Reklama

.

.

pátek 2. listopadu 2018

Profesor Krejčí důrazně varuje: Je stejná situace, jako před 1. světovou válkou

Prof. Oskar Krejčí
ROZHOVOR s prof. Oskarem Krejčím
2.11.2018   ParlamentníListy
„Rozehrávají hru především proti Číně,“ říká k záměru prezidenta Donalda Trumpa vypovědět smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu profesor Oskar Krejčí. „S Putinem se může časem domluvit na vylepšení staré smlouvy. Opravdu ale nevím, jak se s Moskvou dohodne na raketách v Číně. A to je základní hra,“ vysvětluje. Politolog také upozorňuje na záměrné otevření debaty na toto téma před volbami do Kongresu. A rozmístění raket na území Evropy? „Mnozí čeští politici a generální tajemník NATO se budou okamžitě nadšeně hlásit, že chtějí americké rakety na svém území, ale rozumnější politici z Francie a Německa nebudou chtít, aby se z jejich území stalo rukojmí.“ Závěrem varuje: „Stejná situace byla i před první světovou válkou. Tehdejší mocní si také válku nepřáli, ale dělali vše pro to, aby přišla.“


Prezident Donald Trump avizoval vypovězení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu. Důvodem má být, že Moskva řadu let klíčovou odzbrojovací smlouvu, která zakazuje pozemní balistické rakety a řízené střely s dosahem 500 až 5 500 kilometrů, nedodržuje. Moskva výtky Washingtonu odmítá a varuje před následky. Proč tohle načasování revize zásadního dokumentu?

Vypovězení smlouvy viselo ve vzduchu asi deset let. Zájem některých kruhů v USA buď zatáhnout do této smlouvy další velmoci, nebo získat možnost zbraně smlouvou zakázané vyrábět a instalovat byl cítit téměř v každém materiálu o strategických zbraních.

V historii jsme měli podobnou hru rozehranou už dvakrát. Nejčastěji se mluví o kubánské raketové krizi v roce 1962, kdy Sovětský svaz rozmísťoval rakety středního doletu s jadernými hlavicemi na Kubě. V téže době měly Spojené státy rakety středního doletu s nukleárními hlavicemi v Británii, Itálii a v asijské části Turecka. Nakonec se Moskva a Washington dohodly na kompromisu. Sověti stáhli rakety z Kuby a Američané z Turecka. Vzápětí nato americká jaderná ponorka s raketami Polaris vplula do Středozemního moře, ale to už je jiná věc…

Velmi důležitá je analogie ve druhém případě, a to, když Sovětský svaz začal v 80. letech rozmísťovat rakety SS-20 na svém území, dnes bychom řekli na západní Ukrajině. Podle mého názoru to byla velká chyba v poměrně jednoduché šachové partii. Rozmístěním raket Sověti ohrozili hlavní města evropských států NATO, nikoliv však ve Spojených státech. A když Spojené státy oznámily, že v Evropě rozmístí rakety Pershing 2 a střely s plochou dráhou letu, Moskvu dostaly na dostřel. V závěru se obě strany dohodly a vznikla slavná smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu.

Teď se rozehrává obdobná hra. Smlouva, o které mluvíme, je pozoruhodná i důležitá, protože jde o jediný příklad likvidace určitého systému strategických jaderných zbraní. Problém této smlouvy je dvojí. Předně nezahrnuje všechny státy, například evropské spojence USA, tedy Británii, Francii, které mají jaderné nálože. A navíc nepočítá rakety středního doletu nebo jaderné zbraně Izraele, Pákistánu, Indie a Číny – států, které též mají jaderné nálože. A pak jsou tu nové funkce zmíněných raket. V případě starých rolí platí, že když Američané rozmístí své rakety středního doletu v Evropě, dostává se Rusko opět jako v 80. letech do šachové nevýhody. Z oblasti našich Brd, kde měl stát radar, je to do Moskvy 1 700 km, z Vladivostoku do Washingtonu 10 tisíc kilometrů. Z Brd se americké rakety středního doletu do Moskvy dostanou, ale ruské rakety středního doletu se ze žádného bodu Ruska na strategické jádro USA nedostanou.

Jistě nejde „jen“ o porušování dohody. Jde ze strany Trumpa o nátlakovou akci, protože se blíží jednání o prodloužení smlouvy o strategických zbraních New START? Nebo se Američané obávají Číny, která není do smlouvy zahrnuta? Co je to podle vás za kalkulace či strategie ze strany USA?

