Reklama

pátek 23. listopadu 2018

Proč Spojené státy spěchají uzavřít mír s Talibanem?

Tereza Spencerová
23. 11. 2018  facebook autorky a FTV Prima
„Odstartovaly závody o to, zda se s Talibanem jako první domluví Washington, Moskva nebo Peking," píše ve svém dnešním komentáři Tereza Spencerová.


Škatulata se rozhýbala. První listopadový den vrchní velitel amerických jednotek v Afghánistánu, generál Austin Miller, prohlásil, že „tohle se vojensky vyhrát prostě nedá“. O týden později se v Moskvě konala mezinárodní konference o Afghánistánu, které se zúčastnil i Taliban. Je sice dál na ruském seznamu teroristických organizací, ale vrcholní ruští politici se na společných fotkách s jeho zástupci nadšeně usmívají.

A o pár dní později zvláštní čínský vyslanec Jao Ťing na dalším z řady trilaterálních jednání s Pákistánem a Afghánistánem konstatoval, že se právě Kábul může „stát mostem, který umožní lepší propojení východní, jižní a střední Asie“.

Když k tomu nyní Trumpův zvláštní vyslanec pro vyjednávání s Talibanem jakožto dlouholetý kariérní diplomat afghánského původu Zalmay Khalilzad vyjadřuje „opatrný optimismus“, že by mírová dohoda mohla být uzavřena ještě „před 20. dubnem příštího roku“, je jasné, že se opravdu „něco děje“. A proč zrovna ono konkrétní dubnové datum?

Zkorumpované hlasování bez reálného smyslu


To by se totiž v Afghánistánu teoreticky měly konat prezidentské volby, ale i ve Washingtonu, přinejmenším podle Wall Street Journal, dobře vědí, že je to hlasování vždy zcela zkorumpované, bez reálného smyslu a dokonce už není s to ani markýrovat nějakou funkční demokracii, o jejíž budování se Západ posledních více než 17 let v Afghánistánu snaží.

Pokud by se tedy USA mezitím stihly dohodnout s Talibanem, celý ten cirkus by si mohly rovnou odpustit…

KOMENTÁŘ: Co znamenají volby v USA pro svět a Evropu? Přinesou změny k lepšímu?


Vše nyní záleží na Donaldu Trumpovi a jeho nejbližším okolí. Ještě než se stal prezidentem, halasně válku v Afghánistánu kritizoval a dušoval se, že ji ukončí coby naprostý nesmysl. Nicméně souboj s Demokratickou stranou, mainstreamovými médii i vojenskoprůmyslovým komplexem ho vcelku rychle donutil přenechat rozhodování o „pokračujícím Afghánistánu“ na vůli Pentagonu.
Ten je ovšem očividně bezradný: na jedné straně letos shodil na Afghánistán nejvíc bomb za všechny ty roky okupace, ale současně mluví o tom, že tuto válku vojensky vyhrát nelze. Taliban totiž mezitím postupuje na všech frontách.

Jinými slovy, Pentagon zcela reálně připouští legitimitu otázky pádu „svého“ Kábulu. Ne jestli, ale kdy. A z této otázky vyplývá i fakt, že to nejsou USA, kdo si bude moci při „mírových jednáních“ s Talibanem klást podmínky. To už by byla jen cesta do ještě větších pekel.

Malé intermezzo

Faktem je, že o Trumpově pozici po nedávných kongresových volbách se stále hodně diskutuje. Ačkoli jeho republikáni prohráli Sněmovnu reprezentantů, polepšili si v Senátu, a to tak, že si Trump v těchto volbách uprostřed prezidentského mandátu vedl lépe než jeho předchůdci Barack Obama nebo Bill Clinton. Možnost, že by Trump vyhrál i druhý prezidentský mandát, se tím zhmotnila zase o něco víc.

Dosavadní vyšetřování „ruského vměšování“ do amerických voleb zatím – kromě tun palcových titulků a „zaručených“ zpráv – nepřineslo vůbec žádný důkaz. A co víc, nebylo už ani tématem kongresových voleb. Může to být sice zklamání pro české „bojovníky proti Rusku“, ale s tím se už nic nenadělá.

