Reklama

úterý 18. prosince 2018

Co přinese Santa Mráz

Zbyněk Fiala
18. 12. 2018  VašeVěc
Pročítám si zprávy z USA z posledních hodin a napadá mne, že těžko mohlo Američany potkat něco horšího než tyhle vánoce. Dokonce i ten Santa už je ujetý. Sice stále nosí kokakolově červenou čepici, ale jak zjišťuje FBI, soby zapřahá po třech a houká na ně rusky. Prý mu to poradil někdo na facebooku.Rusové jsou všude, a nejen u nás. „Co kdyby náhodou se někdo zašel podívat do Metropolitní opery v New Yorku a viděl tam zpívat a hrát ‚ruské entity‘, kterých je tam požehnaně,“ baví se na adresu českých rusožroutů politolog Zdeněk Zbořil.

Také bývalý zpravodajec BIS Jan Schneider poukazuje na ošidnosti svalnatých výkřiků BIS na ruskou adresu: „ ... řeči o tom, že BIS rozbila ruskou zpravodajskou síť tím, že vypověděla nějaké diplomaty, to už je opravdu silné kafe. Jako by existovali pouze špióni pod diplomatickým krytím! Jako by neexistovali špióni „nelegálové“, kteří nikdy ani nevkročí do ulice, kde je velvyslanectví! Nikdy nepřicházejí ze země, pro kterou pracují, nemají tamní doklady, nemluví tou řečí. Takový aktivní ruský zpravodajec se může vydávat za amerického zpravodajského vysloužilce, protože zpravodajské služby ze zásady u svých nelegálů nepotvrzují, zdali pro ně pracoval, zda ho vůbec znají. Ideální krytí.

A není-li to od ředitele Koudelky opravdu dobrá fligna, a mají-li příchozí ze Západu u nás otevřené dveře, pak pánbu potěš naše ochránce utajovaných informací. Je-li to však od Koudelky past, a bude-li nyní obezřetný zejména k těm „hodně přátelským“, pak klobouk dolů a generálské prýmky ho jistě neminou,“ píše autor, který o zpravodajské práci opravdu něco ví.

Ale nevytahujme se, jsme jen ve stínu ruských zájmů. To v Americe Moskva dokázala americkými sociálními sítěmi ovlivnit i americké volby. Teď už je to doloženo vědecky: Senátní výbor pro kontrolu zpravodajských služeb to právě dostal černé na bílém od analytické společnosti New Knowledge a týmu Oxfordské univerzity spolupracujícího s analytickou firmou Graphika.

Jak se to Putinovi povedlo, to se tam píše jen velice obecně, aby to někdo nezkoušel znova, ale všichni ti vědci mají brejle a dostávají za výzkum těžké peníze, takže to musí být pravda. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov se zbytečně zesměšňuje, když se snaží podezření vyvracet. Zpráva například popisuje operaci, když se před volbami objevila na facebooku výzva, aby američtí muslimové vyrazili do ulic a veřejně podpořili Hillary Clintonovou. Chacha, ten ji dostal! Kdo? To přece ví každý...

https://www.reuters.com/article/us-usa-trump-russia-socialmedia/russia-used-social-media-for-widespread-meddling-in-u-s-politics-reports-idUSKBN1OG257

Ale to není všechno. Když už se Putinovi podařilo Trumpa zvolit, podle zmíněné zprávy začal zemi ještě rozvracet. Například nabádal – prostřednictvím trollů, sám u toho taky pořád nevydrží – Američany mexického a dalšího hispánského původu, „aby nevěřili americkým institucím“.

Nemylme se, Hispánců není v USA málo, byl to pokus podtrhnout jeden z pilířů jejich stability. Jako by nestačilo, že Kongres nevěří prezidentovi, že na ně potřebuje zeď, a prezident zas nevěří, že si Spojené státy zaslouží vládu, když Kongres není ochoten postavit hráz vetřelcům. Pokud Kongres do konce týdne nekývne, aby k chybějícím rozpočtovým zdrojům pro zbytek roku nepřihodil i těch mizerných pět miliard na zeď na hranici s Mexikem, Trump bude bez mrknutí oka přihlížet, jak na vládě, které došly peníze, zhasínají světla.

