Reklama

neděle 11. listopadu 2018

Trump zlikviduje celý dluh USA. Už existují varianty, na čí úkor.

Ivan Danilov
11. 11. 2018  
sputniknews
Americký prezident Donald Trump učinil šokující prohlášení. Hodlá zaplatit obrovský státní dluh Spojených států. Jde o 21,7 trilionu dolarů, hlavní finanční záhada současnosti spočívá v tom, jakým způsobem hodlá rozhodný americký předák najít a zaplatit tak úctyhodnou částku.

„Trump přísahá, že zaplatí dluh, který roste rychlostí výbuchu," oznamuje specializovaný politický časopis The Hill a připomíná, že podobný slib dával Trump, když ještě byl kandidátem na prezidenta. V daném okamžiku vypadají výsledky „snižování státního dluhu" dost divně — nynějšímu prezidentovi se ho podařilo nikoli snížit, ale zvýšit na rekordní částku. A také zvýšit rychlost jeho růstu na rekordní. Agentura pro obchodní informace Bloomberg oznamuje, že podle odhadů amerického ministerstva financí si bude muset vláda USA v roce 2018 půjčit 1,34 trilionu dolarů, tedy dvakrát více než v roce 2017, protože Trumpova opatření způsobují prudké zvýšení rozpočtového schodku.

V rámci diskuse vytyčil Trump několik tezí, které mají vyvolat vážné znepokojení jiných států. Prezident USA prohlásil, že cizí velmoci Ameriku fakticky oloupily. „Došlo u nás k jednomu z největších přesunu bohatství, k němuž kdy ve světových dějinách došlo… Bohatství bylo vzato z naší země a přeneseno do jiných. A došlo k tomu jen proto, že u nás byli lidé, kteří na to nedávali pozor, nebo o tom nevěděli, nebo jim to bylo jedno… A to je neuvěřitelné."

Další události se mohou vyvíjet podle třech scénářů, i když za určitých okolností a jisté šikovnosti dokáže Trump tyto scénáře smíchat.

První můžeme označit takto: „Odpouštím všem, komu jsem dlužen."

Pod záminkou toho, že Ameriku údajně oloupili pomocí nespravedlivých obchodních dohod, dumpingu a záporné obchodní bilance, může prezident prohlásit, že USA nebudou platit podle obligací představitelům států, s nimiž mají USA zápornou obchodní bilanci. Takové gesto bude vypadat sice divoce, poruší to všechny myslitelné i nemyslitelné závazky a pravidla slušnosti, Trumpovi je ale po vystoupení z íránské dohody (která byla potvrzena na úrovni OSN!) všechno fuk, o tom, že sám nynější prezident je vícenásobným bankrotářem, už ani nemluvě.

Bere-li totiž Ameriku jako jednu velkou korporaci, pak se mu ohlášení bankrotu může zdát docela dobrým nápadem. Tím spíše, že v tomto případě se podaří větší část dluhů odepsat, a zároveň se i vyhlásit za národního hrdinu a všechny nespokojené — za nepřátele USA a zrádce.

Pro americké hospodářství bude mít toto schéma mimořádně negativní následky kvůli tomu, že zahraniční investoři už mu nebudou důvěřovat, nelze ale vyloučit, že z hlediska Bílého domu bude zbavení všech dluhů jednou ranou dostatečnou motivací.

Druhý scénář můžeme označit jako „Sbohem, dolare!"

Spočívá v hyperinflačním řešení problému státního dluhu. V amerických médiích už byla (zatím nepotvrzená) informace o tom, že Donald Trump navrhoval Garymu Cohnovi, vedoucímu hospodářské rady při prezidentovi, originální řešení — „prostě natisknout více peněz", aby bylo možno zaplatit všem věřitelům. Takový přístup má důležitou přednost — z hlediska formálního to nebude default ani bankrot USA, ale v případě, když se ve světovém finančním systému objeví „zbytečných" 22 trilionů, se cena dolaru (a tedy i jeho kurz vůči zlatu, ropě a jiným měnám) prudce sníží.

Dolar v pravém slova smyslu ztratí cenu a současně i status hlavní měny světového obchodu. Dolarové rezervy centrálních bank se stanou prakticky „nastříhaným papírem".

Americkému hospodářství byl zasazen hyperinflační úder, ale v tomto scénáři je možné při velkém přání najít něco pozitivního, což naláká Trumpa a jeho tým. Hyperinflace dolaru způsobí, že dovoz do USA bude velmi drahý a doslova donutí americké hospodářství začít znovu vyrábět to, co si během posledních desetiletí zvyklo nakupovat na dluh. Voliče to samozřejmě nepotěší, neboť jejich životní úroveň značně klesne následkem cválající inflace a likvidace úspor.

