Reklama

sobota 15. prosince 2018

"Faktor únavy z Ukrajiny": co způsobilo rozhodnutí EU neukládat sankce proti Ruské federaci po incidentu v Kerčském průlivu

Georgij Mosalov, Mariana Čursinová, Anna Lušniková
15. 12. 2018     russian.rt (kráceno)
Evropská unie prodloužila odvětvové sankce proti Rusku o půl roku, ale rozhodla se nezavádět další, spojené s incidentem v Kerčském průlivu. Na použití dodatečných protiruských opatření dříve trval ukrajinský prezident Petr Porošenko. Experti poznamenávají, že kompromisní řešení EU může vypovídat o snaze vyhnout se konfliktu s Washingtonem a současně nezhoršovat vztahy s Moskvou. Politologové zdůrazňují, že absence nových sankcí ukazuje, že evropští politici nepovažují ruskou stranu odpovědnou za konflikt, ke kterému došlo. Předtím ministr zahraničí RF Sergej Lavrov poznamenal, že když EU naléhavě vyzývá Ukrajinu, aby podnikla kroky k deeskalaci napětí v situaci, fakticky přiznává vinu Kyjeva za incident v Kerčském průlivu.


Nehledě na výzvy ukrajinské strany a některých dalších východoevropských států, nebyly vůči Rusku zavedeny sankce kvůli incidentu v Kerčském průlivu. Namísto omezujících opatření se evropské státy rozhodly "nadále spoléhat na diplomatické úsilí". Připomeňme si také, že prezident Ukrajiny Petr Porošenko předal už 5. prosince západním partnerům návrh sankcí proti Rusku. Zejména navrhoval, aby bylo zakázáno ruským plavidlům navštěvovat přístavy EU a USA.

Země EU již nemají tendenci ke konfliktu s Ruskem, ale jsou nuceny následovat americkou politiku sankcí, uvedl Nikolaj Arefjev, první místopředseda výboru Státní dumy pro hospodářskou politiku, průmysl, inovační rozvoj a podnikání.

EU preferuje setrvačné působení

"Evropská unie dává v současných podmínkách přednost setrvačnému působení a prodlužuje sankce každých šest měsíců...", řekl v rozhovoru s RT doktor politických věd, profesor na Moskevské státní univerzitě Andrej Manojlo.

EU usiluje o spolupráci s Ruskem, nehledě na omezení, poznamenal politolog, kandidát historických věd, ředitel pro vědu Centra pro etnická a mezinárodní studia Anton Bredichin.

"U EU je již dlouho znát faktor únavy z Ukrajiny ... Evropané nadále obchodují s naší zemí, i když prostřednictvím třetích zemí nebo třetích společností. Ale je pro ně přece jen výhodnější budovat vztahy s Ruskou federací přímo, nehledě na to, že existují fakta bojovné rétoriky (ze strany Evropanů, pozn. RT )", řekl expert v rozhovoru pro RT.

Podle Bredichina jsou také prohlášení o vině Ruska za incident v Kerčském průlivu spíše diktována nátlakem ze strany Spojených států než reálným postojem EU, o čemž svědčí absence nových sankcí proti Moskvě.

"Evropa přece vidí, že průlomová operace byla provedena ukrajinskou stranou. A v této situaci muselo Rusko zareagovat tak, jak zareagovalo. Existuje však postoj, že je třeba Ukrajinu bránit. Neboť je povel z Washingtonu, že je třeba chránit Ukrajinu všemi možnými způsoby", dodal.

Potvrzení viny Kyjeva
Na Ukrajině byl incident nazván agresivním činem Ruska. V deseti oblastech země byl zaveden válečný stav, mužům s občanstvím RF ve věku od 16 do 60 let byl zakázán vstup a příslušníci pohraniční stráže mají právo zahájit palbu na zasažení bez varování.

Rusko konstatovalo, že ukrajinští námořníci jednali na příkazy Kyjeva, který záměrně uspořádal provokaci.

