Reklama

středa 14. listopadu 2018

Zdeněk Jemelík: Úder na solár

Zdeněk Jemelík
Zdeněk Jemelík
14. 11. 2018  (Napsáno pro Security Magazin, zaparkováno 13.11.2018 na mém bloggu a na www.chamurappi.eu)
V posledních týdnech Andrej Babiš vychutnával plnými doušky svůj politický úspěch. Přecházel z jedné diplomatické akce na druhou, a když už byl ve vlasti, bylo jej vidět na nejrůznějších veřejných shromážděních. Ustalo otravné připomínání jeho postavení obviněného. Působilo to dojmem, že se na jeho stíhání snad zapomnělo.
Ale ukázalo se, že jeho protivníci neusnuli a nehodlají se vzdát naděje, že jej dostanou aspoň před soud, ne-li přímo „do tepláků“, a v každém případě z politiky. Pokud mu nedokáží konkurovat v politickém boji, musí to jít jinak. Vůle voličů je nezajímá: výsledky voleb chtějí zvrátit. Útočí ze zálohy prostřednictvím nastrčených figur: jen policisty a státní zástupce pro tuto chvíli nahradili novináři.

Svědčí o tom sled mediálních událostí z posledních dnů. Ticho kolem kauzy Čapí hnízdo nejdříve přerušil článek Ondřeje Goliše na serveru iRozhlas.cz, který jsem komentoval článkem „Konečně jsme se dočkali“, a v poněkud jiném duchu prakticky současně Marek Přibil na Ppmagazinu. Pro obě vystoupení je příznačné, že pracují s informacemi, ke kterým by autoři neměli mít přístup: Ondřej Goliš s neveřejnými poznatky z trestního spisu, Marek Přibil s výroky neanonymních policejních důstojníků, usvědčujících z účelového vyvolání trestního řízení proti Andreji Babišovi bývalého ministra vnitra Milana Chovance. Vsadil bych se, že Ondřeje Goliše se nebude nikdo ptát, kdo mu otevřel přístup k trestnímu spisu a ani policisté nebudou mít potíže, protože vše, co škodí Andreji Babišovi, příslušní odpovědní činitelé považují ne-li za neškodné žertování, tak jistě za záslužnou činnost.

Skutečným úderem na plexus solaris ale byla až reportáž Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka, odvysílaná 12. listopadu 2018 na TV Seznam Zprávy. Investigativci se v ní pochlubili neobvyklým „úlovkem“ : podařilo se jim vypátrat místo pobytu Andreje Babiše ml., kterého za účelem výslechu ke kauze Čapí hnízdo prý již dva roky hledá policie. A nejen to: díky jeho překvapivé vstřícnosti se jim podařilo natočit s ním rozhovor a následně navázat i e-mailovou komunikaci. Jako příspěvek k vylepšení důkazní situace v kauze Čapí hnízdo jejich akce mnoho nepřinesla, ale jistě je pro Andreje Babiše velmi nepříjemná, neboť nešetrně zasáhla do citlivé oblasti jeho soukromí: jako otec nesl nelibě zveřejnění informace o synových zdravotních potížích.

Jako odezva reportáže zaznívají nejrůznější názory včetně hrozeb vyvoláním pádu vlády. Nevšiml jsem si ale, že by se někdo pídil po zdroji financování putování novinářů po stopách Andreje Babiše juniora. Jistě to byla velmi nákladná akce. Přirozeně nepadla ani otázka přiměřenosti vynaložených nákladů dosaženým výsledkům.

Ve vztahu ke kauze Čapí hnízdo jsou výsledky skutečně hubené a je na místě otázka, zda vůbec ospravedlňují neomalený průnik do soukromí rodiny Babišových. Andrej Babiš ml. nebyl na setkání s novináři připraven, proto jeho výstup byl spontánní a lze mu důvěřovat. Je zřejmé, že jde o narušenou osobnost, jejíž svědectví by nebylo oporou dokazování ať již ve prospěch nebo v neprospěch obviněných. Vyšetřovatel jej může s klidem jako možného svědka odepsat. Ke všemu je švýcarský občan, takže nepřijede-li dobrovolně do ČR, naše orgány mohou pouze žádat o jeho výslech švýcarskou policií. Je ale málo pravděpodobné, že jeho zdravotní stav výslech umožní. Obviňovat kohokoli z maření vyšetřování je přehnané, pokud uvážíme, že hlavní překážkou je zdravotní stav svědka. Nabízí se pouze otázka, jakou váhu mají právní úkony, které případně činil jako spolumajitel společnosti Čapí hnízdo.

