Reklama

čtvrtek 6. prosince 2018

Kalousek má pravdu, ale také se mýlí

Erik Best
6. 12. 2018   EB
Rozpočtové deficity, i ty dosahující astronomických výšin, budou normou tak dlouho, dokud se udrží na dolaru založený post-brettonwoodský globální finanční systém a jeho imaginární peníze. Bývalý ministr financí z TOP 09 Miroslav Kalousek a předseda Senátu Jaroslav Kubera z ODS mají podle učebnicového výkladu prof. Samuelsona pravdu, že český rozpočet na rok 2019 s deficitem 40 miliard Kč (3 % příjmů) v období robustního ekonomického růstu je nezodpovědný.


V opravdovém světě na umírněném českém deficitu nakonec ale vůbec nesejde. Česká vláda si může na rozdíl bez problémů půjčit, stejně jako na rostoucí úroky z nashromážděného dluhu. Kalouska s Kuberou by měl mnohem více znepokojovat deficit ve výši 984 miliard dolarů (29 % příjmů), který na rok 2019 plánuje Donald Trump. Není podstatné, jestli český kluzák hladce přistane (jak tvrdí Jiří Rusnok), pokud se americký jumbo jet zřítí střemhlav k zemi.

18 komentářů :

 1. Rozpočtové deficity budou tak dlouho, dokud nebude ústavou dána povinnost vyrovnaného rozpočtu a volby tak vždy vyhraje ten kdo slíbí největší důchody, platy státním zaměstnancům... Na dluh samozřejmě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vám, oprzlo, někdo sliboval největší důchod?
   Mně Marksová 40 korun, to je o 5 míň než prase Kalousek.
   Proto ČSAD vypadne ze seznamu volitelných stran.

   Pazghnáti jako vy vždycky opakují ta hesla pro segment do 7O bodů na IQ škále, ten nejmasívnější.
   Dluhy, to říkal už prasokalous, který je teprve pořádně rozjel.
   Nejlepší středoafrický ministr financí.

   Země, která pluťákovi ročně odvádí 500 miliard při daném počtu pracujících a zabržděných investicích do infrastruktury (ťokovina velmi trvanlivá) se nemusí ničeho bát.
   Žádného dluhu.
   Ani při osmiprocentní sektorové dani na finanční toky by nemusela.
   Politici, kteří by ji chtěli prosadit ano.
   Že je ráno před barákem přejede auto, jako třeba Aničku Veverkovou. Nebo se sami v Bránice ve vile zastřelí jako Eszterházy, nebo jim tiše vroluje kamión přes silnici, když jedou 160 jako Kalma.
   Nebo vypadnou v Norimberce při veletrhu z okna hotelu, jako ředitel ZUH.

   KDYŽ bude ústavou dána povinnost vyrovnávat rozpočet, bude muset ústavou být stanoven vzorec navyšování důchodu, aby státní aparát po snídani a obědu nesežral důchodcům i večeři a nenechal je chcípnout hlady.

   Ptáci jako 17:48 vždycky předhazují hlupákům ty babičky, co ujídaj chlebíčka. A Zelenka, Mádl a Issová, prasata.
   Že babička v aktivních dobách jednu generaci důchodců živila a jim, flákačům schystala baráky a různé investiční předměty a konta je její smůla.
   Ať už si pospíší do kotle, dobrý den, dobrý den, bába letí komínem.

   Rozpočtový deficit je mi u p. Stejně jako pudový přetlak oslizla 17:48 (vidle do ruky), který jede přes vesnici, má bílou čepici.
   Takhle tedy žádné píchy píchy (já se můžu poch. smíchy, pro 17:48 s tvrdym na pryčnu, do pryč), my tu globální restrukturaci musíme stihnout, než to tramp převrhne.
   Já z Emériky nic nekupuju, snad kšandy.

   Vymazat
  2. info pro 18.18
   USA má státní dluh 21,7 trilionů dolarů (viz článek 11.11.2018). Po zveřejnění D. Trump prohlásil:
   1. Odpouštím všem, komu jsem dlužen
   2. Sbohem dolaru! (vytiskneme 22 trilionů dolarů a prodáme zlato)
   3. Zapomenout a nevzpomínat.
   Taková je v USA politika. Proto je nutno opět nějakou válku, aby se získaly finance za nerostné bohatství, které si USA přisvojí.

   Vymazat
  3. Gerd
   US trillion je náš bilion.
   Sekl jsi se milionkrát.

   Vymazat
  4. 9:23 "Gerd US trillion je náš bilion.Sekl jsi se milionkrát." - Možná jenom tisíckrát, to záleží na stavu baterek v kalkulačce. Na nich neskrblete!

   Vymazat
 2. Z "dobytého" území země RUSKÉ, by "mohla" být velká část amerického dluhu splacena! Splacena, ale komu? BOHÁČŮM co je u nich co NEJVÍC, tak MÁLO ...

  Ramón

  OdpovědětVymazat
 3. Amerika se zbaví svého gigantického dluhu jenom tím, že fyzicky zlikviduje své věřitele. Bohužel my se s tím svezeme.

