Reklama

pondělí 12. listopadu 2018

Proč mám divný pocit z české armády.

Jaroslav Štefec
12. 11. 2018
21. dubna 1967 provedla v Řecku vojenská junta pod vedením tří "černých plukovníků", Georgiose Papadopulose, Stylianose Pattakose a Nikolaose Makarezose státní převrat, sesadila legitimně zvolenou vládu a nastolila pravicovou vojenskou diktaturu. Během jediného měsíce bylo povražděno oficiálně více než 8.000 (neoficiálně téměř 15.000) členů opozice a příznivců demokratické vlády prezidenta Georgia Papandrea.
Přečetl jsem si na Parlamentních listech reakci zástupce velitele multinárodní divize NATO v Polsku, generála Karla Řehka. A už potřetí v několika málo dnech se jako občan a politicky činná osoba musím ptát:

"Pane premiére, pane ministře obrany, pane předsedo parlamentu, jste si SKUTEČNĚ JISTI tím, že máte ozbrojené síly ČR, kterým se čistě ze setrvačnosti říká "česká armáda", skutečně pod kontrolou?"

Poprvé to bylo v případě politického vyjádření náčelníka GŠ, generála Aleše Opaty, kterého si jinak osobně velice vážím, ale s jehož exkursy do politiky bytostně nesouhlasím, ke smrti tří vojáků v Afghánistánu

Podruhé to bylo v případě generála Petra Pavla, který si jako voják sice může myslet ledacos, ale ani on, dokud nosí uniformu české armády, nemá právo politizovat a pouštět si pusu na špacír.

Případ generála Řehka je o to vážnější, že se k politickým záležitostem vyjadřuje výkonný voják, generál v činné službě, jehož základním úkolem je plnit politickou linii vlády ČR, a to i v pozici vysoce postaveného důstojníka ve struktuře NATO, nikoliv komentovat vyjádření českých politiků. Dovolím si zde ocitovat jeho slova, jimiž okomentoval vyjádření bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka tak, jak byla zveřejněna v médiích:
„Stydím se, stydím se, stydím se! Je mi smutno, chce se mi brečet, je mi zle, chce se mi zvracet a mám vztek. Taková nuznost, ubohost, nízkost... To se nedá rozdýchat. Uráží mě to jako vojáka a uráží mě to jako občana ČR,“ rozlítil se Řehka.

Pane generále, pokud cítíte znechucení z politiky české vlády a z vyjádření českých politiků až takové, že ho již dále nemůžete snášet, nic Vám nebrání opustit řady příslušníků armády a vrhnout se do politiky, kde můžete uvádět věci na pravou míru po libosti, pokud samozřejmě projdete úspěšně mechanismem demokratických voleb. Ani mně osobně se příliš nelíbí okamžik a způsob "prozření páně Zaorálkova". Jako politik však na to má plné právo. Vy jste voják. A vaše názory tudíž jsou věcí soukromou, nikoliv veřejnou.

Panu premiérovi, ministru obrany, náčelníkovi generálního štábu, a možná i panu prezidentovi jakožto vrchnímu veliteli ozbrojených sil skutečně důrazně doporučuji na toto extempore rázně a důrazně zareagovat. Příliš mnoho vysoce postavených vojáků se začíná vyjadřovat v takovém stylu a k takovým věcem, že začínám skutečně vážně pochybovat o tom, že v AČR opravdu funguje něco, čemu se říká "civilní kontrola armády"

To, k čemu došlo v roce 1967 v Řecku, nám všem budiž důrazným mementem. Stále se prohlubující dělicí čáry napříč naší společností, ač jsou do značné míry umělé, se mohou velmi rychle stát čárami mezi životem a smrtí. Možná rychleji, než si kdo dokáže představit.

53 komentářů :

 1. Ono uz to vyjadreni generela o leccem vypovida....minimalne o sklonech k hysterii

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takoví generálové mají sklony k vojenské diktatuře ale neobávejme se, byl by jen vykonavatel rozkazu odjinud, pokud by nás napadlo opustit NATO.

