Reklama

neděle 23. prosince 2018

Jak se nové Hedvábné stezky propojují s Velkou Eurasií

V. V. Putin na Valdajském fóru
Pepe Escobar
23. 12. 2018 ICH,  překlad Zvědavec
Rusko velmi usiluje o ekonomickou integraci v částech Asie, což zapadá do koncepce čínské iniciativy „Jedno pásmo, jedna cesta“.
Koncept Velké Eurasie se již nějakou dobu projednává na nejvyšších úrovních na půdě ruské akademie a politiky. V tomto týdnu byla tato politika předložena v Radě ministrů a zdá se, že bude zakotvena - bez jakýchkoliv fanfár - jako hlavní směrnice ruské zahraniční politiky v dohledné budoucnosti.

Prezident Putin je bezpodmínečně oddaný myšlence na úspěch. Již na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradě v roce 2016 se Putin odvolával na vznikající „eurasijské partnerství“.

Během minulého týdne jsem měl privilegium zúčastnit se v Moskvě vynikajících diskusí s několika špičkovými ruskými analytiky a politickými činiteli, kteří se podílejí na vývoji Velké Eurasie.

Tři z nich byli obzvláště vynikající: Jaroslav Lissovolik, programový ředitel Valdajského diskusního klubu, a zároveň odborník na politiku a ekonomiku globálního Jihu Glenn Diesen, autor klíčového díla Geoekonomická strategie Ruska pro Velkou Eurasii a legendární profesor Sergej Karaganov, děkan Fakulty světové ekonomiky a mezinárodních vztahů na Vysoké škole ekonomické a čestný předseda Prezídia Rady pro zahraniční a obrannou politiku, který mě přijal ve své kanceláři, aby mi poskytl neformální rozhovor.

Rámec pro Velkou Eurasii podrobně rozpracoval nepostradatelný Valdajský diskusní klub, zejména Znovunalezení identity, šestou část série, nazvané Na cestě k velkému oceánu, která byla vydána vloni v září, a jejímž autorem je akademik z ruského Dálného východu, Leonid Bljakher z Tichomořské národní univerzity v Chabarovsku; dílo vzniklo v koordinaci s ředitelem projektu Karaganovem.

Základem koncepce Velké Eurasie je obrat Ruska na východ, nebo na osu do Asie, domova ekonomických a technologických trhů budoucnosti. To znamená, že Velká Eurasie bude pokračovat v symbióze s novými čínskými Hedvábnými stezkami, neboli iniciativou Jedno pásmo, jedna cesta. Přesto však tato pokročilá fáze strategického partnerství mezi Ruskem a Čínou neznamená, že Moskva bude zanedbávat nesčetné úzké vazby na Evropu.

Ruští experti z Dálného východu jsou si velmi dobře vědomi „eurocentrismu velké části ruské elity“. Vědí, že téměř celé ekonomické, demografické a ideologické prostředí v Rusku je již po tři staletí úzce spjato s Evropou. Uznávají, že Rusko převzalo vysokou evropskou kulturu a systém vojenské organizace. Nyní však argumentují tím, že nastal čas na to, aby velká euroasijská moc profitovala z „původní a samostatné fúze mnoha civilizací“; Rusko není jen obchodním nebo spojovacím bodem, ale „civilizačním mostem“.


Odkaz Čingischána

Na základě mých rozhovorů, zvláště s Lissovolikem, Diesenem a Karaganovem, vyplynulo něco naprosto průlomového – co prakticky celý Západ ignoruje; Rusko usiluje o vytvoření nového paradigmatu nejen v geopolitice a geoekonomice, ale také na kulturní a ideologické úrovni.

Podmínky k tomu již zcela jistě dozrály. Severovýchodní Asie je ponořená do mocenského vakua. Prioritou Trumpovy administrativy - stejně jako americké strategie národní bezpečnosti - je omezení vlivu Číny. Japonsko i Jižní Korea se pomalu, ale jistě, přibližují k Rusku.