Jak to skončí? O tom se taky rozhodne vědecky. Potřebujeme vědět, co tomu říkají lidi. Bitevní vřava spočívá v tom, že všichni sedí přilepení u obrazovek a sledují, jak se vyvíjejí průzkumy veřejného mínění. Jedny to rozhodně podporují, ale jiné to naprosto odmítají. Vzdát se nechce nikdo. Představuji si, jak lidi s názorem berou schody po dvou a pádí za výzkumníky, aby se pokusili poměry obrátit.

Pokud Trump prachy nedá, nedopadne to na všechny stejně. Některé úřady mají nasysleno a svátky přežijou, ale zrovna ministerstva vnitřní bezpečnosti, spravedlnosti a vnitra nikoliv. A tady končí legrace. Mohlo by to snížit jejich schopnost pronásledovat nejbližší Trumpovy spolupracovníky, jako je třeba jeho bývalý poradce pro národní bezpečnost generál Michael Flynn.

Svobodu a demokracii je třeba chránit, proto byly před volbami i po volbách všechny telefony Trumpova štábu důsledně odposlouchávány. Když se za naivním Flynnem (předtím byl ředitelem vojenské zpravodajské služby) vypravil do Bílého domu vysoký důstojník FBI Peter Strzok, oficiálně na přátelskou návštěvu, měl záznamy Flynnových rozhovorů v kapse a když kladl otázky, nechtěl něco zjistit, chtěl jen Flynna nachytat.

Šlo o to, že když prezident Barack Obama dokončoval poslední dny své vlády, rozhodl se potrestat Rusy za volbu Trumpa a vyhlásil sankce. Flynn se do funkce teprve chystal a zrovna si budoval kontakty. Volal i ruskému velvyslanci Kisljakovi, a při té příležitosti mu řekl, ať to klidně těch pár dní se sankcemi vydrží, protože Trump se pak pokusí obnovit normální vztahy. Tím však ohrozil národní bezpečnost, což by jako generál měl vědět. Vždyť to ví i naše BIS!

Co je vlastně komu do toho, jak se prezident chystá do úřadu, řekl si nejspíš Flynn. Ptejte se ho, co udělá, a pak ho kontrolujte, jestli to splnil, mohl si myslet ten dobrý muž. Hluboce se zmýlil a hrozí mu tři roky podmíněně za to, že lhal FBI.

Otázka je, jak dopadne Strzok a jeho bývalý šéf James Comey. Zatímco Strzok se po volbách přesunul ke zvláštnímu vyšetřovateli Robertu Muellerovi, aby se mohl lépe zakousnout Trumpovi do týla, Comey byl Trumpem v květnu loňského roku odvolán z funkce. Pak se začaly vynořovat maily Strzoka a právničky Pageové, které objasňovaly pozadí vyšetřování „ruské stopy“ v Trumpově volebním štábu.

Na jedné straně šlo všechno, stačily nepodložené drby o tom, jak jsou americké volby řízeny z Kremlu, které získal bývalý britský zpravodajec Steele, a Trumpův štáb začal být odposloucháván v průběhu volebního boje. Na druhou stranu FBI nikdy neměla dost sil, aby si vyžádala servery Národního výboru Demokratické strany, které byly údajně háknuty Rusy. Obvinění mechanicky převzala, ale nikdy se je nepokusila ověřit. Nemluvě o jednostranně ukončeném vyšetřování nezákonností, které Hillary Clintonová prováděla s tajnou státní poštou. To učinila FBI sama, bez ministerstva spravedlnosti, kterému podléhá.

Bylo zřejmé, komu FBI a ministerstvo spravedlnosti stranily a jak chtěly zabránit zvolení Trumpa. Jejich péče o svobodu a demokracii se rozšířila i o zajištění vhodnějšího výsledku demokratického procesu.

Prvně na to poukázala zpráva výboru pro kontrolu zpravodajských služeb ve Sněmovně reprezentantů, ale to měla k dispozici jen ty maily a Strzoka s Pageovou. Teď, kdy se blíží změna poměru sil a vedení převezmou Demokraté, Republikáni využili poslední příležitosti a předvolali bývalého ředitele FBI Comeye. Složité dohadování o aranžmá výslechu dospělo k závěru, že půjde o společnou akci kontrolního a justičního výboru a že vlastní výslech bude neveřejný. Nicméně bude z něj pořízen zápis, a ten bude zveřejněn se zpožděním.

