Reklama

pondělí 5. listopadu 2018

"Proti všem kánonům": co je za podepsáním dohody mezi prezidentem Ukrajiny a konstantinopolským patriarchou


Nurie Ziganšinová, Mariana Čursinová
5. 11. 2018    russian
Dokument, podepsaný ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem a patriarchou Konstantinopole Bartolomějem v Istanbulu, neznamená vytvoření autokefální církve. Oznámil to vedoucí synodálního oddělení Moskevského patriarchátu pro vztahy církve se společností a médii, Vladimír Legojda. Jak poznamenávají religionisté, v tomto případě nemůžeme mluvit o autokefálii, protože duchovní vedení na Ukrajině se s takovou žádostí na Konstantinopolský patriarchát neobrátilo. Ignorováním pravoslavných kánonů obě strany, které dokument podepsaly, sledují osobní cíle a očekávají, že z této situace získají politické dividendy, soudí experti.


Předseda výboru Státní dumy pro rozvoj občanské společnosti, otázky veřejných a náboženských sdružení Sergej Gavrilov v rozhovoru s RT nazval dohodu "odklonem směrem k papežství" ze strany konstantinopolského patriarchy.

"Pokud jde o Bartoloměje, je to jasný důkaz, že se stále více odklání k papežství a považuje se nejen za duchovního, ale i za sekulární vůdce, když se snaží udělat ze sebe papeže římského. Vatikán je však stát, ale Phanar je malá čtvrť, mimo níž turecký občan Bartoloměj nemůže dokonce ani nosit posvátné roucho. Proto se mi zdá, že tyto požadavky jsou neopodstatněné, hypertrofované a stále více znamenají odchod Konstantinopolského patriarchátu z lůna pravoslavné tradice", uvedl.

Dříve v Istanbulu podepsali prezident Ukrajiny a konstantinopolský patriarcha dokument o spolupráci.

Ukrajinský vůdce uvedl, že podepsaná dohoda "vytváří všechny podmínky k tomu, aby proces přípravy koncilu, poskytnutí tomosu byl proveden v naprostém souladu s kánony pravoslavné církve".

Vnucují autokefálii

Připomeňme, že na konci července jsme se dověděli, že ekumenický patriarcha Bartoloměj počítá s udělením Ukrajinské pravoslavné církvi statusu církve nezávislé. Tehdy bylo příslušné poselství předáno ukrajinskému prezidentovi.

Podle pravoslavných kánonů si však musí samotná církev vyžádat autokefálii, což se na Ukrajině nestalo. Jediná kanonická Ukrajinská pravoslavná církev Moskevského patriarchátu (UPC MP) se staví proti akcím Konstantinopole.

Bez žádosti místní církve nemůže Konstantinopolský patriarchát poskytovat autokefálii, zdůraznil církevní historik Vladislav Petruško, profesor na Pravoslavné Svjato-Tichonovské humanitární univerzitě.

"Bez žádosti místní církve, která by chtěla získat autokefálii, ji (Konstantinopolský patriarchát - pozn. RT) vnucuje. Na autokefálii se domlouvají patriarchát a ukrajinský stát. Je to jakési panoptikum", domnívá se expert.

"Je to nějaká nesmyslná "kreativita" z hlediska kanonického práva a vnitřních pravoslavných vztahů vůbec ze strany Konstantinopolského patriarchátu, který prostě ztratil svůj smysl pro realitu a nedává do souladu svou činnost s kánony pravoslavné církve", řekl Petruško.

Politolog, kandidát historických věd Michail Smolin také řekl, že akce Konstantinopolského patriarchátu jsou nekanonické.

Expert zdůraznil, že dokud patriarcha sám veřejně neuvedl, že uděluje tomos církvi na Ukrajině, dohoda bude znamenat pouze ujednání o "těžko pochopitelné spolupráci".

"Pro Ukrajinu je škoda, že to samotnou Ukrajinu rozštěpí i z hlediska náboženského principu. Nastal rozkol na základě etnického principu, na základě politických představ o tom, jak se rozvíjí Ukrajina: směrem k federalizaci nebo sjednocení. Nyní nastane i velmi hluboký a nesmiřitelný rozkol v oblasti religiózních principů", řekl expert.

Je třeba to dotáhnout do voleb

Proces udělování autokefálie ukrajinské církvi se může protáhnout. Podle názoru expertů každá ze stran, i Konstantinopolský patriarchát i Porošenko, sleduje své vlastní cíle.

"Bartoloměj bude až do poslední chvíle otálet s tomosem, vymáhat peníze od Porošenka a hostit ho snídaněmi. No a Porošenko to potřebuje dotáhnout do voleb. Předkládá všechno v dobrém světle pro sebe, ale ve skutečnosti to vůbec neznamená, že ukrajinská církev bude autokefální", konstatoval Roman Silanťjev, ředitel Centra pro geografii náboženství Ruské pravoslavné církve, v rozhovoru s RT.

Podle Vladislava Petruška se v předvečer voleb Porošenko snaží zlepšit svůj rating, což vysvětluje také podpis takových dohod.

"V předvečer voleb se Porošenko snaží na tomto (uznání pravoslavné církve na Ukrajině jako nezávislé - pozn. RT) zlepšit svůj rating a myslím, že se pokouší rozehřát situaci v zemi, aby možná na pozadí náboženských konfliktů získal politické dividendy", uzavřel expert.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

17 komentářů :

 1. Veliký Putin není Gorbačov = agresoři NEPROJDOU!

  Co a kdo stojí za pokusem vyrvat ukrajinské Pravoslaví z mateřské náruče Moskvy?
  No to je přece jasné každému komunistovi a putinistovi: Západ a sionisti, buržousti a papeženci!
  Ano, dědiční nepřátelé Slovanstva a socialismu se opět spikli, aby zničili jednotu Pravoslaví stejným sprostým a zákeřným způsobem, jakým dočasně zničili Sovětský svaz.
  Jenže se přepočítali:
  Veliký Putin, Budiž Jeho Jméno Pochváleno, není zrádce Gorbačov, proto neustoupí ani o píď!