Významná je jeho výpověď o způsobu, jakým se dostal na Krym a pak dále. Popis jednání psychiatričky Dity Protopopové s ním nebezpečně připomíná vydírání: dostal na vybranou, zda chce být zavřen v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech, nebo raději odjet „na prázdniny“ s jejím manželem Petrem Protopopovem. Jeho péče o svěřence při putování po světě pak nebezpečně připomíná omezování osobní svobody. V neprospěch pečovatele hovoří skutečnost, že Andrej Babiš ml. se jej bojí a nakonec mu utekl do Švýcarska. Také jeho pokus o navázání spojení s PČR svědčí o tom, že se „na prázdninách“ necítil svobodně. Z mediálních zpráv, které odezněly během 13. listopadu vyplývá, že policie tuto část osudu Andreje Babiše ml. prověřovala a nedospěla k názoru, že by došlo k trestnému činu. Bude zajímavé sledovat, jak se nyní vypořádá s informacemi z reportáže.

Bude jistě na místě, aby policie prověřila, zda Protopopovi jednali z vlastní vůle nebo na pokyn Andreje Babiše. Jeho syn se v reportáži vyjádřil, že si myslí, že jeho převoz na Krym nebyl výsledkem otcova rozhodnutí.

Ať vyšetřování domnělého nebo skutečného únosu Andreje Babiše ml. dopadne jakkoli, je to samostatný bulvární příběh s nádechem laciné senzace, který zřejmě výsledek trestního stíhání kvůli dotačnímu podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie nijak neovlivní.

Jako celek všechny zmíněné mediální události plní pouze úlohu nástroje, který má zvrátit výsledek voleb, aniž by při tom došlo k posunu ve vývoji trestního stíhání Andreje Babiše a jeho spoluobviněných. Přesto způsobily přímo pozdvižení mezi politickými pidižvíky, kteří se už už vidí v křesle předsedy vlády, uvolněném případným pádem Andreje Babiše, po němž by se mezi sebou poprali jako trhovci. Protože žijeme v roce 100. výročí vzniku republiky, měli by se rozpomenout na Masarykovu zásadu „rozčilení není program“. Když je omrzelo předhazovat Andreji Babišovi jeho trestní stíhání, pojali jako nový popud k hysterickému rozčilování skutečnost, že předseda vlády má nemocného syna, který si ve Švýcarsku užívá klidný život pod ochranou matky. To ale není důvod k resignaci. Protibabišovská fronta by za těchto okolností ráda dosáhla vyslovení nedůvěry vládě. To se jí ale může podařit pouze v případě, že se k opozici přidá vnitřně rozháraná sociální demokracie. Nebýt nebezpečí pádu vlády, mohli bychom celé toto mediální skotačení odbýt slovy „mnoho povyku pro nic“.


Převzato ze Security Magazinu se souhlasem autora i vydavatele.

40 komentářů :

 1. Takže ZMRDů a ZMRDEK máme v téhle DEMOKRACII plnou PRDEL!!!!

  OdpovědětSmazat
 2. Přesně tak chtěli by moc a vládu doufám že to Babiš nevzdá.

  OdpovědětSmazat
 3. I bát se lze za peníze. Ach ty PRACHY, PRACHY, PRACHY !

  OdpovědětSmazat
 4. Babiše jsem nevolil, teď už ovšem nemám na vybranou. Opo sebranky mám plné zuby.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně. Taky jej nemusím ovšem poté co Okamůra dokázal svým voličům, že je všehoschopný idiot, mě nic jiného nezbývá než podpořit Babiše. Přál bych si předčasné volby, které by mohly vymést ten svinčík z prava i zleva z parlamentu. A pak po volbách zrušit tv poplatky.

   Smazat
  2. Mám stejný problém, asi ho budu taky volit, kdysi jsem hodné odpouštěl ČSSD a volil je, ale džbán už přetékl. Opozice pod praporem pravdy stále obhajuje právní stát, ale skutek utek a přitom nahání Babiše,jak smečka vlků.Možná nás bude víc, kteří nesouhlasíme s podpásovkami. Mám obavu, že další úroveň ukáže manifestace k 17.listopadu.

   Smazat
  3. Kolik asi dostane aktivní komparzista 17.11. ?