Existuje i třetí scénář, můžeme ho nazvat „Zapomenout a nevzpomínat". 

 Trump může prostě zapomenout na svůj slib, že sníží dluh. Může se zdát, že je to nejrozumnější řešení, ale bude to klamný pocit.

Prezident USA začal hovořit o řešení problému státního dluhu ne proto, že by se tak dobře žilo. Americká finanční média a odborníci si všímají, že cizinci nakupují stále méně amerických státních obligací, ale je třeba jich vydávat stále více a více kvůli rostoucímu rozpočtovému deficitu. To znamená, že americké ministerstvo financí bude muset souhlasit se stále vyšším výnosem z nových obligací, aby přilákalo kupující.

Na finančních trzích vládne bizarní směs smutku a naděje na to, že z nedávných poklesů nevznikne dokonalá cívka finanční krize podle vzoru roku 2008 nebo ještě něco horšího. Trump má ještě zatím možnost zvolit ukončení této hry, ale pokud promešká vhodnou chvíli, může se dočkat začátku absolutní nekontrolovatelné finanční katastrofy. Trump, který si ještě v době své kandidatury stěžoval na to, že v USA je „falešná ekonomika", to skvěle chápe.

Otázkou je pouze to, jestli se rozhodne spustit hyperinflaci nebo default přímo teď v naději na rychlé obnovení americké ekonomiky nebo se pokusí získat čas, aby „podpálil celý svět" dříve, než finanční krize postihne Ameriku.

69 komentářů :

 1. Tím že odpustí všem co mu dluží, neznamená, že mu odpustí dluhy ti kterým dluží. Ale je do dobrý pokus. Možná se ujme u našich dlužníků.
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:34 Stojí psáno: Odpouštím všem, KOMU jsem dlužen! Asi jste vůbec nepochopil první část článku.

   Smazat
  2. Nikdo, to nenapsal. Trump se pokouší řešit problém USA. Tento problém se nazývá DEINDUSTRIALIZACE. Česky řečeno. Chamtiví bankéři a podnikatelé převedli výrobu do asijských a dalších zemí zemí s nízkými mzdovými náklady. Důsledky jsou tristní. Úpadek školství, nejsou vzdělání dělníci a chybí středoškolská i vysokoškolská inteligence. Byly zlikvidovány výrobní prostředky. Národní produkt je generován hlavně bankami - čili je imaginární. CO VÁM TO PŘIPOMÍNÁ ???
   To se Trump snaží vyřešit na úkor ostatních států - spojenec- nespojenec!!!

   Smazat
  3. Ad 10:46 - naprostý souhlas s komentářem, že USA budou svou situaci vylepšovat pomocí cizích zdrojů je zcela zřejmé, jak jinak. Zajímavou otázkou je - imaginární národní produkt USA a národní produkty Číny nebo Ruska, nakolik imaginární?

   Smazat
  4. BILLION neznamená bilion a TRILLION neznamená trilion.

   Ačkoliv je to nelogické, ve skutečnosti:
   anglické slovo BILLION odpovídá české miliardě a
   anglické slovo TRILLION odpovídá českému bilionu.

   Dluh tedy není česky 20 trilionů, ale 20 bilionů dolarů.

   Smazat
  5. 11:45 Hanba překladatelům. Tento zmatek je a bude všeobecný a trvalý, dokud je někdo nedonutí překládat i tyto číslovky. Pokud na tom záleží, musí jít člověk vždy až do původního zdroje.
   (Podobně je mnoha lidem "ukradené", jestli je obsah vitamínu v pilulce udán v miligramech nebo mikrogramech. Jejich důvěra je úměrná jen ceně v Kč. Holt asi úpadek vzdělání.) Děda.

   Smazat
 2. Vždy jsem si mylel, že největší demagogové a tlacholové byli naši politici. Omyl! Trump je překonává přímo stylem Blbce, který vypustil na orbitu svům nefunkční elektromobil.

  OdpovědětSmazat
 3. kupujte zlato, stříbro, protože ta lavina strhne všechny měny navázané na dolar i juro do veliké inflace.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA by šly do defaultu už v devadesátých letech, kdyby se jim nepodařilo vyrabovat a zotročit východní blok a zčásti i Rusko. Zotročení a vyrabování východního bloku se nedá srovnat s ničím podobným v dějinách. Podmanění si Galie Římany, Španělská konquista v Americe, nebo koloniální panství Británie v Indii, to všechno bylo jenom paběrkování proti tomu, co USA a jeho západní vazalové vydřeli z bývalého východního bloku.
   V současnosti se situace opakuje. Východní blok je vyždímaný a je na maximu svých technických možností, ale chřtán imperiálního Krakena sužuje nenasytnost víc než kdy dříve.

   Smazat
  2. Je jedno co kupujete. Do hrobu si to nevezmete.

