Reklama

neděle 18. listopadu 2018

Zbořil: Listopad neboli „samet pohltil lesk“

Zdeněk Zbořil a -rp-
18. 11. 2018 PrvníZprávy
Listopad je svátek vzpomínání na zemřelé. Ten, kdo prožil ten historický 17.listopad v roce 1989 může náhrobní svíci bez obav zase rozžehnout, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.


Říkám to vzpomínaje na těch několik první listopadových a prosincových dnů, kdy vznikal v tehdejší ČSSR nový politický režim, který vedl nejen k významné metamorfóze Československé socialistické republiky, k transformaci (řečeno slovníkem Nikolaje Bucharina z roku 1921) politických a ekonomických institucí a konečně také proměně společnosti na úrovni rodiny, obce a státu.

Byl jsem onoho „sedmnáctého“ na Albertově, kde jsem viděl více pamětníků roku 1968 než později oslavovaných „studentských vůdců“, šel jsem se zvětšujícím se průvodem na Vyšehrad k rotundě sv.Václava, potom zpět po nábřeží k Národnímu divadlu a kavárně Slávia. Tam se celý kondukt rozdělil na část, který chtěla pokračovat přes Most legií na Hrad a na tu dále vedenou (usměrněnou) na Národní třídu do náruče pohotovostního pluku SNB. A také k místu fiktivního „ubití“ stejně bájného studenta“ Šmída alias Růžičky/Zifčáka. Byl jsem od prvních dnů studentské stávky na DAMU a dokonce jsem byl přítomen i vzniku Občanského fóra v Činoherním klubu.


Snad právě tam, během zkoumání kdo tam může nebo nemůže být přítomen a během vybírání „osobností“, které mohly vstoupit na jeviště, kde jim dal rozhřešení a požehnání Václav Havel, mne poprvé napadlo, že se hraje nějaká hra, drama, komedie nebo tragikomedie, která nemusí být doopravdy. Když se, dokonce už v těchto dnech, objevil populární a vlezlý název „Sametová revoluce“, začal se tento nápad proměňovat v přesvědčení. Konečně mi hlavu rozsvítil, hned v lednu 1990, kolega Kotík, který se vyznal v scénickém svícení u filmu a divadla, a varoval mne slovy „samet pohlcuje lesk!“

Mohu se mýlit, ale vzpomínám si, že snad první, kdo opatrně varoval před velkými slovy, byl Petr Pithart, už jako předseda české vlády, který se obával nadužívání slova revoluce. Řekl a napsal, že nešlo o revoluci, ale o „dojednané předání moci“. Dodejme, že takovému, které způsobilo změnu politických a ekonomických poměrů v zemi, které se nám tehdy zdálo fundamentální.

Později se o tom napovídalo dost a dost, ale dodnes vlastně nevíme, ani od nejvyšších ústavních činitelů, kdo s kým vlastně jednal o tom nejdůležitějším, kdo tyto změny mocensky garantoval a jak se dohodli „jednající“ o tom kdo je vinen trestně-právně, politicky, morálně. Zda bude nebo nebude dodržena právní kontinuita nebo dokonce kontinuita personální týkající se justice, armády a vojenských zpravodajců, kdo bude mít přístup na startovní čáru malé i velké privatizace, majetkových restitucí a jaké hendikepy budou stanoveny běžícím za zbohatnutím.

Nejde totiž o logomachii (slovíčkaření), ale také o tom, zda tam někde nezačalo putování za pravdou a láskou, které skončilo v Praze na Václavském náměstí hrozbou šibenicí, což si v českých dějinách dovolil naposledy snad jen Ferdinand Štýrský svým monumentálním a teroristickým (zastrašujícím) aktem na Staroměstském náměstí v roce 1621, končí komentář Zdeněk Zbořil.


24 komentářů :

 1. Lide, co tenkrat recnili, se mi nelibili.Ani maly Havel s kratkymi kalhotami,ani Klaus s obrovskymi brylemi,takze uz tenkrat jsem si rikala,co z te saskarny vyleze.Ze tedy az tak zalezeme do cizich zadku, jsem ale necekala

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jeste neco k tomu "lesku"....to vazne stoji za to..............https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/K-Rade-CT-miri-stiznost-na-radniho-Sarapatku-Ma-zastupovat-obcany-pritom-je-oznacuje-za-silence-a-proruske-hnidy-559939

   Smazat
 2. Měl jsem tehdy 14, jiné věci na práci, ale zaujalo mě to. U TV jsem se někdy začátkem prosince (naši furt sledovali zprávy) zeptal svého otce, proč tomu říkají revoluce, když se nestřílelo a část komunistů zůstala ve vládě. Táta prohlásil - protože to revoluce nebyla, jen si na ni hrajeme. Prostě nám teď bude místo Rusů vládnout někdo jiný. Zeptal jsem, jestli to je dobře, a on odpověděl - změna byla potřebná jako sůl, ale jestli je tohle dobře, to ještě uvidíme, v této chvíli to vypadá jako dávno dohodnutá komedie.