   Smazat
 5. Slonková a Kubík jsou hajzlové a patří se na ně vysrat nebo upravit jejich ksicht.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11.59 Za pana Hitlera by byli váženými redaktory Der Stürmer… nebo podobné tiskoviny.

   Smazat
  2. Doporučuji uděli cenu Jana Rysa - Rozsévače, pardon - rozsírače.

   Smazat
  3. Proč se tolik namáhat. Stačí Slonkovou a Kubíka pozvat na konzulát k Saudům na kávu a věc je vyřešená.

   Smazat
  4. Tak to by bylo kvalitní řezivo.

   Smazat
 6. Pane Jemelíku, tohle nebyl úder na solar, ale prachsprostá PODPÁSOVKA od křiváků z nečeské žumpy - SEZNAMU - na kterém je česká jenom doména.

  OdpovědětSmazat
 7. Nakladne cestovani? Neprevedl sem loni Soros docela slusny balik?

  OdpovědětSmazat
 8. Na celém případu je nejzajímavější to, že obviňování Babiše z toho, že se snaží ovlivnit výsledek vyšetřování Čapího hnízda, vede k možnému obvinění ČSSD, že s policií pod Chovancovým palcem mohla ovlivnit zahájení celé kauzy.

  Ptáme-li se, kde udělali soudruzi z ČSSD chybu, můžeme snadno odpovědět, že v rozsahu celého obvinění. Vzali to přes dvě hlavy ANO a přidali k tomu Babišovu rodinu. Došlo k anonymnímu udání, které Chovancova policie neodložila a k udání na EU. To vše kvůli mizerným 50 miliónům. Tři roky se šetří banální transakce, ale přehlíží vše ostatní, co předcházelo podání žádosti na EU.

  K udání došlo v roce 2015, kdy již bylo ČH dokončeno a dokonce splnilo pětiletou podmínku provozu.

  Nejde o víc než o hon na Babiše. Jen to trochu přeťápli. Kdyby v tom nechali jen Babiše, mohli by možná najít svědka, který odpřísáhne, že Babiš někde řekl "oserem tu uniju a dáme 50 mega do prkenice". Jenže v tom jsou jeho děti, které s ním takové plány jistě nespřádaly.

  Naprosto odpornou roli v tom hrají česká media, která se zabývají jen povrchnostmi ale ne podstatou. Ukažte mi jediný nezaujatý právní rozbor celého případu.

  Jeden z těch lovců se podřekl: "Kdyby prý Babiš odstoupil, bylo by po případu". To ale přece není pravda, protože po případu bude až po soudu a pravomocném odsouzení, pokud to vůbec tak daleko dospěje.

  Ve hře je 30% preferencí ANO. Proto se tak ochotně seskupily všechny strany kolem Fialy z ODS. Tyhle šašky nezajímají problémy, které republika má.

  Proč se naši investigativní novináři nesnaží odhalit anonymního udavače, který udání podal. Vždyť mají z toho živého spisu spoustu jiných informací.


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejzajimavejsi je,ze kdyz muze ovlivnovat jeden,tak mohli vzdy vsichni.......Chteji nam tedy naznacit,ze nase soudnictvi (kde soudcum neustale zvysovali plat, pry aby byli neovlivnitelni)funguje v jen v jejich zajmu?

   Smazat
  2. Jakási divná logika. Abych ojebal EU o 50 milionů, tak nejprve vytahnu z vlastní kapsy skoro miliardu a ještě se zavážupodmínkama na 5 let?
   Volaaké čudné.

   Smazat
 9. Poťouchlý Kalousek pošpinil preventivně všechna případná smírná řešení současné krize výrokem o tom, že očekává dramatický souboj v lezení do útrob předsedy vlády. Od nástupu Babiše do funkce předsedy vlády se proti němu činil jako divý. Pro mně to byl plusový bod pro Babiše, kterého jsem nevolila, těšilo mě, že je to jakýsi příslib odhalení Kalouskových špinavých kauz. Ale Kalousek byl jako buldok. V jeho zájmu je destabilizace, majdanizace, cokoliv co uškodí. Od začátku této vlády podkopává jakékoliv dobré fungování. Jeho heslem je "čím hůř, tím líp". Babiš není svatý, ale v pozici otloukánka vzdoroval dlouho této zlobě, nemohl normálně fungovat a vydat ze sebe to lepší. Na to nedošlo, protože Kalousek a jeho ČT se činili tak destruktivně, že je div, že to tu není ještě horší. Babiš potřebuje být korigován konstruktivní opozicí, ale to co se tu děje je tak hnusné, že mě to staví chtě nechtě na jeho stranu. Hnusí se mi taková ukrajinizační metodika, snad na tom nejsme ještě tak špatně.

