Reklama

pátek 9. listopadu 2018

Vítězství občanské společnosti v USA: Americký soud pozastavil výstavbu sporného ropovodu Keystone XL

9.11. 2018 Zdroj
Great Falls (USA) - Soud v americkém státě Montana pozastavil výstavbu sporného ropovodu Keystone XL. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že vláda Spojených států ještě neprovedla úplnou analýzu dopadů projektu na životní prostředí. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters.
Ropovod za osm miliard dolarů (183 miliard Kč) má být dlouhý 1900 kilometrů a přepravovat ropu z kanadské provincie Alberta do amerického státu Nebraska. Podle listu Great Falls Tribune přichází rozhodnutí soudu v době, kdy se kanadská společnost TransCanada připravuje k výstavbě prvních částí ropovodu v severní Montaně.

Soudní rozhodnutí je příznivou zprávou pro ochránce životního prostředí, indiány i farmáře, kteří proti výstavbě ropovodu bojují už více než deset let. Soudce Brian Morris ve svém verdiktu uvedl, že vláda musí před pokračováním projektu vydat důkladnější analýzu jeho dopadů na životní prostředí.

Verdikt souvisí s žalobou, kterou loni podalo na americkou vládu několik ekologických sdružení. Americký prezident Donald Trump začátkem loňského roku rozhodl exekutivním příkazem o pokračování výstavby ropovodu. Projekt v roce 2015 kvůli ekologickým obavám zrušil jeho předchůdce Barack Obama.

Jeden z protestů proti ropovodu před Bílým domem ve Washingtonu ještě za prezidentování B. Obamy

Podle Trumpa by měl projekt vést ke snížení cen pohonných hmot, tvorbě nových pracovních míst a snížení závislosti USA na zahraniční ropě. "Trumpova administrativa se tento špinavý projekt pokusila vnutit americkému lidu. Nemohou však ignorovat hrozby, které by představoval pro čistotu našich vod a naše ovzduší," uvedla organizace Sierra Club, která se na žalobě podílela.

Kemp Oceti Sakowin, kde se shromažďují indiáni, ekologové a další lidé protestující proti záměru vést trasu nového ropovodu přes sporný úsek u rezervace indiánského kmene Siouxů v Severní Dakotě.

16 komentářů :

 1. Zní to logicky,
  přeprava ropy potrubím, ohrožuje ovzduší a vody...:))*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro 16:33 - Ne, blbečku, ohrožuje znečištěním území, kudy vede. Navíc je to indiánská rezervace a ne severu, kde je příroda křehčí a déle,trvá, než se dá po katastrofě do pořádku.

   Vymazat
  2. Je to dost divný ne, vozit ropu z Kanady a dodávat ji do Polska. Takto komplikovaně omezovat zdroje putleroffské zločinné kliky k vedení agresívních válek doma i ve světě? - https://dorzeczy.pl/kraj/50296/W-2018-r-do-Polski-trafi-amerykanska-ropa-To-pierwsza-taka-umowa-w-historii.html

   Vymazat
  3. Zde se ukáže, zda "rezervace" jsou územím pod suverenitou indiánů nebo jen rezervace. Doporučuji indiánům vyjednat nejvyšší cenu a ustoupit, mohli by přijít i o tu rezervaci, jak je známo z historie USA.

   Vymazat
  4. 9. listopadu 2018 16:49
   Blbečku, jakpak ropovod ohrožuje ekologii?
   Indiánům, patří celá severní Amerika*

   Vymazat
  5. https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/kudy-tece-ropa-do-ceska-podivejte-se-z-nebe/r~i:gallery:6723/r~i:photo:195296/

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Blbé hovado si zadiskutovalo. Zalez kreténe!

   Vymazat
  2. Jj. kripl provozující lžiweb a putleroffský hoax! - http://www.imagehosting.cz/?v=ivandavid.jpg

   Vymazat
 3. Rusko a Nemecko by mely na ten ropovod uvalit sankce.

  Rudolf Kavan

  OdpovědětVymazat
 4. Ropovod se stejně postaví, ropa je a bude třeba. Představa (@16:33) nic neznečisťovat a chtít se mít dobře, nejde dohromady.

  OdpovědětVymazat
 5. Četl jsem to je to už déle je dobře že indiáni vyhráli.

  OdpovědětVymazat
 6. Hmm, tak ekoteroristé, podporující náhradu Albertské ropy břidlicovým svinstvem, jsou "občanská společnost".

  Ovšem potom jsou občanskou společností i COSA NOSTRA, Ndrangheta,... Tálibán, Islámský stát,...

  OdpovědětVymazat
 7. Ekologické šílenství jak vidno řádí na celém světě. Určitě však každý vlastní auto a i jinak využívá výhody civilizace

  OdpovědětVymazat
 8. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi, opět na sajtách Nové Republiky řádí agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A BURŽOASIE !!!!!

  Prosím soudruhy z redakce NR, aby NEPRODLENĚ zvýšili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší MILOVANOU Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti fašismu a Euroamerice.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu a putinistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 9. listopadu 17:16.


  P. Radosta

  OdpovědětVymazat
 9. Víc zbraní mezi USáky – víc bezpečí pro naše vojáky-osvoboditele!

  Jak správně říká – znovu a znovu – náš Doník: „Víc zbraní (mezi zoufalými obyvateli USA; pozn. P. Radosta) = víc bezpečí!“
  Jen je třeba Doníka trošičku upřesnit: Víc zbraní mezi obyvateli USA neznamená víc bezpečí pro tyto pološílené střelce, nýbrž pro naše hrdinné vojáky-osvoboditele.

  Ano, když se mezi sebou USáci postřílejí, k veliké libosti usáckých výrobců zbraní a střeliva, tak naše Slovanská osvoboditelská armáda bude mít MNOHEM menší ztráty, během osvobozování USA od kapitalismu a demokracie.

  A že se NÁM zvyšující se počet zbraní mezi USáky OPRAVDU VYPLATÍ, nám Čechům a Rusům, svědčí i kvílení matky jistého USáka, jemuž se podařilo přežít loňskou masovou střelbu v Las Vegas, ovšem nikoli tu zatím poslední masovou střelbu v baru v Thousand Oaks.

  Prostě: Ať dlouho žije náš Doník, jenž dělá Ameriku velikou márnicí!


  P. Radosta

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.