  Zdeněk Zbořil je zkušený člověk, který byl přímo u toho. Tím spíš si vážím tehdejší tátův přesný odhad. Zvlášť když uvážím, že v té době mnoho informací nebylo. Buď ty komunistické ještě před listopadem anebo úplně obrácené po něm, bez internetu.

  OdpovědětSmazat
 3. Zeptal bych se Čalfy, ten určitě něco věděl.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dnes už je k dispozici tolik střípků, že kdo chce vidět obraz, ten ho uvidí celkem ostře.

   Smazat
 4. Tak brzy jsem to neprokouknul. I když mi v tom dost věcí nesedělo, přejíc si taktéž posun k lepšímu a odstranění škodné, připisoval jsem to raději náhodě. Měl jsem být raději věrný svému zažitému cejchu škarohlída.
  Každopádně je zajímavé, jaká se už tehdy nechala sehrát hra se stovkami milionů lidí. Jaké hry se tedy asi s námi hrají dnes, v době nadvlády USA, kteří jsou v zákulisních čachrech mistry. Je to bizarní svět, kde určitá vrstva lidí ovládá ostatní jako dobytek.

  OdpovědětSmazat
 5. Byl jsem na jednom shromáždění v Chomutově, přijel tam nějaký herec z Prahy a podával informace. Už z jeho informací se my udělalo blivno. Později při čekání na montážní četu v Plasích (po jejím opožděném příjezdu)
  Jsem se dozvěděl, že je nechtěli ze závodu nechat vyjet a hrozili jim, že jim prořežou pneumatiky. Od té doby jsem tuto pakáž nemněl o oblibě. Také jsem si vyslechl vysílání v ČRo, kdy tehdejší (snad ministr finací) Klaus prohlásil, že veksáci jsou jediní schopní obchodníci. To už jsme ztratil úplně důvěru ve věci budoucí. Když se v závodě objevili první propuštění vězni a vychvalovali Havla, tak jsem už důvěru ve věci budoucí ztratil úplně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro ty kteří mne nazvou rudochem a podobně. Na montáže jsem přišel proto, že mne moje obec dala posudek protirežmního člověka a zahrnula do toho celou moji rodinu. Ve své profesi jsem již umístění nedostal. Ale v té době na montážích se na nějaké takové blbosti nekoukalo. Zdravím tímto idioty,kteří dnes dehonestují každého aniž by znali dobu.

   Smazat
  2. 20:57 Ja porad nechapu,proc by se mel nekdo omlouvat za sve politicke smysleni.....Kde to jsme?

   Smazat
  3. 20:57 docela rád bych věděl, kdy Vám obec dala posudek protirežimního člověka, komu ho poslala a kdo asi ho vyžádal ... Já že s tím mám osobní zkušenost.

   Smazat
 6. Pan Zbořil si možná uvědomuje, jaké špinavosti byl svědkem. Žiji stovky kilometrů od Prahy. Celý převrat v Praze jsem sledoval v televizi. Dva tři týdny se u nás nedělo vůbec nic. Tehdy jsem služebně jezdil do Prahy. Vyprávěli jsme si, co bylo vidět na Václaváku. Ještě jsem se tehdy na změny těšil, protože jsem nevěděl, čeho se dočkám. Zku.vená něžná revoluce k nám dorazila se zpožděním. Našli se odvážlivci, kteří se začali ucházet o vedení podniku, aby si před penzí užili. Začala štvanice na komunisty, tj. i na mne. Překáželi jsme jim všichni, kteří jsme dělali kariéru krok za krokem. Revolucionářům nešlo o žádné ušlechtilé ideály, jen o mstu. Revoluci rozjeli jednotlivci, kteří začali tušit, že by ze změny mohli vytěžit. Svůj život prochlastali a začali závidět těm, kteří měli nadání, schopnosti a pracovitost něco vytvořit. Jen někteří z nich představovali odborné autority. Pracoval jsem v tom podniku krátce před převratem a nikomu jsem nijak nemohl ublížit. Ten, který si řekl o mou židli, měl dokonce větší plat než já, protože byl starší a já to respektoval. Po převratu jsem začal nosit montérky a ještě nějakou dobu jsem v podniku vydržel, až jsem odešel tam, kde jsme měli skoro všichni stejné životopisy. Ti, co tady vládnou, by si měli uvědomit, že se tady naakumulovala zlost, která může propuknout, až ti sebevědomí a opilí moci zeslábnou. Tzv. normalizace byla jen slabý čajíček ve srovnání s řáděním OF. Ze strany vyloučení komunisté dostávali za normalizace podepsané dopisy se Byly to bláboly, ke kterým se však někdo hlásil. Po převratu začalo tajné souručenství kráglovat a nikdo se nedozvěděl vůbec nic. Byli to zbabělci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejsme jako oni....Jelikoz jsem byla tenkrat velmi mlada,moc jsem to neregistrovala.Jen jsem obcas mela problemy pred volbami.Nevolila jsem.Nekteri to velmi spatne snaseli (jsem Prazak)Tech reci o tom,ze kdyz nevolim, volim komunisty jsem si vyslechla.