   Smazat
  3. Vyskytly se i udalosti ve Formuli jedna. Jedna z veci je divna tim , ze nikomu neni nic divny...
   Nikdy neni jisty ani to, ze se Trumpovi povede neco co nema. Napriklad, proc neni divny ani trochu, ze nejaky vlady , kupujou za miliardy letadla , ktery ani nemuzou poradne litat.
   Usaci si uz davno pustili zilou , a zlato do Evropy. V Evrope dostavali dolary , taky tim ze predstirali,ze lidi Zvolej komunisty /Francie a Italie/ dostavali mraky dolaru na zfalsovani voleb a za ne si nakoupili hodne tun zlata...
   Dolar byl smenitelnej za zlato. Nez to zrusili v 1971.

   Smazat
  4. Min. od r. 2011 nabádá Čína své občany, aby kupovali stříbro a zlato - to jsou peníze. Papírové "peníze" měli cca 2x - pokaždé kvůli tomu byly vzpoury, když ztráceli cenu. Uvidíme kam t dotáhne dolar.

   Smazat
  5. 20:4
   Kupujte zlato a stříbro...?
   Kupte si zbraň abyste se mohli bránit až budou v zemi rabovat gangy násilníků , protože obchody budou prázdné a nebude co žrát . Bude platit právo silnějšího a bude vám houby platné mít třeba tunu zlata když nebudete schopni si ubránit to co máte .

   Smazat
  6. takže bude výhodné si půjčit něco koupit a tím mít něco hodnotného?

   Smazat
 4. Existuje dalsi varinta, a tu my vyhrajeme.

  OdpovědětSmazat
 5. Co na to říci... Uvidíme. Kdo má zlaté rezervy, bude pánem. Kdo bude mít papírové dolary a na nich závislé měny podložené "důvěrou" ve FEDbankstery - nebude mít ani na jiný hygienický papír. USAkům zbude armáda, letectvo, loďstvo, zásoby munice a ATOM... ke conquistě. Ahasvér s pytlem bude půjčovat prachy a levně vykupovat válečnou kořist - a otroky.

  OdpovědětSmazat
 6. Moc nevěřím tomu, že by například Čína amíkům dluh zcela odpustila.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nikdo nechce být za naprostého idiota a proto pomalu prodává. Při rychlém prodeji akcie padají.
   A vždy se najdou blci, kteří věří......

   Smazat
  2. To 20:55 Trump se o odpuštění nikoho neprosí. Naopak. Věřitele má za zloděje, ale je ochoten jim odpustit. Když zapomenou na dluh. Když ne, tak jim to samé řekne Pentagon. Rusko pochopilo druhý scénář a zbavuje se amerických papírů, obligací i dolarů a masivně nakupuje zlato. A co my? A EU? Kromě Německa (snad) půjdeme ke dnu. Zlato Singer prodal jako nepotřebnou veteš. Všechno.

   Smazat
  3. Trump sam uz taky zbankrotoval a prisel temer vo vsechny prachy i ty 40 milionu zdedenych.
   Vzycky kdyz vyleze mam dojem ,ze trpi
   A/ Multiple Personality. Nove objevena nemoc, kdy jedinec v sobe nosi treba az deset rozdilnych osobnosti a ty se pak stridaji v projevech. Jak cast to nevim.
   B/ Ze ma asi deset dvojniku a ti se stridaji a maji povoleno verejne vystupovat.
   Jinak problem z dluhama je problem bohacu . Jako s Nerudovou matraci nevi se kam s nima. Ani chudak nevi kam se podit pro dluhy.
   Kazdej krade i Pentagon v trilionech. Zrusis penize , modlu americanu, a ztratis vsechny
   "kamarady" , sluhy atd. A ze si jich Usaci poridili Pozehnane...Neni ani kam plivnout co jich je kolem a porad natahujou ruce....Zebrota. Ale sou uz tak cviceny a nauceny..
   Zadarmo to pratelstvi nikoho nebavi.. Tedy inflaci to nepude. Navic ozebraceny lidi maji ty neprijemne napady ,ze se sroti jit vam ihned po krku...I kdyz neztratili ani nemohli ztratit neco jinyho nez bidu. Ale tak to na svete chodi....
   Chruscevova metoda ,zrusit penize a vskocit rovnejma nohama rovnou do komunismu , jak s tim vyhrozoval Marx , by se rovnala ztrate postaveni a moci vsech prednich zamoznych Demokratu.
   Napr. Co by byla Hitlery bez miliard . Urvana hystericka uklizecka ,falesna jako petka a navic prolhana a ihned uklizena na smetiste dejin soudruha Trockeho, tez tam uklizeneho , nebot tam posilal nejdrive ty druhe !!
   Kdo jinemu jamy, nebo smetiste kopa....
   V Usa maji take derivaty v hodnote okolo
   56 trilionu , coz je zhruba celosvetovy GDP.
   Podezrely je po zfalsovanych volbach a potvrzuje se,ze Trump se snazi nejak nenapadne a porad nejak PRIHRAVAT PUTINOVI..
   Nebot Rusko a Cina by vytezila hodne.
   Vetsina dalsich statu by se vydali a nasledovaly Iranskou cestu. Hrubeho nepratelstvi ...vuci zchudlym kapitalistum bez moznosti IMPERIALIZOVAT.
   Cokoliv si Trump hodla natisknou, zmizi stejnou cestou jako predesle triliony. NEBOT. Chyba neni v dluhu ,ale v Systemu !! Higledy Pigledy, bilionar a nevi nic vo tom v cem zije a potaci se 70 let....To sou jasne mezery ve vzdelani a proto...
   Sel bych se poradit s Putinem.
   Sprovodil a zmizel velky rusky dluhy ze sveta za par tejdnu. Ani neni na mizine a nepucuje si ani vod Ciny. Jak se obecnej nazor shoduje ani ja si nepreju konec USA a tady by mohl Trump prijit na osvedceny prostredek, nadeji existujici jiz davno v systemu celeho USA a jejich historie.
   Z kteryho tezili 200 let.
   Totiz vydirani /racketeering/.
   Tedy. Navalte prachy vsichni , jinak USA potopim a budete horce litovat..To by mohlo pomoc...
   Ale musi to schvalit , jako dnes vsechno Kreml.
   Dulezity se k nim chovat slusne , pred tim vydiranim. Na rusa to ohromne plati a je pak z toho povolnej i bez vodky...!!!