Spojeným státům nejde jen o Rusko, dokonce možná jde o Rusko až v druhém plánu. Rozehrávají hru především proti Číně. Došlo totiž ke dvojí technologické změně. Čína, protože vlastní rakety středního doletu a střely s plochou dráhou letu, vytlačila americké letadlové lodě do vzdálenosti, odkud už nemohou plnit původně zvažované bojové úkoly. Například že by bombardovaly jádro Číny, třeba i jadernými náložemi, které na letadlových lodích pravděpodobně jsou. Pochopitelně by si proto někteří američtí generálové a admirálové přáli, aby byly tyto rakety zničeny. A pak je tu ještě jedna důležitá funkce diskutovaných raket. Už v lednu 2007 Čína odzkoušela sestřelení vlastní, tehdy už nefunkční meteorologické družice. Řečeno jinak, tyto rakety mohou zničit systémy včasného varování, ale i řízení vojsk a zbraní, které mají USA, Rusko a Čína rozmístěné v kosmu.

Bavíme se také o rychlosti, protože rakety středního doletu mají krátkou dobu doletu do cíle než mezikontinentální rakety. To znamená, že když se proti nim chcete bránit, musíte zaútočit pokud možno předtím, než jsou odpáleny. Jestli Američané rozmístí rakety středního doletu v Evropě, Rusové na ně musí namířit své rakety. V tuto chvíli si nedokážu představit, že se Číňané vzdají svých raket středního doletu a nechají Američany, aby se znovu přiblížili se svými letadlovými loděmi k pobřeží. Podle mého názoru jsou tyto rakety pro operační a strategické úkoly ČLR nenahraditelné. Jestli chcete jejich čínské rakety středního doletu zlikvidovat, musíte se k tomu dostat prostřednictvím vytvoření atmosféry vzájemné důvěry. Ne vyhrožováním a vydíráním. V Pekingu by museli uvěřit, že Američané nepřiplují blíž. Copak tomu dnes můžete věřit?

Do jaké míry i v této zásadní věci, kterou Trump otevřel, hraje roli skutečnost, že jsou za dveřmi volby do Kongresu?

Samozřejmě že to záměrně otevřel před volbami. Ale jakým způsobem problém diskutované smlouvy bude dolaďovat s Vladimirem Putinem? Nedokážu si to představit. Už ukázal, že umí udělat obrat o 180 stupňů při jednání se Severní Koreou. I když naplnění dohod příliš nezvládá, vyplývá z této zkušenosti, že se s Putinem může časem domluvit na vylepšení staré smlouvy. Opravdu ale nevím, jak se s Moskvou dohodne na raketách v Číně. A to je základní hra.

Trump nevylučuje, že by chtěl rozmístit po vypovězení smlouvy rakety na území Evropy. Ruský prezident už pohrozil Evropě možnou jadernou odvetou, bude-li souhlasit s jejich rozmístěním. Británie vypovězení smlouvy podporuje, Berlín vzkázal, ať si to Trump dobře rozmyslí, Francie nabádá k opatrnosti, EU vyzvala k zachování dohody. Jak by měla Evropa na Trumpovo odstoupení od smlouvy reagovat?

Evropa neumí reagovat jednotně. Vypůjčím si odpověď Otty Bismarcka na otázku „Kdo je Evropa?“ – podle tohoto mistra mocenské rovnováhy je Evropa jen geografický pojem. Evropské státy budou reagovat na Trumpovu aktivitu každý zvlášť. Británie už jednotu rozbila, když přispěchala s chválou vypovězení smlouvy. EU je uzavřená do vlastních problémů a stejně by její stanovisko nikdo nebral vážně. Klíčové jsou země, kde by mohly být postaveny raketové základny. Mnozí čeští politici a generální tajemník NATO se budou okamžitě nadšeně hlásit, že chtějí americké rakety na svém území, ale rozumnější politici z Francie a Německa nebudou chtít, aby se z jejich území stalo rukojmí. 
 
Tyto věci by posuzovalo NATO, kde je charakter rozhodování mírně řečeno úděsný. Solidární disciplína je schopná odhlasovat téměř cokoli a nechat se zatáhnout do válek. Rozhodování naslepo jen na základě subalterní „solidárnosti“ k nám samozřejmě americké rakety přivést může. Byl by to ale další z faktorů, který by vzbudil evropskou veřejnost tak, jak se vzbudila česká veřejnost, když šlo o radar v Brdech.