   Smazat
  2. 22:58
   Asi jste vůbec nic nepochopila, když nevolíte v Praze tak volíte vlastně nepřímo voly.(pro úpně mimo mísu - Kalousky, Fialy, Drahoše, Pospíšily a podobná individua.

   Smazat
  3. Jo a na závěr bych podotknul, že někteří "genialní" lidé říkají, že chodit k volbám je blbost. Tak to jsou ti kteří doopravdy podporují rodinné vazby. Při našem volebním systemu se potom nemusíme divit, že vyhraje Pepík Vyskoč a Franta Netáhlo.

   Smazat
  4. Jo zapomněl jsem podotkout, že pokud by jim nestačili hllasy stačí zavolat do zahraničí a během chvilky se dosáhne na tolik hlasů které nemá nani celá CR.Jo moderní komunikace to je fakt super.

   Smazat
  5. 2:59.Tentokrat jsem uz volila.Predtim jsem proste nemela koho

   Smazat
 7. Škoda že lidé nevěděli co bude za 30 let to by havla a spol naházeli do Vltavy a mohl být klid.

  OdpovědětSmazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je tvůj pohřební song?

   Smazat
  2. Ja tak nejak sam sobe nepisu ,ctvrta trido
   a sam sobe je uz davno napsano --uz mne tam vezou ,tou starou cestou..

   Smazat
 9. Václav Havel – padouch nebo hrdina?

  Tvrdím, že soubojem společenských formací v moderní společnosti nebyl a není souboj demokracie se socialismem, ale kapitalismu se socialismem. Demokracie je v tom nevinně. Není, a nikdy nebyla souboje účastna, pouze zneužívána. Žádná ze svobod, které jsme „sametovou“ revolucí získali není dostačující k praktikování demokracie. Došlo jen k nahrazení rozhodování o nás bez nás jinou formou. Z tohoto pohledu se mi Václav Havel jeví jako usnadňovatel návratu kapitalismu – jiné formy rozhodování, o nás bez nás, do Československa. Kapitalismus si nemohl přát a pochopitelně si ho proto hýčkal, lepšího a důvěryhodnějšího jakoby pravdaře a slibovače lepších zítřků. Lid mohl vykročit a také to udělal, v čele se svou novou modlou, svému zmaru vstříc.
  Konstatuji, že se záměr kapitalismu – návrat do Československa hladce podařil. Vtrhl do země pod škraboškou svobody a demokracie za nadšeného ržaní naivního, opět obelhaného a zmanipulovaného lidu. Lví podíl na tom má právě Václav Havel.

  Štefan

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Havel jen hrál svou roli. Hrál ji nadšeně, to ano, tak jak to kolaboranti vždy umějí. Podle toho, jaký mu zrovna napsali scénář, v němž ani o dramatické veletoče nebyla nouze. Ale nitky vedou přes StB a KGB k tehdejšímu politbyru v SSSR.
   Místní poskoky prosím nepřeceňovat.

   Jinak samozřejmě souhlasím, že demokracie není spjata s žádným hospodářským systémem, přičemž kapitalismus je jí z podstaty ovládání zdrojů méně nakloněn.

   Smazat
 10. Jak tak dlouhodobě sleduji, tak tady vládne svíčková lobby.
  Pochopil bych ty hlupáčky co napodobují staré pravičácké
  harcovníky a nosí k té desce hanby zeleninu.
  Ale proč pořád ty svíčky. On jim někdo umřel ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :-) vtipné

   Ale to víte, v současné době rozmachu všemožných úchylek je takovýto fetiš vcelku ještě přijatelný.
   Jen mám takové podezření, že většina příchozích fetišistů to nemá od přírody, že to jen hrají aby zaujali nějakou pózu, nebo vyzkoušeli něco nového. Ostatně tak jako jsem přesvědčen, že nejsou autentické ani ty ostatní úchylky prezentované v rostoucím počtu mezi populací. Přeci není ani možné, aby se najednou urodilo tolik úchylů.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.