"Je to určitě provokace, organizovaná současnou vládou (myslím, že i současným prezidentem) na prahu prezidentských voleb na Ukrajině v březnu příštího roku", řekl ruský prezident Vladimír Putin.

Západní země odsoudily "agresi" Ruska, ale vyzvaly obě strany, aby snížily úroveň napětí v Azovském moři. S touto výzvou se ministr zahraničí USA Mike Pompeo obrátil na Moskvu i Kyjev.

"Spojené státy odsuzují tuto agresivní ruskou akci ... Vyzýváme obě strany ke zdrženlivosti a dodržování svých mezinárodních závazků. Vyzýváme prezidenta Porošenka a Putina, aby se přímo podíleli na řešení této situace", uvedl ve svém prohlášení.

I Heiko Meuse, německý ministr zahraničních věcí, se podobně obrátil na Rusko a Ukrajinu 13. prosince. Poznamenal, že uložení sankcí vůči Moskvě by komplikovalo jednání o deeskalaci napětí ve vodách Azovského moře.

"Domnívám se, že všichni musíme přispět k deeskaci. Německo to dělá. Spolu s našimi francouzskými kolegy jednáme s Ruskem a Ukrajinou", řekl.

Ministerstvo zahraničí Ruska poznamenalo, že tato pozice evropských států svědčí o skutečném uznání viny Ukrajiny za incident v Kerčském průlivu.

"I v EU, i v NATO, i ve Washingtonu vyzývají i Rusko, i Ukrajinu, aby učinily kroky k deeskalaci této situace. Tyto výzvy, i k Ukrajině, jsou jednoznačným potvrzením viny Kyjeva za to, co se stalo", zdůraznil ministr zahraničí RF Sergej Lavrov. "Kdyby byla sebemenší možnost, jak se ... říká, ospravedlnit kyjevské orgány, výzvy k Ukrajině ze strany západních kolegů by vůbec nezazněly".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

26 komentářů :

 1. Ukrajinu je třeba podpořit!!! Nezapomínejme, že její NEJSILNĚJŠÍ armáda v Evropě, brání RUSKÉ AGRESI!!! Jinak by ruské tanky stály už na pobřeží FRANCIE!!!! Tak pravil VELKÝ UKRAJINSKÝ HRDINA, Petro Porošenko!!!! Péťo, tak do toho!!! A pošli nějakou čokoládu, případně FAŠISTICKOU vlajku. :-) Peníze asi nepošleš, ty jsi "rozdal lidu". :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To přeci nejde, NESTLÉ by to mohla považovat za nevděk. Taková konkurence - ještě by Milka WAltzmana nakopnouti ráčila... Porošenko má přeci za úkol trávit ruské děti... ne banderovské.

   Vymazat
  2. Myslíte to Nestlé, které v Hlinsku vyrábělo kondenzované mléko pro Hitlerův Whermacht?

   Vymazat
  3. 17.03 JAWOHL! Dnes ho vyrábí pro celé NATO; u nás sewžral dětem i ORIONKU v Bráníku, kterou jim postavili v padesátých letech komunisté...

   Vymazat
 2. Rusové mají Porošenka velmi rádi, protože v každém obchodě se úspěšně prodávají výrobky z jeho čokoládovny Roshen. Nechápu, proč se neprodávají i tady v Česku, když místní fašisti ty ukrajinské banderovce tolik (svými slovy) podporují :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ale prodávají se, já už je viděl v nějakém tom TESCO nebo jiném nadnárodním shopu, všimla si té čokolády manželka, která není Ukrajinka, ale dlouho tam bydlela na té posrané Ukrajině, jak ta ji nenávidí, asi tak, jako já dnes tzv. generála Pavla, pořád mi ten hajzl připomíná Smrt krásných srnců, ale to byl jiný Pavel, tento Pavel, to je humus nejhumusovatější

   Vymazat
  2. Podivuji se, že čokoládu zn. "Roshen" dovoluje Porošenko prodávat v Rusku; ? vždyť si ji může koupit i Putín!
   Ale na druhou stranu, proč ne. Např. Do Kanady ji Porošenko dodává už léta, tabulku čokolády tam prodávají okolo 3 dolarů.

