Reklama

neděle 11. listopadu 2018

Petránek: „Svoboda nesmí mít umazaný zadek“

Radim Valenčík
11. 11. 2018      RadimValenčíkPíše
Dnes brzo ráno na cestě z Prahy do Brna na setkání, jehož smyslem bylo mimo jiné odvrátit hrozbu blížící se smrti, jsem v Českém rozhlasu zaslechl smutnou zprávu a tom, že zemřel Jan Petránek. Měl jsem to štěstí pobývat s ním několikrát ještě donedávna na několika skvělých diskusních večerech, kde i přes svůj věk a velké zdravotní potíže exceloval. Plný humoru: "Už ze mě skoro nic nezbývá, snad jen schopnost komentovat to, co se odehrává, prizmatem prožitých zkušeností."


Novinář jednoho metru, neúprosně odměřující stejnou dávku brilantní kritiky každé ze zúčastněných stran současných lítých bojů, v nichž pravda přestává hrát roli.

Několik málo let po Listopadu se mně jedno či dvě jeho vystoupení v ČT (kde se později dostal na "černou listinu") nelíbila. V okruhu zkušenějších novinářů mně tehdy řekli jeho přátelé: "Klid. Dej mu trochu času. Petránek má dost rozumu a jeho poctivost ho dovede k pochopení toho, jak to je." – Měli pravdu.


Český rozhlas jej vzpomenul na současnou dobu poměrně korektně. Bylo zajímavé díky rouzhlasu sledovat i to, jak po desetiletích vyzrával jeho hlas, porovnáním nahrávek, které rozhlasáci připomněli. Citaci v názvu jsem si také vypůjčil z rozhlasového nekrologu. Škoda jen, že kromě Petránkovy kritiky mediálního bulváru nepřipomněli také kritiku mediálního mainstreamu za to, že se nechává zneužít k nedůstojnému používání dvojího metru, zvláště pokud jde o Rusko. Rusku, které znal Petránek velmi dobře až důvěrně, ke kterému byl Petránek po celý svůj život velmi kritický, ale ne nespravedlivý.

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/6334-petranek-svoboda-nesmi-mit-umazany-zadek.html

38 komentářů :

 1. Pan Petránek byl opravdu výborný. Čest jeho památce.

  OdpovědětSmazat
 2. Mainstream, nebo bulvár, všechno jeden majitel, jeden šmejd, nástroj náčelníka štábu Fuckefellerů Soroše, který chce napadnout Rusko. Snaží se sjednotit nasrané státy Evropy, dosadit fuhrery a poslat pronárody, aby umíraly ve válce s Ruskem. Pan Petránek v tom hledal logiku a nebyl schopen pochopit to svinstvo, měl jsem ho rád.

  OdpovědětSmazat
 3. Jeden z mála jinak zcela pomatených chátristů....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemám mu to za zlé, kdo mohl tušit, co je to za toxický prolhaný odpad, který nemá s lidmi nic společného. Také jsem cinkal. Nikdo netušil, co je to za prolhané zrůdy!

   Smazat
  2. nO většina vítala změnu- nemohli jsme tušit co se chystá. Nebyla to změna ale pohroma. I pan Petránek pochopil a přidal své zkušenostil. Ano byl jako my omylný. Ale jako málokdo dokázal uznat svůj omyl. Byl to Velký novinář velký čech. Pokud by někomu patřila cena za novinařinu byl by to právě on.

   Smazat
 4. Pokud nelze poznat člověka z jeho díla, je bezcenný on nebo jeho dílo. (B.Traven)
  P.Petránkovi za jeho dílo děkuji.
  Jirka Bránka

  OdpovědětSmazat
 5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Radosto, či jak se jmenuješ, máš velké mezery ve vzdělání. Nejdřív jsem si myslel, že jsi agent CIA, ale ti prošli výcvikem, ty čerpáš jen z internetu.
   Pan Petránek je jen jedním z disidentů, kteří uvěřili, ale pak jim slušnost a vlastní dobrota veleli dobrat se pravdy. V 68 roce zvrat prováděli z 90 % komunisti. Vzpomeň si na Palacha a jeho rodinu. Miloval Sovětský svaz tak, že si kvůli tehdejším
   rozporům v hlavě vzal život. Dnešní i tehdejší disidenti jsou v podstatě stejní. Buď nemají vlohy na peníze, nebo jsou zneuznaní kvůli vlastní neschopnosti nebo odsudkem, který není nepodobný tvým panfletům.
   Pan Petránek byl hlavně slušný člověk, což se o tobě říct nedá.
   Možná, že bys měl číst bibli. Zamysli se nad tím, co to bylo za lidi těch dvanáct apoštolů.