(celý text rozhovoru najdete ZDE)

25 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jakmile nekdo zacina tim,ze nekdo byl nebo nebyl spolupracovnikem STB....znamena to,ze nechape,ze statni bezpecnost mela a ma spolupracovniky za kazdeho rezimu ( a v kazdem state).....Takze cist ho,je ztrata casu

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  3. Vy jste fakt trouba.....STB bych prirovnala spis k FBI

   Vymazat
  4. MÁŠ LI BOL, VEM RADOSTOL ! Nejlepší sračkopud na trhu. Po přečtení se radostně vyserete.

   Vymazat
  5. 17:07 A nač? Však zesraný jsi i bez laxativ, ty užgryndaný čechomužiku, co na Radostu dosahuješ asi jako psí lejno na mraky za hezkýho počasí:)))

   Vymazat
 2. Můžeme jen doufat, že všechny státy Evropy se postaví proti rozmístění jakýchkoliv Amerických raket na svém území. Pokud se státy Evropy dohodnou, že na Americkou iniciativu nekývnou, bude dobře, protože Rusko tím pádem bude v relativním klidu a nebude se muset Evropskými státy zabývat. Pokud ale státy Evropy na Americkou uiniciativu kývnou, tak Rusko namíří svoje rakety na celou Evropu, včetně nás, i když třeba u nás rakety nebudou a v případě napadení Rusko celou Evropu promění ve zbořeniště a hřbitov milionů lidí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Problem je v tom,ze staty vychodni evropy musi.....USA je totiz povazuje za sve kolonie

   Vymazat
  2. 14:23 nic nemusí jenom umřít. Stačí se opřít o nazor lidí, který by byl podepřen rerferendem. Pak by mohli celé USA jít i s raketami do prd..ele.

   Vymazat
 3. "Přesto, že vaše násilná a chaotická společnost předstírá snahu o mír, směřuje k válce tak, jako temné mraky přinášejí bouři."
  Jaurés, 1914

  OdpovědětVymazat
 4. 3 príspevky, z toho jeden od .....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím-li, kdo to je, tedy to zadám do vyhledávače...

   Vymazat
 5. Hitler taky shromáždil plno divizí k hranicím ZSSR . Napadnul je a potom je hnali od Stalingradu všichni sověti panečku až do berlína . Fotr nás strašil válkou 40let . Dnes se NATO zvětšuje . Berou i fašisty a my podporujem a chráníme fašisty v pobaltí a v Kyjevu . Putin se není Jelcin ! Američané vraťte domů z Německa a Japonska . Rusové jsou doma a vy po celém světě .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. naprostý souhlas, je to úplně stejná situace a lidem se politruci nsnaží vnutit myšlenku, že rusko je zlo, i když všichni vidí opak....,,

   Vymazat
 6. Ted se nejvic projevi, jestli je Evropa samostatna (tedy jednajici prioritne ve svem zajmu......a nebo jen hloupy vazal

  OdpovědětVymazat
 7. Estebakovi Krejcimu clovek snad jen uveri jeho spis agenta StB.

  OdpovědětVymazat
 8. Pokud naši politici podpoří umístění jakýchkoliv raket na našem území,tak nejlepší místo vidím, ne v Brdech,ale na Letenské Pláni v Praze.Tam se na rakety mohou dívat vždy,když pojedou do "práce". Jsou krásné a drahé a nebezpečné.

  OdpovědětVymazat
 9. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi, opět na sajtách Nové Republiky řádí agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A BURŽOASIE !!!!!

  Prosím soudruhy z redakce NR, aby NEPRODLENĚ zvýšili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší MILOVANOU Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti fašismu a Euroamerice.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu a putinistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 2. listopadu 12:52.

  P. Radosta

  OdpovědětVymazat
 10. S.s. Krejčí, dlouholetý věrný spolupracovník naší StB, má přímo LENINSKOU pravdu!

  Ano, drazí soudruzi a soukmenovci, na příkladu s.s. Krejčího vidíme, že naše hrdé úsloví „Jednou komunista, NAVŽDY komunista nebo putinista!“ je platné přímo 200%.
  Když se podíváme na seznam významných absolventů školy, na níž s.s. Krejčí působí, tak jasně vidíme, že bychom ji mohli absolvovat i my všichni, my prostí autoři a přispěvatelé naší milované Nové republiky.