   Smazat
 7. Problém je daleko složitější,protože nikdo nedokáže "namodelovat",co se stane se světovou ekonomikou. To si nikdo neriskne. Je to asi tak podobné, jako jít do sklepa po tmě, kde vím , že na mě někdo čeká, kdo mně chce "rozbít" ciferník!! Trump je velký mluvka a tohle jsou jenom jeho kecy!! Buď se USA "pochlapí" a řeknou, už jsme zadluženi do takové míry, že s tím něco musíme jako svět udělat, protože jinak to těžce odskáčeme všichni, pokud dojde k nějaké neřízené akci, bez výhledu na nějaké dohodnuté řešení!! Jiné řešení je katastrofa pro svět a to bude mít těžké dopady především politické a to nemusí USA ustát!!! Zbraně jsou sice hezké, ale bez politického krytí zcela kontraproduktivní!!! Už tak je velká část světa na USA , mírně řečeno , rozlobená! A jsou "spory" , které nepůjdou ani politicky a ani vojensky vyřídit!!! Celý svět si náhle uvědomí, kdo "řídí" USA, co je to za kazisvěty!!! A podle toho se zachová!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na to odpověděl Pjakin. Nikdo nechce rychlý pád USA a dolaru!!!
   Sice se to zdá naprosto nesmyslné, ale bylo by to horší než nejaderná válka.

   Smazat
 8. Muslimové věří, že je normální lidé okradli, protože aláh přece slíbil ráj na zemi muslimům a bohatší jsou ti druzí. I proto jinde kradli, loupili, týrali a vraždili. Berou si jen to, co jim podle šaríje patří. Úměru mezi bohatstvím a prací absolutně nechápou, o tom v mešitách nic nekážou.

  Někdy mne napadá, že US neocons taky nechápou, že bohatství vzniká prací a ne loupežemi.

  Tak dopadla ta nejdemokratičtější a nejkapitalističtější země, co nám má být vzorem. Chjoo

  p. Radosta

  OdpovědětSmazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 10. O tom se nedá pochybovat, že Trumpeta zlikviduje celý americký dluh a to i se Spojenými státy...,zatím se mu to daří skvěle, dle pravidla "skvrnu nejlépe odstraníte vystřižením postiženého místa"...

  OdpovědětSmazat
 11. Jen pro upřesnění. USA mají sice náramný dluh, ovšem nikoliv 21,7 trilionu dolarů, nýbrž "jen" 21,7 bilionu dolarů, protože v angličtině výraz "trillion" odpovídá v češtině hodnotě bilionu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:03. Pane Koutecký máte pravdu. To co říkáte, říká slovník anglicko český. Stačí si vyhledat slovíčko "trilion" v angličtině.

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Tak podívejte se, občane Koutecký.

   Sputnik Česká republika napsal „21,7 trilionu dolarů“; viz odkaz v článku.

   A jak dobře víme, my komunisti a putinisti, Sputnik Česká republika je:
   • oficiální orgán Ruské federace, největší a NEJLEPŠÍ země v celém Vesmíru
   • píší do něj jednak Rusové (a Rusové NIKDY nelžou), jednak čeští komunisti a putinisti – a my taky nikdy nelžeme

   Proto Sputnik Česká republika je zdrojem 200% LENINSKY pravdivých informací.