Po kulturní stránce - v souvislosti s návratem k ruské minulosti - mohou analytici, zabývající se Velkou Eurasií, mást špatně informovaný Západ. Zpráva Valdajského klubu „Na cestě k velkému oceánu“, vypracovaná pod dohledem Karaganova, zaznamenává vliv Byzance, která „zachovala klasickou kulturu, a přijala to nejlepší z kultury Orientu v době, kdy Evropa upadala do dob temna“. Byzantská říše inspirovala Rusko k přijetí ortodoxního křesťanství.

Zpráva také zdůrazňuje roli Mongolů v rámci ruského politického systému. „Politické tradice většiny asijských zemí jsou založeny na dědictví Mongolů. Zřejmě jak Rusko, tak Čína mají kořeny v Čingischánově říši.“

Pokud má být současný ruský politický systém považován za autoritářský - nebo jak tvrdí Paříž a Berlín za zastánce „iliberalismu“ - přední ruští akademici argumentují tím, že tržní ekonomika, chráněná slabou vojenskou mocí, funguje mnohem účinněji, než krizí zmítaná západní liberální demokracie.

Vzhledem k tomu, že Čína směřuje na Západ v nesčetných formách, Velká Eurasie a iniciativa Jedno pásmo, jedna cesta se musí sloučit. Eurasie je protkána mohutnými pohořími, jako je Pamír, a pouštěmi, jako jsou Taklamakan a Karakum. Nejlepší pozemní trasa vede přes Rusko, nebo přes Kazachstán do Ruska. V klíčových termínech měkké moci ruština zůstává lingua franca v Mongolsku, střední Asii a na Kavkaze.

To nás přivádí k tomu, jak maximálně důležitá je modernizovaná transsibiřská železnice – současné spojovací jádro Eurasie. Paralelně s tím jsou dopravní systémy středoasijských „stanic“ úzce integrovány do ruské sítě silnic; vše, co v brzké budoucnosti bude muset zlepšit čínská vysokorychlostní železnice.

Írán a Turecko provádějí své vlastní verze osy do Asie. Na začátku prosince byla schválena dohoda o volném obchodu mezi Íránem a Eurasijskou ekonomickou unií (EAEU). Írán a Indie také musí uzavřít dohodu o volném obchodu. Írán je velkým hráčem v rámci Mezinárodního dopravního koridoru Sever-Jih (INSTC), který je nezbytný pro dosažení užší ekonomické integrace mezi Ruskem a Indií.

Kaspické moře se po nedávné dohodě mezi pěti pobřežními státy znovu začíná projevovat jako hlavní obchodní místo v centrální Eurasii. Rusko a Írán se podílejí na společném projektu výstavby plynovodu do Indie.

Kazachstán ukazuje, jak se Velká Eurasie a uskupení BRI doplňují; Astana je členem BRI, a také EAEU. To samé platí pro Vladivostok, vstupní bránu Eurasie jak pro Jižní Koreu, tak Japonsko, a zároveň vstupní bránu Ruska do severovýchodní Asie.

Konec konců, regionálním cílem Ruska je spojit čínské severní provincie s Eurasií prostřednictvím transsibiřské a východočínské železnice - přičemž Čita v Číně a Chabarovsk v Rusku budou zcela propojeny.

V celém tom spektru se Moskva maximálně snaží o návrat nejcennějších klenotů ruského Dálného východu - zemědělství, vodní zdroje, nerosty, řezivo, ropa a plyn. Výstavba závodů na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Jamalu má značné výhody pro Čínu, Japonsko a Jižní Koreu.


Duch komunity

Eurasijství, jehož koncepci původně vytvořili na začátku 20. století geograf P. N. Savickij, geopolitik G. V. Vernadskij a mj. kulturní historik V. N. Ilyn, považovalo ruskou kulturu za jedinečnou, spletitou kombinaci východu a západu, a ruský lid patří podle této koncepce ke „zcela originální eurasijské komunitě“.