  OdpovědětSmazat
 10. Co jsem cetla,tak 50 milionu bylo vraceno,takze se porad toci na kauze,ktera je nejmene dulezita.Nevim,proc delaji takovou hloupost

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Paní 13:03, já si myslím, že si někdo přivlastnil stát, kašle na výsledek demokratických voleb občanů (30% pro ANO). Stát jsem já - původně řekl Ludvík a dnes si to myslí Kalousek. Právě slyším v rádiu, že zase někomu vadí zvolený Kubera za předsedu Senátu. Nejsem volič ODS,ale Kubera je podle mne charakter.

   Smazat
 11. Nemohu si pomoct, mám jen pocit, jako bych sledoval souboj bacilů cholery a chřipky. Nefandím ani Babišovi, ani Kraďouskovi, lidovcům, nebo modrým strakám. Snad kdyby se lítým soubojem navzájem anihilovali.

  OdpovědětSmazat
 12. Chřipku způsobuje virus a ne bacil.

  OdpovědětSmazat
 13. Dovolím si taky, stručně a ze svého pohledu, posoudit dosavadní průběh kauzy.
  Největší úspěch: gratuluji Slonkové a Kubíkové za vynikající výkon sledující další diskreditaci demokratické unie.
  Největší chyba: tu učinil Okamura, tím že si při fotografování skupiny nestoupl alespoň o 50 cm víc napravo. Asi ztratí několik stoupenců, i když těch extrémě povrchních.
  Naděje při pokračování: náhrada ČSSD za SPD.
  Děda.

  OdpovědětSmazat
 14. Já si myslím, že tahle šaškárna nikomu v politice nemůže uškodit. Stejně se jedná o jejich demokracii, obyčman na to jen civí. Tahle havloidní demokracie lidí, co si ji přivlastnili, ve skutečnosti demokracie není, oni zápasí jen mezi sebou. Líbí se mi Zeman, že si z nich vyloženě už dělá srandu.

  OdpovědětSmazat
 15. Pane Jemeliku, vy si vždy hledíte přisrát na větší hromadu, když soudili Benjamina Bartoše, tak jsem pořád čekal, zdali se objevíte v soudní síni a vy nic. Když soudili Slávka Popelku za jeho názory, tak pan Jemelík ani neceknul, co vy jste vlastně zač?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak můžeš někoho posuzovat podle toho, co neudělal?

   Smazat
 16. Je to dno žurnalistiky..Komedie,kterou předvádí parlamentu ,já Babise nevolila .Nyni budu. Když si prepředsta tyhle p....e u koryt. Tak,to už je silný kalibr..

  OdpovědětSmazat
 17. Z toho všeho usuzuji, že je nebezpečné dotýkat se hvězd.
  Teda, Kalouska. Kdo na něj (zřejmě agenta CIA ) nějak útočí,
  či si z něj dělá prdel, má problém !
  Rath, Babiš. Další oběti neznám. Jen nějakého mrtvého po
  skoku "padákem".
  Tak, a teď abych se bál, že přijde zrzavá s m3.

  OdpovědětSmazat
 18. Úder na solár? Ten není vůbec sportovní, stejně jako někomu stisknout krkavice, to je vražedné. Když pak novináři zpovídají duševně nemocného, o kterém musí vědět, že trpí perzekučnímu bludy, tak to není ani humánním, ale čistě a jen zločinné. A když pak ty bludy duševně nemocného vydávají za pravdu? Takže co, necháme dále pracovat v mediích zločince? Ó ano, vždyť jsou ve službách jiných, také nepostižitelných zločinců, na které jsou naše česká "ramena spravedlnosti" kratší než krátká, slepá, hluchá a bezzubá. Tak to tedy chodí v kapitalistické diktatuře a ne jinak !- Komu slouží "pomáhat a chránit", kdo je tím míněn u nás? - Člověk je vyloučen, jen panstvo si zaslouží tuto pozornost!
  Samozřejmě za spropitné! Tak nám madame Slonová vyzradila bludy nemocného Babiše ml. Fuj tajksl, snad by si člověk přál, aby si ta dáma a její komplic doma zakusili takovýto stav u svých potomků, možná, že by začali i sami tápat a hledat v sobě lidskou tvář!