   Smazat
  2. Tak na NATO asi nesdilim vas nazor.Uz ted si myslim,ze je to spolek,ktery nas drzi v podruci a navic v zodpovednosti za jejich ciny

   Smazat
  3. 20:22-pokud reagujete na mne, budu mezi těmi hlasujícími pro opuštění, lépe pro rozpuštění mírovou cestou, jako Varšavskou smlouvu.

   Smazat
  4. Take mam pocit ,ze u toho pan general dupal.

   Smazat
  5. Generálové AČR jsou kecálisté, řada včetně gen. Pavla přísahali ještě miláčků, věrně se vyzbrojovali učením Marxismu Leninismu, pak prozřeli a začali věrně sloužit novým pánům. O rozkazu od těchto nových pánů se nediskutuje, jsou zákonem. Když ovšem pan Zaorálek náhle prohlédl, uviděl nahou pravdu o naší činnosti jako agresorů a spoluviniku ve válkách za cizí zájmy, tak jsou z toho pánové ?generálové v šoku.
   Jako VV můžu prohlásit, že na misi jsem nepotkal nikoho, kdo by věřil že něčemu napomáhali.
   Např v Iráku v době sankcí napomáhala OSN v evakuaci zraněného syna Saddáma Huseina do nemocnice vně Iráku když byl zraněn v atentátu. V té same době umírali děti běžných írácanu kvůli nedostatku antibiotik-byly zakázány sankcemi a můžu uvést řadu dalších aktivit za které bychom se tam měli stydět. Tož tak to také bylo

   Smazat
  6. No tenhle rádoby český generál, je všeho schopný. Tento by v případě že by byl generálem v r. 1989
   byl schopen Prahu srovnat se zemí. A možná by se tím zapsal do dějin jako zachránce Československé
   republiky. Oni totiž pomatení generálové někdy vykonávají v různých obdobích jednou dobré a jindy špatné skutky.

   Smazat
  7. Maďarský předválečný vládce, regent Miklós HORTHY de Nagybánia, poslední vrchní velitel naší Rakousko-Uherské Maríny, se i po rozpadu R-U nechal dál oslovovat ADMIRÁL... i když Maďarsko nemělo přístup k moři, tak mu vtipálci říkali ADMIRÁL BEZ MOŘE A LODÍ.

   Česká - exčeskolovenská GENERALITA není generalitou nezávislého státu a nechala si z armády udělat koloniální útvar k ochraně cizích zájmů v cizině, k čemuž si z bývalých tankových divizí ČSLA ponechala 32 tanků a místo letectva ČSLA má v pronájmu několik letadel a ozbrojené verze školního tryskáče z éry socialismu. NAVRHUJI "NAŠIM" GENERÁLŮM ŘÍKAT GENERÁLOVÉ BEZ STÁTU A BEZ ARMÁD.

   Horthy měl alespoň to Maďarsko...

   Smazat
  8. Cesi, vy mate aj nejaku ARMADU?? Je to rovnaky hnoj ako vo vsetkych statoch EU, ze ta takzvana armada nieje schopna branit ani svoje kasarne dlhsie ako hodinu...

   Smazat
 2. Je jasné a z historie dobře známé, že tzv. demokracie a tzv. svoboda fungují jen do té doby, dokud vše dobře funguje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Parazitičtí ovaroví politici všech barev a jejich úředničtí, justiční i novinářští poskoci, ale také všichni šarlatánští ekonomové a politologové, se všeobecně občanského práva (ztělesněného občanským zákoníkem) a podepřeného moderní informatikou, panicky bojí - protože jejich úmyslně temný a kalný volební systém je s ním v jasném rozporu a tudíž by mohl být ústavním soudem někdy zrušen a celá klauzemanovská lžidemokracie by zanikla a byla nahrazena spravedlivou absolutní monarchií! - http://www.vontartarus.cz/bibliotheca/pravda-o-pravici-a-levici-2

   Smazat
 3. V čechách máme více policie než vojáků,puče bych se nebál.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je pravda, policistů je aktuálně přes 40 000(bylo i víc), zatímco "armáda" má 21 000 vojáků.