   Smazat
  2. Škoda, že jste komentář smazali, chtěla jsem ho upozornit, že p. Petránek také např. vyhrál anketu posluchačů ČR Šarmantní osobnost, myslím v roce 2015 a tu ani Zeman, ani Putin nerozdává. J.

   Smazat
  3. Pochopil jsem správně, že vzorem, mi mají být pánové Jaromír Štětina, Jakub Janda, Karel Schwarzenberg, Miroslav Kalousek, Jiří Drahoš, Zdeněk Bakala, George Soros, Madeleine Albrightová a další (omlouvám se těm, které jsem pro nedostatek prostoru nejmenoval), kteří nám všem prospívají svými mimořádnými charakterovými kvalitami, vysokým intelektem, obětavostí, pokorou a zejména skromností a šířením pravdy a lásky.
   J.Bránka

   Smazat
 6. Tak zvaný Radosta je ubohý plagiátor, toužící být provokatérem, ale je jen pouhým tvorem úrovně takového jistého Mrvy, „slavného“ z aféry v c.k.monarchii, nazvané Případ Omladina.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:55 ... "Brilance vět Herr Radosty"? Mnoho vět, a pouze jedna myšlenka, kterou jsem ne zcela pochopil. Pravděpodobně se jednalo o snahu zavděčit se Jakubovi Jandovi a spol.

   Smazat
  2. Ať tak či onak, nad místním ansámblem užgryndaných čechomužiků, pravidelných to konzumentů výblitků lžidavida a lžidvořáka se s. s. Radosta tyčí jak Mount Everest nad hromadou jačího trusu při svém úpatí! :)

   Smazat
 7. Před panem Petránkem smekám klobouk, Byl to to novinář bez laciné senzacechtivosti, bez zkrytého ovlivňování a tlaku na čtenáře. Naprosto by se nehodil do dnešní doby. Mne jako studenta zaujal znalostmi Indie, tehdy byla politika pro mne nezajímavá, Vše změnil rok 68, Od té doby byl pro mne představitelem všech čestných a slušných novinářů, rozhlasáků a televizáků. Želbohu, byli odejiti ze svých profesí protože nebyli "znormalizovatelní". Už mi nezbývá, než poděkování adresovat do novinářského nebe.

  OdpovědětSmazat
 8. Zatím jsem ještě neumřel :-), ale myslím si, že se přecijen umírá lépe v pravdě a se ctí, nežli shrben a ve lži. Pan Petránek naštěstí stihl prozřít a vstát. A že se tím pro něj uzavřela většina dveří do ohlupovadel, myslím že nebyla pro člověka s jeho zkušenostmi zase taková rána.

  OdpovědětSmazat
 9. Takových lidí jako pan Petránek a Zeman bude stále míň . Říci naplno svůj názor v tom je síla . Dnešní srábotkové budou už jen loutky Bruselu a kavárny . Jako například pan senátor Drahoš . Odkejvá a podepíše vše co mu dá radar pod nos.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pan Petránek byl (bohužel už není)a pan Zeman je především velice vzdělaný, sečtělý člověk s podrobnými znalostmi z mnoha oborů, mimo jiné z historie českého národa i historie celosvětové, se znalostí několika cizích jazyků, díky kterým má informace z cizojazyčných zdrojů. Málokdo se jim může rovnat u nás i v mezinárodním měřítku. Proto tolik křiku, nenávisti a dehonestace od různých polovzdělaných jedinců. Nejhorší jsou ti, kteří si žijí ze státních dotací, z daní pracujících lidí, které si ještě dovolují urážet.

