Reklama

sobota 15. prosince 2018

Dr. Edvard Beneš v Moskvě

Přemysl Votava
15.12.2018  VašeVěc
Každá historická zmínka o Sovětském svazu či Rusku, se hodí k protiruské rétorice. Před měsícem jsme si připomenuli 80. výročí mnichovské zrady, na politicích i médiích bylo vidět křečovitou snahu nevířit tyto události. Tedy rychle nechat zapomenout a hledat jiné vhodné téma. Kdo hledá. najde, proto dnes usilovně hledáme ruské špiony, přitvrzujeme v sankcích, přepisujeme historii, odstraňujeme pomníky….V těchto dnech si připomínáme 75let podpisu „Smlouvy o přátelství a vzájemné pomoci… “, mezi Československem a SSSR, podepsané v Moskvě 12. prosince 1943. Tato smlouva navazovala na obdobnou smlouvu z května 1935. I toto výročí našlo živnou půdu pro protiruské výpady, pravicoví politici a jejich média hovoří opět o zradě prezidenta Beneše a o naší následné orientaci na Východ.

Vím, že je to marné, marné…. mají své noty. Přesto je třeba zdůraznit, že Dr. Edvard Beneš přijel do Moskvy až po Teheránské konferenci (28.11. - 1.12. 1943), která se konala za účasti nejvyšších představitelů USA, Británie a SSSR. Tedy Roosevelta, Churchilla a Stalina. Právě tato jednání v Teheránu byla zásadní pro poválečný vývoj v Evropě.

Prezident Beneš ještě před jednání v Moskvě se Stalinem, jednal v květnu 1943 v USA s F. D. Rooseveltem. A právě na základě těchto všech jednání Dr. E. Beneš vyhodnotil vzniklou politickou situaci a jel do Moskvy jednat, Beneš si byl vědom poválečného vývoje, tedy válkou oslabené Francie, Británie, ale také rostoucího vlivu SSSR na poválečné uspořádání ve světě. Odhal zcela správně, že Československo bude osvobozeno Rudou armádou. Zároveň chtěl odstranit důsledky Mnichova, proto hledal bezpečnostní záruky a cestu k obnovení Československa.

Kdo dnes žije těmito událostmi před 75lety? Většina pamětníků této válečné doby již není mezi námi… Historie je mnohdy ohebná. Připomínám, že v době podpisu smlouvy Rudá armáda postupovala Ukrajinou, Běloruskem… S úctou připomínám, že 1. československá samostatná brigáda společně s Rudou armádou osvobodila 6.11.1943 Kyjev. Naši vojáci bojovali na východě proti agresorovi, naopak na západní frontě byl klid. Československo i díky jim patřilo ke státům vítězné koalice.

Prezident Beneš si byl při jednání se Stalinem vědom i skutečnosti, že „Slovenský štát“ se v červnu 1941 po boku německé armády se vydal do boje proti SSSR, do boje za „novou Evropu“. Přes 100.000 vojáků se zúčastnilo tažení proti SSSR. Bylo tomu i v době jednání prezidenta Beneše se Stalinem v Moskvě. Za slovenskými jednotkami zůstaly tisíce mrtvých rudoarmějců, přes 16 000 zajatců, dle historické literatury slovenští letci sestřelili kolem 250 letadel… Příliš se o tom nemluví, možná časem, až se z nich stanou hrdinové. I to je možné.


- - -

12 komentářů :

 1. k poslednímu odstavci - ano vše je možné. Ale uvědome si, že celá okupovaná evropa s germány spolupracovala ne s nadšením, ale spolupracovala. To co je důležité si uvědomit, to že celý ten tiatr zavinili VB a sladá Francie. Kdyby neporušili smlouvu s ČR nacisté by nemněli další vyzbrojení a další závody pro výzbroj.
  Vše ostatní je jen blábol.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mýlíte se, bylo to s nadšením. Víte např., že Slovensko byl jediný stát, který platil za likvidaci židů. Je však fakt, že západ nacistům pouze ustupoval a tím je de facto podporoval.

   Smazat
 2. Jestli se z klerofašistů stanou hrdinové tak pro mě určitě ne.

  OdpovědětSmazat
 3. Slovenský štát to se svým podilem na NOVÉ EVROPĚ uměl a umi snad dodnes!

  https://www.youtube.com/watch?v=u2Z5iKKWcy8

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:58
   V té době slováci nebo jejich vedení sledovalo politiku která by byla pro slovenská. Bohužel poté se dostali do situace spojeneckých států a museli podpořit germány. ¨stejně jako maďaři a a rumuni. Ze západu přicházeli dobrovolníci.

   Smazat
  2. 23:51 - Co tu omlouváte slovenský katolický kretenizmus, který vedl k fašizmu, katolické totalitě? To víte z historie tak málo?

   Smazat
  3. Jen upozorňuji diváky, že musí koncovku "com" zaměnit za koncovku "ru"! Video je přístupné pro Rusko, nikoliv pro EU! Bohužel, tak jsme dopadli! Ti co se zasložili o Evropu jsou cenzurováni ne v Rusku, ale právě v Evropě!

   Smazat
 4. 22:58
  Je to zjednudušené hodnocení. Stejně jako dnes kdy se Maďaři snaží o ovlivnění zakarpatí. Jak ČR tak SR zůstává naprosto mimo. A při tom toto území bylo naše.
  Ten problém je v tom, že jak jsem napsal byl v tom, že bylo porušeno mezinárodně zaručené právo. A pokud to nechápete tak jděte do zadele. Tam kam směřujete.
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ČR nezůstává mimo. Už mnoho tisíc Rusínů, potomků bývalých občanů Československa z první republiky získalo české občanství. ČR postupuje stejně jako Maďarsko, jen se o tom u nás nepíše. Na Ukrajině se o tom píše dost a odtamtud mám také informace.

   Smazat
 5. Zakarpatska Ukrajina nase?Ano,20 let a naprosto nesmyslne.Nas byl kdysi i Regensburg.Zakarpati je ukrajinske na rozdil od Donbasu a Krymu.

  OdpovědětSmazat
 6. Nase muze byt cokoliv, vzpomente na Karla IV, vse nase od Baltu k Jadranu. Ale to nase bylo take vase, takze - rozhodne Zakarpatska republika nemela s Ceskoslovenskem nic spolecneho narodostne, nase nebyla.Jako Volyn nemela nic spolecneho s Polskem, narodil jsem se tam, daleko u Rovna, v cele ceske vesnici, vedle byli jen Ukrajinci,zadny Polak, ti se tam pak dostali tak jako nasi na Podkarpatskou. Byla to jen okupace Volyne POLSKEM. My ale Zakarpatskou neokupovali. To je jen jediny rozdil. nemeli jsme tam co delat. Rozhodli pani.

  OdpovědětSmazat
 7. To, že se Slovensko přidalo na stranu nacistického Německa,
  má na svědomí slovenský klerofašismus. Na tomto zářném příkladě je vidět, co to je církev. V tomto případě Vatikánská
  papežská římsko katolická sekta.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.