  OdpovědětSmazat
 19. Zadny dukaz proti Babisovi nevidim.Jen fakt ,kam az lide jako Slonkova a Kubik mohou poklesnout.

  OdpovědětSmazat
 20. Tady vůbec nejde o to jestli Babiš vrátil, pro něho, nějaké drobné, t.j. 50 melounů. Jde o to aby se ti zloději vrátili ke korytům a mohli dále neomezeně krást, a když už to nejde přes volby tak alespoň takhle. Na Slovensku to bylo stejné a také jim to nevyšlo, jenomže tam to zaplatili životem dva mladí lidé. Lidi pochopte že to jsou cynické zrůdy, které nemají slitování s nikým a jdou jen za svými zjištnými zájmy, čím dříve budou zničeni tím lépe.

  OdpovědětSmazat
 21. Tak jsem to zde ve 14:00 trochu uhodnul:
  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201811148462976-Syn-Babis-Okamura-reportaz-CSSD-politika-vlada-propgram/

  OdpovědětSmazat
 22. Zaráží mě, že po celou dobu, co tato kauza vypukla, se nikdo nezajímá o to, jak dlouho byl "držen" Babiš junior na tom Krymu. Jak dlouho se případ Čapí hnízdo vyšetřuje? Rok, rok a půl. Jak dlouho je BJ ve Švýcarsku? Byl opravdu jeho výlet na Krym tak velkou překážkou ve vyšetřování? O tom zatím ani slovo. Jenom spekulace a mediální štvanice.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V dnešním Právu je velký rozhovor s Protopopovem. Stojí za to si ho přečíst!!!

   Smazat
  2. Toho kágebana s nikdo nevšiml! Tu přece už dávno nejde o žádný "Čapí hnízdo", což je marginalita, ale že se provalilo kdo Bureš je! Nejen esteban ale hlavně kágeban!!!! Únos jeho syna zorganizoval jeho řídící důstojník plukovník GRU Protopopov! Proto Bureš odmítl otevřeně odsoudit putleroffskou kliku a jen tak cosi neurčitě žvaní o "nepřípustnosti anexe Krymu", místo aby prosazoval jasnou politiku tvrdých sankcí před rozhodujícím vojenským úderem proti Chujlostanu! Babiš se tedy spolčil s cizí nepřátelskou a anti-civilizační mocí a nyní je nutný konat a dostat ho před mimořádný vojenský soud a pak - na šibenici!

   Smazat
  3. 8:50 tak, "před rozhodujícím úderem". Čím a proti komu, račte doplnit. Proč, to už je dnes zřejmě jedno, že?

   Smazat
  4. 11:50 - https://www.youtube.com/watch?v=OhF4Y3Mvj2g

   A následně - https://i.imgur.com/hDa5bJP.png

   Smazat
 23. ...." jako otec nesl nelibě zveřejnění informace o synových zdravotních potížích. " .. Opravdu??? Ochránce spravedlnosti Jemelík si nějak nevšiml, že informaci o zdravotním stavu AB juniora zveřejnil jeho OTEC!!!! "Syn je schizofrenik"! Měl k tomu zplnomocnění od syna? Syn nebyl zbaven svéprávnosti! To je podle mne daleko největší k*rvárna na celém případu. Jemelík možná není tak bystrý, jak jsem si myslel nebo vědomě lže!
  Jinak Jemelík je psychiatr amatér? Já jsem schizofrenii - na rozdíl od Jemelíka - přes obrazovku nepoznal. Ti dva novináři šli za spoluobviněným z kauzy ČH, který se skrývá před policií, ne za nemocným schizofrenikem.
  Nejsou nakonec dva Jemelíkové? Pokud je to autor mnou dříve ceněných článků, byl jsem zřejmě uveden v omyl. Nedokáže být absolutně nad věcí, evidentně je uctívač miliardáře, který je mnoha lidmi omylem považován za sociálně cítícího. Není to tak. Poslední miliardář se sociálním cítěním byl Bedřich Engels.....

  OdpovědětSmazat
 24. Pokud si pučisté vynutí nové volby - volím jen Babiše. Mám sympatie k záměrně faulovaným, okopávaným, zejména když aktéry jsou pohunci velkokapitálu! Toho kapitálu, který proto, že by měl platit daně, jako ostatní občané, raději rozvrátí republiku!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.