   Smazat
  2. No jo, kluci putleroffský, vychcípáváte! Halt demografie je svině! Už zanedlouho si i pro lŽIDavida s lŽIDvořákem přijde ta kmotra co si vodnesla i tohodle jejich předchůdce, kterej už na ně v pekle čeká!:) - http://risovach.ru/upload/2012/09/comics_Lenin_orig_1347032282.jpg

   Smazat
  3. No jo no, baziliška Klause CsC. vystřídal "lidový" buran Zeman se svými mynáři, veleby, foldyny, vumly, zbořily, jičínskými, rychetskými, paroubky, švihlíky, žantovskými a dalšími buranskými a bolševickými ztopořenci. Následuje záložní lstivý prešpurský agent-oligarcha Bureš. Podobně se střídali u výslechu „zlí“ estébáci s „hodnými“. Řídícím důstojníkem všech tří zůstává Putin. Klaus i Zeman odhodili své dceřinné, uměle vytvořené partaje jako použitý a nepotřebný kondom (či WC papír) na cestě za Ural. Bureš zatím ještě ne. Na jiné vzory národ prostě nemá.
   Chátra si dokutálela Milouše na hrad a Bureše do vlády, jako hovnivál svoji tlustou kuličku. Až ji budou chtít použít, bude vyschlá a prázdná, jako prognostický jurodivý „čestný předseda ČSSD“ a patron agentů - Walter Marxkopf a jeho vyčuraný agentský synáček a Burešův lokajský ovčáček v ANO.
   Demokracie v Česku nemůže být "vyprázdněná" - prostě proto, že tu ještě vůbec nezakotvila. Vyprázdněná jsou pouze její falešná hesla. Současný konzumizmus není nic jiného, než převlečený a přebujelý komunistický materializmus.
   Zneuznaný, c. a k. Univ. Prof. TGM upletl bič z rakouského dezertérského lejna - avšak zapráskat s ním už nedokázal - ani ve své mnohonárodnostní, uměle vytvořené a jepičí pidiříši. Proti literárním padělkům se sice postavil - avšak politický padělek vytvořil. Pravda vyděsí !!!

   Smazat
 10. Velmi lituji jeho odchodu, škoda dobrého a čestného člověka. Zapálili jsme za něho doma svíčku aby jeho dobrá duše došla pokoje. Aottj.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Sám to máš za pár havlopussynko jednobuněčná!!!!!!

   Smazat
  2. Havlo, havlo ... to mi něco říká, hele nebyl to náááhodou ten vandrák chrchlavej v ošuntělejchch džínách, vytahaným svetru, co tobě a podobnejm rudejm čurákům udělal pořádnej rejhanec přes plány? Protože tvůj zajebanej komoušskej fotr v tesilovým saku s nevkusným hadrem místo kravaty a smradlavejma haxnama v trapnejch východoněmeckejch mokasínách se přeci dost hřál přízní velkejch rudejch soudruhů a tak si se taky těšil na teplý místečko co po něm zdědíš a náhle do toho přikvačil tenhle votrapa kulisáckej s flaškou v ruce a bylo po pyči pytel! Viď že mám pravdu .. :D:D:D

   Smazat
  3. No jo, kluci putleroffský, vychcípáváte! Halt demografie je svině! Už zanedlouho si i pro lŽIDavida s lŽIDvořákem přijde ta kmotra co si vodnesla i tohodle jejich předchůdce, kterej už na ně v pekle čeká!:) - http://risovach.ru/upload/2012/09/comics_Lenin_orig_1347032282.jpg

   Smazat
  4. 16:01 Mmch. putlerprde, kterýž jsi tvořen pouze atomy putléria, povím ti jak se to stalo že nemáš klid a spokojenost v někde v lihu v laboratoři jako jiný potrati. Můžu za to komouši! Havel byl tvůj fotr, kterej tě namrdal týhle kurvě a ta tě pak potratila!!!!!˘ - https://im.tiscali.cz/press/2017/11/30/883039-final-0787-3800x2536.jpg

   Ten potrat pak komouši naložili do maus-oleje a odvezli do Chujlostanu jako delikatesu pro Putlera. Od tý doby co ji sežral poletuješ u jeho lejnolíhně - stal si se putlerprdem!!!!.-D:D:D:D Néé, já se ti nesměju, mě je to vážně líto ... pchchss ...