   Takže je to 21,7 trilionu a ŽÁDNÝCH „21,7 bilionu“.

   JASNÉ?!

   Я дpугой такой стpаны не знаю, где так вольно дышит человек!


   P. Radosta

   Smazat
 12. Můžou tisknout bez omezení a nic se nestane. Dolar je "krytý" Abramsy, letadlovými loděmi a F16 v každém koutu světa. Pokud toto bude trvat (nic nenasvědčuje změnu), zůstává dolar nejspolehlivější měnou planety i kdyby tiskli bilion každý den.

  OdpovědětSmazat
 13. No jo všichni je okradli jen neschopný politici kteří dělali haura na dluh. Nakonec celý tzv západní svět bude držet usa nad vodou. Trump se jen blbě vytahuje není v jeho silách zaplatit ten dluh a ne zabití věřitelů též nemá patrony.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Trump se alespoň snaží situaci řešit, na rozdíl od předchozích amerických prezidentů a vedoucích pol představitelů EU. Mimochodem, mnohé západoevropské země mají rovněž nesplatitelné státní dluhy a je to především Německo, které vysává ekonomiky zemí střední a východní Evropy. Migraci a islamizaci Evropy už na Trumpa neházejte, ten je zásadně proti. Evropu likviduje především Německo a jejich Fatima Merkel.

   Smazat
 14. Multikulturní ráj v malobritsku světlé zítřky slibují radosta a spol:

  https://cz.sputniknews.com/svet/201811118447157-velka-britanie-vlna-nasili-vrazdy/

  OdpovědětSmazat
 15. Tak ať ten dluh zruší, schválně, kdo se ozve. Použil bych zbraně šmejdů, dluh bych soudně zrušil. Je to práce organizované skupiny zločinců a jak se někdo přihlásí, zavřít, jak jednoduché a je podluhu.

  OdpovědětSmazat
 16. Hlavně, ať nejezdí do Dallasu. Tam jezdil jeden, co to chtěl šmejdům sebrat a jak dopadnul.

  OdpovědětSmazat
 17. Republikani sice broji proti dluhu, ale vzdycky kdyz je u moci republikansky president, tak se dluh astronomicky zvysi. Rika se tomu voodoo economics: snizovani dani a zvysovani zbrojeni ma nejak eliminovat dluh. Navic americka infrastruktura se udajne rozpada.

  Trump nema pravomoc "tisknout" penize. Tu ma Federal Reserve Board. Kdyby Trump prestal platit dluh zahranicnim veritelum (napr. Cine), tak je to ekvivalent statniho bankrotu jako nejaka rozvojova zeme. Myslim taky, ze je to protiustavni. Ale takova septanda muze vest k tomu, ze veritele prestanou dluhopisy nakupovat a urok se zacne zvysovat. Rusko uz americke dluhopisy prodava.

  Trump se to bude asi snazit resit drestickou redukci Social Security a Medicare. To by byla katastrofa a asi to tak snadno neprojde.

  Trumpova specialita je mlaceni svou velkou hubou. Na dluh to ucinkovat nebude. Takze nevim. Bude se dluh zvysovat do nekonecna nebo nekonec nekde neco praskne?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žádný strom neroste do nebe ! Platilo to dosud a bude to palati i dnes.

   Smazat
 18. Slibem nikoho neurazíš...oblíbená taktika dlužníků*

  OdpovědětSmazat
 19. Nejsem ekonom, tak že jenom laický názor. Všechny navrhované možnosti oddlužení by pro mne znamenaly jediné. Totální ztrátu důvěry. Do budoucna bych se vyvaroval nákupu amerických státních dluhopisů a v případné další obchodní výměně bych se dolaru štítil, jako infekce lepry. Přešel bych na výměnu něco za něco, nebo něco za zlato. Když už bych tedy s USA obchodovat musel.
  Další neznámou, v článku nezminovanou, je to, co by to udělalo s měnami navázanými na dolar. Euro,japonský jen, kanadský, nebo australský dolar, britskou libru a mnohé další. Národní banky zminovaných zemí mají značnou část svých rezerv v amerických státních dluhopisech. Tak že chudoba, resp. zničení úspor by se netýkala ani zdaleka jenom američanů.

  PS
  Pokud by k něčemu podobnému došlo, docela by mne zajímala rétorika místních trolů. Ti při každé možné i nemožné příležitosti zesměšnují ruské a čínské snahy o odpoutání od dolaru a fanaticky tuto měnu brání proti jakémukoliv zpochybnování její pevnosti. Zdá se tak, že budou ochotni uvěřit teprve tehdy, až budou mít jejich honoráře od Choroše cenu podřadného hajzlpapíru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Trollove mluvi o tom, ze trilion je ve skutecnosti bilion. Dluh 21,7 bilionu je nepatrny. To my nechapeme. Proc se tim nepatrnym dluhem Trump vubec zabyva?