To jistě stále platí. A jak analytici z Valdajského diskusního klubu tvrdí, modernizovaná koncepce Velké Eurasie „není zaměřena proti Evropě, ani proti Západu“; jejím cílem je zahrnout alespoň podstatnou část EU.

Čínské vedení popisuje BRI nejen jako propojovací koridory, ale také jako „komunitu“. Rusové používají obdobný výraz pro Velkou Eurasii - sobornost („duch komunity“).

Jak Alexandr Lukin z vysoké školy ekonomické a odborník na SCO stále zdůrazňuje, mimo jiné také ve své knize „Čína a Rusko: Nové sblížení“, je to všechno o propojení Velké Eurasie, BRI, EAEU, SCO, INSTC, BRICS, BRICS Plus a ASEAN.

To nejlepší, k čemu dospěli ruští intelektuálové – ve Valdajském klubu a na vysoké škole ekonomické - stejně jako přední čínští analytici, se shoduje. Sám Karaganov stále opakuje, že koncept Velké Eurasie byl přijat „společně a oficiálně“ na základě partnerství mezi Ruskem a Čínou; jde o „společný prostor pro hospodářskou, logistickou a informační spolupráci, mír a bezpečnost od Šanghaje po Lisabon, a od Nového Dillí po Murmansk“.

Koncept Velké Eurasie se samozřejmě vyvíjí. Na základě mých rozhovorů v Moskvě vyplývá, že jde o mimořádně ambiciózní projekt; Rusko je klíčovou geoekonomickou a geopolitickou křižovatkou, spojující ekonomické systémy severní Eurasie, a střední a jihozápadní Asie.

Jak uvedl Diesen, Rusko a Čína se staly nevyhnutelnými spojenci kvůli jejich „společnému cíli restrukturalizace globálních hodnotových řetězců a rozvoje multipolárního světa“. Není divu, že snaha Pekingu vyvinout co nejmodernější celostátní technologické platformy vyvolává ve Washingtonu tolik hněvu. A z hlediska celku skutečně dává smysl, aby uskupení BRI bylo sladěno s úsilím Ruska o ekonomickou spojitost v rámci vytvoření Velké Eurasie.

Je to nevratné. Psi démonizace, omezení vlivu, sankcí a dokonce války mohou štěkat, jak chtějí, ale integrační karavana Eurasie jde dál.


How the New Silk Roads are Merging into Greater Eurasia vyšel 14. prosince 2018 na ICH. Překlad v ceně 561 Kč Zvědavec.

27 komentářů :

 1. Kdo chvilku stal,ted stoji opodal

  OdpovědětSmazat
 2. 1:54 nevím, kde jste sebral, že by si pan Dvořák a spol. musel cokoli ujasňovat o globalizaci, protože k tomu tady nenacházím žádný jejich článek.
  Co zaráží je to, jak USA a v jejich vleku i EU s celým tím NATO, nahání Ruskou federaci do náruče Číny namísto toho, aby právě v Ruské federaci hledala spojence k ochraně Euroamerické, tedy bílé civilizace.
  To vám nepřijde ani trochu divné? Když už zmiňujete nějaké ty pitomce tak já, já je vidím na chátrajícím, rádoby "demokratickém západě".

  OdpovědětSmazat
 3. Článek je blbost. Čína a Rusko jsou sice partneři ale díky čínské ekonomice, která je zaměřená na západní trh se ti asiati nepřipraví o dolárky

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jste naivní jak Šípková Růženka. Čínu ty zelené papírky budou zajímat jen do té doby, pokud za ně dostane co zrovna potřebuje, to je hlavně energetické a jiné suroviny. Až to nebude možné za USD, tak se naplno soustředí na toho, kdo jim ty reálné zdroje může dál poskytovat a to je především Rusko, protože Afrika a Jižní Amerika jsou daleko. A trhy lačné po čínském zboží jsou dost velké i bez US a EU.

   Smazat
  2. ale připraví, Rusko i Čína přejdou na jinou měnu než Dolar , podloženou zlatem ..., je vidět že nesleduješ co se ve světě děje ...