   V této souvislosti stojí za připomenutí, že v socialistické ČSR, kterou mnozí označují policejním státem, bylo necelých 30 tisíc příslušníků VB.
   Kdyby ty počty aspoň korespondovaly s objasněností trestných činů.

   Smazat
  2. Pokud mohu srovnat dopravní policii za socialismu a dnes tak musím konstatovat že dnešní idiotí chrániči jsou na úrovni neadrtálců.
   Václav

   Smazat
  3. Máme podstatně více členů nearmádních ozbrojených složek, než za Husáka, ovšem některé mají ústředí v zahraničí.

   Smazat
  4. Víra tvá ti pomáhá. Já nevěřím. Fakt je, že máme asi víc generálů, než boje schopného vojska a u nás doma jich nebude moc, budujeme totiž expediční sbory, pravě budují paraglajdy.

   Smazat
 4. Pokud pánko jenerál má bytostný problém s demokratickými názormi "čvargy gojov" na obetovanie ČA žoldnierov tak nech sa zoberie aj so svojou rodinou a ide do Avganistánu hájiť "naše demogratické princypy" osobne. Já mu verím aj fandím no len pokial položí za našu vec svoj bedárský život.
  Ďurko Trulko alias Somár Sprostý
  P.S:
  Brigádní generál Ing. Karel Řehka ředitel ... - Vojenská akademie
  https://www.vavyskov.cz/sites/default/files/field/.../ok-bio-rehka_cesky_161026.pdf

  OdpovědětSmazat
 5. Ono to Řecko bylo důležité už při "dělení" Evropy po druhé válce. Málem spadlo do sovětské zóny. Churchil si je vymohl
  pro "sebe". Vyvolalo to odpor partyzánů, bojujících proti
  německým a italským oku.
  Potlačit tento odpor pak pomáhalo i "královské letectvo",
  bombami i kulomety. Není jasné, zda se tam nezůčastnili i
  naši letci. Možná i důvod pro nelásku režimu po únoru 48.
  No a jelikož to tam bylo i pak dost "nestabílní", nic
  nebránilo pánům plukovníkům aby s tím udělali rázný konec.
  Demokracie sice zaplakala, ale západní demokraté "nemohli nic dělat".
  U nás jsme sice trochu jinde, ale čert nikdy nespí, a jak
  vidno ani někteří generálové. Či plukovníci.

  OdpovědětSmazat
 6. Já byh strach neměl. Vystudovalo to komunistický vojenský školy a přísahalo na socík, po převratu to prokouklo, studovalo NATO školy a přísahalo za NATO ... Určitě maj v tornistrách namísto maršálských holí vteřinové lepidlo, aby mohli zešikmit oči, když to tady vezme Ásie. To není důstojnictvo, ale uniformované lokajstvo.

  OdpovědětSmazat
 7. To že má Šavel sestřih vousů jak mušketýr z něj mušketýra nedělá, stejně jako důstojníka nedělá stejnokroj, ale osobnost. Osobnosti mezi naším jenerálstvem bych nehledal.

  OdpovědětSmazat
 8. K čemu jsou vojenské přísahy? Jaký je za to trest, když je porušená? Co,degenerále Pavle?

  OdpovědětSmazat
 9. Jméno Rehka, tak to si budu pamatovat, kdybych náhodou někdy zvracel, budu u toho řvát, Rehko, blijem ti na tvoju mater

  OdpovědětSmazat
 10. Ceska armada brani EU hodnoty a kolebku civilizace USA a Brusel nasi vlast a kdiz nas vlast povola pujdeme ji pranit pred rozpinajicim se Ruskem a komunistickim Putinizmem kteri ohrozuje pilire demokracie a euroatlanticki hovnoti.

  OdpovědětSmazat
 11. Oprava,euroatlanticki hodnoty.