Comey tak dostal příležitost přednést nejprve svoji verzi. Stálo to za pozornost. Roztřesený muž dával najevo, že přituhuje. „"Pověst FBI čelí velkým ranám, protože prezident se svými přisluhovači o FBI neustále lže," řekl novinářům.

Taková slova se říkají jen ve chvíli, kdy už je všechno jedno. Míč se tak zjevně přesouvá z Trumpovy poloviny hřiště, kde se hrálo dosud, k protější bráně. Jsou to opravdu drsné vánoce, ale možná přinesou rozuzlení. A Santa Mráz bude najednou pryč.

27 komentářů :

 1. Knám příde svatí Havel na Bavoráku a přinese nam dárky s Nemecka a z Afriki.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak se rozzáří dětičkám očíčka nad dárečky od Havlíška. Rozváží je neviditelným humanitárním bombardérem B-2 Weihnachten, který mu pilotuje sob s červeným nosem od chlastu. Havlíšek má na to dokonce tajné letiště v Praze.

   Smazat
 2. Vysetrovani onoho bratra (FLYNN)ze sdruzeni hebelsteinu je prosty, je vysetrovan hlavne za jeho lotroviny a uplatky .Byl sefem vojenske rozvedky a jiste vi co je vlastizrada ( v tomto pripade se jedna o 15 milionu od Turecka za zorganisovani vydani odpurce Erdogana nyni zijici v USA . Je to tak ze zakony jsou jine pro pany a jine pro kmany . To je zrejme i v teto rvacce o koryta a pozice .Kecy o contactu s Rusy a podobne vymysly nejsou dulezite slouzi jen jako pres ne to aby neco vyblil co se hodi proti Trumpovi ,jehoz zacinaji opet nenavidet i jeho partajnici neb nema zadnou koncepci (dobre je videt nove documentary na Netflixu o Trumpove kariere od zacatku az temer do dnesnich dnu ) Jeho nazor ze nechce zit s zenou jez ma tri deti je zarazejici kdyz se jedna o JEHO deti a zenu Ivanu jez ho defacto udelala a podrzela v jeho srabu, bankroptech a vlastne podvodech na banky a City NY. Howgh
  PS Takze nikoho nelitujte, vime toho malo a co se dostane na verejnost jsou jen pouzitelne odpadky pro verejne a pouzitelne idioty

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Důkazy ale stále postrádáme...zvláštní, že jsou zatýkáni nebo médii vláčeni pouze lidé podporující Trumpa...ono to tak složité nebude. A o jaké koncepci mluvit, pokud Trumpovi hází klacky pod nohy i senátoři z vlastní strany? Řešit exmanželství prezidenta považuji za vtip. O děti se stará, s exmanželkou skvěle vychází, žádný problém neexistuje, pokud ho mainstreamová média nevyrobí na zakázku.

   Smazat
 3. O situaci jak je zamotana svedci i to ze dnes soudkyne nevynesla rozsudek o Flynnovi neb nemuze pochopit jak muze zalujici prokuratura zadat za vlastizradu nulovy trest tj no kriminal. Uplne jsou z toho zpitomeli i prikecavaci na TV jez zvaneji dle taktovky State departmentu a Pentagonu za 10- 30 milionove rocni platy pro stado .

  OdpovědětSmazat
 4. Nevím, jestli se Rusové angažují právě tímto způsobem, ale vím, že to není vůbec špatný nápad. Po světě najdeme spoustu názorných příkladů, kdy Američané rozvracejí vcelku stabilní země prostřednictvím národnostní a náboženské nesnášenlivosti. Sami tomu říkají "podpora demokracie" a třeba jenom na Ukrajině do toho investovali 5 miliard dolarů. Jak přiznala veřejně Nulandová.
  Vzhledem k tomu, že v USA žije spousta hispánců, černochů a asiatů a jsou tam zastoupená snad všechna světová náboženství, bylo by na čem stavět. Protože čím víc problémů budou mít Američané doma, tím méně jich stačí vyrobit jinde po světě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "třeba jenom na Ukrajině do toho investovali 5 miliard dolarů. Jak přiznala veřejně Nulandová."
   ===============================
   Pořád dokola ty samé 1000x vyvrácené vaše lži. Hlava zcela vymytá propagandou, opakovací oslík. Že vám to není už trapné.