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  4. 5.55
   Doporučuji úřemýšlet v časovém horizontu 50-100 let

   Smazat
  5. 9:17 Nezapomněls na to, že Čína má jenom a Americe docela slušnej balík dolarových pohledávek?
   Ale jinak ta báchorka o měně podložené zlatem je úsměvná. A kterou že měnu jsi tím myslel?

   Smazat
 4. Plán ekonomické spolupráce od Lisabonu po Vladivostok spustil převrat na Ukrajině. Co vymyslí v CIA teď?

  OdpovědětSmazat
 5. Děsí mě představa ekonomického rozvoje Asie. Mám obavu, že tento vychvalovaný rozvoj povede ke zničení tajgy, jedné z posledních bašt přírody. Kam to dotáhla Evropa se svým civilizačním rozvojem? Za posledních 30 let ubylo v EU až 75% veškerého hmyzu, mizí i polní ptactvo, lidé pojídají chemicky upravené potraviny a pijí chemicky upravenou vodu, do potravních řetězců pronikly mikročástice plastů, takže jejich přítomnost byla zaznamenána už i v lidských lejnech, školní třídy jsou plné dětí se zdravotních omezením. Prostě rodí se skoro už jen samí chabrusáci a do toho všeho přicházejí vlivné podnikatelské subjekty s myšlenkou výstavby kanálu D-O-L, který, když nezničí, tak alespoň významně poškodí stávající chráněná území Poodří, Litovelské a Strážnické Pomoraví, Zástudánčí a další... Jak asi bude vypadat tajga po ekonomickém boomu??? Nevěřím, že se těchto rozvojových myšlenek budou chytat zodpovědní lidé. Jestli chce kdokoliv v tomto zvířecím světe uspět, musí se chovat sám jako predátor; nesmlouvavě, agresivně, hrubě, opovážlivě. Jedině tak se dá zbohatnout, a o to tady jde především. A je jednou jestli v této souvislosti hovořím o EU, Americe, Rusku, Číně nebo Indii. Všude jsou prachy an der ersten Stelle.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také mám velkou obavu z rostoucí Číny. Je to devastující civilizace. Západ, ať byl jakýkoliv, se obvykle včas vzpamatoval, přinejmenším za pět minut dvanáct. V Číně tento mechanismus není. A pak osobní svobody. Dokonce i za SSSR se nikdo osobních svobod, ač se to jeví jako fantaskní, nijak zvlášť nedotýkal. A nejednalo se jen o technologické možnosti a peníze, protože v té době v Číně člověku řídili i vylučování, což se dnes přetavilo do digitální podoby.

   Smazat
  2. Anonymní23. prosince 2018 13:50
   Západ se moc nevzpamatoval, západ byl hozen přes palubu. NWO nejspíš začne v Číně. proto je lépe se sbližovat s Ruskem, než s Čínou. P.K.

   Smazat
 6. https://www.lidovky.cz/domov/nejbohatsi-rusy-cesko-nezajima-podle-egorova-ale-mame-podobnou-mentalitu.A181222_171810_ln_domov_ele

  OdpovědětSmazat
 7. https://www.lidovky.cz/domov/nejbohatsi-rusy-cesko-nezajima-podle-egorova-ale-mame-podobnou-mentalitu.A181222_171810_ln_domov_ele

  OdpovědětSmazat
 8. No jo hroutí se to západu jako domeček z karet Eurasie bude časem dominantní ve světě.

  OdpovědětSmazat
 9. Že jde Číňanovi u ruské nerosty je zcela nepochybné. Přece jenom drancování zdrojů v Africe musí být daleko nákladnější, než to vozit z Ruska.