   Smazat
  2. 7:27 já se za trolla nepovažuji a říkám totéž co pan Koutecký, který rovněž není troll - jedná se o biliony. Nechápu jak můžou existovat lidé, jako Vy, kteří tvrdí, že to co vidíme je červené, když ve skutečnosti to je modré. Jinak ten nepatrný dluh: stodolarové bankovky na ploše sportovního stadionu vytvoří geometrickou figuru, která bude vyšší než nejvyšší mrakodrap v New Yorku. Co zde placáte za hovadiny, Vy ekonome?

   Smazat
 20. Ještě malý dodatek. Pokud má ten který stát dluhy, nezaplatí to nikdy ti, co je nadělali, resp. ti, kteří na nich bohatli. Zaplatí je vždycky ti dole. At už bude scénář mírový (hyperinflace, měna,...), nebo krvavý (velká válka), násleky dopadnou nejvíc na nižší a střední třídu.

  OdpovědětSmazat
 21. Prosím vás,
  upozorněte někdo Radostu, že v Rusku už téměř třicet let nevládnou komunisté, ale kapitalisté. Mimochodem, pravděpodobně tam mají lidé větší svobodu, než máme my v EU. Nikde jsem nečetl, že by se jim do domů a bytů dobýval někdo jiný, než policisté s papírem podepsaným od prokurátora. Také seznam, co mají lidé zakázáno, nebo nějak státem regulováno, je v Rusku o poznání štíhlejší, než máme třeba my u nás. Tak že i v otázkách svobody to tam bude o poznání lepší, než v evropském protektorátu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Radosta je blazen ,to vam jeste nedoslo?

   Smazat
  2. 5:48: Radosta je a/ placený troll, něco podobného jako Cynická svině na youtube, b/ blázen.

   Smazat
  3. Ovšem ansámbl mítních užryndaných čechomužiků hltajících putleroffský sračky jako svůj denní chléb, to je hned hromada splasklejch čuráků v jednom a tom samým provedení stoddardovských podlidí!*)

   *) Tímto termínem definoval americký historik a novinář vrstvy neschopné se etablovat do stávající společnosti a usilující o její zničení násilnou revolucí! - https://en.wikipedia.org/wiki/Lothrop_Stoddard

   Smazat
 22. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já chápu rozdíl mezi miliardou, bilionem a trilionem. Ale co to změní na podstatě problému? I 21,7 bilionu je nesplatitelných. A Trumpem navrhovaná řešení, pokud by k nim došlo, budou ranou z milosti pro celý západní svět. Ti, co si zodpovědně šetří na důchod zjistí, že si za desítky let nastřádané peníze koupí jednu lepší večeři.

   Smazat
 23. Já si myslím, že Trump opráší projekt Amera a zavede novou měnu. Účastníci (Kanada, USA, Mexiko) podpoří měnu krytím zlatem a nechá USD padnout. Dluh bude pak pro USA lehce splatitelný.
  RadekS

  OdpovědětSmazat
 24. Může se pak kdo ve světě podivovat nad tím, že řada států přechází v zahraničním obchodě na platby v nár. měnách či ve zlatě? ...
  US hegemon hraje vabank, a přitom světu sděluje, že je to on, kdo vymýšlí a prosazuje pravidla hry, podle kterých budou ti ostatní skákat.
  Jo jo, to i předlužený Hitler se snad domníval, že své dluhy anglosionistům zaplácne ze své válečné kořisti na Východě, leč doskákal ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:20: Souhlas. USA hledí stejně jako Adolf na východ - skrze Atlantik, to jest do Ruska.

   Smazat
 25. Všimněte si, že trollové jsou se svým umem v koncích. Jaksi nikdo se nezmiňuje o krachu Ruska, Číny, komunistického bloku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Russia:
   Public debt 10.6% of GDP (2017)
   https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Russia

   USA
   Public debt 82.3% of GDP (2017 est.)
   https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_the_United_States

   Cina mela po 30 let 10% rust. Postavila 27 000 km rychlovlaku (300 km/h). USA 54 km.