   Smazat
  5. Ne já se vážně směju jen tomu že si celej svůj zbytečnej život věřil tomu že tvým fotrem byl ten pojebanej komoušskej esteban!:)))

   Smazat
  6. Metrák HOVEN o ničem,tj.výsledek toho Vyguma s IQ dnešního datumu!!!!!!!!!!!!:-)))))))))

   Smazat
  7. 8:51 Metrák snad kdysi, dneska už sotva!:-))))))))) - http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/03/29138285_10213606744234443_591888602_n.jpg

   Smazat
 11. Nevím, jak jazykově fungují zahraniční korespondenti, kteří jezdí do ciziny. Asi to nebude nic moc, protože se toho od nich mnoho nedozvíme. Petránek byl v poslední době odkázán na satelitní televizi a přímý poslech zpráv, popřípadě četbu z novin na internetu. Obojí vyžaduje nejvyšší profesionalitu v jazykových dovednostech. Podle toho jak mluvil, tak všemu rozuměl a nemanipuloval. Televize ho k tomu tak využívala. Myslím, že tomu tak bylo v případě gruzínské války. První informace byly věcné, korektní. Po něm nastoupila skvadra blbců jako fousatá Petruška nebo vševěd Šídlo, Štětina. Zprávám od Petránka jsem věřil (na rozdíl od informací, které zprostředkovávaly jiné mluvící hlavy).

  Teď otevřu problém s vyrovnáním se s vlastními chybami. Petránek byl zahraniční korespondent a na rozdíl od nás, kteří jsme seděli doma, měl možnost poznat, o co jde. Všichni doma jsme se mu na jeho cestování po světě skládali. Také jsem byl proti invazi, protože jsem si naivně myslel. že nás zastavili na cestě k lepšímu. Teprve až teď si uvědomuji, že nebýt Srpna, neměl bych za sebou dlouhodobou praxi ve výzkumu. Nic by tady neexistovalo. Seberealizace by mohla být v podnikání, což je nejčastěji okrádání jiných, pokud bych nezačal pracovat na univerzitě. Normalizace mi umožnila nabýt takových odborných zkušeností, že jsem se neztratil ani v kapitalismu. Mám obavu však o své děti. I když mají vzdělání a jsou pracovité, kdo ví, jak je budou pseudodemokraté ždímat. Více než kdy jindy platí, že lidí je jako sraček a kromě vyvolených na nikom nezáleží. Je čas hledat viníky. Disidenti jsou první na řadě. Zvláště ti, co se lísají k levici. Petránek možná pochopil, k čemu ho využili.

  OdpovědětSmazat
 12. Pravda je, že každý člověk je jiný, a tedy nemusí být zlý ani dobrý. Nicméně systém tvoří zrůdy, protože se mu lidi přizpůsobují. Kdyby každý člověk byl tím, co je, nebylo by svárů a člověk by řekl, ejhle, to je samorost. Bohužel, když člověk začne sloužit, přestává vnímat, jestli to, co dělá, má nějaký smysl i pro někoho jiného, než něho. No, a pak je tu ten mamon. Při určité velikosti hromady peněz už člověk nemá vlastní stín a má dojem, že pořád září čímsi nadlidským a nadčasovým. Měl by si uvědomit, že stejně půjde do šutru.

  OdpovědětSmazat
 13. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:27 To mkě vždycky rozesměje, když vidím jak krysy chroupaj cosi ve tmě a pořád mají dojem, že vládnou celému světu.

   Smazat
 14. Plesk a jeho podobné medi ale psal, že to byl hlavně chartist,
  vysílal i přes palbu z Vinohrd a pak byl v kotelně.
  Tak kdo má pravd ? Plesk nebo Radostol se re o, výrobce kvalitních sracích kapek ?

  OdpovědětSmazat
 15. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi, opět na sajtách Nové Republiky řádí agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A BURŽOASIE !!!!!

  Prosím soudruhy z redakce NR, aby NEPRODLENĚ zvýšili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší MILOVANOU Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti fašismu a Euroamerice.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu a putinistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi, a nyní vložím zpět svůj příspěvek ze 12. listopadu 1:39.


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 16. Život J. Petránka: Nejdřív hrdý soudruh, pak popletený „pan“, nakonec pokorný soudruh a soukmenovec

  Na životním příběhu soudruha a soukmenovce Jana Petránka lze demonstrovat pravdivost našeho lidového pořekadla „Jednou komunista – navždy komunista nebo putinista!“.
  Ano, s.s. Petránek profesně i lidsky skončil PŘESNĚ TAK, jak začínal: Vášnivým přitakáním životu ve slovanském socialismu (putinismu).

