Reklama

čtvrtek 8. listopadu 2018

Zbyněk Fiala: Ve volbách posílila levice


Zbyněk Fiala
8. 11. 2018 VašeVěc

Rozdělená Amerika si zvolila rozdělený Kongres. Ve Sněmovně reprezentantů mají Demokraté minimální většinu 220 hlasů (většina začíná na 218), v Senátu zas povládnou s minimální většinou 51 hlasu Republikáni. Kdo to bral jako referendum o Trumpovi, má výsledek ve smyslu „asi jo, ale ne moc“. Jenže klíčová politická linie vede jinudy a ukazuje sílící hlas těch, kdo předtím nikdy nedostali slovo. Zajímavý je zejména úspěch žen bojujících za práva těch dole.
Pár hodin po zveřejnění prvních výsledků amerických voleb v mezidobí je zřejmé, že nejde ani tak o přesuny na linii mezi rudou (tradiční barva Republikánů) a modrou (označující vítězství Demokratů), jako o pokračování trendu, který zahájil Bernie Sanders v minulých primárkách k prezidentským volbám. Je zřejmé, že v Demokratické straně sílí křídlo, které má jasný charakter politické levice. Souběžně tam sílí i postavení žen, ale zcela jiných, než byla Hillary Clintonová.

Úspěch nových levicových političek Demokratické strany těží z podobného protestního prostředí, které volilo i republikánského prezidenta Trumpa. Avšak Trumpovi voliči reagují spíše na hesla a okamžité nálady, zatímco demokratičtí socialisté (či socialističtí Demokraté), jak si často říkají, nabízejí promyšlený program. Našim globalistům by přitom nemělo uniknout, že obrana domácích míst prostřednictvím nejrůznějších ochranářských opatření může být věcí, na které se oba americké protikladné protestní proudy dokážou shodnout.

Podívejme se na osobnosti žen, které teď zazáří v každém volebním zpravodajství:

Alexandria Ocasio-Cortezová
Největší senzací těchto voleb je mladičká Alexandria Ocasio-Cortezová, po matce Portoričanka. Hlavní show však proběhla už při primárkách v New Yorku, kde smetla jednoho z nejmocnějších mužů Demokratické strany a poslance, který tento volební obvod reprezentoval posledních dvacet let.

Během svých 29 let toho stihla hodně. Jako středoškolská studenta vyhrála mezinárodní cenu Intelu v mikrobiologii. Pak vystudovala s vyznamenáním ekonomii a mezinárodní právo na Bostonské univerzitě. V politice začínala jako stážistka v kanceláři senátora Tedda Kennedyho, pak pomáhala ve volebním štábu senátora Bernieho Sanderse v prezidentských primárkách. Než začala budovat vlastní politickou kariéru, projela celý stát autem a zaměřila se na případy porušování lidských práv v oblasti poškozeného životního prostřední průmyslovými a těžebními odpady.

Většina Sandersových lidí zůstala po volbách v kontaktu a vytvořila vlastní hnutí Za zcela nový Kongres. Začali budovat síť, která měla vytipovat a podpořit nové kandidáty na poslance, kteří by hájili ideje demokratických socialistů. Poslední vývoj tedy není zcela náhodný.

Ocasio-Cortezová však byla ochotná jít do nejostřejších střetů a stala se první, kdo se vůbec kdy v primárkách postavil předsedovi nominačního výboru Demokratické strany (Democratic Caucus Chair) a spustila tak politické zemětřesení. Uhranulo to dokonce i Mezinárodní astronomickou unii, která po ní pojmenovala jeden asteroid.

 Jahana Hayesová
Další úspěšná kandidátka Demokratů, Jahana Hayesová, vyhlášená dějepisářka, která byla označena za americkou učitelku roku 2016, bude první černou poslankyní za stát Connecticut.

Ayanna Pressleyová je zase první černou ženou, která bude v americkém Kongresu reprezentovat stát Massasuchetts. Předtím byla od roku 2009 první černou ženou v městské radě miliardářského Bostonu, amerického centra investičních fondů, jejichž obhospodařovaný majetek běžně přesahuje mnohonásobky českého HDP.