  Ano, Pravoslaví patří JEDINĚ Velikému Putinu, BJJP, Vládci vší Rusi a Vůdci všeho Slovanstva!
  Proto jednota Pravoslaví je NEVYHNUTELNĚ nutná.
  Proto Pravoslaví ZŮSTANE jednotné, i kdyby kvůli tomu muselo být uspíšeno dlouho plánované osvobození:
  • Kyjeva od ukrajinských buržoasních nacionalistů a žoldáků NATO a EU
  • Cařihradu od Turků a žoldáků NATO a EU
  • Jeruzaléma od sionistů a žoldáků NATO a EU
  Takže tak.

  Prostě: Москва - это третий Рим, а четвертому не бывать!


  P. Radosta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MÁŠ LI BOL, VEM RADOSTOL ! Kvalitní srací prostředek
   od fy. RADOSTA se re o. Nyní zaké se slevou u Dr.Max.

   Vymazat
  2. 9:37 A nač? Však zesraný jsi i bez laxativ, ty užgryndaný čechomužiku, co na Radostu dosahuješ asi jako psí lejno na mraky za hezkýho počasí:)))

   Vymazat
 2. To je zaújmavý článok z toho dôvodu, že som sa doposial domnieval, že iniciatíva vyšla zo samotných tamojších církví na základe podpichovania zvonka. A ono sa to len teraz začína "piecť" medzi Porošenkom a zuboženou pravoslávnou církvou učupenou kdesi v hlboko v mori samých moslimanov. A oni len teraz očakávajú čo prinesie nimi vnášaný rozkol medzi už aj tak čoraz menšiemu počtu samotných veriacich pravoslávnej církvi. Tak toto nevymyslíš! Toto môžeš iba zažiť na východ od naších hraníc! Môj profil Ukrofil.

  OdpovědětVymazat
 3. a zrazu sa začína bratríčkovať Waltzmann a Erdoganom - ta len tak ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To vyžrané prase se bratříčkuje i s tou největší sviní! - https://pp.vk.me/c638823/v638823068/6e6b/-Vnc10oW1Wc.jpg

   Vymazat
  2. 7:50

   Chcete tuto židovskou-sionistickou loutku srovnávat s Hitlerem? To jako fakt? ;-)
   https://lesobservateurs.ch/wp-content/uploads/2015/10/Poutine-Kotel-1.jpg

   To můžete už rovnou srovnávat s Hitlerem i tuto židovskou-sionistickou loutku.
   https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcTAlnTWbkXyMusVGb9237qFyciUYkl3T3oxk3326HH5OyP2tqme

   Gojímové vědí.
   Celé je o židech.

   Vymazat
  3. Každý vládní americký i evropský politik se klání a slouží židům.

   Celé je to o židech.
   https://youtu.be/A9qE_wKoab4

   Vymazat
  4. 13:13 Já jsem po řeckých předcích PRAVÝ Žid. Nespojuj laskavě tu kremelskou plešatou svini s PRAVÝMI Židy! PRAVÍ Židé jsou vybráni svými specifickými vlastnostmi, aby vládli, jsme k tomu předurčeni. Stačí se podívat na distribuci IQ v rámci planety. My máme banky, máme technologie, máme vliv. S tím je nutno se smířit a raději po dobrém.

   Izraelská svoloč, co se kamarádí s tím kremelským bastardem, NEJSOU PRAVÍ ŽIDÉ. To je koneckonců vidět i na jejich průměrném IQ, které dosahuje průměrných hodnot evropských. Stejně tak není PRAVÝMI Židy ta pakáž, o které si to myslíte. Tedy ani ta směšná individua s kozími bradkami na fotce s tím kremelským smradem.

   Vymazat
 4. kremelský vožď a čekistická odpadlická sekta-ruská prav. církev si můžou zatím pindat co chtějí.Nakonec z nich zůstanou jen rohy a kopyta.

  OdpovědětVymazat
 5. Jak koukám, tak ve výrobně sracích prostředků fy. RADOSTA se re o, pracují už na tři směny. Výše, je výrobek z 3:39 !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Klon Radosty se ve službě nudil a začal srát písmena. Jó pánové jsme pod dozorem celých 24 hodin.

   Vymazat
  2. 20:00 To jste a budete následovat svýho fýrera! - https://i.imgur.com/hDa5bJP.png

   Vymazat
 6. Joo. A ten z 8:00 má už ranní. Šel se vysrat v šest a až
  v osm pak čest.

  OdpovědětVymazat
 7. PÁNBÍČKÁŘI VŠECH ZEMÍ, POLIBTE MI PRDEL !

  OdpovědětVymazat
 8. Povídá se, že předchozímu patriarchovi z Istanbulu namluvili, že je nemocný a na jeho místo dovezli z USA nového patriarchou Konstantinopole Bartoloměje. Je nepochybné, že je to agent známé rozvědky s ústředí někde za mořem. Co od něho mohou Rusové čekat?

  OdpovědětVymazat
 9. Na Ukrajine dôjde k situácii, kde Pastieri budú bez stáda, a stádo bez pastiera.
  Bude to veľmi pripomínať 50 roky, kde pastiera pod jurisdikcie Konstantinopolu stádo nevpústí do košiara, lebo si budu žiadať pastiera pod jurisdikciou Moskvy.
  A v Kyjeve si z toho budú zúfať, že stádo v košiari bude páliť lojové sviečky, namiesto voskových a naopak.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.