  OdpovědětSmazat
 10. Rusko s vypětím sil, dohání vlak Hedvábné stezky. Její realizace bez ruského zapojení je možná, ale pro Rusko nepřijatelná. Bohužel, na vybudování slušné transsibiřské cesty, která by silně konkurovala hedvábné stezce, zatím neměli sílu. Stálým napadáním a pokusy o rozvrat, je Západ držel v pozadí světového dění. Putin to nepřijal a chce vytvořit silné Rusko. Ale bohužel musí startovat ze zadních pozic, takže spolupráce s Čínou je nutná. Ale v budoucnu se mezi nimi přiostří a Rusko bude potřebovat přátelskou a ekonomicky a vojensky silnou Evropu za zády.
  Ale co dělá Evropa? Samolikviduje se, jako Rusko za Jelcina (jistě, každé přirovnání kulhá). Střední Evropa celé Evropě pomůže, když se odmítne té samolikvidace zúčastňovat. Na tom by se měly státy V4(+) dokázat dohodnout. P.K.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud se podaří ukončit destabilizaci jihoasijských regionů, Rusko jako severní trasa nebude potřebná. Mohlo by to být jinak, ale to by museli minimálně před pěti lety přestat žvanit a začít s budováním koridorů. I tak je otazné, zda se ti vyplatí, protože vše důležité je v jižních regionech, čili to naznačuje spíš mimořádný význam Íránu a Turecka. Případně i Kazachstánu a jihokavkazskych republik. Odtud se koridory rozběhnou do tří center, Blízkého východu, Afriky a Evropy. Rusko je jaksi z ruky. V podstatě celá východní Evropa, možná kromě Chorvatska a Albánie.

   Smazat
  2. ....milí pane, transsibiřská cesta, ...už mám dojem od letošního července jezdí vlak se zbožím z Činy přes Rusko, Bělorusko, Polsko až do Berlína a Francie. Je jeden kilometr dlouhý, takže výhybky i nádraží musely být upraveny. A zboží vyjde mám dojem o dvě třetiny levněji než lodi.
   ...zaspal jste trochu dobu...

   Smazat
  3. ...zapomněl jsem dodat, že i Londýn projevil zájem, takže někdy pojede i pod mořem do té zvláštní Anglie...dodatek, děkuji.

   Smazat
  4. 1) milÝ pane a 2) žádný koridor není. Do Pekingu jsem z Prahy jako dítě cestoval vlakem už v 80.letech, ale spojení neznamená koridor. To co myslím pod tímto pojmem, je celá infrastruktura přepravy, kapacitně a bezpečnostně vybudovaná. Zvlášť pro osobní přepravu, zvlášť pro zboží. Také rychlost je rozhodující. Pokud se vám stále vyplatí pojistit větší riziko při pomalejší mořské cestě, potom to o něčem svědčí. Nemluvě o tom, že ruské železnice budou mít v budoucnu velký problém s rozmrzajícím permafrostem. Jistě by to dokázali vyřešit. Jen je otázka, jestli bude mít tsk ohromná investice význam, jelikož Silk Road je plánována pro jižní trasu, kromě jiného právě kvůli tomu, aby se vyhla Rusku.
   A 3) co znamená "jeden kilometr dlouhý"?

   Smazat
 11. Pikantní je skutečnost, že vůbec žádná hedvábná stezka ani jejích větve nepočítají s americkým kontinentem. Prý proto, že tento kontinent brzy zanikne a v budoucnu tam bude jenom voda :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní23. prosince 2018 17:32
   Co by to byli za globalisti. Oni to mají nafázované, jako EET. Jedna z dalších fází je přes Čukotku na Aljašku a hurá na jih. Možná, že mysleli, že do té doby už bude Čukotka a možná i Aljaška čínská. P.K.

   Smazat
  2. Samozřejmě že počítají, jedná se o stávající vysokokapacitní námořní a leteckou trasu, která existuje už od 70.let. Spojení Asie se Severní Amerikou přez Beringovu úžinu je samozřejmě možné, jenže to by Čukotka musela patřit někomu jinému, ne Rusku.