Ayanna Pressleyová
Kandidovala za Demokratickou stranu a musela proto nejprve v primárkách porazit zkušeného konkurenta Johna Lewise, který měl za sebou deset funkčních období, získal podporu všech významných osobností své strany a stal se legendou boje za občanská práva. Měl však v tom boji zřejmě mezeru, kterou pak Pressleyová vyjádřila slovy, že ona reprezentuje ty, kdo „poprvé v životě dostali pocit, že mají podíl na demokracii a nějaký příslib do budoucnosti. To je skutečné vítězství, větší než jakékoliv volební vítězství.“

Elizabeth Warrenová
Ve stejném státě obhájila křeslo demokratická senátorka Elizabeth Warrenová, jedna z vedoucích představitelů progresivců, která by mohla v příštích primárkách před volbou prezidenta roku 2020 nahradit Bernieho Sanderse. Kdyby už do toho nešel, ale ten zatím vypadá, že by to zkusil znovu, a tak mohou spolu i soupeřit.

Ilhan Omarová_Swornová
Další nová demokratická kongresmanka Ilhan Omarová po vítězství ve státě Minnesota bude jednou z prvních muslimských žen, která to v Americe dotáhla tak daleko. Původem Somálka protlačuje radikální agendu obsahující omezení držení zbraní, univerzální zdravotní pojištění (single-payer) a stanovení jasných podmínek pro to, aby i imigranti bez dokumentů mohli získat americké občanství.

Rashida Tlaibová
Budou tam dvě muslimky, další je advokátka Rashida Tlaibová (ale čte se to prý Talíb-ová), dcera palestinských imigrantů. Vyhrála s drtivou převahou v Detroitu ve státě Michigan rovněž na kandidátní listině Demokratů. Také ona bojuje za univerzální zdravotní pojištění (Medicare For All), dále zvýšení minimální mzdy na 15 dolarů za hodinu, zrušení imigračního úřadu ICE a hlásí se k demokratickým socialistům. Ve vnitřním Detroitu není taková kariéra zas tak překvapivá, je to zbankrotované průmyslové srdce Spojených států, ze kterého se smetánka odstěhovala na bohatá předměstí a ponechala centrum jeho osudu.

Sharice Davidsová
První dvě Indiánky (zástupkyně původního obyvatelstva Ameriky) vyhrály za Demokraty ve státě Nové Mexiko. Sharice Davidsová učí bojová umění a deklarovala se jako lesba. Chce zvrátit daňovou reformu ve prospěch středních příjmů, nikoliv těch nejvyšších.
Deb Haalandová
Právnička Deb Haalandová je uznávaná mluvčí své komunity, bojovnice za práva žen a životní prostředí a za zlepšení životních podmínek chudých rodin. Obě jsou reprezentantky progresívního křídla strany.

Největší průlom byl zaznamenán v Oklahomě, kde právnička a levicová politička Kendra Hornová získala pro Demokraty sněmovní křeslo ve státě, který je považován za nejrepublikánštější vůbec. Jenže Republikáni si tam zvykli žít z renty, tedy z výnosů těžby ropy, a neustáli pokles ropných cen. Stát je v těžké finanční krizi, ve školách se učí jen čtyři dny v týdnu a učitelé se chystali stávkovat. Zkušená politička Hornová chce udělat průvan i v dalších agendách, které patří do arsenálu progresivního křídla strany. Požaduje nejen víc peněz pro školství, ale také omezení pro držení zbraní, přísnější kontrolu volebních výdajů a je odpůrkyní privatizace vězeňství.

Kendra Hornová
Pozoruhodné je, že Hornová se odmítla nechat zatáhnout do celostátního souboje mezi vedoucí osobností strany, předsedkyní klubu ve sněmovně Nancy Pelosiovou, a prezidentem Donaldem Trumpem. Je to další doklad toho, že existuje široká linie odporu proti americkému establishmentu, který si zvykl na monopolizaci veškerých výnosů pro horní jedno procento a přenesení nákladů na všechny ostatní. Najdeme tam jak levé křídlo Demokratů, stojící proti vlastní vrchnosti, tak voliče Trumpa, který je ve své straně dost izolován.

Agenda levého křídla Demokratů je v mnohém blízká evropským sociálním demokratům, ale často je odvážnější a má blíže k přímé demokracii. Protestních Republikánů je víc. V řadě témat, jako je obrana domácích pracovních míst (antiglobalizační agenda) a růst pracovních příjmů pro běžné domácnosti se však mohou obě síly sčítat. Úspěch Demokratů ve volbách do Sněmovny reprezentantů proto rozhodně nelze hodnotit jako příležitost pro ty, kdo touží po návratu před Trumpa.

