Reklama

středa 14. listopadu 2018

Oni mohou, protože chtějí. My snad nechceme?

Jiří Baťa
14. 11. 2018
Protestní akce především proti vysokým cenám pohonných hmot, ale i kvůli dalším kupícím se potížím ochromily více než tři desítky měst po celém Bulharsku, včetně metropole Sofie. Tolik úvodní zpráva z denního tisku (Haló noviny, pondělí 12.11.2018). Není tom jediný případ, kdy se občané některého evropského státu postaví proti nepříznivému stavu a situaci, které významně ovlivňují jejich životní existenci, jako např. ve Španělsku, Itálii, Portugalsku a dalších. Nemyslím, že by důvody byly o mnoho jiné, než které máme i my, občané ČR, přesto u nás podobné aktivity občanů neuvidíme. Pravda, na Václaváku se pod koněm občas sejde pár křiklounů, ale to není vyjádření spontánní nevole občanů se stavem a situací v naší společnosti, ale jen výkřiky několika exhibujících lidí, zpravidla za nějakou bezvýznamnou pitomost.

Nicméně není pochyb o tom, že bychom neměli důvody vyjít také do ulic nebo na náměstí podobně, jako to dělají v Bulharsku. Rozhodně jako občané nejsme a ani bychom neměli být spokojeni např. s cenou PHM, tedy benzinu , nafty, zdražováním energií, bydlením resp. s cenami bytů, mzdovou politikou, personální politikou na úseku policie, hasičů a bezpečnostních sborů, s vysíláním, či spíše (tragickými) následky vojenských misí cestou NATO v zahraničí, konkrétně v Afghánistánu, s některými vlastnickými vztahy s přírodními zdroji, stavem vody, vodních zdrojů a celou řadu dalších důvodů.

Je také evidentní, že občané jsou s mnohým tu méně, tu více, ale často i s některými zásadními problémy a nedostatky do značné míry nespokojeni, přesto se nenajde síla, která by vyvolala potřebu sjednotit občany a projevit veřejný nesouhlas a nespokojenost se stavem některých věcí. Zde se nabízí primární či zásadní otázka, proč napříč občanskou společností nejsme schopni se sjednotit, vyvolat aktivitu mezi občany do té míry, že budou ochotni, či ještě lépe odhodlání svou nespokojenost veřejně projevit na demonstracích, manifestacích, případně, budou-li k tomu důvody i stávkách. Nelze říct, že by nebyli mezi námi aktivní lidé, kteří v souladu z Listinou lidských práv iniciují různé veřejné aktivity, bohužel vždy se žalostným výsledkem. Občané nejsou ochotni práva, za které jiní položili své životy, oprávněně a legálně využít. Zda je to pohodlnost, nezájem nebo pocit beznaděje a marnosti, je otázka. Myslím, že od každého něco. Lze to sice, při dobré vůli, do jisté míry chápat, ale pak je pokrytecké naříkat „nad rozlitým mlékem“ alias problémy a nedostatky, když bylo známo, že se ucho může utrhnout, aby se také utrhlo.

Na otázku v nadpisu článku, zda chceme či nechceme svou osobní aktivitou vyjádřit jistou společenskou nespokojenost nebo nějaký nesouhlas podobně jako lidé v Bulharsku si můžeme odpovědět: chceme, ale kdyby to tak někdo udělal za nás! Možná se v tomto názoru mýlím, ale všechno nasvědčuje tomu, že zatím není nic, co by nás občany „vytočilo“ a přimělo k jednání natolik, že se vzepřeme všem neochotám a do ulic přece jen jako uvědomělí občané vyjdeme. Bulhaři vyjít do ulic mohou, protože chtějí, my chceme, ale na rozdíl od nich pro svou neomluvitelnou, nebetyčnou pochybovačnost a pohodlnost nemůžeme! Nebo snad nechceme? Konstatuji to dost nerad, ale jsme prostě národ srabů.

14 komentářů :

 1. Kampak by se Čecháček štráchal, když není náležitě korupným povzbuzen! To jsou ti praví "protestanté" u sv. Václava - jsou v žoldu, stejně jako naše armáda. Ostatně sv. Václav také poklonkoval a jako vazal musel uplácet svého pána a tak tito řvouni jsou na správném místě. U sv. Korumpujícího.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No halt už není co znárodňovat, arizovat, ani rozkulačovat, privatizovat, vyvlastňovat, tunelovat či jinak uloupit. Budou už jenom zaslouženě „rýt držkou v zemi“, leniví, nepoučitelní a stádovití lumpenproletáři, státní zaměstnanci, parazitičtí komunističtí a postkomunističtí korytáři, estébáci, odboráři a další lemplovští kleptopracující, jakož i stejně parazitičtí, zamindrákovaní, práce neschopní eurobijci, exhibicionističtí neschopní, závistiví i zhulení pisálkové, buranští a lůze se podbízející režiséři, neschopní si ani společný kibuc či firmu založit, kde by se vlastníma rukama uživili, natož aby někoho dalšího zaměstnali. Ani Putin je živit nebude. Stejně tak nezodpovědné matky "samoživitelky", plodící stejné parazity. Bohužel na to doplatí právě ti pracovití, kteří nedobrovolně přispívají na množení této vrstvy. Řešením je pouze adopce do ještě přežívajících normálních rodin. Vyměnit uprchlíky za bolševiky (kus za kus).