Kongresové volby nicméně znovu ukázaly, že jsou rozhodující domácí témata, což značí, že právě na tomto poli se Trump bude utkávat o svůj další mandát. Pokud tedy bude chtít „vstoupit do dějin“ – a to chce každý americký prezident – bude jistě oslavován, když „vrátí americké hochy z Afghánistánu domů“.

V Afghánistánu již zemřelo přes tři a půl tisíce spojeneckých vojáků

Mnozí demokratičtí politici s tím budou souhlasit, v osmnáctém roce marné války už by opačný názor zněl přece jen až příliš fanaticky.

Příkladem mohou být třeba „naši“ Petr Fiala z ODS nebo nově i prezident Miloš Zeman (a spousta dalších zdejších gaučových válečníků „napříč politickým spektrem“), kteří dál a bez ohledu na realitu zatvrzele opakují, že se „z boje neutíká“. Evropa přitom podle všeho ale může mít jiný názor.

Nerozborné transatlantické vztahy z obamovských časů berou za své a například idea „skutečné evropské armády“, jak ji razí Emmanuel Macron s Angelou Merkelovou, už přestala být tabu. Spolu s ní vyvstávají i další klíčové zájmy Evropy, k nimž pokračující okupace Afghánistánu patřit sice teoreticky může, ale rozhodně nemusí – koneckonců, je to akce USA a jejich NATO, nikoli Evropské unie jako takové.

Závody začaly letmým startem

Zkrátka, podmínky pro ukončení války se zdají být příhodné. Nejspíš i proto má Khalilzad na prosinec naplánovanou cestu do Moskvy, aby domluvil případný společný postup. A k tomu se navíc ještě Donald Trump podle všeho poslední listopadový den na summitu G20 v Buenos Aires setká s Vladimirem Putinem.

Komunikace mezi politiky zodpovědnými za národní bezpečnost obou zemí také funguje, a co víc, neustále sílí…

Afghánistán je přitom – spolu například se Sýrií či Ukrajinou – jednou z oblastí, v níž se geopolitické zájmy obou velmocí střetávají, nicméně právě v Afghánistánu jsou tyto rozpory asi nejmenší a proto i nejsnáze překonatelné. Putin několikrát poukázal na to, že z hlediska Ruska je americká vojenská přítomnost v Afghánistánu pozitivní, neboť do značné míry váže síly, které by jinak mohly destabilizovat střední Asii.

KOMENTÁŘ: A Spojené státy jednají s Tálibánem o odchodu…

I proto Rusko přes své území dlouho umožňovalo transport zbraní a munice pro vojáky NATO v Afghánistánu. Lze předpokládat, že pro stabilizaci Centrální Asie Rusko – se svými regionálními spojenci typu Pákistánu či Íránu - Americe v Afghánistánu pomůže i nyní.

Stačí, když to povede k ukončení konfliktu. A když to bude Washington opravdu chtít. Koneckonců, příkladem mohou posloužit ženevské dohody z roku 1988, které otevřely cestu k sovětskému odchodu z Afghánistánu.

Pokud ale chtějí Spojené státy uzavřít mír s Talibanem do příštího dubna, může být za tímto spěchem i jiný motiv. Pro Čínu je Afghánistán obří zásobárnou takřka nedotčeného surovinového bohatství a jako takový je i pevnou součástí Čínsko-pákistánského ekonomického koridoru (CPEC). Peking se ho snaží prosazovat už roky a čínští činitelé vyjednávají s Talibanem při každé možné příležitosti. Mají totiž v kapse jasný trumf:

Čína je v zásadě jediným hráčem, který se může domluvit se všemi ostatními hlavními silami -s Talibanem i Kábulem, rebely ze Severní aliance, s Íránem, Ruskem, Pákistánem, Saúdy, Tureckem i Střední Asií…

Závody o to, kdo se domluví s Talibanem jako první, už započaly. Letmým startem.