  Jako slovanský socialistický žurnalista začal bojovat za mír a pokrok již v roce 1951, čili ve vypjaté době, kdy tzv. studená válka přešla do jedné ze svých horkých fází: USA a jeho spřeženci vraždili v Koreji a v Babicích, a připravovali se vraždit v Tibetu (naštěstí ČLR poskytla Tibetu včas bratrskou pomoc)

  S.s. Petránek proto raději z rozhlasu odešel do naší lidové armády, kde se připravoval na PŘÍMÝ boj s USáckými agresory a německými revanšisty.
  Ano, přes všechny jeho úspěchy v politicko-agitační práci mu došla jednoduchá leninská pravda: I když se pádným slovem trefíte kapitalistovi a demokratovi takříkajíc na solar, účinnější je vrazit mu bodák do břicha.

  V r. 1955 se na chvíli zdálo, že demokratům došel dech, po sérii trapných porážek na celém světě. S.s. Petránek tedy odložil uniformu, pušku vyměnil za mikrofon, a pustil se s novou vervou do propagace úspěchů socialismu.
  Aby mohl sloužit vlasti a Sovětskému svazu co nejlépe, stal se rozvědčíkem. Je příznačné pro soudruha a soukmenovce jeho formátu, že si jako krycí jméno zvolil první jméno našeho druhého socialistického presidenta – Klement.

  Leninu žel, s.s. Petránek včas nepochopil nutnost – přímo LENINSKOU nutnost - bratrské pomoci. Co se to s ním stalo, tehdy během boje za záchranu naší vlasti před okupací žoldáckými vojsky NATO a EHS, 21. srpna 1968?
  Nevíme; je to záhada.
  Jedna z verzí říká, že mu během kontrarevoluce zákeřní demokrati dávali do stravy (v závodní jídelně Československého rozhlasu) nějaké PŘÍŠERNÉ euroamerické drogy, jimiž těžce poškodili jeho mozek.

  Ať tak či tak, trvalo předlouhé roky, než se s.s. Petránek uzdravil. Ano, teprve v posledních letech svého života začal psát stejně leninsky pravdivé články jako zamlada:
  • o promyšlené mírové iniciativě Sovětského svazu a Velikého Ruska
  • o leninské dobrotě Velikého Stalina a Velikého Putina, Budiž Jeho Jméno Pochváleno
  • o Nočních vlcích, NÁDHERNÝCH Putinových molodcích, předvoji nepřemožitelné Armády Ruské federace
  • o nevyhnutelném úpadku a zákonité likvidaci dekadentní euroamerické civilizace
  • atd. apod.

  Za tuto svoji znovuobjevenou angažovanost v boji za mír a socialismus-putinismus byl několikrát vysoce vyznamenán: Obdržel Krameriovu cenu od soudruhů a soukmenovců z Asociace nezávislých médií, a též cenu Za zásluhy o stát od našeho národního Vůdce Miloše.

  Je veliká škoda, že se nedožil opětovné bratrské pomoci. Kdyby se dožil (vždyť k ní dojde zanedlouho!), jistě by se rehabilitoval v našich očích KOMPLETNĚ: Jistě by přivítal neprůstřelné tanky nepřemožitelné Armády Ruské federace stejně radostně, jako vítal jejich hrdinný předvoj, krásné Noční vlky.

  No nic; ne každý může být dokonalý jako Veliký Putin, BJJP, že.
  Takže: Čest a sláva jeho památce revolucionáře!


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. MÁŠ LI BOL, VEM RADOSTOL ! Kvalitní srací kapky, nově
   i na vyblití od fy. RADOSTA se re o.

   Smazat
  2. 10:25
   To tobě užgryndanej čechomužiku z lžidvořákovy bandy rudejch kretenů by nestačilo ani hektolitr laxativ, abys nebyl aspoň minutu svýho života zesranej putleroffskejma sračkma od hlavy až k patě!:))))

   Smazat
  3. 10:25 A nač? Však zesranej putleroffskejma hovnama seš i bez laxativ, ty užgryndaný čechomužiku, co na Radostu dosahuješ asi jako psí lejno na mraky za hezkýho počasí:)))

   Smazat
 17. Nechejte p.Radostu ať se "realizuje". Pan Petránek by to ustál. U nás, co jej máme v úctě, mu "Radostové" nemohou uškodit a je rozhodně dobré vědět o jejich existenci.
  Přeji hezký večer.
  Jiří Bránka

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.