Reklama

pondělí 31. prosince 2018

Dialog pokračuje: jak Rusko a Turecko budou spolupracovat na syrské otázce po stažení amerických vojáků ze země


Alexej Zakvasin
31. 12. 2018       russian.rt (kráceno)
Moskva a Ankara se domluvily na koordinací akcí po stažení amerických vojsk ze Sýrie. Ministr zahraničí RF Sergej Lavrov to uvedl po jednání s tureckým protějškem Mevlutem Cavusoglu. Strany také potvrdily nutnost zničit všechny teroristické skupiny v arabské republice. Dříve prezident USA Donald Trump oznámil rozhodnutí stáhnout americké jednotky ze SAR. Podle expertů Washington částečně zachová vojenskou přítomnost v Sýrii, aby udržel napětí v regionu.

Moskva a Ankara dosáhly porozumění ohledně otázky koordinace činnosti po stažení amerických vojsk ze Sýrie. Ministr zahraničí RF Sergej Lavrov to uvedl po ukončení jednání se svým tureckým protějškem Mevlutem Cavusoglu.

"Samozřejmě jsme věnovali mimořádnou pozornost novým okolnostem, které vznikly v souvislosti se stažením vojsk, které oznámily USA. Bylo dosaženo porozumění, jak budou vojenští představitelé Ruska a Turecka na zemi pokračovat v koordinování svých kroků v nových podmínkách s ohledem na definitivní vymýcení teroristické hrozby v Sýrii", uvedl Lavrov.

Ministr zahraničí Ruska zdůraznil, že Moskva a Ankara potvrdily nedotknutelnost územní celistvosti Sýrie. Podle něj bude práce na mírovém urovnání konfliktu prováděna striktně v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 2254, která stanoví "pevný závazek" ohledně svrchovanosti a nezávislosti SAR.

Cavusoglu zase prohlásil, že Ankara a Moskva mají stejný názor na nutnost zničit všechny teroristické skupiny v Sýrii. Podle vyjádření hlavy ministerstva zahraničí Turecka bude Ankara pokračovat v "těsné spolupráci s Ruskem a Íránem ohledně Sýrie a regionálních otázek".

Vedle Lavrova a Cavusoglu se jednání o urovnání situace v SAR zúčastnili ministři obrany obou zemí Sergej Šojgu a Hulusi Akar, asistent prezidenta RF pro mezinárodní záležitosti Jurij Ušakov, hlava Národní zpravodajské organizace Turecka Hakan Fidan a zástupce prezidenta Turecka Ibrahim Kalin.

V rozhovoru pro RT expert Institutu pro Blízký východ Sergej Balmasov prohlásil, že situace v Sýrii se mění "obrovskou rychlostí", a to i kvůli odchodu amerických jednotek. V této souvislosti se setkávají zástupci Ruské federace a Turecka často.

"Mezi Moskvou, Ankarou a Teheránem vzniklo svérázné partnerství. Samozřejmě, rozpory ohledně budoucnosti Sýrie nikam nezmizely. Strany však byly schopné najít styčné body, vytvořit formát, v němž se berou v úvahu zájmy všech stran a syrské vlády", řekl Balmasov.

V komentáři pro RT uvedl Aždar Kurtov, šéfredaktor časopisu Problémy národní strategie Ruského institutu pro strategická studia (RISI), že Moskva, Ankara a Teherán vytvořily unikátní platformu pro dialog. Podle jeho názoru spolupráce tří států dává jedinou šanci na mírové řešení syrské krize.

"Situace v Sýrii je spleť těch nejkomplikovanějších rozporů, včetně těch mezi velkými mocnostmi. Úzká spolupráce Ruska s Tureckem a Íránem přináší pozitivní výsledky. Je třeba udělat spoustu práce, ale jak vidíme, dialog se rozvíjí intenzivně, přičemž bez účasti USA", zdůraznil Kurtov.

"Podle mého názoru Američané nebudou spěchat se stažením vojsk nebo se tyto plány "neočekávaně" změní. Existuje příliš mnoho příkladů, kdy Spojené státy nejprve stahovaly, ale potom vojska vracely. Myslím, že v Sýrii zůstane menší kontingent speciálních sil a pracovníků CIA", připustil Sergej Balmasov.

Kurdská otázka


Mezitím, na pozadí ohlášeného stažení amerických jednotek, hledá YPG podporu v podobě oficiálních syrských úřadů. 28. prosince byly kurdské milice staženy z města Manbidž, které se nachází na severu země.

Mluvčí autonomní kurdské administrativy Ceyhan Ahmed vysvětlil, že YPG učiní analogické ústupky Damašku na východě země. Kurdové tedy počítají s tím, že budou chránit Sýrii "před tureckou invazí".

Sergej Balmasov soudí, že Washington se fakticky zřekl podpory Kurdů. Podle jeho názoru je takový postoj vůči spojencům charakteristickým znakem politiky Spojených států.

Aždar Kurtov zastává jiný názor. Orientalista se domnívá, že USA budou i nadále podporovat YPG, bez ohledu na vývoj situace v SAR.

"Spojené státy šly na záměrné klamání Kurdů, když jim slíbily politické preference, pokud budou bojovat pod jejich vedením. Ve výsledku Kurdové nedostali nic. Pro Američany je však důležité, aby si zachovali vojenskou přítomnost v Sýrii v té či oné podobě. Proto ani po stažení vojsk Pentagon nezastaví vojenskou pomoc YPG a Kurdové ji nebudou odmítat", uzavřel Kurtov.
 Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

8 komentářů :

 1. Kurdové to dotáhnou tak daleko, že nakonec budou vyhlazeni. Jo nechoď se strýčkem SAMEM nebo budeš vyprán dočista.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 2. Každopádně je to i naděje pro Kurdy,že zavládne klid zbraní.
  Rusko bude muset držet Turecko trochu dál od Kurdských oblastí,aby nedocházelo ke krve prolití.Je to i známka toho,odkud vypadne USA,přestane se bojovat.

  OdpovědětSmazat
 3. Všechno je zase jinak. Trumpeta dostal za uši od židů
  a tak nějaké stahování nebude. Stáhne akorát trencle, když se půjde vysrat.

  OdpovědětSmazat
 4. Ušáci jdou do kelu a horečně vymýšlejí co udělat aby zachránili co se dá. Je to takový limonádový Joe "pal, nepal, pal, nepal" stejně na nic nepřijdou a jenom se opět zesměšní. V jejich situaci to vypadá, jako když někdo chce šukat a nemá kule. Aottj.

  OdpovědětSmazat
 5. V ČKD jsme říkávali: Prcá, prcá, kulky nemá,´... co dodat?

  OdpovědětSmazat
 6. Je to zajímavé - zničit všechny teroristické skupiny - podle Turků to znamená vyhubit Kurdy. Že by Rusové tohle přijali?

  OdpovědětSmazat
 7. Všechny protivládní bojové jednotky budou odzbrojeny a rozpuštěny.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Doufám že pan kalif rozpustí i (pr)assado-putleroffské vraždící bandy jako je tahle! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/11081266_102060_c11.jpg

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.