Klasická politika Demokratů je naopak v jistém smyslu oslabená tím, že strana ve sněmovně dosáhla jen nepatrné většiny. Bude záležet na každém hlasu a to dává progresivcům podstatně větší prostor, aby protlačovali svá témata. Stanou se častější součástí veřejných debat, čili jak my intoši říkáme „politického narativu“. Nemusí vždycky vyhrávat, stačí vyvolat touhu po něčem dosažitelném. V USA je tedy na politickou dynamiku zaděláno.


28 komentářů :

 1. https://cz.sputniknews.com/byznys/201811078415339-usa-dluh-trump/

  https://cz.sputniknews.com/nazory/201811078418336-Iran-USA-Cesko-sankce-rezim/

  https://cz.sputniknews.com/svet/201811078418458-USA-Uruguay-zakladna-G20/

  OdpovědětSmazat
 2. Jo jasně jsem to psal již na jaře. Trump má plán jak zlikvidovat dluh. Prostě máte doláče tak od teď máte potištěné papírky na hraní pro své vnoučata. A nejkrásnější je prohlášení: Stejně jste nás o to okradly. Limonádový Joe.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "I know I have the body of a weak and feeble woman, but I have mind of a male king. And a king of England". Elizabeth. I. jedna z tech feministek co "bojuji z a prava zena jeste daleko vic za to aby vysakly vsechno co se da a za kazdou cenu jen ale pro sebe...Zeptejte se jich na jejich mlceni o postaveni zen v sarabii...

   Smazat
 3. Žádné volby tam nemohou nic změnit. Je to stát vzniklý z banditizmu a parazitizmem tam jsou prolezlý všichni do morku kostí. Uznávají jen ty zákony které jsou pro ně výhodné. To uvidíte co udělají s dluhem. Zaplatíme ho všichni mimo nich.

  OdpovědětSmazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. „Učil se, učil se, učil se P. Radosta, a nic!“ (dr. Chocholoušek)

   Smazat
  2. RADOSTO,VAŠE KOMUNISTICKÉ KECY NÁS OBČANY VOLIČE NEZAJIMAJI

   napište jak zajisti námi zvolená ubohá zbytková KSČM těch 3.6 bilionů z válečných reparaci a kdy plánuji komunisté začit REALIZAČNI práce na Sociálnim státě,který chce brzy u sousedů vyplácet 12 eur na hodinu a co nás zajimá nejvice,kdy začnou zase komunisté vyplácet 10 000 NZP,které nám krade kapitalismus bez přivlastků prý dnes každý měsic ,ty vypláceli totiž tehdy vycinkani komunisté každému ovčanu Československé republiky!.

   KDE JE NÁŠ BIFTEK TO NÁS ZAJIMÁ A NE KECY A DŘISTY!

   Smazat
  3. 14:09 Radosta nemá s komunisty nic společného. Je to jen provokace. Ve skutečnosti je to bývalý vekslák Macháček, který po vítězném novembru 1989 rozkradl několik menších obchodů z malé privatizace, pak se napakoval na velké privatizaci a posléze neúspěšně 2x kandidoval za TOP09 v Praze 4. Protože tam takových zlodějů bylo víc, neuspěl a dnes si užívá nakradených peněz a píše své pamflety, aby naštval čtenáře Nové republiky. Doporučuji, abyste si ho nevšímali a nereagovali na něj. Je to totiž exhibicionista, který potřebuje cizí zlost jao živou vodu. Když si ho nikdo nevšimne, za nějaký čas odtáhne do pekla ke svým přátelům...