   RK

   Smazat
  2. Chlastoslovanské barbarské Kartágo, s jeho pátými kolonami užgryndaných, podlézavých, vlastizrádných a neproduktivních azbuckých čechomužiků, frankomužiků a balkánomužiků, musí být i s pomocí Číny zlikvidováno (demontováno) v zájmu světové civilizace. Stejně jako Islámský stát, který rovněž přebírá štafetu bolševizmu. A stejně jako dříve francouzské třetí císařství, osmanská říše a německá třetí říše či japonské císařství. Čínský chanát přijde na řadu později. Blbou Evropu budou muset zachraňovat opět USA, jako v obou světových válkách ? Čína bude jejich hlavním spojencem ? Blbí čecháčkové budou jenom čumět na drát.
   Prolhané, lenivé, ožralecké, expanzivní, cynické azbucké byzantské Rusko zůstalo mentálně na úrovni mongolského a hunského Tatarstánu (včetně temného a vůči carovi tradičně podlézavého pravoslaví, velmi podobného islámu), nedotčeno západní civilizací, úmyslně odděleno azbukou a širokorozchodnou železnicí. Zakrslý Putin sedí holou řití na hromadě rezavých raket, ponorek a tanků, pro které nemá odbyt ani jako šrot a proto usilovně hledá nového partnera Adolfa, se kterým by si opět rozdělil Evropu a soutěžil s ním v počtu gulagů, pogromů a vypálených parlamentů. K tomu účelu používá různé azbucké "trojské koně" (Srbsko, Řecko). Také protievropský islám. Brzo bude muset platit nahromaděným zlatem za obyčejné žrádlo. Zato má miliony zadubených, hladových a zamindrákovaných mužiků, ověšených uloupenými hodinkami a oplechovaných bezcennými dobyvatelskými metály udělenými těm přeživším, kteří raději riskovali střelbu soudruhů převážně do vlastních řad, než by šli na jistou smrt do gulagu. "Psí hlas do nebe nevolá" (ruské přísloví). Jejich stavy by potřeboval snížit aby je nemusel živit. Proto jim slibuje válečnou kořist. Brzy však předá Sibiř Číně na splátku svého dluhu (podobně jako kdysi Američanům Aljašku), případně jako výsledek pročínského referenda Sibiřanů. Z Ruska zůstane feudální chlastoslovanský skanzen s dřevěnými matrjoškami, zlatem okovanými blechami vystavenými v Kremlu, a potměšilými zablešenými cirkusovými medvědy na motorkách, obohacený olezlými a odulými putinovskými agentskými čecháčky, kterým Putin rád poskytne asylovou kvótu!

   Smazat
 26. Pokud neplatí prakticky žádná pravidla při emisi peněz, nebo jsou tato pravidla určována soukromými subjekty, je situace velmi podobná klasickému letadlu. Někdo velmi zbohatne, někdo trochu zbohatne, jiný zůstane na svém a další tratí. Platí nepřímá úměra, hodně vydělá minimum účastníků finanční rulety, prodělá většina ....
  Oni vědí jak problém s dluhem vyřešit, jedná se o ověřený model řešení a tím je válka. Mají ovšem problém, aby řešení válkou mělo smysl, musela by postihnout hodně ekonomicky silných států. Jak víme, někteří s adeptů sedí na jaderném arzenálu a jeho použití by situaci notně zkomplikovalo.
  Bohužel zájmem figur v pozadí se neprotíná se zájmem většinové populace na planetě. Vztah je opravdu parazitický. Parazit vysává a využívá svého hostitele a snaží se jej zcela nezahubit, dokud nemá v dohledu náhradu, nebo jiné řešení.
  Ať udělá Trump cokoliv, nakonec někdo zchudne. Otázkou je, kolik zchudlých si to bude mít možnost vůbec uvědomit ....
  ABC

  OdpovědětSmazat
 27. Není nic tak nejistého jak nekryté papírové peníze. A co ty virtuální peníze v bankách, které ani nepotřebují tiskárnu?

  OdpovědětSmazat
 28. Trump si přečetl Švejka a líbila se mu ta pasáž, ve které feldkurát Katz říká "To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou" a kde navazuje Švejkovo "Pan feldkurát vám říká, že vám nic nedáme". Jinak ze stejné části Švejka vychází i návrh úpravy českého zákona o insolvenci, neboť je v zájmu společnosti, aby dlužnící se mohli oddlužit i když věřitel dostane minimum.

  OdpovědětSmazat
 29. Já bych trumpetě poradil zdarma.
  Udělat něco, co se u nás udělalo v r. 1953
  Mechanismus výměny za úplně jiný papír, zvaný Dolar, bych
  nechal na něm.

