turecku jen proto, že posílalo penízky do USA a ani netušilo, k čemu se CIA odhodlá. A ten Erdogan má pravdu, v Německu všichni ti financiéři Hitlera, co mu pomohli k moci, z toho nakonec vylezli bez šrámů a to vám připadá spravedlivé? Takže říkám, nestrkejte nos do věcí, kterým nerozumíte.

  OdpovědětSmazat
 10. Erdogan vyhrožuje Evropě svátou válkou ! a co západ ? žádná reakce ! Co kdyby Zeman vyhlásil válku Německu !? jaka by asi byla odezva !!! Evropo ! vašim vládám jste jedno ! ale vaše vlády jsou u řiti Erdoganovi !!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To snad nemyslíte vážně, tady zaprodaní čeští novináři vytrhnou něco z kontextu a dělají na základě toho propagandu. Zeptejte se lidí, co byli v Turecku na dovolené jestli tam někdo proti nim vedl nějakou svatou válku. Jediný, co tam hrozí v Turecku je terorismus, a to bud´ kurdský a nebo fatošský, ale ony oba dva nakonec pocházejí ze stejného zdroje, z toho amerického.

   Smazat
 11. Nechci to zlehčovat, kdysi jsem paní Maříkovou žádal o vysvětlení její zaťatosti v kurdském problému. Jedna fotografie nahoře mi dala odpověď. "Taková normální rodinka".

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.