   Smazat
  2. A víte, že není? Ukrajina žila více méně bezproblémově desítky let. Vyjma dříve ruského Krymu se nikde neprojevovaly odstředivé tendence. Paradoxně ani na ještě dřívěji ruského východu Ukrajiny. Dokud nepřišel jazykový zákon a velebení Bandery. A klidně si položte otázku, bylo to nutné? Bylo nutné nutit lidi do jiného, byť poměrně blízkého jazyka? Bylo nutné veřejně velebit mezinárodně uznávaného zločince? Je v tom "jenom" lidská tupost? Nebo to byl něčí záměr?

   Smazat
  3. Anonymní gElf 18. prosince 2018 20:14: Ale no tak... http://www.informationclearinghouse.info/article37599.htm

   “Since the declaration of Ukrainian independence in 1991, the United States supported the Ukrainians in the development of democratic institutions and skills in promoting civil society and a good form of government - all that is necessary to achieve the objectives of Ukraine’s European. We have invested more than 5 billion dollars to help Ukraine to achieve these and other goals. ” Nuland said the United States will continue to “promote Ukraine to the future it deserves.”

   To, že na nějakém Sorosem sponzorovaném webíku typu demagog.cz napíšou, že se to nikdy nestalo, neznamená, že to není pravda ;-)

   Smazat
  4. 21:24

   Tak copy paste umíte, teď ještě zbývá naučit se anglicky.
   Že někde na nějakém ruském webíku napíšou, že těch 5 miliard (kterými USA podpořila rozvoj demokratických institucí a občanské společnosti), sloužilo "k rozvrácení stabilní země prostřednictvím národnostní a náboženské nesnášenlivosti" (což prej měla přiznat Nulandová), neznamená, že to je pravda.

   Smazat
  5. 2124 asi hodne blbej ze?Ukraina byla rozvracena stejne tak jako desitky jinych zemi desitky milionu zabitych to je asi malo ,ze ?Nyni pripraveny zmeny rezimu Jemen ,Venezuela a podpora vrahu kterym se jako dukaz vozi hlava v kufriku ,uriznuta za ziva

   Smazat
  6. 23:50 Co o tom kdo píše je nepodstatné. Důležitý je výsledek. Ten je jaký? Je Ukrajina plná "demokratických institucí a občanskou společností" nebo rozvrácenou zemí s občanskou válkou, ve které jsou vedením státu přijímány zákony na potlačování práv menšin a podporu nacionalismu? Tak co myslíte, byla to jen "nepovedená" investice, nebo záměr? Rusko investuje na Krymu zhruba 3 miliardy dolarů na stavbu Krymského mostu, páteřní dálnice Tavrida a další rekonstrukce zanedbané infrastruktury. To jsou činy, které mají daleko pozitivnější vliv na "rozvoj demokratických institucí a občanské společnosti". A kde je na Ukrajině vidět něco hmatatelného z americké "podpory"? Teda kromě emigrantů, mrtvých a nenávisti.

   Smazat
  7. 23,50
   Aha, tak že Nulandová jenom blábolila!? A ty americký kvéry a instruktoři, kterými se porošenko sám a často chlubí, jsou jenom výplodem něčí fantazie?

   Smazat
  8. Tak že ty miliardy dolarů amerických daňových poplatníků, které tečou neziskovkám všeho druhu různě po světě, tu na podporu demokracie a jinde zase na podporu lidských práv, a které nedělají nic jiného, než rozeštvávají společnost, jsou také pouze výplodem mé fantazie.
   Pod šlechetnou slupkou se skrývá jediné. Rozklad stávajícího systému a nastolení chaosu, teroru a dát do pohybu masy běženců. Tam, kde nemají vlády se silnou podporou místního obyvatelstva pak dojde k rozvalu země a nastolení loutkových, proamerických vlád. Viz Kosovo, nebo Ukrajina.
   Husajn, Gaddáfí nebo Asad nebyli žádní beránci. Ale za dobu své vlády nepozabíjeli za desítky let tolik lidí a tolik lidí neuvedli do pohybu, kolik se povedlo našim "demokratům" zakrátkou dobu svého působení v nich. Rozděl a panuj. Staré, otřepané, ale stále platné.
   Pokud se tomu má udělat přítrž, měli by se podobné manýry exportovat do země původu. Tak pak bude muset řešit problémy u sebe doma a nebude mít tolik času na rozesírání světa.