   Jó, když jde o kšeft tak jsou i ruské ruble pro Porosenka vhodnou měnou! Agresor neagresor.

   Vymazat
 3. EU se opět chová účelově pokrytecky, cosi jako chytrá horákyně.
  Na jedné straně sice nehrotí situaci uvalováním dalších sankcí proti Rusku (což jediné je správně), ale na straně druhé, ničím postihuje jediného viníka tamního konfliktu - pučistický banderistán.
  Kterému je jinak tolerována každá špinavost, jíž se ve vztahu ke vlastnímu ruskojazyčnému obyvatelstvu i Rusku samotnému programově dopouští.
  Na jiné by už padaly "humanitární" bomby, na kyjevské vládní porošenky padají pytle s dolary a eury ...

  OdpovědětVymazat
 4. Sankce jsou sice dobrý ale Rusko na kolena nepadne.Putina pověsit na kandelábr musí ruskej lid.Dìky politice Vladimíra to nebude dlouho trvat.Bůh chraň Rusko

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 15:21 Vida vida. I takový idiot jako ty už pochopil, že sankce k ničemu nevedou. Jen tak dál, držím ti palce. Třeba časem pochopíš i toho Putina.

   Vymazat
  2. Hlavně od takových lidí z amerického zadku , jako jste vy !!

   Vymazat
  3. 15:21 zdravíme khaki-mozek :-)

   Vymazat
  4. 17:05 ten není khaki, ten je přímo pokálenej :-)

   Vymazat
  5. 15:21
   Sází 100:1,že dříve skončíš ty blbe.
   Václav

   Vymazat
  6. Vašku a ostatní.Přes rudé brýle se těžko čte.Jen hovada mūžou chodit po světě a věřit v boha ,který ještě žije.Russoprdi Vám bylo dobře po roce 68.....

   Vymazat
  7. 18:01 A kde Putler BJJP, tam leninsky bezpečno!

   Radosta.

   Vymazat
 5. Putin je nejlepší politik a stratég.EU nemá,lidra.Celé vedení eu se jenom mrouská a poplacává jako pejsánci.Krym byl ,je a bude vždy Rusko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:07 vlast tě potřebuje: "A Pepku, kdyby někdo povídal, že Trump je dobytek anebo, že tu válku nevyhrajeme, tak přijdeš a řekneš nám, kdo to povídal. Rozuměls? Teď zameč a vyskoč!"

   Vymazat
  2. 17:07 je tak vtipný, jak mu intelekt dovoluje. Moc toho ale není...

   Vymazat
  3. 17:07
   Asi jsi si spletl. Posral se poserplína a poblil KALOUSEK.
   Václav

   Vymazat
  4. Blbec 17:07 smazán redakcí. Díky.

   Vymazat
  5. PUTLER KAPUT! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/EkGqBuz.jpg

   Vymazat
 6. To je tedy ta EU zlá! Proč si myslíte, že já, Porošenko dávám příkazy k vyvolávání incidentů s Ruskem? Víte co mne to stojí za mozkovou námahu a občany pak peněz, incident je jako malovaný - že těm incidentům nikdo nevěří? No a co, věřit v Bruselu nemusíte, ale sankce, sankce a sankce.
  Sankce, to je čtvrtý rozměr diktatury kapitálu, jak chcete krást z majetku jiných států, když ne sankcemi??? Nebo jste tak blbí, že si snad dokonce myslíte, že jde o nějakou spravedlnost? Váš Porošenkokot.

  OdpovědětVymazat
 7. No jo to si musí západní panáci uvědomit pokud něco začne tak může celá Evropa shořet a za oceánem se chtějí chechtat.Ale ono by to dopadlo úplně naopak.

  OdpovědětVymazat
 8. Takhle dopadne každý národ, který vleze na Sorošův Majdan! Choďte k volbám a ty, co chodí na náměstí, je třeba mlátit po hubě mokrým hadrem!

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.