  Ano, nikdo z nás komunistů a putinistů není tak hloupý, aby nedosáhl titulu na Univerzitě Jana Amose Komenského Praha s.r.o.
  No není to povzbudivé?
  No je, o tom žádná: Když absolvujeme UJAK, tak obnovenou VŠP taky.
  To bude BÁJEČNÉ, až nám opět začnou přibývat soudruzi a soukmenovci s čerstvým titulem RSDr.

  Ale zpět k článku s.s. Krejčího/ Oskara/Kalába: My roduvěrní Češi a Rusové se vším souhlasíme, s jedinou výjimkou – dnešní situace nepřipomíná situaci před 1. sv. válkou, leč před DRUHOU.
  Ano, ten ZCELA ZÁSADNÍ rozdíl spočívá v existenci Velikého Ruska, dědice a pokračovatele našeho milovaného Svazu sovětských socialistických republik.

  Jak dobře víme, my všichni budoucí držitelé vysokoškolského titulu z UJAK resp. VŠP, tak v roce 1914 SSSR neexistoval, kdežto v r. 1939 ano.
  A dnes existuje znovu, i když pod jiným názvem. Ano, Veliké Rusko je stejně mocné a stejně krásné jako SSSR, žije se v něm stejně skvěle, je vedeno stejným géniem, jako byl Veliký Stalin.
  Proto NEPOCHYBNĚ zvítězíme, my Západoasiati, nad NATO a EU, nad všemi evropskými hodnotami.
  Proto my Češi můžeme směle volat s nejslavnějším dobrým vojákem naší novodobé historie: „Na Brusel! Tuhle vojnu vyhrajeme!“.

  Ať věčně žije Veliký Putin, Budiž Jeho Jméno Pochváleno, naše jediná opravdová záštita proti EU a NATO!

  P. Radosta

  OdpovědětVymazat
 11. Putin...Putin...Putin...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale ne; takto je nutno psát jméno Vůdce všeho Slovanstva, jediné záštitě a naději utlačovaného proletariátu vsjevo mira:
   Veliký Putin, Budiž Jeho Jméno Pochváleno


   P. Radosta

   Vymazat
 12. Jen jsem zvědav jestli odmítnou západní země rozmístění raket.

  OdpovědětVymazat
 13. Já myslel, že tenhle rudá STBácká krysa, který udával lidi, nevystrčí tu svoji smradlavou tlamu.Co vedy tyhle udavače se neustále ukazovat?Naprosto opovrhuji tímto pod " člověkem " hnus. Po 2SW se takoví kolaboranti stříleli- škoda. Není všem dnum konec.

  OdpovědětVymazat
 14. Typické názory havlokavárenských pomatenců. Neumí věcně argumentovat, proto dehonestují autora článku. STB je pro tyto pomatence je spojena s udáváním a vězněním "nevinných", což je nesmysl, který do těch jejich ubohých havlistických hlaviček natlačila propaganda. Obecně platí, že tyto hloupé útoky na autory článků, kteří varují před americkou rozpínavostí a agresivitou, jsou v konečném důsledku nebezpečné, protože jakmile američtí agresoři zjistí, že obyvatelé té které země nijak zásadně neprotestují proti umístění raket na svém území, a tento svůj postoj navíc vyjádří v parlamentních volbách volbou např. Pirátů, STAN, ODS, ČSSD, TOP 09 atd. nebo v prezidentské volbě volbou např. servilního kolaboranta Drahoše, nebudou váhat a tyto rakety neprodleně instalují, čímž z nás udělají cíl. Pak už stačí jen malá technická nebo lidská chyba nebo rozhodnutí nějakého zfanatizovaného generála (kterých má Pentagon víc než dost) a Evropa shoří na popel. Amerika nejspíš taky, jenže to si strůjci této strategie zřejmě neuvědomují, spoléhajíc se na "nepropustnou" americkou PVO nebo na dobře zbudované luxusní kryty.

  OdpovědětVymazat
 15. 12.22 Jsou i tací pitomci jako ty, kteří STBáky oslavují, asi taky patříš mezi ně. Co asi tito " lidumilové " dělali, než že donášeli na ostatni spoluobčany. Si v tom udělej trochu pořádek a nepleť do toho USA, pomatenče.A zamotáš do STBáka USA,PIRÁTY,STAN,ODS,DRAHOŠE.... Oni jsou podle tabe horší jak ten odpornej STBák? a jako v čem.Demokrat každým coulem, ale takovej ten pro Ruskej smradlavej.

  OdpovědětVymazat