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  5. 14:09 Pravda! Pamatuju si jako dítě jsem slýchával od dospěláků průpovídku že "Hitler byl svině, ale komouše, židy a cikány měl vyhubit" anebo že "ho to měli nechat dodělat" apod. Tak jsem se na to těšil, že to dokončíme my, až to tu praskne! Jenže jsem nevěděl že na tom Západě to stojí taky za hovno, jak jsem potom zjistil, páč komouši ve všem lhali!Přitom komunisti nám slibovali v tomto směru ráj!!! Co všecko prý "hrozí" kdyby to "prasklo" (teda kdyby zvítězila kontrarevoluce u nás) a my jak blbečkové tomu věřili! Že prej v západním Německu už "řádí" nějaký Khárl Heinz Hoffmann! Na fotkách vypadal dobře! Velkej knír jak kaizr Wilhelm a v ruce nějaký kvér a na hlavě nacisticku helmu! Frajer. A prej že vede bojůvky neonacistů v západním Německu! A my se těšili až sem přijede na Leopardu (to je tank!) Až pozdějc mi syn emigrantů který tu bydlel u sousedů v pronájmu řekl, že prej je v západním Německu Hitler zakázanej a že ten Hoffmann je prej jen pošuk z jakéhosi spolku vojenské historie! To mě nasralo, ale řekl jsem si - no co no -"poraženej " stát. Ale spolýhal jsem aspoň na Ameriku! Viděl jsem na vlastní oči v ČST záběry pochodujících KKKáček ve Washingtonu jak hajlují a nesou nápisy Free Hess a Hitler was right apod. A měl jsem za to, že to přijde sem! Ještě v listopadu 89 jsme seděli s partou ve vinárně a jeden spolužák dal nohy na stůl a prones památnou větu: "Já tomu stejně nevěřím! Dokud nepojedou po Václaváku meďáky s hákošema na kapotě!". A my se smáli "vtipu". Jenže on měl pravdu! Nic se nezměnilo! Furt stejný žvásty o zlých nacistech, komouše nepověsili, židi zůstali dál nekritizovatelný a dokonce ani neobnovili zákon o potírání cikánských band z 1. republiky, takže naco se to dělalo? Přišel ten čurák Havlů s těma a kecama o "lidských právech" a hovno do hovna! Místo KKK se začlo cikánům říkat "Rom"!! Takže zklamání a podvod. Já hned jak se začli ty demonstrace, tak jsem na náměstí u nás rozflákal komoušský zasklený vitríny s Hrdiny práce" či co. A hned pár lidí s nějakýho OF na mě že prej to nemám dělat, že prej musíme "opatrně" a pod. zbabělý kecy, aby nás prý neměli za "provokatéry"! He! Já jsem čuměl jak zjara! Furt jsem čekal že vohlásej, že byl zatčen Bilak a že už ho někde mučej a vono hovno hovno! Ani ty posraný Rusáky neprotáhli Prahou s prackama vjerch! Hovada ... a prej (kontra)Revoluce! Jo Budapešť 56 -to byla Kontrarevoluce! - http://novysmer.cz/index.php/historie/2679-budape-1956

   Smazat
 5. V Americe maj ženy jména jako Hornová, Davidsová a jiné na -ová. Zatímco v Česku se ženy jmenují na př. Smetana, Kaplický,...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevidím na tom nic proti ničemu.

   Smazat
  2. 13:44 To proto, že nejsi Čech.

   Smazat
  3. To teda jsem. Ale ať se klidně každý jmenuje, jak chce. Kromě toho tam to přechýlení příjmení vyrobil autor článku. Ty dámy se doma jmenují Kendra Horn, Sharice Davids, atd...

   Smazat
  4. 13:57 Proti gustu žádný disputát, ale české to není. Je to však v dnešní době pochopitelné. Nepřechýlená příjmení stejně, jako přechylování v mnohém jiném. Jen když do toho nikdo nikoho nenutí, a ani nikdy nebude.

   Smazat
  5. Žena Kaplicky je proste krava.Na co si hraje?Chybi ji p.ndour.Kaca.

   Smazat
  6. Přechylování je vlastnost češtiny, identifikuje ženy a muže. Stejně jako např. islandština. Jen u nás, ne na Islandu, se najdou blbky, které nepřechylují své příjmení - třeba hovězina Smetana, biomasa Žak a tahle rodina.

   Smazat
 6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Čest a Nazdar, je mu cizí, Radosta má divnou vizi!"

   Smazat
  2. Radosto,přestaň tu dřistat a napiš kde jsou naše bifteky a penize!
   Dělníci a rolnici se ti přestěhovali na FACKACIBUK a tam je najdeš jak zvětšuji kapitalistovi cickerbergovi jeho TŘICET MILIARD svým psanim nebot kapitalismus zvitězi ,umi se totiž přeměnovat a ty se přizpůsob taky a jdi za cickerbergem!

   Smazat
 7. Fiala jako vždy excelentní, ale tentokrát u mě zvítězil Protiproud s Hájkovým rozborem, velmi přehledné a pro mě nové souvislosti.