  OdpovědětSmazat
 12. Nedávný vojenský puč v Turecku, nedopadl tak tragicky..
  Osobně bych nebojoval ani za Zaorálky a ani za naše generály.Jen ať si panstvo namele*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Masakryv rRecku nemaji konce , treba od 1940 fasisty , potom britove od 1945 az do vycerpani v 1947 , potom nastoupili Usacky fasisti az to dohnali do demokratickych masakru jimi zvolenych a placenych Plukovniku...
   A predtim to nebylo lepsi..
   Potom na ne nastoupila Merkel a EU terorem financnim..Vydirani a bida je co si poridili od EU. Potom zaplavy afroarabu...

   Smazat
 13. Ona existuje ještě česká armáda. Já si myslím, že platíme nějaký cizí kontingent složený s našich žoldáků!
  Václav

  OdpovědětSmazat
 14. Václave, copak jste neviděl velkolepou armádní přehlídku ke sto letům republiky ?
  Davy nadšených vlastenců jenž ve slavnostních krojích
  krajových tančili a všude zněla lidová veselice.
  Armáda zřejmě kopíruje církev...
  stojí nás hodně peněz a zůstala jen víra v něco co není*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A nejkrásnější byla Vejtřaska. Ta ještě v dúchodu někde v armádě slouží. Čest její památce.

   Smazat
 15. Žádná Česká armáda není jen pár žoldáků kteří jsou dáváni usa na jejich války.

  OdpovědětSmazat
 16. Já jsem byl zděšen z vyjádření NGŠ AČR gen.Opaty, kdy jsem si v TV vyslechl jeho reakci na smrt vojáků v Avganistánu, že armáda vojáky pomstí. Tak se i stalo, jak jsme byli informováni. V tomto případě měl být gen.Opata okamžitě odvolán z funkce. Návrh na NGŠ vláda, schvaluje prezident.Dle mého názoru je naše účast v Avganistánu podle našich zákonů protiprávní, bohužel schvalují poslanci, kteří tímto možná porušují i ústavu ČR. Zjednodušeně by se dalo říci, že oni jsou odpovědni za smrt našich vojáků.

  OdpovědětSmazat
 17. Jak věděl už Švejk: "Voják je voják, aby když ho obléknou do uniformy, se nechal (pro císaře pána) rozsekat na cimpr campr." Otázka zní, kdo je pro české oficíry císař pán?
  Tip: Zednář co sedí na žoků s penězi??? Takovému nesmyslu přece nevěříte? Na to nenaletí ani Janda z hovnot.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo český letitý oficír už skládal přísahu tolikrát, že ani slib tajné spolupráce s nyní již opravdu, ale opravdu přítelem, mu nedělá žádný problém.

   Smazat
  2. 1:25
   Poslechněte si písničku Zelenáčů Křesťanský voják. Tam je řečeno vše. k dohledání a YOU tube
   Václav

   Smazat
 18. Nejdříve jsem se varování pana Štefce chtěl vysmát. Kdo by u nás udělal vojenský převrat? Vždyť máme víc policajtů, než vojáků- pardon, žoldáků. Jenomže pak jsem si uvědomil, že jsme v tom zasraném NATO a okamžitě se mi vybavil rok 1968 a bratrská pomoc druhů ve zbrani.
  Oni by nás naši němečtí, američtí, britští,polští,...bratři nenechali padnout do nějakého chaosu. Nebo nedej bože do skutečné demokracie vzor Švýcarsko.
  Ne nadarmo se říká, že kdyby "demokracie", myšlena ta naše, zastupitelská, mohla něco změnit, už dávno by nám jí zakázali. A kdo ví, třeba se i toho dočkáme.