  OdpovědětVymazat
 4. Nevím zda je dobré, řídit stát jako firmu, ale myslím si, že by bylo lépe jej řídit jako rodinu. Neutrácet za zbytečnosti, velké výdaje si třikrát rozmyslet (JElektrány nestavět na dluh, ale zjistit zda není lepší investovat do úspory energie). Předvídat budoucí výdaje, např. lepší hospodaření s vodou nebo počítat s růstem cen potravin (budou strategickým zbožim) a zamyslet se nad větší samostatnosti. Vsladit a nové technologie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Velmi správný názor. Ale sežeňte partaj, která by to dokázala.

   Vymazat
  2. Opravdu jste přesvědčen,že rodinné rozpočty našich domácností se řídí nějakými racionálnějšímy principy než státní rozpočet.

   Vymazat
  3. Křehulka černohuňatá Nejsem v mínusu jak ti Čeští politici.

   Vymazat
 5. Neustále se hodnotí navrhovaný rozpočtový deficit místo toho, aby nás zajímal reálný výsledek hospodaření republiky za rozpočtový rok. Jaký byl plánovaný schodek státního rozpočtu za rok 2017 a jaká byla realita. Jaký byl plánovaný schodek státního rozpočtu na rok 2018 a jaká bude realita. V podobném náhledu bych hodnotil plánovaný schodek státního rozpočtu na rok 2019.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co detaily - za co se utrácelo, kolik u nás stojí kilometr dálnice a kolik v Dojčlandu a navíc porovnejte kvalitu.
   Co vysokorychlostní železnica? Proč to vázne?
   Kolik se staví bytů pro lidi (ne pro prachaté).
   Co se udělalo pro mladé manžele, aby přiváděli na svět mladé zdravé Češky a Čechy včas a ne po čtyřicítce a navíc jen jednoho?!
   Kolik od nás zdrhne nezdaněného zisku a kdo to robí? A co se proti tomu udělal?

   Kurva, ekonomie, to jsou snad především lidi a vztahy a ne jen čísla.
   Spokojenost Čechů by měla mít přednost před spokojeností zahraničních korporací a cizích ambasád!

   Vymazat
  2. 19,38
   Kilometr dálnice u nás prý stojí obvyklý evropský průměr, to je cca čtvrt miliardy korun. Třetinu z této částky prý tvoří výkup pozemků pod stavbou. To kdysi uvedlo samo ministerstvo dopravy.
   Pokud je třetina cca 80 milionů a vezmu, že na dálnici je nutné vykoupit pruh cca 50 metrů široký a kilometr dlouhý, dojdu k 50 000 metrů čtverečních. A pokud si 80 milionů vydělím 50 tisíci, dojdu k částce cca 1 600,-Kč za metr čtvereční. Za metr čtvereční převážně lesů, polí a luk. Ať si každý udělá svůj názor, zda je to málo, nebo moc. Ale co je ještě důležitější, nikdo nezjišťuje, kdo tyto pozemky vlastní.

   Vymazat
  3. 19:38 "...Kurva ekonomie,..." - Naprostý souhlas!
   Ekonomie má vztah k vědě, jako astrologie k astronomii. Prof. Ivo Patta poukazuje na chybnost
   víry v EKONOMY (prof. I.P. shledává důchody jako dividendy za investice do výchovy dětí, z čehož logicky vyvozuje i nutnost podílení se na těchto nákladech i bezdětnými budoucími důchodci), kterým "TO FURT NEVYCHÁZÍ". Oni si při řešení problémů
   počínají jako žáčci podvodníci u domácího úkolu: 1./ - Zjistit, jaký má výsledek "vyjít" (VELMI DŮLEŽITÉ!), 2./ - Tvůrčím způsobem stvořit
   POSTUP-FORMULI, kterak jsme na to přišli.
   (např. bonmoty jako: ŘÍDIT STÁT JAKO PODNIK, nebo
   PENÍZE JSOU DŮLEŽITÉ AŽ V PRVNÍ ŘADĚ, též užívat rozhl. nebo tele besedy s předem rozdanými dotazy - zde jedůležitý hlas. témbr!, půlku voličů tvoří ženy!). Když to pak nefunguje, tedy je to 3./ - Důkaz o vědecké úrovni spasitele. Krize se přece dostavují CYKLICKY! Sudkula tearys tupie.

   Vymazat
 6. Deficit rozpočtu je ve zkratce - co kdyby ! Vidím,jak předloni Kalousek řval a chtěl minimální deficit 80 miliard ! Babiš na to nechtěl přistoupit a nakonec se schválilo 60 mld ! Výsledkem bylo + 60 mld. Pokud ve sněmovně bude vysedávat ODS,TOP 09, kteří byli zvyklí všechno rozkrást a udělat deficit 100mld, tak nebude klid ! Oni stále chtějí - škodit !

  OdpovědětVymazat
 7. Globální finanční systém a od něj odvozené financování je založené na dluhu. Systém je záměrně nastaven tak, že nelze bezezbytku celkově zaplatit dluhy, které v něm jsou.

  OdpovědětVymazat
 8. podle meho je deficit zpusoben jen tim kolik lehkoživku povaleču a jynich netahel musi platce dani živit třeba takova prodavačka v hitlerovym kuplandu nemuže ze sveho platu uživit ty statisice nenažranych a neužitečnych nadlidi ale ani vekokapitalista kobliha co sliboval před volbamy že je provětra nakonec nic neučinil zato provětravaji oni jeho přestože hraje že je splachovaci ale koryto prej nepusti leda by ho odvlekli nasilim a to je jak znamo zakazane

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.