-  -  -

20 komentářů :

 1. "Ten je ovšem očividně bezradný: na jedné straně letos shodil na Afghánistán nejvíc bomb za všechny ty roky okupace, ale současně mluví o tom, že tuto válku vojensky vyhrát nelze. Taliban totiž mezitím postupuje na všech frontách."
  Za Taliban dosaď Vietkong a je to Vietnam jak vyšitej. Další prohraná válka US Army. Válčení je výnosnej byznys, ale jenom v případě vítězství...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Válčení je výnosnej byznys, ale jen pokud trvá. Porážka i vítězství jsou nežádoucí!!!

   Smazat
 2. Naši gaučoví válečníci. No je to problém. Jednoduché to mají
  modráci z oděs, stop 00, korzáři, malí stanaři a jiná verbež.
  Ti jsou jednotní a věrní ser NATO aÚ.
  Zeman, ten prostě musí. Navíc i židy z chazarstanu. Být i v
  tom opoziční, tak je už mrtvý včera.

  OdpovědětSmazat
 3. Nějací vojáci s našima vlaječkama na košilích budou za naše peníze bojovat proti terorismu až do doby, kdy na střeše amerikého konzulátu v Kábulu budou vyhozeni od posledního amerického vrtulníku, který bude odlétat. Dole na dvoře už bude taliban stavět šibenice. Jako bych to už někde viděl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Omyl, myslím. Ti nějací vojáci s našima vlaječkama se ani nedozví, že ze střechy odlétá poslední vrtulník.Obdobně to amíci udělali v Saigonu, klidně tam nechali Australany.

   Smazat
 4. Čína s Pákistánem si tam udělají pořádek a humanitárního bombardování se bát nemusí.

  OdpovědětSmazat
 5. Generál Šedivý řekl na Barrandově, že vojensky jsme už v Afghánistánu vyhráli :-), jen ne zatím politicky. Tak proto jako vítězové jednáme s poraženým nepřítelem Talibánem o našem rychlém odchodu, protože na nic jiného T. nepřistoupí. Tak tomu říkám vítězství na celé čáře. J.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Generál Šedivý (nebo jeho fotr) asi radil Hitlerovi. Ten také válku vyhrál. Z Francie měl rekreační zónu pro divize z Ostfrontu, ponorkáři koupali Brity v Atlantik Bad rychleji, než Británie stavěla frachťáky, Amíkům potápěli kabotáž a čučeli z ponorek při nočním nabíjení akumulátorů na světla amerických měst... návodčí těžkého dělostřelectva čuměli dálekohledy a dálkoměry na moskevské věže, Leningrad byl obklíčen a chcípal hlady, na Elbrusu vlál Hakenkreuz, ...

   Ale Amíci začali stavět frachťáky ve fabrikách a na skluzech je montovali ze sekcí rychleji, než je Ádovi šedí U boot vlci stihli potápět stejně stavěli eskortní lodě... Stalin vytáhl ze Sibiře divize zvyklé na ruské zimy, děti svařovaly tanky, Rusové se vrátili k NÁRODNÍMU PATRIOTISMU - z války byla najednou VELKÁ VLASTENECKÁ VÁLKA, atd. atd. až polní maršál Erich von Mainstein hořce sepisoval v zajetí knihu "Ztracená vítězství"...

   Takže nějací Šedivý nebo Pavel... takových kvalit měl HITLER hauptmanny.

   Smazat
 6. Vezmu to z lidske stranky.Ani nahodou bych se nedomlouvala s nekym,kdo mi celou zem rozbil a nikdy se nehodla podilet na rekonstrukci....Takze vitezove jsou jasni...ti co nabidnou alespon relativni pomoc zpustosene zemi

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USAci a EUvyvolení se hodlají podílet na obnově zemí které rozmlátili a polo vyvraždili. Zaručeně si tak výnosný GESCHEFT nechtějí nechat ujít - když jim to méně zištní Rusové a Číňané nevyfouknou před natěšeným skobákem...