  OdpovědětSmazat
 30. 10:10 troll jste asi vy sám, když do usákova nedorazí loď ze žluťákova, neoslaví ani vánoce, dnes neumějí vyrobit ani vánoční ozdoby :-)

  OdpovědětSmazat
 31. Je tu někdo, kdo ví nebo by dovedl zjistit v jaké míře je euro podloženo dolarem (struktura rezerv ECB) a v jaké míře česká koruna dolarem a eurem?
  Moje nekvalifikované tušení je, že euro na 70% a koruna po nedávných manipulacích nějak podobně.
  Tedy jinak, Amerika ani Trump se moc bát nemusí. Dolar prakticky zanikne tak jak tak, a s Amerikou schudne v podobné míře skoro celý svět. Okradení světa je prostě dokonáno a nevratné. Až na pár výjimek těch, kteří mysleli dopředu a i odpadů vázaných na dolar se včas zbavili.
  Nedávné manipulace s korunou byly nepochybně v prvé řadě proamerické, tedy přípravou na výše uvedené.
  Oni ti finančníci sakra umí myslet dopředu!
  Děda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Euro a koruna dolarem podlozene nejsou.
   RK

   Smazat
  2. Je to jako pyramida,narazy odnese spodek.....Vzdycky mne bavila "hesla" bohata Evropa atd....vsechny staty s nerostnym bohatstvim pod zadkem jsou bohatsi nez my....USA a Zapad si s tou mirou zadluzeni na bohate jen hraji....bohati s holym zadkem

   Smazat
 32. Ja nechtela byt zly prorok,ale predvidala jsem to uz 4 roky....v podstate od zacatku uprchlicke krize....Je mi jasne,ze soucasny svet neni postaven na zadne humanite,jen se snazi maskovat sve neuspechy....Takze,kdyz byl nekdo pozorny bylo mu jasne,co bude nasledovat....od posledni krize se nic neupravilo,jen se "kosmeticky" schovaly nasledky

  OdpovědětSmazat
 33. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi, opět na sajtách Nové Republiky řádí agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A BURŽOASIE !!!!!

  Prosím soudruhy z redakce NR, aby NEPRODLENĚ zvýšili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší MILOVANOU Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti fašismu a Euroamerice.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu a putinistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 11. listopadu 21:49.


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 34. Náš Doník udělá z USA velkou mrtvolu, díky Leninu a Putinu!

  Přesně toto předpověděl Veliký Putin, Budiž Jeho Jméno Pochváleno, už před lety.
  Ano, Veliký Putin, BJJP, jakožto největší žijící leninista, je vybaven GENIÁLNÍM rozumem a nepřekonatelnou rozvědkou.
  Proto ví, že nepřítele je nejlepší porazit zevnitř, a jak to zařídit.
  Proto udělal všechno, doslova VŠECHNO pro zvolení našeho Doníka prezidentem USA - Velkého ďábla.

  A jak se zpívá v naší národní opeře: „Dobrá věc se podařila!“: Náš Doník opravdu zvítězil, díky leninsky rozhodným akcím putinových molodců.
  Nyní tedy musíme jen trpělivě čekat, a čas od času našemu Doníkovi pomoct.
  Samozřejmě: Je třeba mu NEUSTÁLE připomínat, komu vděčí – komu DLUŽÍ - za zvolení.
  Což samozřejmě Veliký Putin, BJJP, dělá pravidelně a s gustem.

  Jinými slovy: Za pár let náš Doník pošle USA ke dnu. Načež se světová ekonomika TOTÁLNĚ rozloží, v nové Velké krizi.

  NATO bez USA se rozpadne, EU jakbysmet.
  A tehdy přijde naše chvíle:
  Veliký Putin, BJJP, vydá příslušný rozkaz Slovanské osvobozenecké armádě (my Češi do ní dobrovolně a rádi pošleme MILIONY našich statečných vojáků):
  VPERJOD, ZA RODINU, ZA PUTINA!

  A my roduvěrní Slovani se pohneme jako lavina, z naší rodné Západní Asie do Evropy, směr Brusel, Paříž a Londýn. A tam, za cenu naší krve, splníme DĚJINNÝ úkol Slovanstva: Zlikvidujeme na věčné časy kapitalismus a demokracii, zdroj válek a vší bídy.

  Ano, i díky osobnostním vlastnostem našeho Doníka bude Evropa osvobozena od Evropanů a USA od USáků, ještě za našich životů (kdyby se nám tedy poštěstilo přežít osvobozovací boje, což se jistě alespoň někomu z nás podaří, že, snad).

  S námi Nesmrtelný Lenin, kdo proti nám?!


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. MÁŠ LI BOL, VEM RADOSTOL ! Nejlepší srací a nově i blicí kapky na trhu.
   Vyrábí fa.RADOSTA se re o.

   Smazat
  2. A nač? Však zesranej putleroffskejma hovnama seš i bez laxativ, ty užgryndaný čechomužiku, co na Radostu dosahuješ asi jako psí lejno na mraky za hezkýho počasí:)))

   Smazat
  3. 8:08 Radosto neblbni. Ty, takový enteligent se
   snižuje k takovým sračkovým věcem.

   Smazat
  4. 10:31 Tó nepsal Radosta:) Nýbrž já, tedy ten s tou sukovicí v ruce zde - https://www.youtube.com/watch?v=LB9lObWclFQ

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.