  OdpovědětSmazat
 8. Lidi, ničíte mi práci. Pokud budete polemizovat s "tym cypem"
  co by radosta, tak nemohu posílat reklamu na Radostol.
  MÁŠ LI BOL, VEM RADOSTOL !, musí být hned pod návodem k použití, což jsou ty jeho sračkopudné cancy.
  Tak si laskavě uvědomte, že s cypem z prahé se nediskutuje!
  On vaše reakce či nějaké odsudky potřebuje k životu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nepotřebuješ! Však zesranej putleroffskejma hovnama seš i bez laxativ, ty užgryndaný čechomužiku, co na Radostu dosahuješ asi jako psí lejno na mraky za hezkýho počasí:)))

   Smazat
 9. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A takto bude odstraněn adminisrátor blogu!

   - http://www.imagehosting.cz/?v=ivandavid.jpg

   Smazat
 10. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi, opět na sajtách Nové Republiky řádí agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A BURŽOASIE !!!!!

  Prosím soudruhy z redakce NR, aby NEPRODLENĚ zvýšili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší MILOVANOU Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti fašismu a Euroamerice.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu a putinistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi, a nyní vložím zpět oba svoje příspěvky z 8. listopadu, první z 13:16 a druhý z 13:42.


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 11. S.s. Zbyněk Fiala – produkt nekvalitního kapitalisticko-demokratického školství

  Taková školácká chyba! Taková zmařená příležitost pro poctivou politicko-výchovnou práci!

  Prostě se ukazuje, že naše mladá generace nemá ty znalosti, jaké máme my, střední generace komunistů a putinistů.
  Ano, my absolventi ZDŠ, učebních oborů, PŠM, VUMLu, či dokonce – ti nejlepší z nás – i VŠP, máme v této věci jasno:
  Usáčtí „Demokrati“ nejsou žádná levice!

  Usáčtí „Demokrati“ jsou placenými agenty neomarxistických vrahů z Wall Streetu a Bilderbergu.
  Kdo jsou neomarxističtí vrazi z Wall Streetu a Bilderbergu?
  Jsou to jen REVIZIONISTI, další revizionisti z předlouhého zástupu všelijakých sociálních demokratů a eserů a „nové levice“ atd. apod., jak se všichni ti zaprodanci a samozvanci kdy jmenovali.

  Jak my komunisti a putinisti víme, revizionisti jsou třídní nepřátelé, zákeřně se maskující levičáckými frázemi. Jejich SKUTEČNÝ cíl je oslabení a zničení Vědy Věd, čili marxismu-leninismu-stalinismu-putinismu.

  Proto proti nim musíme NEUSTÁLE bojovat.
  Proto nesmíme NIKDY usnout na hlídce, nesmíme sejít ze správné cesty k reálnému putinismu a následně ke komunismu.

  Jinými slovy: Drahý soudruhu a soukmenovče Fialo, myslíš to dobře, ale děláš špatně. Musíš se ještě moc a moc učit, od nás zkušenějších soudruhů a soukmenovců, od klasiků MLSP, a přímo z tvorby Velikého Putina, Budiž Jeho Jméno Pochváleno.

  „Učit se, učit se, učit se!“ (V. I. Lenin)

  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 12. Ještě k jedné VELEHLOUPÉ chybě s.s. Fialy

  Drahý soudruhu a soukmenovče Fialo, ve výše uvedeném příspěvku Ti právem vyčítám nedostatek zkušeností, jehož vinou nedokážeš rozeznat předstírané levičáctví od pravé levé levicovosti.
  Ale dejme tomu – chybějící zkušenosti nabudeš věkem a studiem, každodenním stykem s námi staršími komunisty a putinisty.

  Co bys však znát měl UŽ TEĎ (pokud chceš psát o USácku), je onen prožluklý, nelibozvučný jazyk kapitalismu a demokracie – čili OHAVNÁ angličtina.
  Anebo, pokud tento odporný jazyk znát nechočeš, což není žádná hanba, tak bys měl texty přejímat jen ze ZARUČENÝCH RUSKÝCH zdrojů.
  Jinak se Ti budou stávat tak TRAPNÉ omyly, jako je popiska pod fotografií ve Tvém článku: „Ilhan Omarová_Swornová“.

  V anglickém originále je ta popiska uvedena takto: „Ilhan Omar Sworn“.
  Do naší mateřštiny ZHRUBA převedeno to znamená „Ilhan Omarová přísahá“.
  (Proto má zvednutou pravici, víš?)

  Chápeš?
  Jistě ano, jsi přece chápavý, přizpůsobivý Slovan, příslušník většiny, plný naší zdravé nenávisti vůči tzv. Bohu, Pravdě a Lásce, čili dobrý komunista a putinista, že.

  Čest a Nazdar!


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.