   Smazat
 7. USA chtějí ustoupit,kdežto naši generálové chtějí válčit a provádět tvrdé bojobé operace!Mag.ůr.ci!Otázka,...má armáda České republiky finance a vojenské možnosti pokračovat sama ve válce proti Talibanu,když USA a jejich armáda prohrává a prohraje?Opata a gen.štáb spol chtějí válčit,chovají se jako největší hlupáci!!Všichni ustupují od okupace Afghanistánu a oni naopak.Dělají si vlastní politiku nezávisle na státu a politicích zvolených ve volbách lidem České republiky!!!Jak je to možné,že se tato banda generálů utrhla z řetězu a dělá si co chce!!Okamžitě propustit!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vaši generálové z bezpečí velitelství Evropa disciplinovaně splní rozkazy pro zadní stráž až do sebeobětování žoldnéřů v akci v kdejakém Arschlochu světa. Důstojný ústup hrdinů USA bude bezpečně spojenci zajištěn.

   Generálové dostanou další metály a prebendy.

   Smazat
  2. Vážený 14:28!
   Naši jenerálové vědí co činí. No a vrchní velitel by je měl podpořit a zavelet k přesunu celé naší armády do 1. bojové linie proti Talibům. S šedivým zemanem Péťou Pavlem v čele a Opatou s lopatou v týlu. Amici jim nepomohou, protože již vědí, že se Talibové naučili od Thačiho rychle, bezinfekčně a přesně kuchat srdce zajatců a ukládat do kontejnerů. Oproti pěstování hašiše jde o superkšeft, lidské náhradní díly jsou v USA jedinou komoditou jejíž cena stále roste. Tak do toho jenerálové, z boje se přece neutíká (z boje vás odvezou v plechovkách).
   Ďuro Trulo

   Smazat
 8. Zahraniční politika RF,
  se orientuje na státy s neblahou zkušeností západní demokracie.
  Uznáním, a respektováním kulturních a církevních zvyklostí,se spojují v mírové smlouvy o pomoci a obchodu....jak jednoduché a účinné*

  OdpovědětSmazat
 9. Unknown pěkný postřeh. Jednoduché a účinné.

  OdpovědětSmazat
 10. Proč USA spěchají uzavřít mír s Talibanem. Toť otázka, hodná šalomounského řešení. USA Taliban přece vytvořily, vycvičily a vyzbrojily, dokonce ho svého času importovaly do Kosova na podporu teroristické kosovskoalbánské armády. Také pro potřeby lidských jatek, kde se poráželi mladí Srbové jako dobytek na orgány pro mocipány světa! Prostě svůj k svému - vrána k vráně sedá. Víte co to už stálo kapitál prachů, nejdříve vyzbrojit a vycvičit a pak proti vlastnotělně porozené armádě bojovat. A navíc to vypadá přece jak u blbejch, takhle si dávat góly do vlastní branky... Tak mužstvo odešlo do kabiny a tam se objímají! Ale nemusíte je hned podezírat, že jde o buzíky!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jste mimo, spletl jste si Taliban s Al - Kaidou a s Daeš.
   Talibanci jsou Paštunové (pochybuju, že vám to něco říká) a NIKDY neměli expanzinvní sklony. VŽDY bojují za svoji věc jen uvnitř hranic Afghanistátu.

   Smazat
  2. Jenže pokud je to tak, jak píšete, nemůže být ani válka NATO - proti komu? A tedy ani uzavírání míru. To tedy ten omyl je už v nadpise? Nevyznám se, přiznávám, v teroristikých organizacích, jen se dobře orientuji v teroristických státech, co vedou války!
   Tedy pokud rozumím vašemu sdělení, USA porodili Al-Kajdu a Daeš, nikoliv Taliban.

   Smazat
  3. 11:30
   Přesně tak. Když CIA vyzbrojila a vycvičila mudžahedíny proti Sovětskému Svazu, tak "porodili" zároveň Al- Kaidu. Isslámský stát "porodili" o pár let později. Taliban neměl nikdy s USA nic společného, tedy kromě války ve které vítězí na celé čáře. Taliban vznikl jako máloco na dneštním světě bez amerického vlivu, jednak na základě náboženského směru a jednak a to je důležitější, jako kmenové hnutí Paštunů a ti a Američany vždy pohrdali.
   Afghanistán je očima Evropana komplikovaná země, ale jestli máte chvilku a chcete alespoň tochu poznat afghánské kmenové poměry a mentalitu, přečtěte si román "Jezdci". Natočili kdysi i film s Omarem Sharifem, také dobré, ale na knížku to nemá...

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.