   Smazat
  3. Ve skutečnosti to ale bude tzv. Rusko, které zákonitě zanikne. Je to země zabraná barbary původem kdoví odkud, kteří si říkají "Rus", přičemž i tento název ukradli. Původní obyvatelstvo je jimi utlačováno na celém území současné tzv. "Ruské federace". Tento archaický kaganát musí být důsledně dekolonizován, přičemž v žádném nově vzniklém národním státě nesmí mít živel "Rus" většinu a rozhodovací práva. Nesmí se používat jejich jazyk, ten musí být zcela a nemilosrdně vymýcen spolu se vším, co je na něj vázáno. Velmi vhodná by byla nová kolonizace obyvatelstvem třeba z Afriky nebo lidnatých asijských států. Jen v evropské části by tak mohlo vzniknout 32 nových států pod přímou patronací USA a EU.
   - Asijská část by se měla demarkačními liniemi rozdělit pod správu OSN a vyspělým Západním státům přidělit status protektora.
   - nutnost zásadní restrukturalizace společnosti platí pro celý bývalý východní blok, aby vznikla různotvárná prosperující společnost respektující principy, čehož se v této oblasti ještě plně nedosáhlo. Stejně tak by se mělo přistoupit k internacionalizaci nové společnosti uzákoněním angličtiny jako úředního jazyka.
   - Putin je mírovým světovým společenstvím označen za válečného zločince a zločince proti lidskosti poté, co po uchopení moci začal vést vyhlazovací války, teror a diverze po celé planetě. Za všemi teroristickými útoky hledejte Rusko. Mohou jim poděkovat mrtví a zranění po celé Evropě a USA, ale také v Nigérii, Džibuti, Mosambiku, Izraeli, Mali, Tádžikistánu, Čadu, Indonésii, Venezuele, Peru, Egyptě, Barmě... Neštítí se používat chemické zbraně přímo v Evropě, zabírá území cizích států, sestřeluje dopravní letadla, podminovává mosty a přehrady, připravuje jadernou válku, přičemž válkami již zničil mnoho států jakými je Sýrie, Lybie, Irák, Čečna, Dagestan, Jemen, Somálsko, Kongo, Ukrajina, Moldavie, Gruzie, Arménie, Azerbajdžán, Afghánistán, Kosovo, Súdán, a další. Snaží se destabilizovat ekonomický systém světa, hackerskymi nástroji likviduje bankovní systémy, krade zlato a ukradl energetické zásoby planety, šíří poplašné zprávy, páchá diverze na výrobních systémech celého světa a ničí infrastrukturu. Požáry, záplavy, průmyslové havárie... za tím vším je třeba vidět ruskou vražednou pracku.
   Při tom všem, je napadení volebních systémů téměř ve všech demokratických zemích a dezinformační kampaň po celé planetě jen dětskou hrou na vojáčky.

   Smazat
 12. !!! POZOR - CENZURA !!!

  !*!*!*!*! ВНИМАНИЕ - ЦЕНЗУРА !*!*!*!*!

  Soudruzi a soukmenovci, POZOR: Na sajtách naší milované Nové Republiky opět řádí kavárníci, placení agenti CIA a Mossadu!
  Opět se ztrácejí příspěvky, dobré internacionálně-vlastenecké, 100% levicové příspěvky nás komunistů a putinistů!!

  TO JE CENZURA, ODPORNÝ NÁSTROJ EUROAMERIKY A BURŽOASIE !!!!!

  Proto žádám soudruhy a soukmenovce z redakce NR, aby NEPRODLENĚ posílili svou revoluční bdělost a ostražitost!!!
  Vzkřikněme kolektivně do tváří těch pravičáckých zakuklenců z pražské 5. kolony své revoluční NO PASARÁN!
  A to IHNED!!
  Jinak nepřátelští agenti zesílí, časem převezmou vládu nad naší milovanou Novou Republikou, a udělají z tohoto dosud 200% SPOLEHLIVÉHO orgánu KSČM a Velvyslanectví Ruské federace pravý opak: hlásnou troubu kapitalismu a demokracie!!!