  OdpovědětSmazat
 19. O armádě něco vím. Opravdu kvalitní důstojníci odešli z armády většinou v letech popřevratových, zůstal jen víceméně béčkový až céčkový odpad. Současní "generálové" s americkými rychlokurzy by v ČSLA mohli zastávat max funkci velitele roty.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:30
   To by opravdu mohli, ale riskovali by, že při první příležitosti dostanou kulku od vlastních vojáků.
   Václav

   Smazat
  2. Také kdo jiný by tam zůstával, když bylo už naprosto zřejmé kam to směřuje za nastalého všeobecého rozvratu a rozkrádání v armádě.

   Smazat
 20. Co naplat. Za socíku jsme měli lidovou armádu, nyní za kapitalismu máme armádu kapitalistickou, námezdní. No a to je samozřejmě postavení na opačných pólech. Vojáci nebojují dnes za vlast, ale za peníze. Proto také není naše armáda na obranu státu, ale na dobyvačné války a okupace cizích zemí. A proto je "boj" našich vojáků předem prohraný. O zločinnosti takových válek není pochyb. A proto ten vztek našich námezdních ofrčkovaných panáků, když někdo vyjádří pochybnosti o správnosti naší cestě po boku agresorů!
  S tím ovšem v diktatuře kapitálu nenaděláme, jako s jakýmkoliv odporem proti válkám či boji proti prolhanosti režimu.

  OdpovědětSmazat
 21. Já bych mu nenadával,tu hodnost má jenom proto,aby to vypadalo,že máme armádu. A protože jí ve skutečnosti nemáme,tak se generálové starají o politiku, den je dlouhý,válčí se daleko,doma už pomalu nikdo nezbyl,tak co mají dělat ???

  OdpovědětSmazat
 22. Za stav armády odpovídá ministr obrany. jenom jejich výčet ukazuje, že to nejsou lidé, kteří by měli nějakou vizi české armády. Jsou to jenom vykonavatelé čísi vůle, nejspíš amerických stratégů. Takoví bílí koně, kteří podepíší, co je třeba. Parkanová, Vondra, Peake, až k současným, Šlechtová, Metnar. Také likvidátor čehokoliv, Tvrdík, se mezi nimi objevil. Současný ministr Metnar, by měl reagovat na ty výlety do politiky, svých podřízených. Ale zdá se, že bude stejným pokračovatelem tradice America first, která u naší armády vznikla již dávno, před nástupem Trumpa do funkce. P.K.

  OdpovědětSmazat
 23. Kolikrát může člověk v životě přísahat věrnost státu? Mnohokrát! Je to jen prohlášení.Kolik příslušníků armády a policie přísahalo věrnost Československu a pak České republice. Kolik přísahalo věrnost socialistickému zřízení a potom tomu současnému. A stalo se někomu něco za porušení přísahy? Odpovím si sám. Nestalo! Pak je však legitimní otázka, zda je přísaha nutná. Myslím že ne. Bylo by na místě ji zrušit a nahradit zaměstnaneckou smlouvou. Bylo by to určitě čestnější. Současní příslušníci Armády ČR neradi slyší
  že jsou "žoldáci" kvůli pejorativnímu nádechu a požadují aby si jich lidé vážili. Oni však bojují na smlouvu o vykonané službě a odměně za ni. Já si jich však vážit nemohu, nebojují za mé zájmy.Já totiž žádné zájmy v Afghánistánu nebo Mali nemám.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní13. listopadu 2018 13:06
   Přísaha je důležitá, nelze ji nahradit nějakou smlouvou. Ta je o něčem jiném. Vojáci se smlouvou, jsou žoldáci, nejsou národní armádou.

   „Kolikrát může člověk v životě přísahat věrnost státu?“
   Pokud vím, po rozpadu R-U, císař Karel vojáky oddělených států, zprostil přísahy. Takže mohli přísahat nové republice. P.K.
   Nevím, jak to bylo vyřešeno po rozpadu Československa, ale nejspíš nějak podobně. P.K.