   Smazat
  2. Ad 7:52. Krásně napsané v divém nacistickém rozhořčení, gratuluji duchovnímu soukmenovci Hitlera, Mengeloho, Eichmana! Váš "židobolševik".

   Smazat
  3. 7:52 Sebemrskačství jak vyšité. Vem si RADOSTOL,
   uleví se ti.

   Smazat
  4. 19:46 Zapoměl ale exportovat více volů, a tak se tady časem rozmnožili, jako ten ze 7:52

   Smazat
  5. 11:53 Zmatený seznam. Kdyby tento muž - https://78.media.tumblr.com/41e3271711cdbc5d234267674bac9d60/tumblr_nrdvakUyoQ1sqztn9o1_500.png

   měl více takovýchto lokomotiv - https://ihistorian.livejournal.com/176105.html

   tak by je nikdo neznal!:)

   Smazat
  6. Jenže v době kdy jich pár měl stejně bylo pozdě. To už mělo dělat Jejich Imperátorská Veličenstvo dokud bylo u moci a než až jeho generálové a atamani za občanské války, která by pak ani být nemusela! U každýho druhýho rudýho nosatýho gaunera - ať to byl Parvus, Zederblum, Bronstein nebo Džugašvili čteš v životopise "utekl z vyhnanství"! A pak se většina objevila náhle někde na Západě jako "exulanti"! Jejich včasným použitím coby topiva do lokomotivy hned po prvním zatčení by zmizel problém a navíc jako bonus mohla zlevnit i přeprava na Transsibiřské magistrále!

   Smazat
 2. Co vim,byly dost silne demonstrace v dobe "uzasneho" ministra financi Kalouska...a byly houby platne.Takze u nas asi funguji jen ty "aktivisticke" podporovane z venci

  OdpovědětSmazat
 3. Ano. V demokracii západního typu je nejúspěšnější ministr ten,
  proti němuž protestuje minimálně milion lidí.

  OdpovědětSmazat
 4. No jo havloidi budou mít svátek to bude na václaváku nablito.

  OdpovědětSmazat
 5. No podstatný je organizační základ a spolupráce jednotlivých buněk i přes část rozdílů v názorech. Právě to je výhoda Sorošovců- mají společného sponzora.

  OdpovědětSmazat
 6. Stačí v čas demonstrace udělat akci v Lidlu a zájem opadne. Navíc nevíme jak fungují v bulharsku TV, asi ne,jako tady. Tady je to podle nich ráj na zemi a komu se to nelíbí je extremista,fašista,nacista a pod. s příslušnými dopady.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak . Lidem ještě není tak zle aby demonstrovali a dokonce stávkovali . Sledujte u kteréhokoliv supemarketu to hemžení lidu tlačící před plné sebou vozíky jídla a všeho možného . Tito lidé půjdou stávkovat , teprve tehdy až regály v těchto supermarketech budou prázdné . Zatím to snad nehrozí , ale ta doba už se blíží a ta bublina blahobytu jednou splaskne , protože téměř všechny země mají dluhy které nejsou schopny splatit a peníze ničím nekryté se tisknou vesele dál a hlavně ty zelené v USA . Jak dlouho ještě ?

   Smazat
 7. Stále v nás přetrvává ten podvědomý odpor k socialismu, který byl v roce 1989 zlikvidován. A stále vidíme ten kapitalismus, jako pokrok, vůči tomu socialismu. Takže jakékoliv názory, či dokonce aktivity, které je možno označit za socialistické, se stydíme projevovat.
  Proč jsme takoví? Nejspíš takoví nejsme, ale to není důležité. Důležité je, co uvádějí média a jak nás prezentují. A co naopak publikovat odmítají. Média „informují“ o veřejném mínění, čímž ho utvářejí. A málokdo má po ruce dost argumentů, aby je usvědčil ze lži.
  Lidé k tomu musí dospět a umět si informace hledat. Nepřijímat jenom pasivně hlavní proud, který se valí ze všech stran. Tu pasivitu se také snaží v lidech vyvolávat jak média hlavního proudu, tak trolové na diskuzích. To je pro velké plánovače ideál: pasivní občané, utváření jejich médii, která se zabývají převážně podružnostmi. P.K.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.