  Snad vám nemusím vysvětlovat, soudruzi a soukmenovci, jaký JEDINÝ trest je za takové trestuhodné selhání v boji proti kapitalismu, demokracii a Euroamerice.
  Myslete proto hlavou, ano?
  A NIKDY nepouštějte ze zřetele naše heslo: Se soudruhem a soukmenovcem Davidem v čele VPŘED, za svobodu slova pro každého roduvěrného Čecha a Rusa, čili každého komunistu a putinistu!

  Děkuji Vám předem, drazí soudruzi a soukmenovci, a nyní vložím zpět svůj příspěvek z 23. prosince 4:00.


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat
 13. Po Hedvábné stezce přijdou členové KSČ, členové Единой России přijedou širokorozchodnou!

  Připomeňme si fakta, drazí soudruzi a soukmenovci: Hedvábná stezka povede z Dálné Asie do Evropy, přes naši rodnou Západní Asii.
  Povede přes hory a pouště, tajgu a tundru, skaliny i lučiny.
  Povede též kanály, kde voda, například proslaveným Kanálem Miloše Zemana Dunaj-Odra-Labe.

  K nám do Česka budou Hedvábnou stezkou z Čínské lidové republiky proudit:
  • všechny myslitelné i nemyslitelné produkty, s výjimku tradičních výrobků Agrofertu, celonárodního podniku
  • jejich výrobci, pracující ČLR, členové Komunistické strany Číny

  Budou k nám proudit po milionech tun (ty produkty), a po milionech osob (členové KSČ).
  Co víc si můžeme přát?
  No přece víc našich starších ruských bratří!
  Přece jenom: Ruštině my Češi rozumíme bez učení, zato čínsky se budeme muset učit VELICE tvrdě, abychom uspěli při příjímacím pohovoru do zaměstnání, že.

  Naštěstí se osvobození naší vlasti od okupace NATO a EU blíží, rychle a nezadržitelně.
  A po osvobození, po opětovném plném návratu naší vlasti do láskyplné náruče Velikého Ruska už nic nebude bránit v protažení širokorozchodné až do Karlovarské autonomní oblasti Ruské federace (dnes tzv. Karlovarsko).

  Ano, naše vlast, obnovená ČSSR (Českoslovanská sovětská republika), bude PRVNÍ zemí mimo původní rozlohu SSSR, do níž bude prodloužena širokorozchodná železnice.
  Však si vzpomeňme: I soudruh a soukmenovec Remek byl prvním sovětským kosmonautem z jiné země než ze SSSR.

  Není divu, že nás takto vyznamenávají naši starší ruští bratři - vždyť máme NESMRTELNÉ zásluhy!
  Ano, my Češi jsme – a zřejmě navždy budeme – JEDINÝM NÁRODEM, jenž si cestu k socialismu a plnému sepětí se Sovětským svazem zvolil v buržoasních volbách (v tzv. Květnových volbách r. 1946)!!
  Ano, žádný jiný národ, v celé historii lidstva, neprojevil takovou moudrost, jako my Češi v r.. 1946 – i Rusové se dostali na cestu k socialismu až vítězstvím VŘSR!


  A my tuto naši příslovečnou moudrost osvědčujeme znovu a znovu: Od onoho EPOCHÁLNÍHO vítězství KSČ a benešistů si volíme osvědčené Strany a Vůdce prakticky pořád, s výjimkou několika trpkých let po násilném listopadovém puči V. Havla & spol.
  Nyní nám tedy vládnou – díky naší vrozené moudrosti – národní Vůdcové Miloš a Babiš, což samozřejmě plně oceňuje jak Veliké Rusko, tak ČLR.
  Proto naše vlast bude vyznamenána jak protažením širokorozchodné až do Karlovarské autonomní oblasti RF, tak vybudováním celé řady čínských národních podniků, po celém území naší milované Českoslovanské sovětské republiky.

  Prostě: Máme se nač těšit, tak se tedy těšme!

  „Z východu světlo, z Východu svoboda!“


  P. Radosta

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.