   Smazat
  2. P.K. Co je na smlouvě vojáka se státem špatného? Taková smlouva přece nedělá z vojáka žoldáka. Já mám se zaměstnavatelem taky smlouvu.
   Jak jinak byste si představoval ošetření vztahu vojáka a státu? Petr

   Smazat
  3. Ad 17:28. Lze souhlasit a proto úmrtí všech zaměstnanců, dělníků, inženýrů, vojáků při výkonu povolání jsou si rovny. A v tom to právě je, že když spadne a zabije někoho most, tak z něj neděláme hrdinu, ale oběť povolání. Když někdo, kdo se vypravil do cizí země za peníze zabíjet druhé a je zabit sám, je to pro nás skoro druhý sv. Václav. Vlastně cítíte, že ten co zahynul pod mostem byl obětí nevinou, kdežto ten, co šel na souboj - a na víc se bít za zisky kapitálu? Asi bych to cítil jinak, kdyby bránili námezdní vojáci hranice našeho státu. Ale k tomu nebyli vycvičení a nejsou toho schopni, jak jsme již opakovaně slyšeli!

   Smazat
  4. Anonymní13. listopadu 2018 17:28
   Podle mého názoru, na vojáka, který přísahá věrnost zemi, kterou brání, se vztahují takové věci jako je zrada, vlastizrada, dezerce, atd. s odpovídajícími tresty. Jeho posláním, je pouze zajišťovat bezpečnost státu, kterému přísahal (když pomineme výpomoc při přírodních katastrofách, kterou však poskytují navíc, ke svému nezměněnému poslání).
   Na vojáka, který podepíše smlouvu se svým zaměstnavatel (tu smlouvu jsem neviděl, tak trochu fabuluji), se vztahuje pracovní právo a pochybuji, že tam jsou za neplnění pracovních povinností takové tresty, jako např. za vlastizradu.
   Žoldák, nebo žoldnéř, nebo kontraktor, je řemeslník, pracující za mzdu. Jeho pracovní úkoly, se nemusí nijak exaktně vztahovat k všeobecné bezpečnosti jeho státu, jako u vojáka. Pracuje pro svou bezpečnostní agenturu, se kterou má sepsánu tu smlouvu. Ta agentura zase plní úkoly, v zájmu někoho, kdo jim za to zaplatil. P.K.

   Smazat
  5. Milej PK 14:15, nikdo a nijak v poválečném vývoji "našeho" státu vojáky přísahy nezbavoval. Jako voják základní služby, kterou nebylo možné beztrestně odmítnout, jsem vlastně přísahat musel. Jinak tomu bylo u vojáků z povolání, ti byli vojáky z vlastního rozhodnutí a stejně tak přísahali. Když plynule přešli do služby zcela jiného politického režimu, přísahali totiž "lidově demokratické", později "socialistické", republice, tedy komunistickému režimu, porušili přísahu a jsou křivopřísežníky. To vypovídá o jejich charakteru.
   Sám jsem svoji vojenskou přísahu, po roce 1990, vzal dodatečně vážně a nerespektoval žádnou z akcí Vojenské správy, nakonec ani výzvu k odevzdání vojenské knížky k "propuštění ze svazku české armády". Tak jsem ten papír dostal poštou i s poděkováním (zřejmě za poslušnost komunistům) a je vymalováno. Pokud by bylo jinak, možná že bych se musel dožadovat zproštění přísahy u ještě žijícího Miloše Jakeše. Co říkáte?

   Smazat
  6. Anonymní14. listopadu 2018 4:35
   Nejsem právní purista, tak jsem svoji přísahu z mládí, v novém systému neřešil. Dokonce nejsem ani právník, takže zanechám svých vývodů a pro zajímavost přikládám výňatky přísah, jak se měnily přísahy časem, na koho se přísahalo. Zajímavé je, že na KSČ se přísahalo, až od roku 1961:

   Přísaha československého vojska v Rusku z roku 1917
   "My, českoslovenští vojáci prvního národního revolučního vojska za hranicemi vlasti, rozvázavše navždy náš smluvní poměr s Habsburky i monarchií Rakousko-Uherskou, pamětlivi těch velkých a dosud nepomstěných křivd, jež byly na nás po staletí páchány, drahému svému národu a vůdci zahraničního revolučního hnutí, Československé národní radě s prof. Masarykem v čele