   Smazat
  9. Pane Hricáku, jistě máte pravdu ohledně USA v mnoha věcech, ale víte o tom, že ruská propaganda šíří u nás německou protičeskou propagandu, tvrzení, že vyhnání Sudeťáků od nás po válce nebylo oprávněné, že naši legionáři vyvolali občanskou válku v Rusku aj. Jste si jistý, že budou Rusové lepší než Amíci při stejné ekonomické síle, když už dnes předhazují Japoncům, že ostrov Hokkaidó kdysi patřil Rusku? Osobně si myslím, že náš stát může mít někdy společné zahraniční zájmy s Ruskem, někdy s USA (Trumpovými USA), ale nikdy s Německem, které je v současnosti hlavní silou na světě podporující migraci a islamizaci. A mluvím-li o ruské propagandě, nemyslím Sputnik, ale KSB a Pjakina.

   Smazat
  10. 3:28 Rozbřesk Nové Evropy je na vzestupu v Kyjevě a nikoliv v Moskvě, rudá trupko! - https://www.youtube.com/watch?v=44PlgE1h1c4

   Smazat
  11. 17:43 Používejte prosím jinou nadávku, než "ty trupko". Takto je vidět na první pohled, že jste blb až k politování.

   Smazat
  12. 21:38 To "trupko" znamená totéž co anglicky "body"! Taky se řiká - "rudej strupe!":D:D:D:-))))

   Smazat
  13. 21:38 Snad sis rudej strupe nemyslel, že píšu o mém oblíbeném hudebním nástroji na který hraji zde!?!? - https://www.youtube.com/watch?v=LB9lObWclFQ

   Tak to úúúúrčitě ne!

   Smazat
 5. Z toho obrázku, na kterém U.S.Air Force převáží rudé dědečky, bude místnímu Pepkovi hrabat ještě víc.

  OdpovědětSmazat
 6. Santa asi nepřiletí nebo bude muset splácet americký dluhy a na dárky mu nezbude. Naštěstí Češi mají ježíška.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. SANTA se v Čechách nechytá, pro Ježíška není konkurentem. Má z toho komplexy, prý ho na té USAF základně na Severním pólu jenom NA POSLEDNÍ CHVÍLI ODŘÍZLI...

   Smazat
 7. ste na omyle, že ukrainčina je blízky jazyk ruského - asi tak ako goral sa dorozumie s chacharom - ja viem veľmi dobre po rusky, študoval som ju od piatej triedy po vysokú - ale s ukraincami - sic - mám problém - a čo je pozitívne na Ukraine - že sa mladí ukrainci usádzajú na Slovensku a sú vďační za prácu a pokoj,

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tomu slovenčinovi pán krajan celkom nerozumiem. Chce to vyjadrovať sa exaktnejšie. Veď na tej vysokej škole by už človek mal vedieť komunikovať jednoznačne a tak aby mu ľudia rozumeli. Skúste to prepísať do zrozumiteľnejšieho textu. Rozumiem i východniersky (aspoň si to myslím)
   Kesenem

   Smazat
 8. Největší mrzení mám teda z toho, že mne 0:12 na tom snímku s ostatními rudými dědečky poznal. Ale co, to stejně bude beztak "vina Putina", protože kdyby Putina a Ruska nebylo, tak by si je asi museli Ušáci a Ukrouši vymyslet, protože jak lépe zamaskovat svoji blbost a tupost? "Vina Putina", vina Putina, vina Putina..." a ještě tak alespoň devadesát šestkrát, aby z toho vznikla virtuální pravda. Rudý dědeček zdraví a přeje v tento předvánoční čas, klid a pokoj, všem lidem dobré vůle. Hey hou.

  OdpovědětSmazat
 9. Ten "modrý mladíček" z vnitra toho rozumu moc nepobral. A s
  takovými Elfy si myslí, že to u normálních, myslících s
  dlouhými životními zkušenostmi vyhrají.
  U jemu podobných asi ano. Blbý blbému docela rozumí. Jinak
  je to velice kontraproduktivní a marná činnost.

  OdpovědětSmazat
 10. Každý stát musí mít, už z principu, zpravodajskou službu,
  jako ji měl každý žižkovský pavlačák, či nověji panelák.
  Jak tak vypadá, tak ta naše je něco podobného.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.