Reklama

čtvrtek 6. prosince 2018

Evropě hoří půda pod nohama, ale EU má čas zakazovat brčka

Petr Mach
6.12. 2018   Rukojmí
Útoky v Evropě spojené se zbabranou migrací neustávají. EU dál tápe, není schopná problémy řešit. Komise a europarlament ale mají čas, aby z pohodlí svých křesel zakazovali lidem používat brčka.
Podobné zákazy jsem kdysi nazval slovem „euronesmysly“. Vážné problémy EU neřeší (ona je vlastně vytváří), za to ty nevážné řeší.

Nedávno se u nás v Košířích konala benefiční akce spolku „Košířská cibulačka“. Místní farnost poskytla prostory, v kostele děti zpívaly koledy. Majitel místního tenisového klubu půjčil dobrovolníkům stylový pojízdný stánek a dámy z místního spolku prodávaly domácí cukroví a adventní cibulačku.

Byla to výborná polívka, která lidi v mrazivém prvním adventním dni zahřála. Polívky se podávaly v polystyrénové misce, která udrží polévku teplou a je lehká na přepravu, a jedly se plastovou lžičkou. Odpad lidé vyhazovaly do pytlů k další recyklaci.

Od roku 2021 Evropská unie tyto plastové misky a lžičky spolu s plastovým brčkem zakáže, jak schválil nedávno Evropský parlament. Očekávám, že podobné akce by se pak už takto nízkonákladově nemohly dělat, polívka už příště asi ze stánku nebude. Manipulace s porcelánovým nádobím je pro stánkový prodej nepraktická. Papírová miska polívku neudrží teplou.

Proč nám někdo chce zakazovat ty plastové misky a lžičky? Vždyť je používáme jen občas a obvykle je vyhazujeme do recyklačních nádob na plasty, žádnou škodu nezpůsobujeme.

Vidím v politice EU velké pokrytectví. Ona totiž jedny plasty zakazuje, ale ty stejné na jiném místě a v masovém měřítku podporuje. Z dotačních programů EU na takzvané zateplování budov se vyrábí obrovské množství polystyrénu, který stavební firmy lepí na fasády domů. Určitě jste se s těmi drolivými polystyrénovými deskami na fasády už také setkali.

Takový dům máme i v Košířích. Jednou jsem na zemi viděl rozfoukané velké množství kuliček polystyrenu. Divil jsem se, který obyvatel takový nepořádek udělal.

Byl to strakapoud velký.

Zkuste si do googlu dát strakapoud – fasády a uvidíte, že jde o častý problém. Dospívající strakapoudi vyklovávají na domech kruhové otvory. Vítr pak polystyrén rozfouká po okolí a jeho neviditelné zlomky jsou všude. Nepovažuju takové zateplování za rozumné. Polystyren je hořlavý a potenciálně na domech nebezpečný. Brání domu „dýchat“ a v budovách je nutné častěji větrat... A škodí strakapoudům a dalším tvorům v přírodě. Protože je zateplování dotované z fondů EU, je toho polystyrénu víc, než kolik by si ho lidé objednali jinak za své peníze.

Vadí mi ale nejvíc to pokrytectví. Ať EU přestane dotovat zateplování budov a může se vykašlat na zákazy misek a lžiček. Celý svět by pak měl menší problém s plasty.

15 komentářů :

 1. Pokrytectví je nejvyšší EU hodnota.Take bych nejspíš řešila ty plasty, které se používají ve větším měřítku, než blbosti používané nárazově.Na to ale EU zástupci nemají,tak za ten plat řeší ptákoviny

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To jste trefil hřebík na hlavičku. Stejně EU jako všech havloidů (korpo-fašistů).

   Smazat
  2. Možná po přečtení tohoto článku vydají eurokomisaři objemnou vyhlášku zakazující strakapoudům klovat fasády. A hned nám bude lépe.
   Radek

   Smazat
  3. Přesně tak pánové už aby se ten spolek blbců eu rozpadl.

   Smazat
  4. Jediny co je nejvice treba aby zakazali sami sebe. I se zahnutejma bananma..Protoze jsou zkriveny skudci.

   Smazat
 2. Díky ekologii našich zemědělců strakapoudi brzy vyhynou. Tak o co jde? Domů je víc než strakapoudů.

  OdpovědětSmazat
 3. Doporučuji film Plastický oceán-zde jen upoutávka:
  https://www.youtube.com/watch?v=ju_2NuK5O-E
  Pro milovníky brček-bisfenolu A a dalších pochutin z plastových talířků a kelímků (endokrinní disruptory). Také nemám rád pokrytectví a náhrada socialistických skleněných vratných lahví za plasty pro ještě větší zisky nadnárodních korporací mě stále vadí. V Brně ten někdy až nechutný veřejný konzum jde i s opakovaně použitelnými prostředky.

  OdpovědětSmazat
 4. Stavební polystyren obsahuje zpomalovače hoření (zažil jsem při požáru, polystyren nechytil plamenem, pouze se tavil). Pokud někde hořel, něco nebylo dodrženo.

  OdpovědětSmazat
 5. Proč brečíte?Chtěli jste do RU?Chtěli!Tak nyní poslouchejte příkazy z Brusele a Berlína a buďte potichu.Máte jenom to,co jste si vybrali.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 6. Oprava:EU.Omlouvám se,sáhl jsem vedle.
  Petr Majevský

  OdpovědětSmazat
 7. No problem, zřídíme parlamentní komisi a schválíme tzv. Pytlíkovou daň, až bude cena jednoho ig.sáčku 20 Kč a brčka 10Kči bude vymalováno. Tak jsme vyřešili parkování, nestavíme podzemní parkoviště, zato jsou všude placené parkoviště. Města jsou jen pro bohaté a pytlíky jsou projev luxusu. Tak něco vymyslet, to vadí.

  OdpovědětSmazat
 8. Strakapoudi ani další ptáci nejsou žádní blbci. Asi před dvěma lety, když byly velké mrazy po ránu, tak jsem pozoroval v paneláku naproti tyhle díry vykotlané strakapoudy do zateplené fasády. Všechny byly obsazeny - sýkorkám z nich koukali jen hlavičky. Tak jsem jim do krmítka ještě přisypal slunečnici...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milí zateplovači, vážení strakapoudi... HOLUBI SE NA VAŠE POLYSTYRÉNOVÁNÍ TĚŠÍ, NETRPĚLIVĚ ČEKAJÍ... Požárníci (výrobci požárů) a hasiči se těší též...

   Smazat
 9. Sýkorky jsou inteligentní, u nás si vyklovaly v síťce roury od digestoře vchod do vytápěné roury. Respektujeme spolubydlící a od té doby nepouštíme digestoř,protože nemají rády průvan. Pozorovat je, je lepší než sledovat politiku.

  OdpovědětSmazat
 10. Já myslím, že to v Bruselu prosazuje Janda úmyslně z konkurenčních důvodů a bruselští byrokraté špatným překladem nepochopili česká slova "pytlík a brko"!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.