   Přísaha československého vojska z roku 1919
   "Přísaháme při všem, co jest nám svato, a v plné shodě se svým svědomím a přesvědčením, že budeme poslušni presidenta a vlády republiky Československé a všech svých velitelů, presidentem a vládou ustanovených

   Vojenská přísaha vojáků československé armády z roku 1951
   "Já, občan lidově demokratické republiky Československé, slavnostně přísahám, že budu čestným, …. … a že budu do posledního dechu oddán svému lidu, své lidově demokratické vlasti, presidentu a vládě Československé republiky.

   Vojenská přísaha vojáků Československé lidové armády z roku 1961
   "Já, občan Československé socialistické republiky, vědom si své čestné vlastenecké povinnosti, přísahám před bojovou zástavou věrnost pracujícímu lidu vedenému Komunistickou stranou Československa.

   Vojenská přísaha vojáků Československé lidové armády z roku 1961
   "Já, občan Československé socialistické republiky, vědom si své čestné vlastenecké povinnosti, přísahám před bojovou zástavou věrnost pracujícímu lidu vedenému Komunistickou stranou Československa.

   Vojenská přísaha vojáků Československé federativní republiky z roku 1990
   "Já, voják Československé armády, vědom si svých občanských a vlasteneckých povinností slavnostně prohlašuji, že budu věrný Československé federativní republice.

   Vojenská přísaha vojáků Armády České republiky z roku 1993 (text přísahy je stále platný)
   "Já, voják ozbrojených sil, vědom si svých občanských a vlasteneckých povinností, slavnostně prohlašuji, že budu věrný České republice.
   P.K.

   Smazat
 24. Současná naše pidiarmádička a její vedení neni ani schopna naplánovat, natož provést jakýkoliv státní převrat. Ona totiž početně dosahuje počtů tzv. vládního vojska za protektorátu. Navíc polovina z těch tzv. vojáků jsou nebojového charakteru (štáby, logistika, dopravní letka, doktoři, chemici, vojenská policie, civilní zaměstnanci atd... a polovina z těch rádoby bojových jsou bez jediného reptu vrchního velitele prezidenta republiky začleněni pod vedením Německa. Co by tak asi tohle pidivojsko mělo zachránit například v případě migrační vlny valící se přes naší republiku? S čím? S pár předraženými Pandury, s půjčenými Gripeny, Humwee? S možná už méně než 50 tanky? A kdo by ty kluky ubytoval i kdyby je doplnili odvodem a branci se někde skutečně sešli? Do čeho by je oblékli, když sklady a kasárna všechny s velkou slávou zrušili. To si jako každý přinese své hadry a boty z airsoft a military klubů? Co by jim jako dali do rukou, když našima zbraněma bojují Kurdové, Iráčani, Afghánci a hordy hodných demokratických muslimů po celém světě? Čím by stříleli, když se munice rovněž vyvezla na Ukrajinu, Kurdům, ISIL, darovala USA atd. a zbytek vyletěl v Přáslavicích v muničáku. V současné době má víc občanů vlastní nějakou zbraň než je všech zbraní ve zbylých vojenských zařízení. Takže co to bude za vojsko až bude potřeba domobrana, partyzánsko myslivecké oddíli pod vlajkami obcí? Vždyť už ani většina útvarů nemá bojovou zástavu. Jo na Vítkově a v Lešanech jsou historické fangle se kterýma se pak asi bude mávat a vlastně tam je i ta výzbroj. To se nepřítel přímo posere, ale smíchy. S tímhle chtějí na Rusa, Číňana? To nemluvím o generaci mamánků a princezen.

  OdpovědětSmazat
 25. 13:06
  Smutná to pravda.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 26. Je to špatný, mě poďěsili naší hrdinové bojující za demokracii v Afganistánu, kteří měli na helmách znaky německých divizí z II.WW.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.